מה יום מיומיים: אבי דוד על חילופי השלטון

אבי דוד
י"ג כסלו ה'תשע"ט 21/11/18 3
פחות דמגוגיות יותר פרופורציות: עם כניסתה של ראש העיר החדשה לתפקיד ובעצם מאז היבחרה "רצות" שמועות מבהילות ברחבי השכונות החרדיות שהיא כבר הוציאה כמה צווי הריסה לבתי כנסת ברמה ג ועוד היד נטויה... ומי יודע מה עוד היא מכינה לנו ומה הן התוכניות שלה נגדנו, ואם זה רק ההתחלה אז מה יהיה בהמשך.

יש סיפור מעניין ומשעשע מהחפץ חיים זצ"ל שהגיע אליו יהודי עם שאלה דחופה מה לענות לממשלה שהתחילה במבצע רישום לכל האזרחים במסודר לפי מספרי זהות, ולכן כל אזרח היה צריך לחשוף את תאריך הלידה שלו. ומיודענו נמצא בפלונטר ושואל את החפץ חיים מה לומר לפקיד? שהוא נולד ביום י"א סיוון או ביום י"ג סיוון? ושואל אותו החפץ חיים "מתי באמת נולדת?" הוא עונה בי"ב סיוון! שואל אותו החפץ חיים "אז למה שלא תאמר את האמת?" עונה לו היהודי: "על האפשרות הזאת לא חשבתי..."

זה אמנם נשמע מצחיק ומשעשע אבל זה כל כך עמוק וטבוע בנו לפעמים שאנחנו לא מבינים ולא יודעים עד כמה בכלל איך לחשוב על הכיוון המציאותי העובדתי והנכון של הדברים.

עם כניסתה היום של ראש העיר החדשה לתפקיד ובעצם מאז היבחרה רצים שמועות מבהילות (בעידודם והמצאתם של אישים ואינטרסים מסוימים) ברחבי השכונות החרדיות שהיא כבר הוציאה כמה צווי הריסה לבתי כנסת ברמה ג ועוד היד נטויה... ןכהנה וכהנה. ומי יודע מה עוד היא מכינה לנו ומה הן התוכניות שלה נגדנו, ואם זה רק ההתחלה אז מה יהיה בהמשך.

רבותיי!!!

חייבים להיכנס לפרופורציות ולא לאבד את השפיות הבסיסית שלנו כבני אדם נורמאליים וחושבים וכשומרי מצוות בפרט. בואו נהיה מציאותיים מעבר לזה שראינו אותה מתחילת דרכה לא מנסה לשסות ציבור בציבור, ולא מתנגחת במחנה שנגדה עם כל מה שהיה... וידועים הקולות שאומרים שזה היה בשביל להראות טוב וגם כדי לקחת קולות מהחרדים. אבל עכשיו שהיא ניצחה היא בטח  תתנקם וכ"ו וכ"ו. זה ממש לא מתאים. אין כאן נקמנות נגד אף אחד. אבל, מתחילה כאן שפיות. מתחילה כאן מהפיכה שלא היינו רגילים אליה, בה התושב שידיו לא רבות לו בקשרים עם הצמרת... מתחיל להרוויח מסדר ציבורי נורמטיבי השולט בכל עיר נורמאלית.

אין דבר כזה "איש הישר בעיניו יעשה". זה נאמר בתנ"ך כדוגמא שלילית למצבים בהם אין שלטון וסדר בעם. זה לא יכול להיות שכל אחד שרוצה קצת כסף ומסחר מניח קראוון היכן שרואה שטח ריק שמיועד לגינה או שטח פתוח לרווחת תושבי הבניינים הסמוכים ששילמו ממיטב כספם לגור במקום מסודר ובסביבה שפויה, ומושך חוטי חשמל מכל בניין אפשרי ללא שום אישור או תקן מינימלי כל שהוא.

אין דבר כזה לשנות כיכר תנועה ולבנות אותו עקום ומסוכן להולכי רגל ולרכבים רק בגלל שמישהו עם קשרים הניח שם קראוונים ולא שייך לדגדג אותו אפילו. אז נשנה את כל התוואי והיופי של הכביש בשביל הביזנס שלו.

אין דבר כזה שכל דייר יכול לבנות מתי שבא לו ואיך שבא לו וכמה שבא לו ולכל כיוון שבא לו. זה הרי בסוף פוגע בכולנו, אז נכון שזה שכונה חרדית והדגש הוא לא על היופי החיצוני של הבניינים וצריך להתחשב בגדילת המשפחות ובצפיפות של הבתים. אבל אם נסתכל אחורה נראה שהרבה מהבנייה לא בדיוק למטרות הנ"ל. הרבה ממנה הייתה בנייה לצורכי ביזנס ונדל"ן של כל מיני עסקנים ובעלי קשרים שהשתלטו על גגות של בניינים בניגוד לרצונם של התושבים שלא העזו להתנגד כי ראו מה עושים למי שמתנגד... והדברים ידועים. כמה מהבנייה הייתה לדירות להשכרה במחירים מופקעים? כמה מהדירות נבנו באמת עם תקן ואישורים תקינים מקבלנים וותיקים ומוסמכים ולא ע"י "מאעכרים" ו"חאפרים" טירונים וצעירים? איך היו החיבורים שלהם לביובים ולמערכות הציבוריות באזור האם זה היה לפי הקיבולת של המקום או שהעיקר שהביאו עוד עשרות נפשות למקום שלא הכיל ועמד בלחץ של מה שהיה עד עכשיו?

לא סתם אמרו חז"ל במסכת אבות "אלמלא מוראה של מלכות איש את רעהו חיים בלעו" לא היה מקום מבריאת העולם ללא מלך וללא שלטון מסודר או לא מסודר של מלך או קבוצה שלטת ולא משנה באיזה צורה, אז על מה דיברו חז"ל? אלא חז"ל באבות היו משיירי הניצולים שזכרו את סוף תקופת הבית השני תקופת בלבול ואנדרלמוסיה נוראית בארץ ישראל כאשר המריבות על השלטון והחילופים בו היו בקצב, וירושלים נשלטה ע"י קבוצות יריבים מרים והיה מצב של חרב איש ברעהו. ועל זה אומרים חז"ל איש את רעהו חיים בלעו. וכי במדינות ערב עד האביב הערבי לא היה שלטון? היה שלטון. אבל מושחת ביסודו. שלטון שלא ספר את החוק ואת האזרח הקטן ונתן חופש שליטה בכל מחוז ועיר למיליציה אחרת הקרובה אליו. וכך נראו פני המדינות ההם. וההמשך ידוע...

חוקים עירוניים יש בכל עיר מתוקנת בעולם וזה לטובת כל אחד ואחד מאתנו. לטובת הנורמה של החיים הרגועים והשלווים שאנו כל כך רוצים אותו. לכל בקשה או רצון של תושב מעבר לרגיל יש מענה נורמלי ומוסדר בחוק, לכל אחד הזכות להרחיב את ביתו אבל לפי הכללים והחוקים אם הם מאפשרים זאת. אתה לא לבד בעולם יש שכנים מסביבך יש נורמה וסדר ברחוב שאתה ושכניך גרים בו. אנשים כאן קנו דירה כי הם נהנו מהשקט והשטחים הציבוריים והפתוחים ברחוב ולא מעוניינים שבין לילה ובין יום תונחת קרוואן בין שני הבניינים שלהם כי בבית כנסת ליד החליטו להתפלג ולאחד מהם יש קשרים בעירייה אז הוא דאג שיעלימו עין ממשיכת החשמל הלא חוקית והמסוכנת למבנה הנייד. ומהלכלוך והנזק לכל השטח מסביב.

אף ראש עיר בארץ לא יכול שלא לתת הנחות בארנונה לתושבים ולא משנה אם הם מהמחנה שלו או של יריבו. זה לא דבר שנתון בידיו בכלל, זה הולך לפי כללים ברורים ופשוטים מאוד שמפרסם משרד הפנים בכל תחילת שנה לועזית ומי שעומד באחד מאחוזי הקריטריונים יקבל הנחה בדיוק לפי הספר ולפי החוק. ולא צריך בשביל זה קשרים ושטיקים וזיופים. צריך רק זמן להכין את כל המסמכים הנכונים וצריך לגשת לפקידים באגף להגיש ולקבל את המגיע לך. אפשר היום לעשות את זה גם לבד באתר העירייה. אף אחד כאן לא הולך להקשיח... או להתנכל... כל השמועות האלה הם דמגוגיות בגרוש שאין להם אחיזה במציאות.

לכל קבוצת מגדר או מגזר מסויים בארץ יש בתי כנסת או מרכזים קהילתיים ומתנסי"ם לפי הצורך של הקבוצה ללא קשר לראש העיר ולרצונו, וגם כאן בבית שמש לכל קבוצה יש בית כנסת ויש גם עודף של בתי כנסת כן ירבו, אבל זה לא אומר שהעירייה חייבת לתת אישור לכל שלושה אנשים שהגיעו לעיר והחליטו שכבוגרי ישיבה או עדה מסויימת הם עכשיו צריכים בית כנסת נפרד משלהם ושזה יהיה בדיוק כמה סנטימטרים ליד עוד עשרה בתי בנסת קיימים כדי שיוכלו לקיים כל יום את המנהג היהודי הקדום של לחלוף על פני שישה בתי כנסת מינימום במשך כל חייך ולא להיכנס בהם או להסתכל עליהם אפילו בדרך לבית מדרש שלך... העירייה והחוק לא עומדים לרשותו ולגחמתו של כל שיטה ושיטה בציבור.

מספיק עם הפצת השמועות וההפחדות מפני צווי הריסה והקשחת נהלים. אין כאן הקשחה ולא התנכלות יש כאן חזרה לניהול תקין ומסודר שייטיב עם כל אחד ואחד מאיתנו מפני כל מיני אנשי קשרים ונדלניסטי"ם שעשו כאן עד היום הרס וחורבן של חיים קסומים ורגועים בהרבה מרחובות ושכונות עירנו. ויש הרבה שמבינים בדיוק על מה מדובר. כמו שאף אחד מאתנו לא יתלונן ויקטר על המשטרה שהיא מתנכלת ומתעללת בציבור עם ההקפדה היתרה שלה על חוקי התנועה. כי כל אחד מבין שבסופו של דבר אלו חוקים שנכתבו בדם. ולא משחקים בחיי אדם. כך גם החוקים העירוניים נכתבו בשכל הישר ובהיגיון הבריא של ניהול עיר תקינה שמחזיקה את עצמה ואת התקציב שלה בכבוד.

עיר חייבת הכנסות. עיר חייבת פקחים השומרים על הסדר הציבורי. עיר חייבת ניהול תקין לפי החוק כדי שלכולם יהיה ביטחון ורוגע בשכונה וברחוב שלהם. ראשי כל עיר חייבים להבטיח את השקט העתידי של כל תושב שלא יצטרך לדאוג מה יהיה מחר או בעוד חודש עם השטח הפתוח מול הבית שלו. תושב עיר צריך לדעת שמה שרשום בתב"ע כשטח פתוח, ירוק, חום וכ"ו כשראה את החוזה על הדירה שלו, זה יישאר כך ויתפתח רק כך ללא שום שינויים שרירותיים. תושב עיר צריך לדעת שראשי העיר מעוניינים לפתח ולטפח את שכונתו וסביבת המגורים שלו ורק להעלות לו את שביעות רצונו מניקיון וסדר סביבתי תקין.

ולכן אין מה להילחץ מכל מיני מפריחי שמועות למיניהם. וכידוע האמרה של הקוצקער "העבודה הקשה של משיח לא תהיה להוציא את עם ישראל מהגלות, אלא להוציא את הגלות מעם ישראל..."

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • כלומר אלו שהניחו קראוונים על מדרכות ואבוטבול דאג להם ואח"כ הצביעו בלוך צריכים להיות מודאגים? מי שיודע את ההסטוריה של השכונה יודע למי הכוונה!!
  • ברור שבשם היופי והחוק אפשר לעשות המון הריסות בעיר כי יש הרבה חריגות בניה כמו כל עיר בארץ אבל אם היא תתן צווי הריסה לתוספות בניה שכבר בוצעו ותקנוס את האזרחים עם כל הכבוד למלקקים החדשים העסקונה החדשה (כן יש עסקונה כזאת) החילונית דתית לאומית והמעונינים לקרוא לעצמם חרדים שוחרי ניקיון ויופי יותר מאשר אהבת בני אדם עליזה יכולה לשכוח מלהיבחר שוב לעשות סדר מכאן ולהבא גם אני בעד אבל להתחיל לקנוס יהודים בשם הניקיון כפיים שזה החוק ואין מה לעשות זה ידפוק לא רק את הנקנסים גם את הקורסים.
    הכתבה שלך מיתממת .
  • וגם אם מישהו בנה על גג עם היתר כמובן, ואוי ואבוי עשה מזה יחידת דיור אפילו ללא היתר, לא קרה כלום אין עינינו צרה בו.