מה יש לעיריית בית שמש להסתיר?

מערכת 'נתיבות המשפט' המרכז החרדי למשפט ולחברה
ב' תמוז ה'תשע"ח 15/06/18 5
לאחרונה ניתן פסק דין יוצא דופן בחומרתו כנגד עיריית בית שמש, על ידי בית הדין האזורי לעבודה בירושלים. פסק הדין קובע כי נפלו פגמים בהליך בחירת מנהל מחלקת הרווחה בעירייה, מבטל את המכרז שערכה העירייה ודורש לקיים מכרז מחודש.

הפתרון למנהל תקין - שקיפות!

ידועים דברי הגמרא (גיטין מה ע''א) "לאו עכברא גנב אלא חורא גנב". לפי כלל זה, שליחי הציבור ברשויות המקומיות אינם חלילה אנשים מושחתים או רעים, אדרבה, הינם אנשים בעלי כוונות טובות אשר פועלים רבות למען הציבור, אלא שגם הם נתונים ללא מעט לחצים, ניגודי עניינים ואינטרסים, וכידוע הכח, הכבוד והשררה עלולים גם הם לסנוור ולעוור עיני חכמים.

הפיתרון למצב העניינים הזה הוא לסתום את הפתח של השחיתות באמצעות שקיפות, ביקורת ציבורית ועין פקוחה על מעשיהם של משרתי הציבור כדי לצמצם את הנעשה במחשכים ובחדרי חדרים.

באווירת הפרסומים אודות החשדות לאי סדרים ומעצרי בכירים בעירייה, יזמנו לאחרונה מספר בציבור החרדי בבית שמש עצומה למנהל תקין, כפי שפורסם באתר וזאת במטרה להעלות את המודעות לנושא.

 

האם קיימת בבית שמש שקיפות?

ע''פ דו''ח מדד השקיפות 2017 של ארגון שקיפות בינ''ל ישראל (ע''ר), עיריית בית שמש קיבלה ציון  47 (מתוך 10), רמה D, טעון שיפור!, מקום 40 מבין הרשויות המקומיות בנושא של שקיפות.

לפי הדו"ח, בבית שמש קיימים ליקויים בשקיפות בחלק מהנושאים החשובים ביותר לפרסום ע''י רשות עירונית: פרסום ניגודי עניינים של חברי העירייה בתפקידיהם; פרסום מועד ישיבות מועצת העיר (כדי שכל אזרח יוכל להגיע לישיבות מועצת העיר); פרסום פרוטוקולים של הדיונים במועצה; פרסום ועדת תמיכות, בקשות ואישורים, ועוד.

נזכיר כי בדו''ח מבקר המדינה על עיריית בית שמש נמצאו ליקויים רבים במנהל התקין של העירייה, ביניהם, העסקה חריגה ויוצאת דופן של קרובי משפחה, ועוד ליקויים רבים והתנהלות לא תקינה, לרבות התערבות סגן ראש העיר במינויי עובדים.

מתלונות שהתקבלו במערכת ומשיחות עם חלק מחברי מועצת העיר, עולה כי העירייה נמנעת לכאורה מלהשיב לא פעם לפניות בנושאי מידע מבוקש, וכך גם אינה מעלה את פרוטוקולי הישיבות של מועצת העיר אלא באופן מתומצת ולא משקף באופן מלא ונאות לכאורה, זאת בניגוד לחובתה לפי דין.

השאלה הנשאלת היא, מה יש לעיריית בית שמש להסתיר? והאם זה קשור לציון הנמוך של העירייה במדד השקיפות?

 

רוצים לשנות? תזיזו את עצמכם!

כל אזרח רשאי ויכול לבקש את המידע על פעולות לפי חוק חופש מידע: פנו עוד היום בבקשות מידע לרשות המקומית או כל גוף ממשלתי אחר. כדי לראות דוגמאות לבקשות מידע תוכלו להיכנס לאתר בתנועה לחופש המידע. במידה ולא נעניתם או סורבתם תוכלו להגיש תלונה ביחידה לחופש המידע וכן להגיש תלונה לנציבות תלונות הציבור

זכרו! נציגי העירייה עובדים אצל הציבור וחייבים להתנהל באופן שקוף ובמנהל תקין. חשוב להבין את גודל המשמעות של זכויות ציבוריות אלו. ככל שהציבור יבקר, יתעניין, יביע עניין ויפעל כדי לקדם את טובת הציבור וטובת כל אחד ואחת, נציגי הציבור יפנימו זאת ויפעלו בהתאם. פנו, דרשו, בקשו מידע!

מניתוח נתונים שמפרסמות רשויות חרדיות על בקשות מידע שקיבלו במשך שנתיים 2015-2016 נדמה כי אנחנו בציבור החרדי נרדמנו בשמירה על נציגי הציבור שלנו: בעיריית ביתר עילית הוגשו חמש בקשות בשנתיים! בעיריית מודיעין עילית 13 בקשות, בעיריית אלעד 19 בקשות, ובבית שמש? 31 בקשות! מה שנותר לכם זה פשוט לפנות בבקשת מידע בכל נושא אותו מחוייבות הרשויות למסור, שכן בסופו של דבר מדובר במשאבים ובכספים השייכים לנו, הציבור.

'נתיבות המשפט' הינו גוף שקם ביוזמתם של צעירים חרדים ובסיועם של פילנתרופים ואנשי עסקים המבינים את צורך השעה, והשואפים לחולל שינוי חיובי לתועלת הציבור, כדי שכל אחד מאיתנו יקבל את המגיע לו בזכות ולא בחסד, תוך מעקב ובקרה על פעילויות הרשויות ונבחרי הציבור החרדיים במטרה מוצהרת לקדם שקיפות, מנהל תקין וטוהר המידות.

תוכלו לשתף אותנו בפניות ששלחתם ולא נענו, חששות ומידע הנוגעים לאכיפת מנהל תקין. מומלץ לצרף מספר פנייה ואסמכתא ששלחתם לרשות - כדי שנוכל לעקוב ולבחון סיוע מקצועי.

מייל המערכת של 'נתיבות המשפט' הינו: netivothamishpat@gmail.com

 

 

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • מה המניעים אולי המניעים הנסתרים מה קורה מאחורי הקלעים מי מרוויח ממה וכיצד
  • מי שמסתיר חשוד שיש לו מה להסתיר וצריך להוכיח אחרת
  • כאילו אין שחיתות, הם מאשימים את כולם בהלשנות במקום פשוט להסתכל במראה, כדי שהציבור יהיה מרוצה וירגיש שדואגים לו, צריך להפסיק להסתיר ולהפסיק להתעסק רק בחלוקת ג'ובים תיקים ופשוט להפשיל שרוולים ולדאוג לציבור, לא רק לבניינים צפופים שמעשירים את קבלנים (ומי יודע מי עוד) אלא נקיון גינות תחבורה פיתוח מקומות עבודה בתי כנסת בקיצור לעבוד
  • במקום לעסוק בקונספרציות פשוט שיתנו מידע ויפתרו את כל הספקות, מה שנותר עמום ומוסתר משדר החבאה והסתרה של דברים לא תקינים לכאורה בפרט בצל הפרשות והפרסומים הגיע הזמן להתנהלות שקופה ולמען הציבור
  • זו שאלת השאלות מה הם באמת מסתירים ועד כמה אפשר לגלות את זה עירייה שלא מציגה נתונים כמ שצריך נראית באמת כמי שרוצה להסתיר כנראה דברים מעיני הציבור העיקר עסוקים במומ על חלוקת תיקים ומה עם הציבור ? לא מעניין?