מרוץ מתוח עם מספר מתמודדים חסר תקדים למשרת רב העיר בית שמש

בני קליין
כ"ז תמוז ה'תשע"ז 21/07/17 4
ההרשמה של המועמדים לראשות העיר הסתיימה וכעת 22 רבנים משמנה וסלתה של הרבנים בארץ טוענים לכתר הרבנות הראשית לעיר בית שמש.
הכירו את המועמדים הבולטים כולל ראיונות בלעדיים עם חלק מהם
הרב פרץ, הרב רביב, הרב מנוחין והרב וייס (נגד כיוון השעון)
הרב פרץ, הרב רביב, הרב מנוחין והרב וייס (נגד כיוון השעון)

ההרשמה למירוץ לרבנות הראשית הסתיימה ועל התפקיד מתמודדים כעת  22 רבנים ידועי שם. מספר חסר תקדים.

על הגוף הבוחר תוטל המשימה לבחור מי יקבל את התפקיד הנכסף.

 

הרשימה הרשמית עדיין לא התפרסמה ורוב השמות דלפו לרחבי הרשת.

חלקם העניקו ל"למהדריניוז" ראיון בלעדי.

השמות הידועים עד כה הם :

 1.  הרב ינון רביב- (ראיון בהמשך הכתבה).
 2. שם נוסף ומבטיח שנחשף רק עכשיו הוא הרב הרב אליעזר שמחה וייס המכהן זה עשרות בשנים כרבה של כפר הרואה והמועצה המקומית עמק חפר. בהחלט יכול להביא לאיחוד השורות בעיר. (קורות חיים המרשימים של הרב בהמשך הכתבה).
 3. הרב חגי אנגלמן-חתנו של שר הבריאות לשעבר אליעזר מזרחי. 
 4. הרב אהרן בוטבול- חתנא דבי נשיאה מרן הרב עובדיה יוסף, חיבר ספרים רבים ומגיש תכנית הלכה פופולרית ברדיו "קול ברמה" בימי שישי.
 5. הרב אליעזר שנקולבסקי- דיין בבית הדין "גזית" ורב קהילה בבית שמש.
 6. הרב אלקנה סגל- בוגר ישיבת "מרכז הרב" 
 7. הרב איתמר טובול- (ראיון בהמשך הכתבה)
 8.  הרב יאיר אבקסיס -מפקח הכשרות ב"מבשרת ציון" עילוי שכבר בגיל 27 קיבל סמיכה לרבנות עיר.
 9. הרב אליהו פנחסי- בוגר ישיבת "חברון"
 10. הרב ברק כהן- רב קהילה בהר גילה, משמש כדיין ונחשב לאיש הלכה מובהק.
 11. הרב גד אטיאס- רבה של מטה יהודה מתהדר ביכולות מצויינות בקירוב ואיחוד בין מגזרים. רב בית כנסת (לאה אמנו).הרב יאיר אבוקסיס- תושב העיר
 12. הרב מרדכי מלכה- רב המועצה האזורית באר טוביה, חיבר ספרים. טוען רבני מוסמך.
 13. הרב ישראל מאיר אלחדד- תושב העיר בית שמש.
 14. הרב משה דחבש-
 15. הרב אלחנן פרץ- תושב העיר,דיין מורה הוראה בבתי דין בבית שמש ובירושלים, דמות אהובה ובעלת השפעה רבה בעיר, נהנה מתמיכת הרב בן ציון בארון ותמיכה פוליטית רחבה.
 16. .הרב חיים שמילה- רב קבהילה בלוד בוגר  ישיבה תכונית עירונית קרית אתא בעל תואר בהנדסת תכנה ותעודת הוראה. 6 שנים כסרן ביחידת התוכנה של חיל האויר. 2 שנים ראש כולל  בלוד
 17. הרב משה כהן 
 18. הרב עופר עקיבא
 19. הרב ראובן מנוחין - תושב העיר, דמות מוכרת בעיר ומי שהכריז ראשון על מועמדותו, מנוחין טוען כי הוא זה שיהיה הפתעת הבחירות. 
 20. הרב יהודה ברייטקופף- המכהן שנים בקהילה מפוארת בהר נוף. קהילת "חסדי נפתלי" ממתפללי הקהילה בשנים עברו נמנה גם השר אריה דרעי ויוסיי שווינגר רב המקומות הקדושים.
 21. הרב נתן אברמסקי.
 22. הרב עזריאל שלמה קוזניץ.

רוב השמות אנוניימים אך בעלי רקע רב. ניסינו לדבר עם הבולטים שבהם.

 

הרב ינון רביב בראיון בלעדי ל"מהדריניוז":

מתי הרב החליט שברצונו לכהן כרב העיר?
הדחיפה העיקרית הייתה לאחר מערכת הבחירות לראשות העיר שפערה שסעים ופילוגים נוראיים בין תושבי העיר. אז חשבתי שחובה לקחת אחריות ולחבר חזרה בין כל גווני האוכלוסיה דווקא ממעמד חשוב של רב העיר, ודמות רוחנית בקונצנזוס.


מהי הכשרתו של הרב?
מוסמך לרבנות ודיינות על ידי הרבנות הראשית לישראל, עשיתי את כל המבחנים בכתב . תעודת הדיינות קבלתי בשנת תשסח 

מתי הרב הגיע לעיר?
אני יליד בית שמש, ברחוב קרן היסוד, אבי היה רב בית כנסת שבת אחים, ובילדותי למדתי בבית ספר של החינוך העצמאי ברחוב הגפן בניהולו של הרב חיים לוק, לאחר חמש שנות שליחות בפנמה חזרתי ארצה וקבעתי את משכני בבית שמש, 

למה בחר הרב לגור בבית שמש? 
ראיתי בעיר מלבד עיר הולדתי , עיר מתפתחת עם פוטנציאל אדיר, מגוון מרתק של אנשים ודעות וכר נרחב לפעילות תורנית וחינוכית .

היכן הרב למד? 
למדתי בישיבת חיי משה הקטנה, ובישיבת בית התלמוד בישיבה הגדולה. לאחר נישואיי למדתי רבנות ודיינות בבית המדרש דרעי הוראה.

מי הוא רבך המובק?
הרב שלום משאש זצל רבה של ירושלים ממנו קבלתי יסודות הפסיקה כשיטת מרן ואת דרכי ההנהגה הרבנית

מה דעתך על מצב  בעיר?
העיר ברוך השם מתפתחת בצעדי ענק מה שמחד מצריך ארגון בכל שירותי הדת וההרגלים שהשתרשו בשנים רבות בהן הייתה בית שמש עיירת פיתוח קטנה. מאידך קצב הגדילה המהיר מלווה בחבלי גדילה קשים, .  ריבוי האוכלוסין והשונות  שלהן יצר פערים חברתיים שהתגלו במלוא עוזן וכאבן במערכת הבחירות האחרונה. לשם כך נעוצה עבודה מאוד עמוקה ומאומצת שתחזיר את בית שמש לעיר המאוחדת הסובלנית והמכילה כמו שהייתה בעבר.יש לי אמון מלא באיכות האנושית שבעיר הזו שעם עבודה נכונה, שיתוף פעולה ושילוב כוחות נוכל להגיע לזה בעזרת השם

מה הרב חושב על מצב הכשרות בעיר?
אני לא מכיר מפנים את מערכת הכשרות, יש לי היכרות עמוקה עם מרא דאתרא הרב ביטון וסומך עליו בכל דבר וענין, אך כאשר בעזרת השם נהיה בתוך המערכת אוכל לראות אם יש צורך בשיפור וכיצד לעשותו. 
לאור חוסר האמון הרב בין שני קצוות העיר , כיצד לדעת הרב אפשר לגשר
חוסר האימון הקיים בעיר יכול ליפתר אך ורק ברצון משני הצדדים בקירוב דעת וכבוד לזולת.אנו עם אחד ובני איש אחד. חובה עלינו לכבד איש את רעהו ולחיות באהבה

יש הצעה לחלק את העיר מה דעתו של הרב?
חס ושלום לא יעלה על הדעת שבכל מקום שיש חילוקי דעות נקיים גדר הפרדה אנחנו עם אחד , כולם יחד צריכים לעבוד את השם ולעשות זאת בכבוד ובשלום ולא משנה מאיזה מגזר אתה מגיע, אמנם יש כמה אנשים שמנסים לפלג אבל אסור לתת למחרחרי ריב חלילה לנצח כוחנו באחדותנו

במקרה שלא תיבחר את מי היית רוצה לראות מכהן כרב העיר? 
אני רוצה שלבית שמש תיהיה רב שיכול להתמסר לעובדת הרבנות וקידומה. זו לא שאלת פרסונלית אלא שאלת מהות . וכל מי שיכול לשאת על שכמו את עול התפקיד ראוי לכך.
מה הדבר הראשון שהרב יעשה אחרי שיתמנה לרבה של העיר
אשב עם הרב ביטון ששימש כרב העיר עשרות שנים והקריב לה את חלבו ודמו, ואבקש ממנו הדרכה צמודה עצה ותושיה כדי להגשים את כל היעדים והאתגרים שהרבנות מציבה .

והכל בעזרתו יתברך.

 

קורות החיים של הרב אליעזר שמחה וייס הגיעו לידי "מהדריניוז":

הרב אליעזר שמחה וייס, הינו רב היישוב כפר הרא"ה והמועצה האזורית עמק חפר.

הרב וייס נולד באנגליה לאביו הרב שלמה זצ"ל מחסידי הרבי מסאטמר זצוק"ל ולאמו מרת נעכא נצר למשפחת רבנים מצאצאי רבי חיים מוואלז'ין זצוק"ל. הרב נקרא על שמו של מרן הגאון רבי אליעזר שמחה רבינוביץ אב"ד לומז'א וסובאלק. למד בישיבת גייטסהד באנגליה והיה מקורב מאוד לראש הישיבה הגאון רבי זאב כהן זצ"ל. לאחר מכן הרב למד בישיבות מיר ומרכז הרב בירושלים ובמכון הרי פישל לרבנות ודיינות. הרב נישא למרת טובה לבית הגאון ר' רפאל הופמן זצ"ל מבני ברק. לרב ארבע בנות הנשואות לתלמידי חכמים בוגרי הישיבות הקדושות חברון, עטרת ישראל, מאורות התורה בטלז סטון ודרך חכמה בירושלים.

את דרכו הרבנית החל בחוץ לארץ בעיר בוויטפילד ופרסטוויץ' במנצ'סטר אנגליה כאשר באותה עת שימש גם כרב הקמפוס של אוניברסיטת סלפורד מנצ'סטר. בהמשך ניהל את המכון ללימודי יהדות במנצ'סטר והמחלקה הישראלית בלשכת הרב הראשי לאנגליה. באנגליה היה הרב קרוב מאוד להגאון רבי חנוך הכהן ארנטרוי שליט"א אב"ד אירופה.

מזה כשלושים שנה בהם כיהן בתפקידי רבנות קהילתית מגוונות בארץ ישראל, הרב גיבש תפיסה מנהיגותית וחינוכית להדרכת קהילות, העצמת משפחות וקדום חייהם הערכיים והרוחניים של הפרט והקהילה.

כיום במסגרת תפקידו כרבה של היישוב כפר הרא"ה והמועצה האזורית עמק חפר, הרב פועל בקרב אוכלוסיות מגוונות מהקשת הישראלית ביניהם קיבוצים ומושבים מכל התנועות והזרמים, מדריך ומורה לקהילות בצמיחתם הרוחנית, משמש מקור משען למשפחות במצוקה מתחום המועצה, מייעץ בענייני שלום בית, יושב בדיני תורה, ומגשר בסכסוכים בין אנשים וארגונים.

המועצה האזורית עמק חפר הינה המועצה הגדולה ביותר בשטחה במדינת ישראל ובה מפעלי תעשייה רבים, כאשר נושאי הכשרות המפעלים והמוצרים מובאים לשולחנו של הרב. חלק נכבד מארבעת המינים המשווקים בישראל לחג הסוכות נמצאים בפיקוחו של הרב. בנוסף בהתאם לחוק, הרב אחראי על רישום הנישואין במועצות האזוריות עמק חפר ומנשה מטעם הרבנות הראשית לישראל, ועורך חופה וקידושין לציבורים השונים.

כתוצאה מ"דיני תורה" שהתבררו אצל הרב יצא לאור ספרו "הלכות שכנים" המסכם את הלכות שכנים הלכה למעשה בדרך של שאלות ותשובות. בפורמט דומה הוציא הרב את ספרו בענייני טהרת המשפחה "באר הטהרה".  כמו כן חיבר הרב ספר על דיני השמיטה, ספר "יסודות הלכות שבת" המכיל את עיקר דיני שבת בשפה האנגלית, וספרי פרשנות על חמישה חומשי תורה  בשם "ממורשת התורה".

הרב וייס, הינו בעל כושר לרב עיר מן הרבנות הראשית לישראל וחבר בגוף הבוחר לרבנות הראשית. כדי להגיע לקהל רחב של שומעי לקחו למד הרב גם לימודים כללים והשתלם בחוכמות נוספות בבחינת רקחות וטבחות לתורה והוא בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטה במנצ'סטר, ותואר שני במדעי הרוח מאוניברסיטת מנצ'סטר אנגליה. הוסמך לעריכת דין על ידי בית המשפט העליון באנגליה. חבר לשכת עורכי הדין בישראל ובורר בערכאות עירור של הפדרציה לבוררות.

הרב מעביר את שיעוריו לשומעי לקחו בשפות עברית, אנגלית ואידיש.

הרב איתמר טובול מספר על עצמו מיוחד ל"מהדריניוז":

"שמי איתמר טובול בוגר ישיבות חרדיות בירושלים בעל כושר רב שכונה, יורה יורה, ורב עיר מהרבנות הראשית לישראל. מחבר סדרת הספרים ״מחודדים בפיך״ 5 כרכים על ארבעת חלקי שולחן ערוך. משמש בשנים האחרונות בראשות מחלקת אישות וגירות ברבנות הראשית לישראל העוסקת בבירורי יהדות ומעמד אישי מכל תפוצות ישראל.
בכל זמן פנוי עסוק במסירת שיעורים ובעמידה בראשות כולל. 
מועמדותי לרבנות העיר בית שמש זכתה לתמיכת רבותיי ושאר רבנים חשובים אשר דחפוני להגשת מועמדותי.
מאחל הצלחה לכלל המועמדים וה׳ יעשה הטוב בעיניו.".


 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • לבחור ברב וייס של"יטא
 • אני מכיר את הרב וייס והוא ת"ח
 • אני מכיר את הר וייס הלכתי לשאל אותו
  כמה שאלות עונה לך כל הזמן על הכל
  מתקשר ושאל בשלמך
 • הרב וייס רב גדול מאווד בתורה