מי מחלק מכוניות לנהגי ישראל?

יוני קפלן
כ"ג חשון ה'תש"פ 21/11/19
במסגרת דיון שנערך בכנסת ב"יום הלאומי לזהירות בדרכים", העלה ח"כ הרב משה אבוטבול רעיון מקורי שיביא לדבריו לצמצום מגפת תאונות הדרכים: להגריל 20 מכוניות חדשות בין כל נהג בישראל שלא קיבל אף דו"ח במהלך השנה • איך הגיב שר התחבורה להצעה המקורית • כל הפרטים:
ח"כ אבוטבול ושר התחבורה במהלך הדיון
ח"כ אבוטבול ושר התחבורה במהלך הדיון

במסגרת דיון שנערך  בכנסת ב"יום הלאומי לזהירות בדרכים", בהשתתפות שר התחבורה בצלאל סמוטריץ, העלה חה"כ הרב משה אבוטבול (ש"ס) רעיון מקורי שיביא לדבריו לצמצום מגפת תאונות הדרכים. "ניסינו את כל האפשרויות, עשרות שנים הושקעו מיליונים רבים במלחמה בתאונות הדרכים" אמר ח"כ אבוטבול והוסיף: "אני רוצה להציע דווקא דבר שאולי לא חשבו עליו, מחוץ לקופסה. אולי זה יישמע משעשע, אולי זה יישמע כזה חדשני, אבל באתי משדה החינוך ואני יודע שיש "סור מרע ועשה טוב".

כולם מכירים כבר מלפני 35 שנה את המדבקות 'שיטת הניקוד עובדת'. על כל דבר שעושים: אתה משתמש בטלפון - יש לך נקודות, אתה נוסע בלי חגורה - יש נקודות מעבר לקנס. אחרי שניסינו את כל הדברים, בואו וננסה את הכיוון החיובי ביותר. צריך לקנות 20 מכוניות חדשות, ולהגריל אותם בין כל נהג בישראל שלא קיבל אף דו"ח במהלך השנה".

דברים מהסוג הזה - כמו שהביטוחים באים ועושים שמי שלא עשה תאונה מורידים לו את מחיר הפרמיה, בוא וננסה לחשוב גם על כיוונים חיוביים: לתמרץ, לעודד, להביא כל מיני מבצעים לאותם האנשים שבעצם שנה שלמה לא קיבלו - לא נקודות, לא קנסות ולא דברים מהסוג הזה. אולי גם את זה ננסה? הרי מדובר פה בהצלת חיים. נחשוב על כיוון חיובי לעודד במבצעים, בדברים מהסוג הזה, אולי מפה גם תבוא הישועה".

במהלך דבריו הזכיר חה"כ אבוטבול את מהפכת הכבישים בבית שמש שהביאה להורדת תאונות דרכים באזור בית שמש. "יש גם את נושא העשייה היומיומית, עבודה מאומצת בסלילת כבישים לאורך ולרוחב כל מדינת ישראל. דברים כאלה יכולים למנוע הרחבת כביש. אני זוכר אצלנו את כביש הדמים, כביש 38, שלקח שנים עד שהצלחנו להשיג תקצוב לנושא הזה. אבל במשמורת שלי הצלחנו להוציא מיליארד שקל, וברוך ה' הכביש שהיה כביש דמים היום מוביל לעיר הגדולה בית שמש ומוכיח כמה באמת הייתה חשובה וכדאית אותה השקעה של המדינה בנושא הזה. כך גם כביש 10 ועוד דברים אחרים שנעשו".

ומה היה לשר התחבורה בצלאל סמוטריץ להשיב על "רעיון המבצעים" שהעלה חה"כ אבוטבול, מתברר שיש על מה לדבר. "חבר הכנסת אבוטבול, אני לא יודע להגיד לך עכשיו אם הגרלת מכוניות - אני מעדיף הגרלת כרטיסי רב-קו. אני לא רוצה להוסיף עוד רכבים פרטיים על הכביש. אבל ודאי וודאי שתמריצים, כמו בביטוח יכולים להועיל ולדרבן", השיב שר התחבורה על ההצעה.

"אנחנו הולכים עכשיו לעולמות שלמים של תמריצים", המשיך שר התחבורה, "מי שראה, השקנו עכשיו את התוכנית הזאת של "דרך ערך" שמתמרצת בצורה משמעותית אנשים שמשתמשים נכון ברכב ובכביש ומקלים לנו על עומסי תנועה, בוודאי שגם תאונות דרכים. סתם אני אזרוק לכם עכשיו, אני לא רוצה לקבוע מסמרות, אבל המעבר לשימוש בטכוגרף דיגיטלי מאפשר לנו לייצר מאגר עם ניקוד של נהגים ברכב כבד ואז לתמרץ נהגים טובים יותר, להרע מצב של נהגים טובים פחות. הטכנולוגיה פותחת המון-המון אפיקים בהקשר הזה".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.