מוכרים קברים: המועצה הדתית במכירת "חיסול"

משה כהן
ט' אלול ה'תשע"ח 20/08/18
ברקע דרישת "דגל התורה" במשא ומתן הקואליציוני לקבלת המועצה הדתית לידיה, יוצא קול קורא למכירת נכסיה של המועצה הדתית.

האם מדובר בנסיון נואש של המועצה הדתית ליצב את מצבה הכלכלי או שמא מדובר במכירת הנכסים החשובים ביותר של המועצה על ידי מי ששולט בה היום.

בימים האחרונים פרסמה המועצה הדתית בבית שמש קול קורא חריג ומשונה המציע מכירה בסיטונאות של חלקות קבורה לקהילות ועמותות תמורת תשלום מיידי מראש. 


ההשערה היא כי בדרך של מכירה בסיטונאות של מאות חלקות קבורה ניתן להשיג תזרים מזומנים גדול אשר עלול לשמש לצרכים אינטרסנטים ואישיים שונים, טרם החלפת ההנהלה הקיימת במועצה הדתית מיד לאחר הבחירות הקרבות.
לפי האמור בקול קורא שפרסמה המועצה הדתית עולה שאפילו אין דרישה שכל הנקברים יהיו תושבי בית שמש, ועד כחמישים אחוז מהחלקות יכולות לשמש נקברים שאינם תושבי בית שמש.

בדרך זו ניתן למכור חלקות קבורה רבות לתושבי חו"ל שכידוע משלמים תשלומי עתק עבור חלקות קבורה באזור בית שמש. במילים אחרות חלקות הקברים יהפכו להיות עסק לכל דבר ועניין לצרכי רווח של יזמי נדל"ן שונים.


ה"קול קורא" תפס את התושבים בתדהמה עקב גודלו הקטן של בית העלמין בבית שמש ומצוקת חלקות הקבורה בו.

אחד מתושבי העיר אומר למהדריניוז "הרצון  של המועצה למכור כמה שיותר חלקות לכל המרבה במחיר על גבם של תושבי העיר רגע לפני החלפת ההנהלה הקיימת במועצה הדתית בבית שמש עולה ריח של מכירת חיסול שתועיל לבעלי אינטרסים תוך רמיסת צרכי הציבור בזמנים הקשים ביותר שלהם, פטירת קרוב משפחה".


יש לציין כי בתקופה האחרונה מינה המשרד לשירותי דת חשב מלווה למועצה הדתית בעקבות ניהול בעייתי וכשל תקציבי אשר הביא את המצב הכספי של המועצה לידי גרעונות, כאשר בלית ברירה נאלץ המשרד לשירותי דת להצמיד חשב מלווה שיעקוב מקרוב אחר ההתנהלות הכלכלית של המועצה הדתית. 

תגובת חברת המועצה רינה הולנדר: מדובר במהלך שמתבשל כבר הרבה מאד זמן, זהו לא רעיון חדש. יש בעייתיות במהלך שכן  ישנו מחסור בחלקות קבורה לתושבי העיר, והחשש הוא שמכירת חלקות לפי קבוצות או עמותות יביא לכך שהמחסור לתושבי העיר שאינם מאוגדים ושלא רכשו חלקה בחיים- יילך ויגבר וכי יוקצו להם חלקות פחות אטרקטיביות (קבורה במכפלה או בקומות וכו'). חשש נוסף הוא שאנשים שירכשו חלקות דרך התארגנויות כאלה, יידרשו לשלם תשלומים נוספים מעבר למחוייב בחוק, לכל מיני מתווכים ומארגנים למרות שכבר כיום, מי שרוצה יכול לרכוש חלקה בחיים במחיר שנקבע ע"י החוק. יש ספק בחוקיות המהלך, שכן מדובר בקרקעות ציבוריות ובחלוקה לא שוויונית . למועצה הדתית יש חוות דעת משפטית של עו"ד מוטי ברקוביץ שקבע שבנסיבות מסויימות זה אפשרי והם פועלים לפי חוות הדעת ואולם יש משפטנים שסבורים אחרת. יש להניח שהעיתוי כעת לא מקרי, זה היה מוקפא הרבה זמן ומענין שבדיוק עכשיו "קם לתחיה"... ייתכן שהדבר קשור לבעיות הכלכליות מהם סובלת המועצה ולמנוי החשב המלווה וסביר שזה קשור גם למועד הבחירות המתקרב.

תושב נוסף אומר "אם למועצה היה רצון להבריא את מצבה הכלכלי היו צריכים להחזיר את עניין המקוואות לידיהם, במקום זאת הפריטו את המקוואות והתושבים נדרשים לשלם סך 50 ש"ח לגורמים פרטיים במקום 25 ש"ח למועצה".

כמו במקוואות כך גם בקברים, מספסרים בנכסי ציבור ובשירותים לציבור והכל על גב התושבים הקורסים תחת הנטל גם כך.

הנה פוסט נוסף שפורסם ע"י תושב מודאג:

מקוואות

פשע שלא יכופר

קבלו תקציב ממשרד הדתות

לא בנו מקוואות בשכונה ג

פרקו מקווה שנבנה במליונים בשכונה ב

הכל כדי שהנשים יאלצו לטבול ב 50 שח במקוואות פרטיות

ולא ב 20 שח תעריף עירוני שהולך לתחזוקת המקווה מטעם המועצה הדתית.

עושים מעשה זמרי דורשים שכר כפנחס ורוממות היידישקייט וה"ועשית ככל אשר יורוך" בגרונם.

גיהנום כלה........

 

וכך לא נותר לתושבים אלא לסמוך ידיהם על דיין האמת, אבינו שבשמיים.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.