מפלה לעיריית בית שמש: בג"ץ דחה העתירה לקיום הבחירות לרב העיר

מערכת מהדריניוז
ט' אב ה'תשע"ח 21/07/18
רב העיר- רק אחרי הבחירות: בית המשפט העליון בהרכב של שלשה שופטים דן בעתירה של עיריית בית שמש כנגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה להקפיא את הליך הבחירות לרב עיר עד לאחר הבחירות המקומיות. בג"ץ: "יש להעדיף את דחיית הליכי בחירת רב העיר עד לאחר הבחירות"

הליך הבחירות לרב העיר בבית שמש כבר היה אמור להסתיים לפני כשנה בדיוק, בי"א אב תשע"ז היו אמורות הבחירות להיערך, עתירה של הרגע האחרון הביאה להקפאת ההליך, מאז הגיעו הצדדים להסכמה של שינוי כמה חברים בגוף הבוחר, ופתיחה נוספת של רשימת נציגי בתי הכנסת בגוף הבוחר. אך אם היה נדמה כי ההליך יצא לדרך, הגיע היועץ המשפטי לממשלה וקבע כי בתקופה זו טרום הבחירות לרשויות המקומיות, לא ניתן לערוך מינויים שכאלו מחשש להשלכות פוליטיות.

עיריית בית שמש באמצעות עורכי הדין אורי קידר ועידן שחם, פנו לפני למעלה מחודשיים בעתירה לבית המשפט העליון כנגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, אחר ולדבריהם דינה של בית שמש שונה, בשל כך שלא מדובר בתהליך שהחל לפני הבחירות אלא לפני יותר משנתיים, נציגי העירייה נבחרו כבר אז, ומשכך החשש להשלכות פוליטיות לא ממשי.

גם תחנוני ראש העיר לא עזרו

באופן די חריג להליכים משפטיים, ביקש ראש העיר משה אבוטבול את רשות הדיבור, והוא נשא בפני השופטים נאום נרגש על מורכבותה של בית שמש, כעיר עם שישים גוונים ויותר, עיר שמגיעה הרבה לתקשורת ולא דווקא בנסיבות טובות, ולכן תפקידו של רב עיר כדמות מאחד ומגשרת הוא קריטי ביותר לבית שמש. "לא מדובר כאן בעיר וותיקה, אלא בעיר שתוך עשור הכפילה את עצמה, עתה נבנות עוד כ-30.000 יחידות דיור, ומשכך חייבים אנו רב עיר שילווה את העשייה הזאת. בשכונות חדשות צריך מקוואות ועירובין, ואין מי שיעשה זאת".

ראש העיר הוסיף בדבריו "רק בשבוע האחרון בית שמש הייתה בכותרות, האירועים האלו לא מיטיבים עם העיר ועם הציבור, אני בסך הכל איש פוליטי, גם חברי העירייה הם אנשים פוליטיים, ולכן אנו צריכים דמות רוחנית מחוץ לקופסא שתוכל לאחד וללכד, ואם יש חיכוכים, לשבת עם שני הצדדים ולהגיע להסכמות".

בשלהי הדברים הוסיף ראש העיר כי רב העיר היוצא הגאון רבי שמעון ביטון שליט"א, מבקש ממנו כל העת לקדם את בחירת רב העיר החדש. רב העיר הקודם אדם מבוגר כבן 85 עד מאה ועשרים, הוא רוצה לעשות חפיפה עם הרב שיבוא אחריו לתפקיד, יש הרבה  דברים שצריך להעביר מדור לדור, ובמצב הנוכחי אין לו עם מי לדבר, ומבחינת בית שמש יהיה זה הפסד לדורות.

כאמור בג"ץ דחה את עתירתה של עיריית בית שמש וקבע כי יש להעדיף את דחיית הליכי בחירת רב העיר עד לאחר הבחירות, כמו כן בג"ץ קובע כי אין מקום להתערב בהחלטה לפיה יש ליישם את הנחיות היועץ המשפטי לממשלה הנוגעות ל"מינויים בתקופת בחירות".

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.