מרן שר התורה חילק סוכריות לתורמי הישיבה

אלי כהן
כ"ט תמוז ה'תשע"ט 01/08/19
מדוע חילק מרן שר התורה סוכריות לתושבי רמת בית שמש? והאם צריך לברך ברכת הטוב והמטיב על הצלחת מצינג? התשובות של מרו שר התורה הגר"ח קנייבסקי בכתבה שלפניכם

לאור הצלחת גיוס ההמונים של ישיבת "אור יהושע נתיבות התורה"  ברמת בית שמש א', עלה ראש הישיבה הגאון רבי יוסף רובינשטיין שליט"א יחד עם חלק מהתורמים של הישיבה תושבי רמת בית שמש להודות למרן שר התורה על הברכות והעזרה המיוחדת למגבית.


הנוכחים הזכירו למרן את ברכתו המיוחדת והחריגה שהיכתה גלים בעולם בו בירך שמי שיתרום לישיבה יזכה לסוכריות, דבר שהיה לפלא והובהר לבסוף על ידו שכוונתו בזה שיזכו למתיקות ואף למתיקות של תורה. מרן החליט לקיים את הבטחתו לתורמים שיזכו לסוכריות וחילק בפועל סוכריות ממש לנוכחים, כסגולה שיזכו למתיקות ואף למתיקות של תורה, דבר שעורר התרגשות רבה בקרב הנוכחים שזכו לברכתו וסגולתו המיוחדת. וכפי שמצינו מעין זה בספר "הרוקח" לר' אלעזר מוורמיזא שמביא את מנהג ישראל לתת דבש על אותיות התורה לנערים כסגולה למתיקות התורה.

בנוסף בעקבות ההצלחה המיוחדת של גיוס ההמונים בישיבה עלתה השאלה בקרב בני הישיבה האם צריך לברך ברכת הטוב והמטיב בשם ומלכות על הסייעתא דשמיא המיוחדת. הדיון עלה בעקבות הדין המובא בשו"ע או"ח סימן רכ"ג לגבי מי שזוכה בירושה שמברך ברכת הטוב והמטיב.


בישיבה הוחלט כי ראש הישיבה הגאון רבי יוסף רובינשטיין שליט"א יעלה להציג את השאלה בפני מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א. כשנשאל מרן שר התורה האם לברך ברכת הטוב והמטיב על הצלחת המגבית ענה מרן ש"לא נוהגים לברך". כמו כן לגבי השלמת בנין הישיבה יצא שלא מברכים, ורק לגבי בנין בית כנסת התייחס מרן שהגבאי מברך ברכת הטוב והמטיב על בנין בית הכנסת.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.