ההפגנות חוזרות: נדחתה עתירת תושבי בר אילן החרדים

יהונתן מאיר
י' אב ה'תשע"ט 11/08/19
העתירה שהוגשה היא עתירה מוקדמת פסק השופט דוד גדעוני כנגד עתירת תושבי בר אילן החרדים "הם לא פעלו למיצוי ההליכים לפני הרשות המקומית להקצאת מבנים לשימוש של גני ילדים חרדים בשכונה". השופט חייב את העותרים החרדים בהוצאות משפט אך הם אומרים בתגובה "לא ציפינו כלום מבית המשפט נחריף את מחאתינו"
גן ילדים ריק בחלקו באיזור בר אילן
גן ילדים ריק בחלקו באיזור בר אילן

העעותרים החרדים טענו כי בעיריית בית שמש נדרשת "הסכמה מראש" של אגף החינוך בעירייה אשר מבלעדיה לא ניתן להגיש בקשה  להקצאה. הם הביאו דוגמאות רבות לחיזוק טענתם לדוגמא ההקצאה המהירה של הקרקע למכינה הקדם צבאית "ידידיה שלמרות שהוא שטח ציבורי שנטען עליו במשך כל העת שהוא שטח שאינו מיועד להקצאות לפתע הוקצה בהליך מהיר לטובת מכינה מחוץ לעיר

"מעיון בנוהל ההקצאה נראה" כתב היום השופט דוד גדעוני "כי נקבע שם שבמסגרת הליך ההקצאה תיוועץ ועדת ההקצאות עם הגורמים המקצועיים  הרלבנטיים וכי גם במקרה של חוות דעת מקצועית שלילית של אלה יובא העניין להכרעתה של ועדת ההקצאות. אולם, אפילו נקבל את עמדת העותרת כי הסכמת אגף החינוך מהווה  תנאי מוקדם להקצאה, לא יהיה בכך כדי לסייע לה בכל הנוגע לטענה לאי מיצוי הליכים.  שכן, העותרת לא הציגה בקשה להקצאה או פנייה מסודרת בעניין שהוגשה לאגף החינוך" הדגיש השופט.

השופט דוחה את הטענה שנציגי המגזר החרדי ניסו פניות בלתי פורמליות כאלה ואחרות לגורמים באגף החינוך בכדי לקדם פגישה עם ראש העיר ד"ר עליזה בלוך שנמנעה לטענתם מכל מפגש עמם. ולכן קובע השופט כי בהגשת העתירה בטרם מיצוי הליך הקצאה תקין אין עילה לתביעה. (יודגש כי ההסכם הקואליציוני שנחתם בין סיעת הליכוד לראש העיר בלוך בדבר אי הקצאת שטחים לאוכלוסיות שאינן מזוהות עם אופי השכונה אינה קבילה בבית משפט כמניע לאפלייה. היות ואין זה הליך רשמי ומקצועי אלא סיכום גרידא-י"מ)

תושבי הרחוב החרדיים אמרו בתגובה "היה לנו ברור כי בתשעה באב בית המשפט המלא בשנאת חינם יפסוק לרעת הציבור החרדי. אין שום היגיון כי ההתנהלות בבית שמש תהיה איפה ואיפה והקצאות לציבורים אחרים, או בשכונות אחרות הקצאות עובדות באופן מסויים ואנחנו באופן אחר, שתמיד צפוי להידחות מסיבות וסיבות שונות. אנחנו נחריף את מחאתנו עד שילדנו הקטנים יקבלו את מה שמגיע להם".

מועד בר אילן נמסר בתגובה:
בית המשפט הכיר בטענות העותר כי העירייה מסמסה את פניותיו, עם זאת בית המשפט הטיל את האחריות לפתחה של העירייה, תוך שהוא מציין כי חזקה על העירייה שתפעל בהתאם לדין.
עוד נמסר כי חובת העירייה לדאוג לגני ילדים היא חובה בסיסית ללא קשר להליך משפטי כזה או אחר. עם זאת לאור התעלמות העירייה ועד השכונה יחריף את המאבק עד שהעירייה תציג פתרונות לתושבי השכונה לבתי כנסת וגני ילדים

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.