סילברסטין ומייסדת "תנו לחיות לחיות" בטורים נושכים -בלעדי-

בני קליין
כ' תמוז ה'תשע"ז 14/07/17
סילברסטין: "יש אנשים החיים בעולם של "ציוצים" ולא מבינים את אלו החווים "נשיכות" של ממש".
מייסדת "תנו לחיות לחיות" : "הבחירה היא לא בין חיי כלב לחיי אדם – הבחירה היא בין חיי הכלבים ובין השקעה כספית בפתרון הומאני".
 כלב פראי משוטט ברמת בית שמש
כלב פראי משוטט ברמת בית שמש

לפני הטור של הבר המועצה ישראל סילברסטין:

 

כשנתיים החלו לזרום ללשכתי ואלי ישירות, פניות מתושבים בגין התקפות "כלבי בר" פראיים, על תושבי השכונות בעיר. בתחילה היה מדובר באי נוחות כמו נביחה ,משיכת בגדים,  אך למצער המצב התדרדר מהר מאוד לנשיכות,  כשכמובן לא מדובר על מקרה בודד כי אם על עשרות מקרים בהם דווח על נשיכות של כלבי הפרא.

בראשיתה של התופעה העליתי את הנושא בפני הנהלת העיר כשראש העיר הורה מיד לפעול בכל הדרכים ע"מ למגר את התופעה המסוכנת. העיריה נכנסה מיד לפעולה וקלטה ווטרינרית, הזמינה מלכודות ורכשה ציוד מתאים להתמודד עם הבעיה הקשה, כשבעקבות כך אכן נלכדו מספר כלבים יחידים, אך הבעיה לא מוגרה. בהמשך התקיימו מספר ישיבות בין עיריית בית שמש לגורמים הרלוונטיים במשרד החקלאות ובהתחשב בעוצמת הסכנה הגיעו למסקנה שאין פתרון אחר זולת "דילול" כלבי הפרא הנ"ל.

יש להבין כי מדובר בכלבים שחלקם כבר דור שני ושלישי, הגדל באיזורים פתוחים ואינו דומה כלל ל"חיות המחמד" כפי שהועלה בפוסטים שונים. אני לא חושב שמישהו מכל הכותבים ה"רחמנים" הללו היה רוצה להיתקל בהם פנים אל פנים, לא כשהם משוטטים ביחידות וק"ו לא באופן ולא בזמן בו הם משוטטים בדרך כלל, דהיינו בלהקות של 4-7 כלבים בלילות. אולי מישהו כאן קצת התבלבל אבל עדיין חיי אדם קודמים  לשל הכלבים!!!

 עלינו, כרשות עירונית, לעשות הכול על מנת שהתושבים יחושו בטחון בכל עת ובכל שעה בלכתם ברחוב . זוהי אחריותנו וחובתנו הבסיסית , ואם הדרך היחידה לעשות זאת היא הפעלת יחידת הפיצו"ח בשטחים פתוחים סביב לעיר ששם משכנם של חיות טרף אלו, אזי חובה עלינו לעשות זאת על מנת למנוע את התקיפה הבאה ח"ו.

יש אנשים החיים בעולם של "ציוצים" ולא מבינים את אלו החווים "נשיכות" של ממש.

לסיום כל יפי הנפש מוזמנים להגיע אלינו בשעות הלילה ,נשתדל לדאוג להם לקבלת פנים חמה וגם נושכת ואולי כדאי שבאותה ההזדמנות יקחו איתם בחזור כמה נציגים נובחים לתל אביב ורעננה.

ולכל בני ישראל לא יחרץ כלב לשונה

מייסדת "תנו לחיות לחיות"

חיות להרוג!
הכלבים התקשורתיים המתפראים שוב הצליחו לנשוך את בית שמש, מזל שברגע האחרון כמה מצקצקים מקצועיים הבינו שהם נפלו בתהומות הרשתות החברתיות שאולה, ועכשיו גם צריכים להסביר ולמחוק ציוצים, ופוסטים של "לירות בחרדים בעיר הכבושה", אכן תמונות קשות.
תנו לחיות לחיות?
ביקשנו מהגברת אלטמן מ"תנו לחיות לחיות" לכתוב טור שמסביר למה היא מתנגדת לירי בכלבים? מתגובתה ניתן להבין שהיא צריכה לפגוש פעם אחת את המתפראים מבית שמש ולקבל את כל ההסברים שהיא מבקשת כולל עדויות מצולמות של תקיפות ילדים. אז בכל זאת ואחרי התלבטות קבלו את הטור הלא מזעזע. 
אלטמן: "תנו לכלבים לחיות, ולא על חשבון בני אדם"
"הבחירה היא לא בין חיי כלב לחיי אדם – הבחירה היא בין חיי הכלבים ובין השקעה כספית בפתרון הומאני.
ביקשו ממני לכתוב טור שמסביר למה אני מתנגדת לירי בכלבים. מוזר שצריך להסביר למה להתנגד להרג של יצור חי. למעשה, צער בעלי חיים זה לא רק חוק במדינת ישראל, זו גם מצווה מדאורייתא. מי שצריך לתת הסברים הוא זה שמעוניין לפגוע בהם.
 
אבל אלו שמצדדים בהרג, מנסים להציג את הסיטואציה כאילו זה או טובת הכלבים או טובת בני האדם, וזהו מצג שווא. אפשר למצוא פתרון מוסרי וגם מועיל יותר, שלא כולל הרג. אבל זה דורש מן הרשויות להסתכל רגע מעבר ליום המחר.
 
הכלבים מגיעים לבית שמש על מנת לשרוד, והם מחפשים אחר מקורות זמינים של מים ומזון. הם לא אוהבים לפגוש אותנו, בני האדם, ולרוב הם בורחים ממפגש אנושי. אבל כשהם נתקלים בבני אדם צורחים, רצים או אפילו שרק מסתכלים עליהם בפחד או כעס – הם מרגישים מאוימים. הם פועלים לפי היצר הבסיסי שלהם.
 
אנחנו, בני האדם, אמורים להיות יצורים יותר תבוניים. כשאנחנו נוטשים את הכלב שלנו או משחררים כלבה בלתי מעוקרת להסתובב ברחוב ללא רצועה, אנחנו צריכים להבין מראש את תוצאות מעשינו. כשעיריית בית שמש לא מטילה קנסות על נוטשים או על אנשים שהכלבים שלהם משוטטים, ומזניחה את הטיפול בתופעה שהחלה כבר לפני שנים, קברניטיה צריכים להבין שיש לזה השלכות, והכלבים לא יכולים להיות השעיר לעזאזל של אדישותם. עיריית בית שמש וגם משרד החקלאות שאמון על אכיפת חוק צער בעלי חיים, צריכים לקחת אחריות על הבעיה שנוצרה עקב כך שהם ישבו בחיבוק ידיים במשך שנים ולא נקפו אצבע על מנת להגן על תושבי העיר מן ההתרבות המואצת של הכלבים. לקחת אחריות על ההתנהגות זה לעשות כל מה שאפשר על מנת למצוא פתרון יעיל, שיגן גם על התושבים וגם על הכלבים.
 
חלק גדול מן הכלבים בבית שמש, כך אומרים לנו תושבים אוהבי כלבים, הם לא כלבי בר אלא כלבים שננטשו מבתים. חלק נוסף, אינם כלבים תוקפניים, אלא כלבים פחדנים שמסתובבים לאחור ברגע שרואים בן אדם. אלו כלבים שאין להם לאן ללכת כי גוזלים מהם את השטחים הפתוחים. האם באמת עולה בדעתכם שמותר להרוג את כולם על לא עוול בכפם, בגלל כלבים בודדים שתקפו?
 
בנוסף לעובדה שהירי בכלבים הוא לא מוסרי, הוא גם לא יעיל. נניח שיצליחו להרוג את כל הכלבים. דבר ידוע הוא שבטבע אין ואקום. כלבים משוטטים יש בכל הארץ, באלפים. אם עשרות כלבים בבית שמש ייעלמו מהמקום, מיד יצוצו במקום כלבים חדשים, אשר מחפשים אחר מקורות מזון. כמה חודשים אחרי שתהרגו כאן את הכלבים תראו פה להקות חדשות. הרי כבר 70 שנים הורגים כלבים במדינת ישראל, והפתרון הוכיח את עצמו כבלתי יעיל כי כלבים חדשים תופסים את מקום אלו שנורו.
אז מה כן יעיל? הפתרונות שאנחנו מציעים ב'תנו לחיות לחיות' נחלקים לשני חלקים. לטווח הרחוק, מוכרחים לקחת אחריות על העתיד שלנו לצד הכלבים האלה. להפסיק לאפשר לכלבי הבית לשוטט בחוץ ללא השגחה, ובנוסף להתחיל בפרויקט שפועל בהצלחה במדינות רבות בעולם: עקר-חסן-החזר.  לוכדים את הכלבים, מעקרים ומסרסים אותם ומחזירים לשטח – כך הם יפסיקו להתרבות. זה דורש אומנם תקציב, אבל אם השר אורי אריאל היה מסכים להקצות לטובת הפרויקט רק 5% מתוך 330 מיליון שקלים שהעביר השבוע ל"חטיבת ההתיישבות", אפשר היה לפתור את הבעיה בכל הארץ.  אז שלא ישקרו לכם ויגידו שאין פתרון אחר, שיגידו את האמת – אף אחד במדינה לא רוציה להשקיע כסף בשביל הפתרון היחיד שישפר גם את רווחתם של הכלבים וגם את רווחת התושבים.. הם מעדיפים להרוג במקום להשקיע בפתרון היעיל.
 
וצריך גם לומר מילה לגבי הכלבת – במשרד החקלאות משתמשים באיום הכלבת על מנת לאשר את הירי בכלבים. אבל במדינת ישראל התגלו מקרי כלבת אך ורק באזור הצפון. בית שמש לא ידועה כאזור מוכה כלבת. במשרד החקלאות משתמשים בפקודת הכלבת המיושנת והלא עדכנית שקיימת מימי המנדט הבריטי, על מנת לאשר את הירי בכלבים, גם במקום שאין בו סכנת כלבת. בשום מדינה מתקדמת בעולם זה לא היה קורה.
 
ובאשר לפתרון הנקודתי עבור התושבים שחוששים מן הכלבים התוקפנים – ללוכד מיומן ממש אין בעיה ללכוד כלבי בר באמצעות חיצי הרדמה. שלא יספרו לכם סיפורים שניסו ולא הצליחו, כנראה לא ניסו או לא רצו. כי אחרים הלכידה, צריך למצוא פתרון לכלב. מעדיפים לתקוע לכלב כדור בראש במקום למצוא לו מקום בכליה שהעירייה צריכה לשלם עבורה. אבל זה מה שהעירייה צריכה לעשות, כי זה מה שנקרא לקחת אחריות על המעשים שלהם.
 
אז תושבי בית שמש היקרים, תבינו כי לא מדובר כאן בבחירה להרוג כלבים כדי להגן על התושבים. מדובר כאן בבחירה להרוג כלבים, כדי לא להשקיע קצת כסף על מנת ללכוד אותם באופן מקצועי ולמצוא להם מקום.
אם גם אתם חושבים שחיי הכלבים חשובים מספיק ושזה לא מוסרי להרוג אותם בשביל לחסוך קצת כסף – אז בבקשה הצטרפו אלינו למחאה נגד ההחלטה המקוממת.
 
אתי אלטמן,
מייסדת ודוברת 'תנו לחיות לחיות'

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.