סערת החצבת ממשיכה. בית שמש במקום שני

יהונתן מאיר
י' אייר ה'תשע"ט 15/05/19
בית שמש במקום השני במספר איבחון מחלת החצבת עם 420 מקרים. וכפי שדווח ב"מהדריניוז" בעבר נרשמת עליה בכל העת בדיווחי התפרצות המחלה. מדוברות העירייה נמסר כי ניידות חיסון יחלו לפעול בעיר בכל יום שני בחפציבה
חיסון לחצבת. אילוסטרציה
חיסון לחצבת. אילוסטרציה

החצבת שבה לחיינו מאז חודש מרץ 2018 מאז תיעד משרד הבריאות בישראל למעלה מ-4,000 חולים, והנתונים מוסיפים לעלות. בחודש נובמבר האחרון, נרשם מקרה המוות הראשון בעקבות המחלה מזה כ-15 שנה, כאשר מתה פעוטה הלוקה בתסמונת דאון ולא חוסנה נגד חצבת. חודש לאחר מכן, הלכה לעולמה קשישה בת 82 שחלתה במחלה המטולוגית קשה ונדבקה בחצבת.אתמול משרד הבריאות מפרסם  דו"ח נתונים על מצב נגיף החצבת בישראל, לפיו עד לפני שבוע נדבקו בישראל 4,115 בני אדם. מפילוח הנתונים, עולה כי הערים בהם מתגוררת אוכלוסייה חרדית, מככבות בראש הרשימהלדוגמה, בית שמש שבה יש ריכוז חרדי משמעותי נמצאת במקום השני באיבחון מחלת החצבת עם 420 מקרים ל"ע.

מדוברות עיריית בית שמש נמסר כי בכל יום שני בשבוע תעמוד ניידת למתן חיסונים נגד מחלת החצבת. הניידת תעמוד בשכונת חפציבה, מהשעה 16.00 עד השעה 19.30, לכלל התושבים. מתחילים ביום שני הקרוב 20.05.19

ד"ר מנחם חיים ברייאר, סגן מנהל רפואי בבית החולים "מעייני הישועה" בבני ברק, בריאיון לידיעות אחרונות וווינט משוכנע כי ההימנעות מהתחסנות בציבור החרדי איננה אידיאולוגית. לדבריו, גורמים כמו אמונה תמימה וביטחון מופרז בקב"ה שיעצור בעצמו את התפשטות המחלה, או חשש מ"עין רעה" שיביא איתו העיסוק בנושא, הם נחלת העבר - וכיום גוברת עליהם המצווה הדתית "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם".

ד"ר ברייאר סבור כי הסיבה העיקרית לנתוני התחלואה הגבוהה בריכוזי המגזר היא האופי המתבדל שלה והניתוק מהעולם שבחוץ - דבר שמאפשר למתנגדי החיסונים להפיץ בקרב החרדים "פייק ניוז", למשל על סכנות בריאותיות הכרוכות כביכול בטיפולים המונעים, מבלי שבני הקהילה יוכלו להיחשף לאמת אותה מפרסם הממסד הרפואי בכלי התקשורת. ולראיה: ככל שהקבוצה "סגורה" יותר – כך שיעור הנדבקים בחצבת גדול יותר.

"בנוסף לכל זה", אומר ברייאר "המגזר החרדי סובל מבעיית נגישות של שירותי הרפואה בקהילה. יש יותר ילדים ופחות אחיות, ולא מספיק שעות נוחות לקבלת קהל. בזה משרד האוצר אשם. בעבר זעקנו על כך והיה שיפור, אבל לא מספיק".

מהם הגורמים למחלה שהפכה לוויראלית? החצבת נגרמת על ידי נגיף ממשפחת נגיפי ה"מורביליוירוס". אף על פי שקיים חיסון יעיל נגד המחלה מאז שנות ה-60, החצבת עדיין נפוצה מאוד ונחשבת לאחת המחלות המדבקות ביותר שקיימות, עם סיכון של 90% להדבקת לא מחוסנים. בנוסף לכך, החצבת נחשבת למסוכנת גם משום שאין לה תרופה.

 

מהם התסמינים לחצבת? חום גבוה, נזלת, שיעול ואדמומיות בעיניים הם דוגמאות לתסמיני המחלה. תוך ימים מהופעת התסמינים החשודים מופיעה על גופו של החולה פריחה בגווני אדום כהה, שמתחילה לרוב בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים.

 

המחלה עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ומערכת העצבים. סיבוך נדיר של המחלה, שעלול להופיע עד עשר שנים לאחר ההידבקות בנגיף, הוא מחלה ניוונית של המוח הגורמת לפגיעה קשה ובלתי הפיכה במערכת העצבים המרכזית, הכוללת הידרדרות שכלית ופרכוסים.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.