מרן הרב מזוז שליט"א תומך ברב מנוחין.

בני קליין
ג' אב ה'תשע"ז 26/07/17
הרב הצעיר עובד לילות כימים והתוצאות לא מאחרות להגיע, שורה של רבנים חשובים נתנו את ברכתם, ובראשם מרן הרב מזוז שליט"א שהבטיח כי הרב הצעיר והמפתיע יהיה רבה של העיר בית שמש, בראיון אמיץ מסביר הרב מנוחין מי יהיה הפתעת הבחירות. לכתבה המלאה...

בצל העתירה לבג"ץ  והצו הזמני האוסר על קיום הבחירות לרבנות העיר בית שמש .החלטנו לראיין את הצעיר בין המתמודדים הרה"ג ר' ראובן מנוחין בן ה-36, תושב בית שמש שנים רבות, פועלו ידוע בעיקר ברמת בית שמש, בעל הסמכה לכושר רב עיר וכושר לדיינות ,מחבר ספרים, ופעיל בתחום הנוער.

הרב הצעיר עובד לילות כימים, והתוצאות לא מאחרות להגיע, שורה של רבנים חשובים נתנו את ברכתם, ובראשם מרן הרב מזוז שליט"א שהבטיח כי הרב הצעיר והמפתיע יהיה רבה של העיר בית שמש.

עוד נתנו את ברכתם הרה"ג יגאל כהן ראש כולל יביע אומר בב"ב והרה"ג דוד עידאן הדיין המצוין וראש כולל תורת משה בב"ב

אנשים מספרים לנו שאי אפשר להתעלם מנוכחותו של הרב מנוחין, חביב, בעל חוש הומור מפותח ביותר, נחישות מנהיגות ואומץ בלי סוף.

 

כבוד הרב נראה שאתה לא מתייאש והולך נגד הזרם בכל הכוח, מה הסוד?

תראה, ב"ה מיום עומדי על דעתי שאלתי את עצמי מה המטרה שלי בחיים, לאן אני רוצה להגיע, ואחר מחשבה החלטתי מה שהחלטתי, להקיף את כל חלקי השולחן ערוך ולהבחן עליהם הדק היטב, הצבתי לי את היעד והמטרה וזמן ההגעה ליעד, ואחר שידעתי מה המטרה וזמן ההגעה ליעד, לא נשאר לי אלא לפעול בכל הכוח להגיע לאותה מטרה עד שהשגתיה בעזה"י, וכך צעד אחר צעד עד שהגעתי הלום, וכעת הצבתי לי מטרה גדולה משאר המטרות שהיו עד כה, וזהו לזכות לשרת את הצבור היקר של עירנו המפוארת, דרך רבנות העיר, וכיון שב"ה ובעז"ה כל המטרות שהצבתי לעצמי עד היום עמדתי בהם, אני סמוך ובטוח שבעז"ה גם בזה אני יצליח להגיע ליעד.

בכל זאת אתה לא חושב שכאן הסיפור שונה, הרי אתה לבד מול גורמים בעלי מעמד ובעלי השפעה גדולה, וגם נראה שגוף הבוחר נבחר ברובו לטובת אותם בעלי מעמד?

כמדומני שבעז"ה אני היחיד שנפגשתי עם כ- 90%  מחברי גוף הבוחר בארבע עיניים, אומר לך חד משמעית, גוף הבוחר אינו טיפש, מדובר באנשים בעלי מעמד גבוה, אנשים פעילים שדעתם מעורבת עם הציבור, הם יודעים ומבינים מה צורך הצבור,  כשנכנסתי למירוץ, כולם כולל כולם אמרו לי "הכל מכור" אין לך מה לנסות, לא התייחסתי , וכעת שעברתי את המשוכה הגדולה ונפגשתי  עם רוב ככל חברי גוף הבוחר, אני מכריז בריש גלי שרובו של גוף הבוחר אינו מכור, ואולי יש שיגידו שאני תמים, אז שיגידו, אבל אני מאמין בהם, אנשים יקרים וישרים טובי לב, ומאחר שחברי גוף הבוחר בנוי מאנשים ששמו עצמם למען הציבור, אני סמוך ובטוח שלא דיל או קומבינה כזו או אחרת תכריע מול צרכי הציבור שלמענם הם נבחרו.

האם נתקלת בפנים קרות מכמה מחברי גוף הבוחר?

חד משמעית, לא. תראה, אם הייתי פוגש אותם ברחוב, יתכן שפניהם היו קרות, אבל כאן קבעתי איתם פגישה דרך הטלפון ונפגשנו, ובסיטואציה כזו למה שפניהם יהיו קרות.

במה אתה חושב שאתה יותר טוב משאר הרבנים?

אגיד לך את האמת אני לא אוהב את סגנון השאלה, אני לא יותר טוב גם מילד קטן בגן, יהודי אהוב אצל הקב"ה באשר הוא יהודי, ולא משנה מעלתו ודרגתו בכלל, אם כן ברור לך שאני לא יותר טוב ולא פחות טוב, אבל הבנתי את שאלתך, ואענה עליה בחפץ לב, לעניות דעתי אני נחשב "חידוש" בעולם הרבנות, כלומר בכל עיר הרב מנהל את ענייני הכשרות, מקוואות, בית קברות, רישום נישואין ועוד, וזהו. הכיוון שלי בעז"ה מלבד כל הנ"ל הוא גם להכנס לתחום החינוך בבתי ספר של כל מגוון הצבור, לענות לשאלות הילדים והנערים על דפוסי ההתנהגות של מגוון האוכלוסיה בבית שמש, כדי שתהיה הבנה בין כולם. יש לי ב"ה קשרים ענפים עם רבני השכונות, ועסקני העיר בבית שמש כולה, חילונים דתיים ומסורתיים כאחד, אני בעז"ה מתכוון להפעיל את כל הגורמים האלו יחד למען אחדות העיר. ה' חנן אותי במאור פנים ומציאת חן בעיני בני אדם, יש לי עוד מגוון תוכניות רבות ומגוונות בנושאים שונים שאינם בהכרח נוגעים לנושא הרבנות, ובעז"ה ואם ירצה ה' אשתדל לפרוס את משנתי בהזדמנות הראשונה.

קראתי בעיתון שאין שום רבנים שעומדים אחריך, מה יש לרב לומר בזה?

הייתי אצל גדולי ישראל לקבל ברכתם, ומהם מרן הגראי"ל שטיינמן ומרן הגר"מ מזוז ור"ד אבוחצירה מנהריה, ואצל האדמו"ר מגו"ר והאדמו"ר מלעלוב, והרה"ג ר' יגאל כהן רו"כ "יביע אומר" בב"ב, ואצל עוד כמה מצדיקי הדור וחכמי ישראל שזכיתי לברכתם. וב"ה אני זוכה לתמיכה גורפת מרבני השכונה ברמת בית שמש א' ליטאים וספרדים כאחד, לענ"ד זה המודד הנכון לבחירת רב עיר ע"פ רבני בית שמש שהם גרים בבית שמש, והם יודעים ומבינים מה צרכי העיר.

מהם העקרונות שלך בתפקיד זה?

שאלה מצויינת, על כל צעד ושעל שאעשה יעמדו לנגדי שלוש עקרונות. אחד, שיותי ה' לנגדי תמיד, כלומר תמיד אדע שיש מעלי את בורא עולם. שנים, טובת הצבור  בלבד ולא טובת יחיד כזה או אחר. שלוש, שלא לפגוע בשום אדם הנזקק לשרותי הרבנות, ואף אם תהיה התשובה שלילית אעשנה בדרך אנושית ובלי פגיעה ח"ו, תראה גם אבא אומר לפעמים לילדים שלא "לא", אבל הילדים יודעים שעדיין הוא אבא. כלומר, שהאנשים ירגישו שאין כאן ח"ו התנכלות לאדם, אלא בעז"ה הכל יהיה בהבנה גמורה. אלו עקרונותיי. 

יש לך דוגמא למה שאמרת טובת הציבור לנגד עיניך?

כן, קח בבקשה את הציבור הדתי לאומי, שבאמת יש בהם אנשים ת"ח יראי שמים באמת בקיאים גדולים בהלכה, מנהיגי צבור משכמם ומעלה, וכיום אין להם שום חלק ונציגות ברבנות בית שמש, הדבר אינו צריך להיות כן, הם צריכים להיות חלק בלתי נפרד מרבנות בית שמש ולייצג את הצבור שלהם לפי פסיקת רבותיהם במקומותיהם, כגון בנושא מקוואות וכיו"ב, אני בעז"ה בתור רב עיר בא לשרת את מגוון הצבור באשר הוא, ולא בא לכפות דעתי על שום ציבור, ומ"מ הדבר ברור לכולם שהכל צריך להיות במסגרת השו"ע שכל בני ישראל נשענים על פסקיו, וברוך ה' בזה יש הסכמה מקיר אל קיר לדבר זה.    

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.