עו"ד הולנדר בראיון בלעדי : "כבר מצטערת" על עזיבת המועצה הדתית

יהודה סגל
י"ד חשון ה'תשע"ח 03/11/17
עו"ד הולנדר :"ישבתי בפגישות עם אלי כהן בארבע עיניים והתחושה הייתה שהוא מתכוון לטפל בכולם, והתחושה בציבור היום בשלטון הנוכחי היא שזה לא קורה".
 

 

עו"ד רינה הולנדר נכנסה כעת למועצת העיר. יוסף, עורך מהדריניוז, קיים אתה ראיון ראשון ובלעדי ביום שלישי, י"א חשון.

עו"ד הולנדר סיפרה כי נפגשה יום לפני (שני), עם 200 בנות שירות לאומי שביקשו ממנה לשמוע על המרקם החברתי של בית שמש. רינה אמרה להן שעם ישראל התחיל כשבטים, אך היה לעם אחד – יחד שבטי ישראל-, והיום אנחנו שוב שבטים, אך לא עם אחד, לא יחד.

"כל תושבי העיר- מכל המגזרים- צריכים לצאת מהראש שחייבים דווקא ראש עיר חרדי או דווקא ראש עיר חילוני. צריך "להתבגר".

"אני חייבת ראש עיר שינקה לי את הרחוב! לצאת החוצה ולראות פרחים ולא לראות קראוונים.

"כל עוד הוא נשאר במסגרת התפקיד שלו, שזה לטפל בענייני עיר, להיות מנהל, לא משנה לי מאיזה מגזר הוא. אבל אם יערב בתפקידו גם אידיאולוגיה, כן מפריע לי מאיפה הוא מגיע.

"ישבתי בפגישות עם אלי כהן בארבע עיניים והתחושה היתה שהוא מתכוון לטפל בכולם, והתחושה בציבור היום בשלטון הנוכחי היא שזה לא קורה.

"ולכן היא מתעניינת בתושבים של רמב"ש ג' ועוד, בחבר'ה שמתעניינים גם בחלק התעסוקה בעיר, החלק האסתטי, וכולי. היא רוצה לשתף פעולה עם כל מי שרוצה לקדם פה עיר יפה, נקיה, המספקת שירותים לתושבים- ולא משנה מאיזה מגזר הוא.

"אנחנו לא באותו מקום בו היינו לפני כמה שנים. היום כולם מבינים שהעיר תתחרד! גם אם יהיה ראש עיר חילוני. תתבגרו. הגיע הזמן להפסיק עם המגזריות הזו משני הצדדים. העיר הזו צריכה מנהיג שיפעל נטו לטובת כל התושבים, בלי מלחמות על צביון כזה או אחר.

אז למה הבכיה? אם למעשה יש בתוצאות האחרונות יד מכוונת מלמעלה, אולי יש גם לקחים שצריך להפיק? אולי לראות בזה צד טוב?

זה מה שאמרתי. אני בוכה על העבר, עצובה שהרשימה שאני שייכת אליה הפסידה בבחירות, אבל עברתי הלאה ואני חיה בהווה ומתפללת על העתיד. גם מי שקורה לו דבר רע- להבדיל אלפי הבדלות, יודע שהכל מלמעלה, אבל הוא עדיין יהיה עצוב. אני מאוד אוהבת את בית שמש...

למה התחברת לבית שמש כל כך?

זה סיפור שאני מספרת אותו בכל מקום. היינו זוג צעיר ורצינו לקנות דירה, כרגיל. ולא היה לנו כסף, גם כרגיל. שמעתי מאמא שלי על בית שמש - "מה זה בית שמש, איפה זה בית שמש?" זה היה לפני עשרים ושש שנה.

היא אמרה לי: זה בין ת"א לירושלים, אז הלכנו לבדוק. קנינו ברחוב בר אילן, באותו זמן שבנו את הקריה. יש לי בן דוד חרדי שגר בקריה. גם הוא עבר לשם באותו זמן מצפת.

הלכנו ביום שישי בחום הקיץ כשהייתי ממש בהריון מתקדם. הגענו למרכז המסחרי, ופגשנו אחד שראה אותנו ומבלי שהכיר- התעקש שנחנה את הרכב אצלו בחצר, והכניס אותנו ונתן לנו שתיה ואוכל.

הייתי בהלם מהיחס החם. גם היום אני אומרת שזה כך, גם בשכונות החרדיות. היה שם כולל ובי"ס שעלי תורה שהתאים לילדים, וכך זה התקדם.

אלי כהן, את חושבת שהגיע הזמן לשינוי? הוא הרי ירוץ, כנראה מהדיבורים שלו. ואם ידברו אתו על כיוון אחר, יכול להיות שהוא ירד מזה...

לא יודעת אם הוא ירוץ. צריך לשאול אותו.

בסדר, ואני מתכוון לשאול גם אותו. אבל אחרי שהפסיד פעמיים, אולי צריך חשיבה חדשה? את באמת חושבת שהוא יכול להוביל את הגוש החברתי הציוני שוב פעם? הרי זה נידון להפסד. אם את רצה אתו, פירושו של דבר שאת חלק מהמהלך.

אינני יכולה לענות. זה נוגע לאלי.

השאלה שלי היא מאוד פשוטה: למה לא לנסות משהו אחר?

תשאל את אלי. אני לא יודעת אם הוא ירוץ.

אבל לגבייך, את תרוצי בבית היהודי, לא משנה מי יהיה בראש הבית היהודי?

אין לי מושג מה יילד יום.

בכלל, כשאני הייתי בחורה אחרי שירות לאומי, אם היו אומרים לי שאהיה חברת מועצה דתית או חברת מועצת עיר, זה היה נראה לי הדבר הכי מצחיק בעולם.

בכלל, תכננתי לעשות דוקטורט, עד שבאו ילדים, ובכלל לא תכננתי להיכנס לחיים ציבוריים. גם לפני ארבע שנים, כשאלי פנה אלי - הוא פנה אלי ולא אני אליו - הייתי רחוקה כרחוק מזרח ממערב, וגם אז הלכתי להתייעץ עם כל העולם.

אני רוצה שינוי בעיר. ואני מדברת על ניהול, על איכות חיים ולא על צביון. הגיע הזמן להפריד בין השניים, ולזה התכוונתי כשדיברתי מקודם על תקוות התבגרות ועל כך שהציבור צריך להתבגר.

תפקיד ראש עיר צריך להיות כמו תפקיד ועד בית.

יותר מעניין אותי שישב בראשות מישהו שמכיר את חוקי מדינת ישראל, שמכיר במנהל תקין, מכיר בניהול צודק, בחלוקה הוגנת של משאבים, מכיר בזה שאי אפשר להקים שכונה ולא לבנות בה בתי כנסת ומגרשי ספורט, ומקווה.

הסיפור של המקווה ברב"ש ג' הוא מטורף. הייתי במועצה הדתית אז אני יודעת. שכונה בת אלפי משפחות בלי תשתיות בסיסיות ואפילו בלי מקווה....

וכל זה כדי לקדש את פתרונות הדיור בארץ? סליחה, מה עם התושבים של בית שמש?! אל תובילו אותי למקום המגזרי הזה ; זה לא טוב. צריך לעזור לכל התושבים, ושלכולם יהיה טוב. אם לכולם טוב, אין סיבה למריבות.

היית מוכנה לרוץ ברשימה של חרדי - כלשהו?

אין מה לשאול אותי על זה כי הם לא יכניסו אשה.

ואם לא תהיה לו בעיה שתהיה אשה ברשימה?

אם הוא מועמד טוב, ואני אחשוב שהאינטרס שלו זה בית שמש פלורליסטית - ולא במובן של רפורמים...אלא במובן של דאגה לכל המגזרים.

יש דיבורים כאלה (ואני בתוכם) של לעשות מפלגה עניינית, אבל הרבה פעמים האידיאולוגיה מתנגשת ברצון הזה. אם זה יהיה אמתי ולא מן הפה ולחוץ, אז ודאי, מה השאלה?!

צריך שיחפשו מועמד טוב,  ושיכול לנצח - שזה יכול  להיות חרדי או לא. 

מדברים אולי על שמות אחרים:  אני יודעת שברחובות מאד אוהבים את ראש העיר שמה, שהוא ש"ס-ניק במקור והוא רץ עם הליכוד. שמעתי תושבים חרדים שדיברו על פינדרוס...

יש לי שם, אבל לא לציטוט, כי זה רק פוגע. אדם דתי לאומי. הוא עצמו מוכן, אבל צריך כסף וצריך היתכנות, כלומר גם את הקול החרדי. וכמובן שאנחנו לא יודעים מה כוונותיו של אלי כהן עדיין.

בא נדבר על הקהל האנגלו סקסי. הוא בחר במשה אבוטבול...

החרדים הלכו עם אבוטבול. האגלו-סקסי הדתי לאומי הלכו עם אלי כהן!

זו לא טעות לעזוב את המועצה הדתית? שלא תצטערי על כך?

כבר מצטערת. היו לי יחסים אישיים מצוינים.

אז מה קרה?

שכנעו אותי אחרי הרבה לחצים, שהכניסה למועצה היא לטובת הציבור שאני מייצגת. אישית לא רציתי, ולכן זה קרה בהפתעה.

יהודה מדזידה יש לו ראיה רחבה ועושה אירועים לכל הקהלים. ויש חלוקת תפקידים לחסדים ולחרדים, הילולות לש"ס-ניקים, גם כשביקשו תקציב לעיר הותיקה ליום ירושלים, הוא מיד עזר. והיה לי ממש טוב שם והרגשתי שאני תורמת.

ראש העיר בירך את כניסתך לתפקיד החדש?

בסוף הישיבה, בשעת השבועה, הוא אמר תהיי ברוכה, אנחנו מאחלים לך הצלחה...

 

בכל זאת, תרמת רבות למועצה הדתית?

ברמה האישית זה ודאי טעות לעזוב. לפני חצי שנה חיתנתי את הבן הגדול. הבן השני משרת בתפקיד לוחם בצבא. הילד הקטן היה לו עכשיו בר מצוה. האמצעים מסיימים עכשיו י"ב. יש לי תאומים. זה זמן של מעברים, של שינויים.

אנשים אחרים היו קופצים על זה, וכמו שמישהו אמר לי, תוכלי לרשום את זה בקורות חיים שלך, אבל בשבילי השיקול הוא הפוך.

מה זה פוליטיקאי? פוליטיקאי קלאסי זה בשבילי מישהו שאני לא רוצה להיות. אבל אני מקווה שאני אוכל לעזור. אין לי איזה יומרה שאני אשנה משהו בזמן הקצר שנותר.

יש לי משרד, וב"ה, אני לא מחפשת פרנסה דרך הפוליטיקה...

אבל מה אני אגיד לך, אני מרגישה שהציבור שלי הולך לאיבוד פה אין לו מספיק ייצוג.

עו"ד רינה הולנדר מסיימת:

"אני לא מאמינה שאוכל להביא חידושים מיוחדים בשנה הקרובה, למרות שאעשה כמיטב יכולתי, אבל אולי ליצור אחדות של אנשים מכל המגזרים שרוצים שיהיה תקין, ושיהיה לנו כיף לחיות פה."

בס"ד, יהודה סגל

YSMehadrinews@Gmail.com

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.