עזרת אחים, מסייעים ותומכים

יהונתן מאיר
י"ג ניסן ה'תשע"ט 18/04/19
מגזין פסח: אחד על אחד עם איש החסד של בית שמש, הרב אברהם קאפ, שמספר על ימי הבראשית של הארגון. מהגמ"ח הקטן ועד הפעילות הענפה כיום, של הארגון שבראשו הוא עומד – 'עזרת אחים'. סיפורו של הנחשון שקפץ אל המים וקורע בכל יום את הים

 

ארגון 'עזרת אחים' הוא אחד מהמותגים של בית שמש. הארגון מזוהה עם בית שמש, ובית שמש עצמה מזוהה גם היא עם 'עזרת אחים'. בערים רבות אחרות היו מתברכים באיש חסד פעיל ונמרץ כמו הרב אברהם קאפ, שייסד את הארגון בעשר אצבעותיו ומאז הוא מנווט אותו ביד רמה זה קרוב לשני עשורים.
 
לקראת שביעי של פסח, החלטנו לשוחח עם האיש שהקים את אימפריית החסד הזאת- הרב אברהם קאפ  (אברימי). הוא לא אוהב לדבר על עצמו,  אבל אחרי שהסברנו לו שגם זה מעשה של חסד הוא ניאות לפתוח מעט את סגור לבו ומשרדו, ולספר לנו על הארגון המיוחד הזה, שאין דומה לו בכל הארץ ועל מפעל קריעת הים הפרטי שלו. 

"זה היה מעשה קטן של חסד שהלך והתפתח למעשה אחד נוסף ועוד אחד " אומר הרב קאפ  "פתאום מצאתי את עצמי יושב במשרד עם צוות של 60 עובדים, מאות מתנדבים, חמישה טנדרים שעושים הסעות בתדירות גבוהה מאוד וציוד רפואי מתקדם ויקר שמושאל למשפחות שעומדות בתור כדי לקבל אותו. אני לא תכננתי את כל זה, זה פשוט קרה..."

"התחלתי עם קורס עזרה ראשונה במד"א" הוא מספר  "ובעקבות כך שמתי לב לכך שמשפחות רבות צריכות מכשיר אינהלציה, ומתקשות למצוא. בית שמש הייתה אז עיר שהלכה והתפתחה, ולא היה גמ"ח מסודר שהשאיל ציוד רפואי בסיסי. רכשתי מכשיר אינהלציה שעולה היום 100 שקל, ופרסמתי מודעה קטנה שמי שזקוק למכשיר, יכול להשאיל אצלי. 

"זה היה חידוש גדול. גמ"ח (ארגון גמילות חסדים) להשאלת מכשיר אינהלציה בבית שמש? וואו!! אף אחד לא חשב על זה. וזה לא שלא היו כאן אנשים טובים, ברוך ה' בית שמש התברכה בהרבה מאוד אנשי חסד. אבל אנחנו בקרייה החרדית היינו רגילים אז להסתמך על ירושלים ועל בני ברק. כולם היו זוגות צעירים עם ילדים קטנים וההורים שלהם התגוררו בירושלים או בבני ברק. כשהיו צריכים אינהלציה נסעו לירושלים להביא מההורים או מהגמ"ח שממנו היו ההורים רגילים להשאיל. גם ככה רוב החרדים עבדו אז בירושלים, כך שזה לא היה מאוד מוזר. 

"הביקוש לאינהלציה היה גדול, אז קניתי עוד מכשיר, ואחר כך הגיעו עוד כמה מכשירים אחרים, עד שפתאום זה הפך לגמ"ח. האמת שאני קצת נבהלתי מעצמי, מה פתאום גמ"ח? איך אני אוכל לנהל גמ"ח. אני אדם נמרץ ופעיל מאוד, אני לא איש של משרדים ומסמכים. זה קצת לא הסתדר לי, אבל המשכתי עוד קצת ועוד קצת,  עד שתאום מצאתי את עצמי מנהל ארגון גדול. היום הארגון מבצע פעילות בהיקף של ששה מיליון שקלים בשנה. כשאני חושב על זה, אני מקבל סחרחורת... אני זוכר איך הרגשתי כשהייתי צריך להשיג אלף שקלים למכשיר חדש... זה היה מאוד מלחיץ. היום אני דואג למיליון השקלים הבאים, וזה עדיין מאוד מלחיץ!!".  

"לפני 19 שנה בערך. עסקתי בהשאלת ציוד לבתי אבלים, היו לנו פרויקטים של הסברה וחינוך של הילדים לבטיחות, זהירות בדרכים ועוד כל מיני רעיונות ופרויקטים שביצענו במשך השנים. עם חלק התקדמנו הלאה וחלק שקע כי לא היה בכך צורך לאחר שארגונים אחרים נכנסו לתחום ונתנו מענה. בפועל נשארנו עם הציוד הרפואי, אבל נפתחה פעילות ענפה בתחומים נוספים כמו ההסעות לבתי החולים שזה מערך עצום ויקר מאוד, והמועדוניות לילדים המיוחדים, שזה מבחינתי גולת הכותרת של הפעילות". 

"למה דוקא ילדים מיוחדים?"  שואל אותנו הרב קאפ "מכמה סיבות: גם כי המשפחות של הילדים הנפלאים האלו צריכות הרבה מאוד עזרה. ילד כזה מהווה עול על המשפחה כולה. לפעמים זה פוגע בילדים האחרים שמקבלים פחות יחס מההורים, ולפעמים זה פוגע בהורים עצמם שלא יכולים לעבוד ולהתנהל בצורה נכונה". 

"כמובן שאנחנו כיהודים גם יודעים שזאת זכות עצומה לעזור ולסייע לילדים המיוחדים. צדיקים אמרו עליהם שיש להם נשמות גבוהות במיוחד, ודווקא בגלל זה הם ירדו לגוף עם מגבלות, כדי שהנשמה תוכל לתקן את מה שהיא צריכה לתקן ללא הפרעה של ניסיונות רוחניים וקשיים אחרים שיש לאנשים כמונו. 

"אבל אני חושב שיותר מהכול, אני פשוט אוהב את הילדים האלו. כשאני רואה ילד עם תסמונת דאון או עם אוטיזם, הלב שלי יוצא אליו. אני אוהב אותו! לעזור למשפחות עם ילד חולה זה חסד גדול, אבל לעזור לילד מיוחד זה פשוט כיף! זה ממלא אותי סיפוק והנאה. אתה רואה את הילדים האלו באים למועדונית לשעות של פעילות חווייתית ויוצאים עם חיוך מאושר על הפנים שלהם. כשבאות מתנדבות ואומרות לי תודה על זה שאני מאפשר להן לעבוד עם הילדים האלו שמעניקים להם כל כך הרבה, זה ממלא לי את הלב. רק עכשיו, בשבת האחרונה ארגנו שבת לכשישים ילדים בקמפוס מפואר כאן בעיר, שבעים מתנדבות לקחו חלק בפעילות הזאת מצהרי יום שישי ועד צאת השבת, החזרנו את הילדים למשפחותיהם כשהם אחרי מקלחת וארוחת ערב, לבושים בפיג'מה. המתנדבות כל כך נהנו מהפעילות הזאת, עד שראית שפשוט קשה להן להיפרד מהילדים אחרי שבת כזאת נפלאה. האם יש סיפוק גדול מזה?

"אני חושב שהיום אני שואב את הכוחות שלי לכל הפעילות האחרת, דווקא מהילדים המיוחדים. הם הסוללה שלי. משם אני לוקח את האנרגיה לפעילות הנוספת". 

"מי שמכיר מקרוב משפחה עם ילד חולה, יודע כמה זה מוציא את כל הבית מאיזון. ההורים מודאגים, הילדים הבריאים קצת נשכחים בצד מטבע הדברים, המטלות השוטפות של הבית לא כל כך מבוצעות כמו שהמשפחה רגילה מהתקופה שלפני המחלה, ובעצם אפשר לומר בפשטות שכל הבית מתהפך". 

"אנחנו לא יכולים לרפא להם את הילד, ולצערי אנחנו אפילו לא יכולים להקל עליו את הסבל או להאיץ את תהליך ההחלמה שלו. מה שאנחנו כן יכולים לעשות זה לספק להם מעטפת תומכת, גם אם באופן חלקי בלבד. זה כולל הסעות לבתי החולים באופן סדיר ושוטף, וזה כולל גם בישול של אוכל לשבתות. המשפחות האלו מקבלות מאתנו אוכל לשבת, כל שבת, לפעמים במשך חודשים ולפעמים במשך שנים. זה תלוי במצב ובמשך המחלה של הילד או ההורה החולה.

"ההסעות עצמן גם הן פרויקט ענק. יש לנו כיום שמונה טנדרים, רובם נוסעים כל היום בקווים מסודרים ורציפים, עם שעות קבועות ומסלולי איסוף ופיזור. בכך הפכו בתי החולים להיות מונגשים עבור תושבי בית שמש. 

"אגב, אם אנחנו כבר מדברים על הנגשה של בתי חולים, כאן המקום לקרוא לראש העיר החדשה עליזה בלוך להמשיך את מה שהחל בו כבר ראש העיר הקודם משה אבוטבול, ולקדם בכל הכוח את הרעיון של הקמת בית חולים בבית שמש. כיום אנחנו מתגוררים בעיר גדולה, עם הרבה יותר ממאה אלף תושבים. הגיע הזמן שיתחילו לפחות לדבר על הקמת בית חולים. לצערי מדובר בפרויקט שלוקח שנים ארוכות, אבל אם לא נעבוד על זה עכשיו במלוא המרץ, זה לא יקרה גם לא בעוד עשרים ושלושים שנה. אז נכון שאבוטבול לא זכה לקצור את הפירות של הפעילות שלו בתחום, ואני מטיל ספק רב אם בלוך כן תוכל לקצור את הפירות, כי זה יכול לקחת גם כמה עשרות שנים כאמור, אבל היוזמה הזאת חייבת להיות מקודמת. אנחנו צריכים ללחוץ וללחוץ, עד שנתחיל לראות שהעסק הזה רוקם עור וגידים, ואז נצטרך ללחוץ חזק עוד יותר... 

"פרויקט הטיפול בכוויות שלנו, גם הוא פועל היטב. עיקר המלאכה הייתה לרשת את העיר בערכות של עזרה ראשונה לכוויות, וב"ה השלמנו את הפרויקט הזה ברוב השכונות של בית שמש בהצלחה מרובה כבר לפני שנים. כיום מדובר רק בתפעול של הפרויקט, ומדי פעם לרענן את המלאי הקיים של משפחות שרוצות ומתנדבות לסייע לנו בהפיכת ביתן למוקד של עזרה ראשונה לכוויות. זאת דוגמה לרוח ההתנדבות של בית שמש. התושבים כאן שמחים לעזור, אני לא בטוח שפרויקט כזה היה יכול להצליח במקומות אחרים. 

"כמעט שכחתי לדבר על מרפאות השבת שממוקמות בשכונות החרדיות" מתנער לפתע הרב קאפ ומחייך "הן עובדות בשיתוף פעולה עם קופות החולים. אבל אני לא רואה צורך להרחיב בנושא הזה, כי באמת כולם יודעים ומכירים, אז כל מילה נוספת מיותרת". 
"אנחנו גם מסייעים לאנשים לקבוע וגם לקדם תורים לבדיקות MRI במקרה הצורך, יש לנו מעטפת שירותים להורים לתינוק הרך, הן אפשרות לבדיקת רמת הבילוריבין בדם, דבר שנחוץ מאוד לתינוקות לפני הברית, והן 'מיטת אור' מיוחדת שקנינו באחרונה ונכנסה ממש בימים אלו לפעילות שוטפת, להורדת הצהבת של התינוקות. בעזרת ה', בקרוב מאוד נקבל מיטת אור נוספת, וכן עוד מכשיר לבדיקות צהבת, כדי שהשירות יהיה זמין יותר, ועוד היד נטויה. 

"בסך הכל אנחנו מסייעים כיום באופן שוטף לכ-70 משפחות שבהם יש חולי סרטן לא עלינו, מגישים להן עזרה רבה הן בחלק הטכני כמו שכבר הזכרתי והן בייעוץ והכוונה. זה לא מספיק, אנחנו שואפים לפתח את הפעילות הזאת ולהרחיב אותה הרבה יותר, כי לצערנו יותר ויותר משפחות מתמודדות עם המחלה הקשה הזאת. יש לנו תכנית שאמורה לצאת לפועל אחרי החגים בעזרת ה', במסגרתה נצמיד נציג שירות לכל משפחה שמתמודדת עם מחלה של אחד מבני הבית. הנציג הזה יסייע למשפחה בכל תחומי העזרה האפשריים, כדי להקל עליה בהתמודדות הקשה עם בירוקרטיה וחיפוש נואש אחרי משרדים ומרפאות, קידום תורים ועוד. אבל לשם כך אנחנו צריכים משאבים בהיקפים שלעת עתה אין לנו אותם, ואנחנו עובדים על הגדלת המימון וחיפוש מקורות מימון נוספים, שיאפשרו לנו בעזרת ה' להגדיל עוד ועוד את הפעילות של 'עזרת אחים'.

"כל הכסף מגיע מתרומות ועם ישראל ברוך ה' תורם בעין יפה. אנחנו עובדים על זה כל הזמן, בארץ ובחו"ל, משתדלים לגייס כמה שיותר תרומות, וכל שקל הולך לעזרה וחסד. לצערי יש לנו גם חובות ואנחנו יושבים בתדירות גבוהה עם יועצים פיננסיים ורואי חשבון, לראות איך אפשר לטפל בחובות אלו ולא להגיע לתוספת גירעון בסופו של כל חודש. 

"אגב, תרומות זה לא רק כסף. כאן המקום לציין את מערך המתנדבים האדיר שיש לנו. אני מדבר על מצבת 902 מתנדבים, צעירים ומבוגרים, נשים וגברים, כל אחד מתנדב במקום שבו הוא מרגיש שהוא יכול לתרום ובתחום שקרוב ללבו. חלקם מתנדבים מספר שעות קטן, וחלקם תורמים עשרות שעות מזמנם בכל שבוע. זאת תרומה לא פחות חשובה מתרומה כספית, ואפילו חשובה יותר, כי זו חכמי ישראל שיבחו מאוד דווקא את עשיית המצוה בפועל, בידיים שלך, ואין דבר גדול יותר מלהזיע למען מעשה חסד. 

"אני אומר את זה כי אני מאמין בזה בכל לבי. אני עצמי, כמי שמפעיל מערך מתנדבים כזה גדול ומגלגל כל כך הרבה כסף, הייתי יכול אולי להסתפק בזה, למה אני צריך להזיע? אבל לא. אני הייתי שמח להיות מתנדב בארגון ושמישהו אחר ינהל אותו. כמובן שאני שמח על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי לעמוד בראש ארגון גדול כל כך שעושה דברים נפלאים כל כך, אבל אני מקפיד לקחת בעצמי חלק גם בעבודה הפיזית, הן במסגרת הארגון והן מחוצה לו. אני מבשל לאנשים, מקלף תפוחי אדמה וקישואים ומעמיד סירי מרק, וזה לא קשור לארגון, זה קשור ל'חשבון החיסכון' הפרטי שלי, שבו אני משתדל לצבור מצוות וזכויות רבות ככל האפשר, בתקווה שבסופו של דבר אני אגיע לבית דין של מעלה במצב של איזון נכון בין הזכויות למה שהפוך מהן, והאמת שזה לא רק השקעה בגלל הזכויות והמצוה, אני פשוט אוהב את זה ונהנה לעבוד ולעזור לאנשים. זה נותן לי הרבה מאוד סיפוק והנאה גשמית כאן בעולם הזה". 

"יש לי תוכניות מכאן ועד אמריקה... הלוואי שהייתי יכול לממש את כולן. הייתי מרחיב את הפעילות לכל רחבי הארץ, ומוסיף עוד ועוד שירותים של עזרה לזולת. אבל אם נהיה ריאליים, אני תמיד אוהב לתכנן את הצעדים הקרובים בלבד ולא לעוף גבוה מדי, אז כן, הייתי רוצה לראות את הארגון מחזיק בבניין גדול ומרווח שפועל לטובת הילד המיוחד 365 ימים בשנה כולל ראש השנה, יום כיפור, פורים, פסח, יום הזיכרון, יום העצמאות, תשעה באב וכל יום אחר בשנה. בבניין הזה נפעיל בעזרת ה' את כל השירותים הנדרשים החל ממועדוניות מסודרת עם מגרשי משחקים ומתקני שעשועים, וכלה בייעוץ וטיפול פרא-רפואי בימות השבוע לטובת הילדים האלו.

"זאת ההזדמנות לציין שברוך ה' כבר קיבלנו את השטח לבנייתו של הבניין הזה, אבל את המימון לבנייתו אנחנו עדיין פועלים לגייס. בעזרת ה', נצא אחרי חג הפסח במיזם מיוחד כדי להתחיל לגלגל את היוזמה הזאת הלאה, ואני מבקש את רשותכם לנצל את הבמה הזאת כדי לקרוא לציבור להתגייס לעזרתנו, אפשר לפנות למוקד של 'עזרת אחים', בטלפון שמספרו 02-999-0000, ולהירתם לעזרתנו. 

"בנוסף, הייתי רוצה שבכל בניין בבית שמש יהיה נציג של 'עזרת אחים', עם תיק עזרה ראשונה וציוד מלא. הייתי רוצה שתהיה לי יכולת לעזור להרבה יותר משפחות, ושהעזרה תהיה הרבה הרבה יותר משמעותית, אבל בינתיים ממשיכים לעשות מה שאפשר, ומתפללים ומקווים שהקדוש ברוך הוא יסייע לנו להוסיף עוד ועוד". 


המספרים של 'עזרת אחים' בשנת תשע"ח

במהלך שנת תשע"ח רשם ארגון 'עזרת אחים' 354 ימי פעילות, שבהם טופלו לא פחות מ-87,000 פניות טלפוניות לעזרה, ובוצעו 4,212 נסיעות לבתי החולים בהסעות המסודרות של הארגון. 28,845 ארוחות חמות חולקו למשפחות עם ילד או הורה חולה, ו-1,884 תיקים רפואיים טופלו על ידי הארגון. את כל זה עשה הארגון בעזרתם של 902 מתנדבים, ו-60 עובדים, כמו כן הוגשה עזרה בלא פחות מ-2,883 מקרים של כוויות קלות וקשות, ובוצעו 2,493 שעות פעילות לילדים המיוחדים של בית שמש. נוסף על כל האמור גם הושאל ציוד רפואי ושיקומי 2,887 פעמים, וטופלו 3,629 פניות בשבתות ובמועדי ישראל.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.