עיריית בית שמש מרגיעה: רק 10% חרדים

יהונתן מאיר
י"ח תמוז ה'תשע"ט 21/07/19
הערכה בעיריית בית שמש היא: כי רק כ-10% מהזוכים בשכונת רמה ה'- נווה שמיר חרדים. למעשה זוהי בדיוק הערכה בנוגע לשיעור החילונים שזכו בשכונה החרדית רמת בית שמש ד. קבוצת הזוכים החרדיים אומרים בתגובה: לא ידענו שטלפון כשר פופולרי כל כך אצל חילונים
אתרי בנייה בעיר. ארכיון מהדריניוז
אתרי בנייה בעיר. ארכיון מהדריניוז

 'הצרחה' זהו הכינוי הנוצץ לפינוי מתוכנן של חרדים מבתיהם. ושיכונם במקום החילונים בשכונה החרדית במסגרת השמירה  על רמה ה'  'נווה שמיר'  כחילונית.

היום פורסם כי ההערכה בעיריית בית שמש המנוגדת להערכת התושבים החרדים בעיר שקבעה את הטון ואת דעת הקהל עד כה היא, כי רק כ-10% מהזוכים בשכונה – חרדים. בנוסף, ההערכה דומה בנוגע לשיעור החילונים שזכו בשכונה החרדית.

כדי לאזן את המצב וכדי לשמור על אופי השכונות נפגשה בחודש הקודם ראש העיר גב' עליזה בלוך עם מ"מ מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בנימין דרייפוס לבחון מהלך של 'הצרחה' – חילופי אוכלוסייה בין הזוכים. כאשר תושבים חרדים שזכו בדירה במסגרת מחיר למשתכן בנווה שמיר (רמת בית שמש ה') יוכלו לקבל במקומה דירה דומה ברמת בית שמש ד' ללא הגרלה.

הדברים פורסמו ב'כלכליסט' לפני כמה שבועות, וההערכות הן כותב כתב היום פרשן "ביזנעס" דוד שלומוביץ כי כבר בהיבט המשפטי מהלך כזה לא יעבור. ממשרד השיכון נמסר בתגובה לדיווח: "הבקשה של ראשת העירייה דורשת בחינה מול משרד המשפטים וגורמי המקצוע במשרד. אנחנו פועלים בעניין".

דווקא היזמים החרדים כותב שלומוביץ, שבונים בעיר וצוטטו ב'כלכליסט' הביעו תמיכה עקרונית ברעיון (כשכמובן, הצד השיווקי הוא המעניין אותם ולא צביון העיר ואופיה). לדבריהם, חילונים שזכו בדירות במסגרת הפרויקטים שהם בונים אינם מתכוונים כלל לגור במקום אלא להשכיר את הדירה לכל דכפין – בדיוק כפי שנוהגים החילונים שזכו בכל מקום חרדי (ע"ע רמת שלמה) או חרדים שזוכים בראש העין, למשל. עיקר הבעיה הם אמרו תהיה במיסוי של הדירות.

מאידך, אל מול הטענה כי מדובר בסך הכל ב-10% של זוכים חרדים, טוענים מרכז הרב ד' קבוצה של זוכים חרדים שהתגבשו תחת השם 'קבוצת הזוכים רמה ה' – נווה שמיר' ואומר כי מספר החרדים שזכו במכרזי מחיר למשתכן בשכונה זו גבוה יותר. ההערכות של חברי הקבוצה מסתמכות בעיקר על מספרי הסלולרי של זוכים בעלי קידומת של הטלפון הנייד הכשר."לא ידענו שטלפון כשר פופולרי כל כך אצל חילונים" אומרים מנהלי הקבוצה. 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.