על הפגיעה במנזר בית ג'מאל

יהודה סגל
ה' תשרי ה'תשע"ח 25/09/17
דווח בתקשורת שהושחתה תועבה של הנוצרים ב"מנזר" בית ג'מאל. אין שום קצה חוט לשום כיוון, אך אחד הכמרים האשים "חרדים מרמב"ש כנראה", והתקשורת - איך לא?! - מקבלת את דבריו ללא היסוס.

דווח בתקשורת שהושחתה תועבה של הנוצרים ב"מנזר" בית ג'מאל. אין שום קצה חוט לשום כיוון, אך אחד הכמרים האשים "חרדים מרמב"ש כנראה",  והתקשורת - איך לא?! - מקבלת את דבריו ללא היסוס.

כמובן, אין שום ראיות שזה היה יהודים בכלל, בוודאי שלא יהודים חרדים, ובוודאי שלא אנשים גדולים ושפויים בדעתם. יתכן שזה היה אחד מבני שאר הדתות כאן בארץ או קנוניה של הכמרים בעצמם.

אבל לסיכוי שזה אכן היה מקרב המחנה או מקצהו, חובה להזכיר ולשנן את הסכנה ואת העיוות שבדבר, (לא משנה הסדר). יראת שמים מזויפת ומעורפלת אינו תחליף בשום תחום לקיום התורה ע"פ ההלכה, בהתייעצות עם מורה הוראה מוסמך!

להלכה, מצות ביעור עבודה זרה מארץ ישראל השייכת לאנשים אחרים חלה על הכלל כולו בלבד. אין רשות ליחידים לתפוס את המצווה לעצמם, ואין להם שכר על זה אלא כשיהיו שליחי ציבור, דבר שלא רלוונטי בזמנינו. יש בזה גם פרטים נוספים.

אין שום רב מוכר – משום מגזר! – שהורה לעשות דברים כאלו. להיפך, רבים-רבים הדגישו את הדבר הפשוט הזה: להימנע ממעשים כאלו. על חשד למעשה דומה בירושלים, הסבירו פעם רבנים ולהבדיל, אנשיהם, את העניין בטוב טעם: אף אילו היה הדבר היתר, מצוה, או אפילו חובה - מה שאינו נכון בעליל כמובן לכל שונה הלכות! - הלא בל נשכח שרוב חבריהם נמצאים ברחבי העולם ליד קברי אבותינו, ליד בתי כנסת ובתי מדרש ללא שמירה או נוכחות יהודית, ודי לחכימא. הפתגם אומר: מי שגר בבית מזכוכית שלא יזרוק אבנים!

ידועה ומפורסמת הוראת הרבנים שליט"א על מסירת מוכרי נפצים ופוגעים בילדים למשטרה. יתכן שהוא הדין גם כאן. גם זה לא פסק הלכה: חובה לשאול רב.  

חוצמזה, סוף מעשה במחשבה תחילה. אם תהרוס בשווה פרוטה, הרי משרד הדתות עשוי לתת ולבנות להם פי מאה.

ואמנם, יתכן מאוד שעשו זאת לעצמם, כמו שריפות בתים במלחמות משפחות פשע ערביות, ומעשי "תג מחיר" רבים ומפורסמים, ובדיוק מן הטעם הזה...

יהי רצון שנזכה במהרה שבית גאים יסח השם, ומלאה הארץ דעה כמים לים מכסים!

בס"ד, יהודה סגל

YSMehadrinews@Gmail.com

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.