עתירה לביהמ"ש: לבטל את מינוי גולדברג כיו"ר הועדה לתכנון ובניה

יחיאל בן חיים
י"א טבת ה'תש"פ 08/01/20
עתירה שתוגש היום לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים דורשת לבטל את מינויו של יו"ר הועדה לתכנון ובניה שמעון גולדברג בטענה כי הוא אינו חוקי וכן לבטל את כל ההחלטות שקיבל גולדברג בשבתו כיו"ר הועדה. "אופן התנהלות של יו"ר הועדה מר גולדברג וראש העיר העלה חשד כי הועדה פועלת משיקולים זרים ובניגוד לחוק". כל הפרטים
שמעון גולדברג
שמעון גולדברג

עמותת שומרי הסף יחד עם תושב נחם בשם איתן חברוני וח"מ העיר לשעבר אליהו וענונו תגיש עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בירושלים בדרישה לבטל את מינוי של יו"ר הועדה לתכנון ובניה שמעון גולדברג בטענה כי על פי החוק רק סגן ראש עיר יכול לכהן בתפקיד, כך חשף הבוקר העיתונאי ציון סולטן. עוד דורשת העתירה לבטל את כל ההחלטות שקיבל גולדברג בשבתו כיו"ר הועדה.

זעמם של העותרים התעורר בעקבות דיון שקיימה הועדה המקומית לתכנון ובניה במסגרתה התקבל היתר להרחבת שטח החציבה של חברת 'הר טוב'. מדובר על אותה ישיבת ועדה שסוקרה כאן ב'מהדריניוז' ממנה יצאו במחאה חברי סיעת הליכוד לאחר שהבינו כי יו"ר הועדה ראש העיר עליזה בלוך אינה נוכחת ומי שינהל בפועל את הישיבה הוא ממלא מקומה שמעון גולדברג.

בא כח העותרים עו"ד ליאור דץ אומר ל'מהדרניוז', "פעילותה הבלתי חוקית של הועדה המקומית בית שמש התגלתה לנו לאור התנגדות שהגשנו לבקשה למתן היתר בניה בדרך של הקלה למחצבת בבעלות חברת הר טוב בניגוד לדין ובניגוד להחלטת בג"ץ ללא תסקיר השפעה על הסביבה ובריאות תוך סיכום חיי אדם". לטענת עו"ד דץ "אופן התנהלות של יו"ר הועדה מר גולדברג וראש העיר העלה חשד כי הועדה פועלת משיקולים זרים ובניגוד לחוק".

עוד מוסיף עו"ד דץ, "בנוסף לעתירה שהוגשה ולערער על החלטה בכוונתנו לפנות לשר האוצר וליועץ המשפטי לממשלה שיקחו את הבסמכויות של הועדה המקומית ויעברו אותם לוועדה המחוזית כפי שהחוק קובע כאשר ישנו התנהלות בלתי תקינה של הועדה המקומית כפי שקיים בוועדה בבית שמש.

פרטי העלילה מתחילים עם תחילת כהונת מועצת העיר הנוכחית לאחר הבחירות המוניציפליות האחרונות. אז כונסה ישיבת מליאה חגיגית מיום 3.12.18, במסגרתה, בין היתר, מונתה ראש העיר ד"ר עליזה בלוך, לממונה על תיק ההנדסה, בעוד גולדברג מונה ל"סגן ממונה על תיק ההנדסה".

זמן קצר לאחר מכן מונו חברי המועצה, משה שטרית וישעיהו ארנרייך לסגני ראש עיר. כאשר לגבי ארנרייך צוין כי בהתאם להסכם הרוטציה מינויו יהיה למחצית הקדנציה, ולתקופה שלא תפחת מ- 28 חודשים, שלאחר מכן יחליף אותו בתפקיד שמעון גולדברג "אשר הואצלו לו סמכויות של סגן מחזיק תיק התכנון והבניה והכוונה להאצלה של מלוא התפקידים למעט קביעת מדיניות להמשך הקדנציה."

בהתאם להסכם הקולאיציוני מול אגודת ישראל, מונה שמעון גולדברג ליו"ר ועדת המשנה לתכנון ובניה, וכן כממלא מקום יו"ר הועדה המקומית, שהיא כאמור עליזה בלוך בעצמה. לטענת העותרים, סעיף 18 לחוק התכנון ובניה קובע כי "ועדה מקומית תקים ועדת משנה לתכנון ובניה (בסעיף זה – ועדת משנה), וזה הרכבה: (1) ראש הרשות המקומית או אחד  מסגניו שהמועצה מינתה לכך".

כלומר, בהתאם לסעיף בחוק, יכול להתמנות ולכהן כיו"ר ועדת משנה רק ראש העיר או אחד מסגניו. ומכיון שגולדברג אינו סגן ראש עיר, אלא רק חבר מועצת עיר, הוא אינו מהווה יו"ר וועדת משנה על פי החוק.אם כך, לטענת העתירה, גולדברג לא היה מוסמך לנהל את ישיבות וועדת המשנה, וכל ההחלטות שהתקבלו בישיבות וועדת המשנה שבהן הוא שימש בפועל כיו"ר וועדת משנה הן החלטות פסולות ובטלות מעיקרן.

עוד מוספים העותרים כי באופן תמוה ראש העיר, ד"ר עליזה בלוך, מכהנת בוועדת המשנה רק כחברה מן המניין, ולא כיו"ר וועדת משנה, כפי שנדרש לכך בחוק. עובדה זו מחזקת אף יותר את אי החוקיות במינויו ובכהונתו של גולדברג כיו"ר וועדת משנה, ואי חוקיות ההחלטות שניתנו בוועדת המשנה תחת כהונתו בפועל כיו"ר וועדת המשנה, זאת ובייחוד שכמעט כל ישיבות וועדת המשנה התקיימו בלא נוכחות ראש העיר.

בהמשך העתירה מתייחסים העותרים לגבי מינויו של גולדברג למ"מ יו"ר הועדה המקומית. לטענתם על פי החוק רק סגן ראש עיר יכול לכהן כממלא מקום של ראש עיר, בין השאר, בתפקידו כיו"ר ועדה מקומית. כיון שגולדברג הוא רק חבר מועצה ולא סגן ראש עיר, הוא אינו יכול לכהן כממלא מקומו של ראש העיר בתפקידו כיו"ר ועדה מקומית. לפיכך, מינויו כממלא מקום יו"ר הועדה המקומית הוא מינוי פסול ובטל מעיקרו. לאור זאת, הוא לא היה מוסמך לנהל את ישיבת הוועדה המקומית מיום 9.12.19 ולשמש כממלא מקום היו"ר, וכל ההחלטות שהתקבלו בישיבה זו פסולות ובטלות מעיקרן.

עיריית בית שמש ושמעון גולדברג מסרו בתגובה: ״טרם קיבלנו לידינו את העתירה, לכשזו תתקבל, נלמד את החומר ונגיב עליו בהתאם״.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.