פרשנות: ייאוש או ריאליות?

יהונתן מאיר
י"א אדר ב' ה'תשע"ט 18/03/19 1
"נווה שמיר היא שכונה מעניינת, שזוכה לביקוש גם חרדים רוצים לגור בשכונות חילוניות, שמאפשרות איכות חיים טובה, ואנחנו בונים שכונות עם חניות ואיכות חיים יותר טובה גם לחרדים" אמרה בלוך בשולי ועידת הנדל"ן של עיתון גלובס
נווה שמיר. הדמיה מתוך אתר החברה
נווה שמיר. הדמיה מתוך אתר החברה

ד"ר עליזה בלוך, ראשת עיריית בית שמש, אמרה בועידת הנדל"ן של עיתון גלובס כי "אנחנו כראשי ערים של ערי הפיתוח לשעבר, אנחנו צריכים לצאת מהמקום המסכן והמתבכיין ולבקש תמיכה כספית מהמדינה, אבל אי אפשר להגיד לערים להיות עצמאיות כלכלית ולצפות זאת מהן אם אין להן שטחים, והכול שייך למועצות מקומיות ואזוריות".

בלוך קראה למעסיקים להגיע לבית שמש "אנחנו עורכים ירידים ומנסים לעודד מעסיקים חדשים להגיע. יש לנו קרקע זולה וכוח אדם נהדר, אז כדאי להגיע לכאן".

בלוך הציגה גישה אחרת לגבי הקונפליקט הדתי חרדי. "אף אחד לא מתכנן ללכת מכאן, לא החילונים ולא החרדים. לכן, אל תדברו איתנו בשפת הקונפליקט. כולם יחיו פה. את כל התושבים מעניינים אותם דברים - רחובות נקיים, דיור בר השגה, תעסוקה ומסחר. זה נכון שבשנים האחרונות הרבה תושבים חילונים חשבו שבית שמש לא מתאימה להם, אבל זה משתנה".

בהתייחס למכרז מחיר למשתכן בשכונת נווה שמיר החילונית, שבה רוב ההצעות הוגשו בידי חרדים, אמרה בלוך כי "נווה שמיר היא שכונה מעניינת, שזוכה לביקוש גם חרדים רוצים לגור בשכונות חילוניות, שמאפשרות איכות חיים טובה, ואנחנו בונים שכונות עם חניות ואיכות חיים יותר טובה גם לחרדים".

אין ספק שהתבטאות זו מעט פחות טוטאלית מן ההתבטאויות הקודמות שבהן חילקה בלוך בנחרצות בין רמת בית שמש ד' המיועדת למגזר החרדי לבין נווה שמיר שנבנה לקהל ציוני וחילוני. כמו בתגובתה לתחקיר עיתון "המודיע" בנוגע לזוכים בדירות מחיר למשתכן בשכונה השאלה אם הריכוך באופן ההתבטאות נובע מנסיבות השאלה ומאופי הועידה או שיש כאן גישה מפוכחת שנגזרת מהמכירות של הדירות הנבנות במקום? ימים יגידו.

רק נבהיר כי כבר גדולי ישראל הורו את הנהגת העיר הקודמת להקצות את המקום למגורי ציבור שאינו חרדי "שלא לקרוע את החבל עם הציבור הכללי" ובכלל מעניין לדעת כיצד קהל ציוני דתי יוכל לגור בדירות בהן לא תהיינה מרפסות סוכה.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • אחרי כנס הרוכשים, נתברר חד משמעית זו תהיה שכונה חרדית והחילונים הבודדים יעזבו
    כוחות השוק לא לטובתינו
    עמליה בוחבוט היקרה, שחררי, חבל על האנרגיה, אבוד לנו לצערי, צריך למצוא דרכים להרחיב את העיר הותיקה עבורנו ולא בכמויות גדולות בבת אחת זה לא הולך