קירוב לבבות או זירת התגוששות

מהדריניוז
כ"ו תמוז ה'תשע"ז 20/07/17
כשלון נוסף להדברות: ערב שהיה אמור לעסוק בקירוב לבבות וחיבור בין אנשים מכל קצוות העיר הפך לזירת התגוששות וחילופי מהלומות בין תושבי העיר הוותיקה לראש העיר וסגנו גרינברג.
אבוטבול וגרינברג בפאנל
אבוטבול וגרינברג בפאנל
תושב מתפרץ לדברי אבוטבול

אמש (יום רביעי) התקיים פאנל ביוזמת ראש העיר וסגנו ליצירת שיח של אחדות בין קצוות העיר.

אך בפועל אוסף האנשים שנבחרו לנהל את הערב הזה, גרמו לו להיראות כמחזה גְּרוֹטֶסְקִי.

דניאל בן סימון שניסה להתחבב על הקהל, הנחה את הערב בלי הרבה "חן". וחברת הכנסת רחל עזריה באה עם עצות פרווה בלי טעם, בלי ריח, ובלי אג'נדה ("איך להתנהג עם חייל או מסורתי או חרדי שנכנס לבית הכנסת") בשביל זה הגעת עד בית שמש?.


מי שהפגין מנהיגות והתייחס לבעיות בצורה רצינית (ואף ענה על כל שאלה) היה דווקא ראש העיר, לא עזרו ההתפרצויות והניסיון להפריע לראש העיר לדבר, אבוטבול העמיד במקום כל תושב ואמר בקול ברור ואסרטיבי מה הוא חושב.


הסיפור של אנשי העיר הוותיקה הוא עצוב בעיניי רבים, אף אחד לא השכיל לראות את היתרון בחיבור עם קהל חרדי, ואף לחפש את נקודות הזכות הכל-כך גדולות בחיבור מעין זה.

משתתפי הפאנל הוותיקים תקפו ללא הרף ובכל הזדמנות את ההנהגה המקומית, ואיבדו הזדמנות אמיתית לשיפור החיים המשותפים בעיר.


בקשותיו של ראש העיר להבדיל בין קיצונים לחרדים נפלו על אוזניים ערלות, יש משהו מעייף בבכי החוזר על עצמו בכל מפגש או פאנל שקשור בעיר הוותיקה.

תרבות ה"שתו לי" "לקחו לי" גורמת לאנשים אנטיגוניזם מוחלט וחוסר רצון להזדהות עם בעיות מן הסוג הנ"ל, אולי הגיע הזמן להתעסק עם הדברים שמעמידים אותנו בקונצנזוס, כמו עמידה מול הקיצונים. רק ככה במציאת המאחד ולא המפריד יוכל לבוא דו קיום לעיר.

יצוין כי התושב שהתפרץ לדיברי ראש העיר התנצל ואף הדגיש כי הוא מעריך ומעריץ את הרב אבוטבול, מה שלמעשה יצר את הקירוב היחידי שהיה באותו ערב.


שמעתי את אחד מחברי הפאנל מתבטא בסוף הערב, כי המפגש הראשון אמור להביא סדרת מפגשים נוספים של קירוב לבבות, בנתיים לא יהיה מנוס מלעצור מפגשים מן הסוג הזה מפאת הריחוק ההיסטרי שנגרם כתוצאה מהמפגש.

בית שמש חייבת להתאחד וליצור שיח מכיל ומכבד שאם לא כן מה יהיה באחריתה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.