ראיון בלעדי עם המתמודד הציוני הראשון לראשות העיר

ד. קושנר פרשן פוליטי
כ"ז שבט ה'תשע"ח 12/02/18 2
עו"ד שמעון ביטון הוא השם הראשון בבורסת השמות שיובילו את המחנה הציוני בעיר ובראיון נשכני הוא יורה לכל עבר, החל מהמחלוקות עם החרדים וכלה בדעתו על ראש העיר אבוטבול ("שילוב של שחיתות של ראש עירייה מכהן עם קוצר ראות פוליטית ועם שנאה אישית ולקינוח אינטרסים אישיים של ממש").

פחות מ-10 חודשים לבחירות ונראה כאילו הכל כבר סגור, מונטג וגרינברג ממתינים להכרעת גפני ומרכז מפלגת דגל הארצית (שכנראה יחליטו לא לרוץ) בעוד אבוטבול מקבע את ישיבתו על כיסא ראשות העיר ללא בחירות או לפחות ללא התמודדות ראויה באופק שתזעזע את הכיסא.

הזמן פועל בבירור לטובת נושאי המשרות הבכירות, כל אלו המבקשים "להקפיא" תמונת מצב החל מראש העיר ועד לחברי המועצה מעדיפים מערכת בחירות חסרת עניין בה הציבור השבוי יצביע על פי הוראת רבותיו ואילו הציבור הכללי יהווה מיעוט חסר כוח פוליטי ממשי. בדיוק כמו שזה עכשיו.

וזה בדיוק הזמן לרעיונות חדשים (או ישנים) לנסות את מזלם בשדה הטרשים הפוליטי.

עו"ד שמעון ביטון הוא הראשון להפריח בלון ניסוי למדידת הדופק העירוני, זו לא הפעם הראשונה שהוא עושה זאת אך מעולם הדבר לא הבשיל לכדי התמודדות בפועל.

האם הפעם הוא יילך עד הסוף? ימים יגידו. על פי הריאיון שערכנו מדובר במועמד צבעוני ומעניין גם אם יתברר שהוא חסר סיכוי.

ואלי כהן? המושיע של הציבור הציוני. אם לא יכריז בהקדם על התמודדות שלו ימצא את עצמו במלחמה בתוך המחנה שלו שתהרוס לו כל סיכוי בדיוק כשם שהיה לו עם עליזה בלוך. מותר לעשות טעויות רק טיפש חוזר עליהן.

אז גם אם הוא מועמד שלא מעורר יותר מדי עניין בציבור עד כה, הרי שמגיע לו ריאיון לפחות על האומץ להיות הראשון להכריז על "אולי ותלוי" להיות מועמד.

 

הריאיון עם עו"ד ביטון:

 

האם אתה רץ לראשות העיר?

"בשתי מילים לגבי מועמדותי- אולי, תלוי...."..

מי עומד מאחוריך? האם יש מפלגה או כוח פוליטי התומך במועמדות שלך?

"אינני חבר באף מפלגה ו/או תנועה ולא ביקשתי או תיאמתי את מועמדותי עם אף אחד מהפוליטיקאים הידועים והפחות ידועים. בשלב זה אין לי ענין לתאם דבר".

האם להערכתך יש לך סיכוי?

"העניין היחיד הוא לעורר את הציבור הכללי לדבר ולדון בעתידו במקום הזה.

אין לי כלל ספק שאני עולה בכישורי הרלוונטיים על פוליטיקאים מכהנים ועל כאלה שהם רק פעילים בשדה הפוליטי ובמיוחד עולה כמה מונים על ראש העיריה משה אבוטבול בכל פרמטר.

אבל מה זה בעצם חשוב? מה שמכריע את הבחירות הוא כידוע לא איכויותיו של המועמד ( שהרי לא מדובר בשלטון של חכמים..) אלא צירוף נסיבות פוליטי.

ראו מה הביא את אבוטבול לשלטון אם לא שילוב של שחיתות של ראש עירייה מכהן עם קוצר ראות פוליטית ועם שנאה אישית ולקינוח אינטרסים אישיים של ממש.

כל זאת לומר לכם, שאין לי כל אשליות בקשר למועמדות שלי. אין לי כל כוונה לחזר אחרי הפתחים. אולי הלחץ של הציבור הכללי כלפי מעלה, כלפי הפוליטיקאים המערבבים את הקלפים, יעשה את העבודה בשבילי. ואולי לא. ירצו-יאכלו. לא ירצו-זבש"ם ( זו בעיה שלהם).

מכאן, שכמו שאבוטבול עלה לשלטון בקונסטלציה של צירוף נסיבות מסויים אולי יבחרו בי להוביל את הציבור הכללי. אם זה לא יקרה , לא אקרע קריעה ולא אשב שבעה...

שאלת לגבי הסיכויים-  סיכויים הם פועל יוצא של חיבורים.

אם הציבור הכללי יתחבר לחלק מהחרדים ( ראה מקרה ברקת בירושלים ) אז בוודאי יש סיכוי למועמד של הציבור הכללי.

אשר לסיכויים שלי- כמו שאמרתי לעיל- תלוי בהרבה מאוד דברים ובמיוחד במי מציג מועמדות. אני, כשלעצמי, אפרוש מיד מכל מועמדות אם יבוא מועמד ראוי ( ואפילו בלתי ראוי כל כך בעיני) . שלום אדרי? בבקשה. עליזה בלוך- בבקשה. אין בי שום killing instinct".

 

שתי מילים ויותר על הציבור החרדי:

"יש לי מחלוקת אידיאולוגית עמוקה עם הזרמים החרדיים למיניהם כמו שיש לי ביקורת קשה על הציבור הקרוי "דתי לאומי" או חרד"לי.

אבל זו מחלוקת לשם שמים שאינה יכולה לנגוע לאיכות החיים של התושבים בבית שמש , יהא צבעם אשר יהא. תינוקות של בית רבן אינן אשמים במאום על ה"שטויות" והבחירות האידיאולוגיות של הוריהם.

יש לי מחוייבות עמוקה לערך של שוויון שהוא היסוד לכל. אין בי שנאה לחרדים כמו שאין בי שנאה לאף אדם".

איך אתה מגדיר את עצמך?

"אני מגדיר עצמי כיהודי מסורתי, על פי מסורת יהודי מרוקו, במובן הישן של המונח".

"בעיני ההגדרה ״חילוני״ לא קיימת . גם מי שמגדיר עצמו ״חילוני״ בדרך כלל לא מבין את המשמעות. יש רק מסורתיים ברמה זו או אחרת. מלבד זאת, מה זה בכלל מעניין ורלוונטי ?

שאלתם את ביבי אם הוא שומר שבת ומה הוא שם בצלחת? שאלתם את אריק שרון?

שאלתם את אולמרט? ועוד ועוד

אני מסורתי וזה לא עניינכם מה אני עושה או לא עושה בדלת אמותי !

אני יהודי סוציאל דמוקרט ליברלי ( ע״ע ליברליזם, דמוקרטיה, סוציאליזם) . זו היהדות בעיני.

כמו שאמרתי לך יש לי מחלוקת עמוקה עם החרדיות והחרדים מחד ומאידך יש לי מחוייבות עמוקה לערך השוויון . ואידך זיל וגמור".

 

על פי דברי ביטון הרי שכל תקוותיו הם לנס פוליטי שיסובב את הגלגל בעיר באופן שיציב אותו כמועמד יחיד לראשות, אולי זה יוסיף קצת פלפל למערכת המנומנמת בעיר.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • שמעון ביטון יהיה הראש עיר !!
  • הראיון לגופו משקף בהחלט את הדברים שאמרתי. דא עקא, יש טעות בכותרת המשנה שממנה יכול להשתמע לשון הרע כלפי מר אבוטבול. להלן התיקון הראוי:
    כותרת המשנה: ("שילוב של שחיתות של ראש עירייה מכהן עם קוצר ראות פוליטית ועם שנאה אישית ולקינוח אינטרסים אישיים של ממש").
    צריך להיות מה שנכתב בגוף הכתבה: "ראו מה הביא את אבוטבול לשלטון אם לא שילוב של שחיתות של ראש עירייה מכהן עם קוצר ראות פוליטית ועם שנאה אישית ולקינוח אינטרסים אישיים של ממש."
    ברור שלא צריך להשתמע שראש העיריה אבוטבול מושחת.