ראשוני: מסתמן הסדר לנווה שמיר

יהונתן מאיר
כ"ב תמוז ה'תשע"ט 25/07/19
אתמול בפגישה של עליזה בלוך עם זוכים חילוניים מנווה שמיר טענה ראש העיר כי יש אישור ממשרד המשפטים לבצע הצרחה כהגדרתה בין רמה ד לנווה שמיר. הודעה מסודרת תצא בימים הקרובים. אתר החדשות "מהדריניוז" עם כל הפרטים
אתרי בנייה בעיר. ארכיון מהדריניוז
אתרי בנייה בעיר. ארכיון מהדריניוז

כדי לאזן את המצב וכדי לשמור על אופי השכונות בבית שמש  נפגשה בחודש הקודם ראש העיר ד"ר עליזה בלוך עם מ"מ מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון בנימין דרייפוס לבחון מהלך של 'הצרחה' – חילופי אוכלוסייה בין הזוכים. כאשר תושבים חרדים שזכו בדירה במסגרת מחיר למשתכן בנווה שמיר (רמת בית שמש ה') יוכלו לקבל במקומה דירה דומה ברמת בית שמש ד' ללא הגרלה. הטענה היתה כי מהלך כזה לא יעבור בהיבט המשפטי. ממשרד השיכון נמסר אז בתגובה כי "הבקשה של ראשת העירייה דורשת בחינה מול משרד המשפטים וגורמי המקצוע במשרד. אנחנו פועלים בעניין".

ואכן הפיתרון המסתמן ככל הנראה יהיה כך: כל זוכה חרדי שירצה לעבור, יקבל אוטומטית זכיה ברמה ד משום שהוא ישובץ בראש הרשימה באופן שזכייתו תובטח. זה יספיק לכולם, כי בהגרלה הקרובה אמורות לצאת מעל אלף יח"ד רק  ברמה ד, וכך גם במידה ויהיו 600 משפחות זוכים או ממתינים מרמה ה' שיירצו לעבור, הם ישובצו אוטומטית ב-600 מקומות הראשונים של ההגרלה. זה ייעשה כמובן מרצון, ומי שיבחר בכך יקבל שדרוג במיקומים כך שיוכלו לבחור דירות טובות יותר, משום שמחיר מטר רבוע ברמה ד  נמוך יותר.

 

עדיין יש הרבה שאלות על ההסדר הזה. אך ברור שהצעה כזו תעבור משפטית הרבה יותר מאשר הצרחה באופן שדובר בעבר שהיא כעין  "טרנספר" שהינו העברה של תושבים על רקע הגדרתם ומוצאם. למעשה זהו דיל שישתלם לכולם.אך בהחלט צריך להבין כיצד אפשר לשבץ אזרחים שזכו ובכך לדחוק את רגלי הממתינים להגרלות מחיר למשתכן. ברור שלדבר הזה נדרש פיתרון. וכן ידרש אנשים שרכשו דירות בפרויקט "פסגות זיו" שכבר חתמו חוזה שנראה שזה די מאוחר.

מהתושבים נמסר כי "בשטות הזו של ההמרה, הרבה חורים שהמטרה העיקרית היא לגרוף הון פוליטי.כמה הערות לגופו של עניין "ראשית  זה עיכוב של כמה שנים בכניסה לדירה ויש לזה משמעות מבחינת שכירות, מכירת הדירה- מי שזכה בנווה שמיר כבר עברו כמעט שנתיים מיום ההגרלה ומי שימיר את הזכייה לרמה ד יצטרך לחכות עוד 7 שנים למכירת הדירה. שנית, נמסר אם יהיו 600 ממתינים שזה אומר 600 משפחות. העירייה לא תוכל להתעלם מצרכים של כמות כזו גדולה ותיהיה חייבת לדאוג להם לחינוך, מבני ציבור וכו' שלישית, סיכוי יותר מסביר שבראשות העירייה הקדנציה הבאה לא תעמוד עליזה בלוך אלא מישהו מהמפלגות החרדיות וזה משנה את התמונה ורביעית,  אם המחיר למ"ר ברמה ד נמוך יותר שווה לחכות ולמכור ולקנות אח"כ ברמה ד או ג או בכל מקום אחר".

 

פנינו לדוברות העירייה, אך טרם נמסרה תגובה\הכחשה

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.