רב מוכר ביצע מעשים חמורים ונהנה מהגנת רב הקהילה

מערכת מהדריניוז
כ"ט שבט ה'תשע"ח 14/02/18 7
מדובר במקרה קשה שארע בקהילה חרדית ידועה בארץ, אם המשפחה וילדיה מתגוררים היום בבית שמש. במערכת מהדריניוז אנו סבורים כי ראוי שהנושא יעלה לסדר היום הציבורי בעיר, ויתריע בפני תופעת ההדחקה והגנה על אנשים שראוי שיוקעו מהקהילה.
צלם : יעקב לדרמן
צלם : יעקב לדרמן

המקרה בו משפחה חרדית מתוך הקהילה, מתפרקת ומגיעה למצב בו  לא רק שאינה נתמכת ומטפלת במקרה שבה אלא עוד מגבה את הפוגע- מכעיס ומזעזע.


אם המשפחה - אישה חרדית אם לילדים, התגוררה בישוב חרדי ידוע בזמן המקרה. כאשר אחד הילדים הופנה לטיפול, החליטו ההורים לשלוח את בנם לטיפול אצל 'רב' ומטפל ידוע באותו הקהילה. המטפל, היה מוכר כמטפל וכמקורב לרב ידוע בקהילה החרדית.

 

לאחר תקופה שמה לב האם שהתנהגותו של בנה השתנתה בצורה חריגה, הוא נעשה מופנם,והגיב בצורה חריגה. כשהצליחה האם לדובב את בנה התברר לה לתדהמתה ש"המטפל" ביצע מעשים חמורים בבנה, תוך ניצול תפקידו וביצע בו מעשים מגונים תוך ניצול מצוקתו של הילד, ואף איים עליו שלא יספר דבר להורים.

 

וכאשר פנתה האם  עם העובדות והמידע החמור, לרב בכיר המוכר בישוב, לא היה מוכן לשמוע ו"זרק" אותה מביתו.

בנוסף החלה מסכת לחצים על משפחתה באמצעות הקהילה ובאמצעות אב המשפחה על מנת להשתיק את הפרשה.

 

חמור מכך, בעקבות לחץ של גורמים בקהילה פעל האב באופן קשה כנגד ילדיו ואף לא נותן הסכמתו למתן טיפול רפואי או פסיכיאטרי והכל מתוך חשש שבטיפולים אלה הוא יחשוף את מעללי הקהילה והרבנים.

 

האישה החלה לקבל מסרים מגורמים שניסו להשתיק אותה בדרכים שונות. ולבסוף גם גרם לגירושין לאחר שהאב אוים על ידי הישוב כי האמא "משוגעת" וכיום הוא מנסה להילחם בה בכל דרך.

 

לאחר שהגורמים בקהילה בישוב לא רק שלא סייעו אלא אף לחצו שלא לעשות דבר, ואף בעלה לקח את עמדת הקהילה נגד אשתו וילדיו ואף החלו לאיים כי יילקחו ממנה הילדים- פנתה בבקשה לסיוע לגורמים בתוך ומחוץ לקהילה והחלה במאבק משפטי לאחר שקיבלה היתר רבני.

 

לאחר פנייה לגורמים שונים אף אזרה אומץ והגישה תלונה במשטרה במרכז להגנת הילד. שם נגבתה עדות מפורטת של הילד עדות מצולמת וכן עדות האם.

 

גורמים אלו מהקהילה החרדית, שהכירו את המקרה לא זו בלבד שסייעו רבות לאישה אף השיגו לה היתר רבני להגיש את התביעות לבית המשפט לעניני משפחה ולא לבית הדין אלא ממשיכים ללוות ולתמוך כיום.

 

ואכן, ובזכות ערנות ונחישות מצד בית המשפט ברשות סגנית הנשיאה רבקה מקייס הסתיים התיק באופן ששמר על זכויות האישה בפסק דין.

 

מברור עמוק שבוצע התברר שהמטפל מציג את עצמו בתואר כוזב ואין לו כל הסמכה, ואינו בקשר עם הרב הידוע עליו הוא מצהיר כרבו, אך עדיין מוסיף לזכות בגיבוי גורמים בקהילה.

מעקב מתמשך אחרי הטיפול בתלונה הוכיח כי תלונתה לא מטופלת, הואיל ובכל הזמן הזה מוסיף אותו מטפל לקבל ילדים לטיפול.

 

כיוון שהמקרה עורר הדים רבים בקהילה ובתקשורת הארצית- פנו אל האם אימהות נוספות אשר גם ילדיהן נפלו קורבנות לפגיעה בצד אותו הרב אשר כולן חוו את אותן חוויות וכן ניסיונות ההשתקה והסתרה. במקרה של אחת מהן אף הילדים נלקחו ממנה והוחזרו.

 

מדובר במקרים שכנראה ידועים בקהילה, ואיש יודע בכמה מקרי אלימות וניצול מדובר.

 

המטפל שביצע מעשים חמורים הוא "רב" שעל פי החשד פגע בילדים נוספים.
אך רב מכובד מאותו הישוב משום מה החליט להגן עליו בצורה מוחלטת וככל הנראה אף פעל בכל המישורים כדי לטאטא הפרשה, למרות שבכל חוות הדעת מטעם רשויות הרווחה, מטפלים ורופאים פסיכיאטרים נקבע מפורשות כי הילדים אכן נפגעו.

 

בית המשפט הגן על האם וקיבל גרסתה הודות להליך משפטי נחוש מאוד שנמשך גם בימים אלה. גרסת האם התקבלה הן בבית המשפט והן מול כלל הגורמים המקצועיים המטפלים.

 

בא כוחה של האם, עו"ד שרון כהן, המנהל המאבק בשמה, עוסק רבות בדיני מעמד אישי בתוך הקהילה החרדית עם ניסיון רב בסכסוכים ובתיקים בבית הדין ובבתי המשפט לענייני משפחה, הדגיש לאור פניות שהוא מקבל מרבנים וגורמים חרדיים במטרה להגן בעיקר על נשים, כי למרות הפגיעה הקשה באם והניסיון שנמשך עד היום- כי הפרשה הזו גם הראתה את הצדדים היפים בקהילה החרדית שסייעה רבות לאם וסייעה לה להיקלט בקהילה חדשה .

 

עו"ד כהן מדגיש לאור פניות שהתקבלו אצל האם לאחר פרסום הפרשה, כי מעבר למקרה האישי של האם, קיים חשש אמיתי שילדים מוסיפים להיפגע בשל מתן גיבוי של גורמים כאלה ואחרים.

עו"ד שרון כהן

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
 • אולי נלמד לקח מזה להתחשב באנשים ולהתלבש לא מושך ומגרה את היצר כי אף אחד אינו מלאך וכל אדם דתי באמת הוא גיבור וגדול
 • אולי נלמד לקח מזה להתחשב באנשים ולהתלבש לא מושך ומגרה את היצר כי אף אחד אינו מלאך וכל אדם דתי באמת הוא גיבור וגדול
 • אשת חיל אשריך את ענקית מחזיקה לך אצבעות ושידעו שפריירים מתחלפים ולא מתים כל הכבוד לך!!!
 • למה מטטאים הכל מתחת השטיח הילדים סובלים למה לא מפרסמים את שמו שלא יפלו עוד קורבנות
 • ישר כח!!!
  חשוב מאד לדבר על זה, חבל שבקהילות חרדיות דואגים יותר לכבוד ולא לנפגעים!!!
 • ישר כח!!!
  חשוב מאד לדבר על זה, חבל שבקהילות חרדיות דואגים יותר לכבוד ולא לנפגעים!!!
 • כתבה עינינית למהדרין.
  מזעזע מביש ועם זאת ..יש תקווה