רגע האמת: הסרת שלטי הצניעות עד ר"ח אלול

יהונתן מאיר
י"א אב ה'תשע"ט 12/08/19
השופט חנן מלצר איפשר היום לעיריית בית שמש ארכה נוספת עד לראש חודש אלול, כאשר עד אז העירייה צריכה להסיר את כלל שלטי הצניעות וכתובות הגרפיטי בעיר. ראש העיר התחייבה להסיר בהידברות עם הקיצוניים את השלטים, וכעת חובת ההוכחה עליה. נראה שהולך להיות מעניין

אתר החדשות "בחדרי חרדים" חשף היום, כי שופט בית המשפט העליון חנן מלצר המשנה לנשיאת בית משפט, פסק בעניין שלטי הצניעות בעיר. ונתן לעיריית בית שמש ולעומדת בראשה ארכה נוספת עד לראש חודש אלול, עד אז העירייה צריכה להסיר את כלל שלטי הצניעות וכתובות הגרפיטי בעיר, ויותקנו 7 המצלמות כפי שנפסק ביוני 2017.

כזכור, בינואר 2015 בעקבות פניית ארגוני נשים ליברליות, קבע בית משפט השלום בבית שמש.  כי שלטים וכיתובים שונים בעיר בית שמש, נושאים מסרים פוגעניים ומפלים. כאשר השופט דוד גדעוני קבע כי העירייה התרשלה שלא פעלה להסרתם וקבע כי על העירייה לפצות ארבע תובעות בסכום של 15,000 ש"ח לכל אחת וכן הוצאות משפט.

הוגשה עתירה מנהלית עיכוב הסרת השלטים. ובחודש יוני 2016 ניתן תוקף של פסק דין להסכמת הצדדים, כאשר בין היתר יהיה על העירייה להסיר את השלטים הפוגעניים. בפברואר 2017 לאחר כשמונה חודשים, למרות ההסכמה ופסק הדין - העירייה אינה נוקטת צעדי אכיפה משמעותיים.

תקופה אחר כך, ביוני 2017, התקבלה הבקשה ונקבע כי פסק הדין המסוכם הופר, וכי ככל שהשלטים בקרן הרחובות נהר הירדן ויהודה הנשיא לא יוסרו עד לתאריך 06/07/2017, העירייה תישא בקנס בסך של 5,000 ש"ח, על כל יום איחור בהסרתם.

על החלטה זו הגישה עיריית בית שמש ערעור לבית משפט העליון, יחד עם בקשה לעיכוב ביצוע תשלום הקנס, וניתנה החלטה לעיכוב חלקי של החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים - בכפוף להסרת שני שלטים ברחוב חזון איש והתקנת מצלמות באותו הרחוב על ידי עיריית בית שמש, כדי לאפשר זיהוי של מי שינסו להציב מחדש שלטים אסורים כאלה ברחוב, או של מי שירססו כתובת גרפיטי בנוסחים דומים. השלטים אכן הוסרו, אך עוד באותו הלילה הם נתלו מחדש. מצלמות אבטחה אכן הותקפו, אך הושחתו.

בחודש ספטמבר 2017 דחה בית משפט העליון את הבקשה לעיכוב ביצוע והיטל על עיריית בית שמש הוצאות משפט. לטענת העירייה, ביהמ"ש המחוזי שגה כאשר קבע כי הם הפרו את פסק הדין המוסכם, שכן לא היה מקום לשימוש בכלי הקיצוני והחריג של בזיון בית משפט כנגדם. עוד טענו כי פסק הדין נתון ליותר מפירוש אחד, וכי בנסיבות אלה לא נעשתה הפרה ברורה וחד משמעית שלו.

ניתן דד - ליין להצבת מצלמות שלא כובד, ולאחר מכן ניתנה הארכה. עד סוף יולי 2019 נגררה עד כה. הארכה קצרה נוספת עד לראש חודש אלול, ועד אז העירייה צריכה להסיר את כלל שלטי הצניעות וכתובות הגרפיטי בעיר. למעשה זהו מבחן משמעותי ראשון של ראש העיר בלוך שהתחייבה להסיר בהידברות עם הקיצוניים את השלטים, במקום שראש העיר הקודם משה אבוטבול לא הצליח. כעת חובת ההוכחה עליה בלבד. "בבית שמש תהיה אפס סובלנות לאלימות, אפס סובלנות לוונדליזם" נזכיר את דברי בלוך בעבר הלא רחוק.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.