תביעת הענק שתשים קץ לאיחורים במסירת המפתח לדירה

מערכת מהדריניוז
י"ב תשרי ה'תשפ"א 30/09/20
איחורים במסירת ''דירות קבלן'' לרוכשים הם רעה חולה הפושה אצל מיטב הקבלנים ברחבי הארץ ולא פוסחת גם על החברות הטובות ביותר. לקבוצת רוכשים בצפון הארץ נמאס מההתנהלות והחליטו להשיב מלחמה עם תביעת ענק שהגישו באמצעות עו''ד מאיר הלר & עו''ד שמואל קוגלסקי. כל הפרטים
אילוסטרציה
אילוסטרציה

איחורים במסירת "דירות קבלן" לרוכשים הם רעה חולה הפושה אצל מיטב הקבלנים ברחבי הארץ ולא פוסחת גם על החברות הטובות ביותר. רבים מרוכשי הדירות "על הנייר" הרגישו על בשרם את ההמתנה מורטת העצבים לקבלת הדירה ובמקביל לתשלומי המשכנתא שגם ככה יושבת כעול כבד על ההוצאות החודשיות, נאלצו לשלם בנוסף דמי שכירות.

רוכשי הדירות הרבים בשכונות המתפתחות של בית שמש מכירים היטב את הנושא. ועל אף שבחוזה עם הקבלן נכתב מפורש ובאותיות ברורות מועד מסירת הדירה לידי הקונים, הרי שבפועל קבלנים רבים מאחרים את המסירה מהמועד שנקבע בחוזה. הסיבות לאיחורים במסירה תמיד קשורות לגורמים אחרים מלבד הקבלנים עצמם ובכך מנסים הקבלנים לחמוק מתשלומי האיחורים שנקבעו בחוק.

אך זו לא מנת חלקם של הרוכשים בבית שמש בלבד, כך גם קרה גם לרוכשי הדירות שבפרויקט 'ברסלב' בהר יונה. הם רכשו דירות ממיטב כספם מחברות "הר יונה" בע"מ ו"עמירון" בע"מ מתוך כוונה להגיע לדירה ראויה במחיר שפוי ובאיזור יפה בצפון הארץ, אך למרבה הצער החברות לא עמדו בלוחות הזמנים ומאחרות במסירת הדירות לידי הרוכשים למעלה משנה!

הנזק  הכלכלי שנגרם מאיחור במסירת דירות הוא כמובן עצום. רוכשי הדירות שחלקם בעלי משפחות ברוכות ילדים וגם כך הפרוטה לא התברכה בכיסם נדרשים לשלם דמי שכירות במקביל לתשלומי המשכנתא. אינם יכולים לחתום על הסכמי שכירות ארוכים ובכלל קורת הגג שעל משפחתם עומדת רעועה ובספקות עד למסירת הדירות.

הגיע המצב עד כדי כך שחלק מרוכשי הדירות לא עמדו בסחבת הנוראית ומצאו עצמם נכנסים לדירותיהם לפני קבלת טופס 4 בניגוד לחוק ותוך סיכון משפחתם. לאחר כניסתם ולמגינת ליבם  התגלו בפניהם ליקויי בניה חמורים וסטיה מתוכניות הבניה עליהם חתמו. על פי דוחות מומחים נמצאו ליקויי בנייה שהגיעו עד כדי נזק של עשרות אלפי שקלים לכל דירה וכן מרפסות שנבנו לא לפי התוכניות, חדרי מדרגות עם ליקויים רבים, גביית שכ"ט עורך דין מעבר למותר בחוק ועוד.

פניותיהם של רוכשי הדירות לחברות לא הועילו והחברות העבירו את הרוכשים  מאחד לשני ללא מענה ובטענות שונות ומשונות. בצר להם פנו רבים מרוכשי הדירות לעו"ד שמואל קוגלסקי ועו"ד מאיר הלר ממשרד עו"ד פוגל & הלר ואלו הגישו עבורם תביעת ענק נגד חברות הבנייה ונגד עורך הדין של החברה בדרישה לתקן את הליקויים, לפצות את הרוכשים על בנייה לא מותאמת לתוכניות ולשלם לרוכשי הדירות שכר דירה עבור דירתם מהמועד בו הדירה עתידה הייתה להימסר ועד למועד המסירה בפועל.

"בדרך כלל קיים חוסר איזון במאזן הכוחות בין הקבלן לרוכשים" מספר עו"ד קוגלסקי, "הקבלן לרוב הוא בעל הון המחזיק צוות משפטי חזק לעומת רוכשי דירות תמימים וללא אמצעים, הייחודיות שבתיק זה הוא דווקא בהתאגדות קבוצה גדולה תחת תביעה אחת כשבכך מוכפל כוחם של הרוכשים במאבק המוביל לקבלת מלוא זכויותיהם המגיעות להם בדין".

כעת משהתביעה  נידונה בבית המשפט יעשה צדק עם רוכשי הדירות וכתמרור אזהרה ליתר הקבלנים. יודגש כי כל הטענות נטענות לכאורה ואלו יתבררו בבית המשפט.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.