שולחן עורך: גבר הולך לבידוד (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
א' ניסן ה'תש"פ 26/03/20
איך מסכמים שבוע מתוך בידוד ביתי • מה הצדדים החיובים של הקורונה • כמה מתושבי בית שמש חולים בקורונה • חשיפה: המסמך הפנימי של המשטרה על דרכי ההתמודדות עם המגזר החרדי • אילו נתונים הובילו להחלטת רה''מ על הסגר כמעט מלא • ואף מילה על פוליטיקה • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
צילום: דוברות עיריית בית שמש
צילום: דוברות עיריית בית שמש

מעולם לא חשבתי שאצטרך לסכם שבוע שאת כולו ביליתי בתוך חלל סגור, בין 4 קירות. הסיטואציה ההזויה שנכפתה עלינו מלמדת את כולנו להתרגל למציאות חדשה ובלתי מוכרת שאם מאן דהו היה מתאר אותה בפנינו אך לפני מספר שבועות, היינו חושבים שהוא הוזה. משפחות שלמות שנצורות בביתן כמעט שבועיים ימים מבלי שיש תאריך יעד כלשהו לסיום המשבר. התרחישים האופטימיים מדברים על חזרה איטית לשגרה מיד לאחר חג הפסח, והפסימיים יותר נערכים להסגר של כמה חודשים. ההודעה של שר החינוך על היערכות המשרד לאפשרות של פתיחת שנת הלימודים רק בחודש ספטמבר, הצמיחה להורים קרניים.

אז כן, הטור השבוע נכתב כאשר כותב השורות שרוי בבידוד. במהלך השבוע וחצי האחרונים מאז התקבלה הבשורה על כך שאאלץ להיכנס לבידוד אני מנסה להתבונן על המציאות בפרספקטיבה מעט שונה, למרות חשיבותם של האירועים הפוליטיים והעובדה שככל הנראה סוף סוף תוקם ממשלה בישראל, הכל מקבל פרופורציות אחרות. חשיבותה של הממשלה היא בעיקר כדי להתמודד עם המשבר הנורא שהתרגש עלינו.

הכל החל לפני שבועיים בדיוק, יום חמישי ט"ז אדר בשעת ליל מאוחרת כשישבנו לפגישה מספר אנשים. הנחיות משרד הבריאות באותה העת היו להימנע מכינוסים של מעל 100 איש בלבד. אף אחד לא העלה בדעתו שהנגיף כבר משתולל בכאלו היקפים ברחובות. שוחחנו בין היתר על משמעות ההתפרצות ועל ההשלכות של המגבלות על כולנו, ונפרדנו לשלום.

במוצאי השבת עדכן אותנו אחד המשתתפים כי אשתו נכנסה לבידוד בעקבות מגע עם חולה מאומת. שם החלו להידלק לנו נורות אזהרה. יומיים אח"כ כבר החלו להופיע התסמינים גם אצלו ואנחנו הבנו כי עלינו להיכנס לבידוד באופן מיידי מחשש שגם הוא נדבק בנגיף. מד"א הגיעו ולקחו ממנו בדיקות, ודקות לפני כניסת השבת הגיעו התשובות החיוביות.

האמת, ששבת בחיק המשפחה המצומצמת בבית היא חוויה נפלאה בסך הכל. למרות הצער על אי היכולת לצאת לבית הכנסת, זאת הזדמנות מצוינת לשתף את הילדים בתפילות השבת ולייצר הווי מיוחד שקיים רק בבית. במהלך השבוע כולנו עסוקים עד מעל הראש בטרדות היום ועדכונים המגיעים בכל שעות היממה, בשבת הכל נראה אחרת ורגוע יותר.

יום ראשון הגיע ואיתו האתגר הגדול. איך מעבירים שבוע שלם בבידוד תוך שמירה על שפיות נפשית, תפקוד הבית והילדים ובמקביל להמשיך לעדכן את גולשי 'מהדריניוז' במידע הרלוונטי, המדויק והמתאים ביותר עבורם. אבל כנראה שהקב"ה לא מעמיד אדם בניסיון שהוא לא יכול לעמוד בו, וב"ה עמדנו באתגר בצורה הטובה ביותר, המידע זרם באופן מלא ושוטף.

ביום שני בבוקר אני מקבל מידע מגורם בכיר במשטרה על היערכות מיוחדת של כוחות לטיפול במפרי הסדר במגזר החרדי. חשוב להבין, בשונה ממקרים רבים בהם הDNA של החברה החרדית מתקומם באופן אוטומטי נגד הוראות הממסד, הפעם מדובר בהנחיות שגובשו בעצה אחת עם רבנים ונועדו להציל חיים, כפשוטו. אני מנסה לאמת את המידע ולהשיג נתונים נוספים, ובין הפרדה בין הילדים שמתקוטטים על חלקי פאזל והוצאת הבימבה למרפסת, אני מקיים שיחות טלפון במטרה להבין את התמונה במלואה

מהר מאד מתברר לי כי במשטרה לא לוקחים סיכונים והקימו צוות עבודה מיוחד שנועד לרכז את הטיפול במבודדים והחולים במגזר החרדי. הבעיה המרכזית שעמדה בפני המשטרה, היא העובדה שמשרד הבריאות לא מספק נתוני פילוח של החולים לפי מגזרים ואוכלוסיות, אלא מידע כללי על נתוני החולים ומצבם הבריאותי. במשטרה הרימו את הכפפה ויצרו מסמך פנימי משלהם המועבר בכל בוקר לנקודות המשטרה בריכוזים החרדיים ובו מספרי החולים המעודכנים.

עיון באחד המסמכים שהגיע לידינו מעלה תמונה מדאיגה ביותר. המגמה בערים החרדיות היא של עליה יומית של קרוב ל-100% במספרי החולים (!!). אם ניקח את בית שמש כדוגמא אזי ביום שלישי מספר החולים בבית שמש עמד על 24, לעומת 16 ביממה הקודמת לה. בביתר עלית, עליה מ-10 ל-20 חולים, במודיעין עלית, 10 חולים לעומת 5 יום קודם. כאמור, מספר החולים מכפיל את עצמו בכל יום וזהו נתון מדאיג מאד.

בפרטי המסמך אותו אנו חושפים כאן לראשונה, מחדדים במטה קהילה של אגף השיטור במשטרה את הנהלים מול הציבור החרדי. דגש ראשון הוא על השיח מול הרבנים ומנהיגי הקהילה שחייב להימשך כל הזמן. "נוצר אמון חשוב! לציין לחיוב את ההחלטה בעדה החרדית בהמשך לפגישת הרב ברכיהו (רב המשטרה י.ב.ח) לקבל אינפורמציה מהמשטרה בלבד", כך על פי לשון המסמך.

בהמשך מקבלים השוטרים הנחיה לפעול בצורה בלתי מתפשרת מול מפרי ההנחיות. "שלב האכיפה הבלתי מתפשרת נותן את אותותיו, ומגובה ע"י הרבנים בצורה מלאה. הוראות הרב קנייבסקי בנושא זה מפורשות: להישמע להוראות המשטרה", כך על פי ראש מחלקת קהילה באגף השיטור, נצ"מ הדס מימוני. נקודת התורפה מבחינת המשטרה היא בתי הכנסת מרובי המניינים, "השטילבכים", בדגש על ירושלים ובני ברק.

בעיה נוספת שעמדה בפני המשטרה היא תלמידי הישיבות בני חו"ל שמתגוררים בישיבה ולמעשה משעת סגירת הישיבות, נותרו ללא מענה הולם. בנוגע אליהם אומרים במשטרה, הפתרון הוא הקפדה על התכנסויות מצומצמות. מעבר לכך אין למשטרה פתרון הולם. בעדכון נוסף של המשרד שיצא הבוקר (חמישי) מספר החולים המעודכן בבית שמש עומד על 36 חולים מאומתים, 483 מבודדי בית ו-329 בדיקות שבוצעו בתושבי העיר. ההנחיות המעודכנות לנקודות המשטרה היו להמשיך הידברות עם גורמים משפיעים בקהילה החרדית,.

חשוב לומר, המראות של ריכוזים חרדיים מלאים באנשים, נשים וטף, הינם בלתי נסבלים ומחוסרי הגיון. כזכור כותב השורות לא יצא מפתח הבית למעלה משבוע ימים והמחשבה על כך שבחוץ עולם נוהג כרגיל ואנשים מצפצפים על הוראות המשטרה, מקוממת ביותר. אותם אנשים לא מסכנים רק את עצמם ובני משפחתם, אלא את הציבור כולו. הם אח"כ מסתובבים בבתי כנסת ובמרכזי הקניות ובאופן וודאי ידביקו אחרים.

משרד הבריאות ועיריית בית שמש מתמודדים עם משבר אדיר שנגרם כתוצאה ממשפחה חסרת אחריות משכונת חפציבה שפיתחה תסמיני קורונה והתעלמה לחלוטין מההוראות. לא דיווחו על כך לרשויות ובמשך ימים הסתובבו בני המשפחה כרגיל והדביקו עשרות, אם לא מאות תושבים. אלפים צריכים להיכנס לבידוד בתקווה למזער את הנזק. במטרה להילחם במשבר ההולך ומתפתח, דורשת ראש העיר עליזה בלוך ממשרד הבריאות שיתן לעירייה לנהל את המשבר בעצמה. לטענתה, לעיריית בית שמש יש את הכלים לפלח את האוכלוסייה בצורה אפקטיבית יותר ולהידבר עם ראשי הקהילות במטרה להביא תוצאות טובות יותר מאשר משרד הבריאות.

למרות מימדי הנזק ההולכים וגדלים, מוקדם לדעת לאן הסיפור הזה יתפתח. נראה שמקרה קריית יערים עומד לחזור על עצמו והפעם בהיקפים גדולים בהרבה. כולנו תקווה שבמשרד הבריאות מישהו יתעשת וייתן לעירייה את המושכות לנהל את המשבר או לפחות להיות מעורבים בקבלת ההחלטות כי אחרת ההידבקות יכולה להתפשט לכל חלקי העיר ולגרום נזק שאחריתו מי ישורנו. כולנו תקווה שנתבדה והימים ההזויים הללו יחלפו מהר יותר מכפי שציפינו, ובבריאות איתנה.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: ממשלת קורונה (ויקהל-פקודי)

שולחן עורך: ממשלת מיאוס (פרשת כי תשא)

שולחן עורך: הניתוח הצליח, החולה מת (פרשת תצווה)

שולחן עורך: משתה נתניהו (פרשת תרומה)

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.