שולחן עורך: הבעיה הקיצונית (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ט ניסן ה'תש"פ 23/04/20
מה גרם להקלה בהגבלות התנועה של משרד הבריאות • מדוע בית שמש מובילה במדדים השליליים של התפרצות התחלואה • למה בהנהלת העיר זועמים על הנציגים החרדים בעירייה • מה הפתרון שמציעים במשרד הבריאות לבעיה של בית שמש • ואיך הכל קשור לתקיפות של השוטרים במאה שערים • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
צילום: קבוצת מחאת החרדים הקיצוניים
צילום: קבוצת מחאת החרדים הקיצוניים

לאחר שבועות ארוכים של תחזיות פסימיות ממשרד הבריאות והחמרה חוזרת ונשנית בהגבלות התנועה, בשבוע האחרון ישנו סוף סוף שינוי מגמה. בפועל השינוי בא לידי ביטוי בתחילת השבוע בהקלות שאישרה הממשלה על פתיחת החנויות וקיום המניינים עד תשעה עשר איש בשטח פתוח, אך כמובן שההקלות באות בעקבות שינוי שקורה בשטח וירידה עקבית במספר הנדבקים מידי יום.

מתחילת השבוע, בכל יום היו יותר חולים שהחלימו מאשר כאלו שנדבקו בנגיף, והמגמה החיובית נמשכה גם בימים שבהם היתה קפיצה יחסית במספר הנדבקים. המגמה הזו אפשרה לאנשי משרד הבריאות "לשחרר" את הרסן מתוך הבנה שהתפרצות המגיפה נמצאת בשליטה, וכעת גם אם תהיה עליה קלה בעקבות ההקלה בהנחיות, ואכן להערכת כל גורמי המקצוע צפויה עליה כזו, עדיין מערכת הבריאות תהיה מסוגלת לספוג אותה בצורה טובה ללא חשש חלילה מקריסה.

אך במקביל למגמה החיובית בכל חלקי הארץ, ישנה מגמה נוספת שהולכת ומתרחבת והיא מתרחשת דווקא בבית שמש ומדירה שינה מעיניהם של בכירי משרד הבריאות. נכון להיום, בית שמש היא העיר הגדולה המובילה בישראל בקצב ההכפלה שעומד נכון לאמצע השבוע על גידול של למעלה מ-50% במספר החולים בשבוע האחרון, פי 1.5 ממספר החולים המאומתים בעיר.

הצצה קלה בנתונים המתפרסמים, מבהירה את חומרת המצב. רמב"ש ב' מובילה עם 117 חולים מאומתים ועליה של 129% (!!) בתחלואה, אחריה הקריה החרדית עם 74 חולים ועליה של 76%, ושכונת חפציבה הקטנה יחסית עם 19 חולים ועליה של 46% במספר החולים הכללי. אגב, ברמה א' ו-ג', מספר החולים עומד על 36 ו-25 (בהתאמה), אך השינוי באחוזים הוא לטובה, כלומר מספר החולים יורד ולא עולה בכל יום.

למעשה בית שמש היא בין הערים הקטנות ביותר מבין הערים הגדולות המונות מעל 100 אלף תושבים, ולמרות זאת מספר החולים בעיר הוא הרביעי בגודלו מבין כל הערים ברחבי הארץ. מיד אחרי ירושלים, בני ברק ותל אביב, הגדולות ממנה פי כמה, ניצבת בית שמש עם מספר שעומד נכון להיום על 392 נדבקים מאומתים. ובניכוי אלה שהחלימו מהנגיף כבר והנפטרים רח"ל, המצב עוד גרוע יותר כיוון שבתל אביב יש כיום רק 202 חולים "פעילים", לעומת בית שמש שבה יש 320 חולים כרגע.

אך למען האמת התופעה שמדאיגה עוד יותר את בכירי משרד הבריאות ובעיקר את צוותי עיריית בית שמש, היא העובדה שחלק גדול מאד מתושבי העיר כלל לא משתף פעולה ולמרות תסמינים ברורים של הידבקות, כמו אבדן חוש טעם וריח ושיעול יבש, הם אינם נבדקים ואינם מתפנים לבידוד וקבלת טיפול רפואי. מבחינתם כל קשר עם משרד הבריאות, עיריית בית שמש או פיקוד העורף לצורך פינוי למלונית, הוא שיתוף פעולה עם המדינה ולכן הם במודע אינם מטפלים בעצמם כלל, אלא יוצאים לרחוב כרגיל ומדביקים אחרים על ימין ועל שמאל.

שכונות כמו רמה ב', הקריה החרדית וחפציבה הפכו למדגרה של הנגיף, ואין פוצה פה ומצפצף. "בימים האחרונים למעלה מ-50% מהבדיקות שנעשות בבית שמש חוזרות עם תשובה חיובית", אומר לנו גורם הבקיא בפרטים. "זו תופעה חסרת תקדים בכל רחבי הארץ, לא ראינו בשום מקום אדישות כזו למחלה וחוסר ציות להנחיות משרד הבריאות".

ההערכה המקצועית היא שבית שמש תהפוך למוקד התחלואה הגדול ביותר בארץ ככל שיחלפו הימים, כיון שבשאר הערים המגמה היא חיוביות ומספר הנדבקים הולך ופוחת ביחס למספר המחלימים ההולך וגדל, ובבית שמש התופעה היא הפוכה. וכאמור, כל עוד הרשויות לא יוכלו לנטר את התחלואה ולדעת באמת את מספר החולים המאומתים ולבודד אותם, לעולם לא יצליחו למגר את הנגיף לחלוטין.

אין מילים שיתארו את גודל הפשע שעושים אותן קהילות, שביודעין מסכנים את כלל הציבור רק משום שהם אינם מעוניינים לשתף פעולה עם המדינה ומוסדותיה. וראוי לציין כי עיריית בית שמש הפעילה מוקד ייעודי למגזר החרדי שבו המדווחים אינם צריכים כלל ליצור קשר עם אף אחד מגורמי השלטון ויכולים לקבל באמצעות אנ"ש את המענה הטוב ביותר עבורם ועבור כל תושבי העיר הנמצאים בסכנת הידבקות.

הערב (חמישי) מתקיימת ישיבת חירום במשרד הבריאות בנוגע לטיפול בבית שמש כאשר בכוונתם לעלות בשבוע הבא קמפיין אגרסיבי המיועד באופן נקודתי לקהילות של רמה ב', הקריה וחפציבה. לצד זאת גם בעירייה מתכננים שורה של צעדים בניסיון אחרון למנוע את ההתפרצות הקשה שעשויה לקרות אם לא יחול שינוי בשטח, כשעל הפרק נידונה האפשרות להטיל סגר על השכונות הבעייתיות.

אך כביכול אין די בכך שהקיצונים אינם מצייתים להנחיות משרד הבריאות, הרי שמדי ערב תושבי העיר זוכים לדיווחים על עימותים והפגנות נגד כוחות הבטחון האמונים על שמירת הסדר הציבורי. אלימות פיזית וקריאות נאצה נגד שוטרים וחיילים הפכו דבר שבשגרה ובגינם הרוחות מתלהטות ומביאות לאובדן שליטה מוחלט ולקרע קשה לאיחוי בחברה הישראלית.

התמונות המזעזעות ממאה שערים של זריקת רימון הלם על ילדה בת 8 או הטחתו בקרקע של עו"ד יששכר דוב פרנקל שהלך לתומו ברחוב ללא כל התגרות מצידו, קשורות בקשר הדוק להתפרעות והאלימות של המפגינים הקיצוניים. העבודה ששוטרי משטרת ישראל צריכים בכלל להיכנס למאה שערים חמושים וממוגנים כאילו נכנסו לסג'עיה, נזקפת לחובתם של אותם מפגינים אלימים וחסרי אחריות.

כמובן, חלילה לנו מלנקות את אשמתם של השוטרים האלימים, ומחובתה של מח"ש להגיע למסקנות ברורות בעניינם בכדי שיסולקו משורות המשטרה. אך את זרעי הפורענות שיוצרת את האוירה האלימה הזו, יצרו אותם מפגינים קיצונים. לולא היו קוראים "נאצים" וזורקים אבנים וברזלים כלפי שוטרים, אזי גם השוטרים לא היו נאלצים לפזר את ההפגנות בצורה אלימה כל כך. חשבון הנפש מוטל על שני הצדדים.

אך אל מול העבודה המאומצת שעושה העירייה מול תושבי העיר והמשאבים שהיא משקיעה בניסיון לפתור את המשבר ההולך ומתהווה, רועמת עד כדי זעקה שתיקתם של חברי המועצה החרדיים. נדמה כי מלבד ישראל סילברסטין הממונה על תיק הבריאות ומעורב עמוקות בניהול המשבר, רוב רובם של חברי המועצה החרדיים לא מוציאים מילה וחצי מילה בנושא.

בהנהלת העיר זועמים על חברי המועצה החרדיים שלא גינו ולא התייחסו לא להפרת הנחיות משרד הבריאות ופתיחת בתי הכנסת ומקוואות בניגוד לחוק, לא לתקיפת שוטרים וחיילים שבאו לאכוף את קיום ההנחיות, ולא לתקיפת תושבים שתיעדו את ההפרות – אף מילה. "מלבד סילברסטין שאחראי על תיק הבריאות, אף אחד לא לוקח אחריות ומטפל בנושא. לשם מה הם נבחרי ציבור?" אומרים בכירים במועצת העיר.

ויש סיבה לתסכול. כפי שתיארנו מעל במה זו בשבועות האחרונות, העירייה השקיעה מאמץ אדירים בהסברה ופעולות מניעה בקרב תושבי העיר. התוצאה של עלייה בתחלואה לא עושה צדק ביחס להיקף המשאבים שהושקעו. בקבוצת ווטסאפ סגורה של דוברי הערים החרדיות היו מלאים בתשבחות השבוע לפעולות שנקטה העירייה בניסיון להתמודד עם המשבר. אך לצערנו הרב עם מחמאות לא הולכים לבנק.

השבוע הקרוב יהיה נקודת המבחן, האם אכן במשרד הבריאות ובעירייה מצליחים למצוא פתרון לבעיה ולהגיע להידברות כלשהי עם הקהילות הקיצוניות שייאותו לשתף פעולה ולו במעט, וכך להצליח לבלום את התפרצות הנגיף. אחרת, במשרד הבריאות מתכוונים להטיל סגר נקודתי על השכונות הבעייתיות בכדי שלא להדביק הלאה את יתר תושבי העיר.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.