שולחן עורך: המבחן של בית שמש (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
י"א שבט ה'תש"פ 06/02/20
למה בחר ראש הממשלה להשיק את קמפיין השטח בבית שמש • נתוני ההצבעה בעיר שמדאיגים את הקמפיינרים בליכוד • מהו הפוטנציאל שמזהים בכחול לבן • איך יתמודדו ביהדות התורה עם הגידול בכח האלקטורלי בעיר • ומדוע טרם נבחר דובר חדש לעיריית בית שמש • שולחן עורך: טור סיכום שבועי
גנץ ונתניהו בבית שמש, השבוע
גנץ ונתניהו בבית שמש, השבוע

 ההחלטה של ראש הממשלה נתניהו להשיק את קמפיין השטח של הליכוד דווקא בבית שמש, איננה מקרית. בית שמש ידועה כמעוז ליכודי ותיק והתמיכה של חברי המפלגה בנתניהו איננה מוטלת בספק. באופן כללי, רוב מוחלט מתושבי העיר מצביעים לאורך השנים למפלגות ימין ומועצת העיר מוכיחה זאת כשרואים את זהות הסיעות המרכיבות אותה, ללא אף מפלגה חילונית-שמאלנית מוצהרת.

לאור הנתונים הללו, קצת מפתיע היה לראות את יו"ר כחול לבן בני גנץ מגיע השבוע לעיר לפגישת עבודה בנושא התחבורה הציבורית. בטרם עלה לפגישה, פגש גנץ ברחוב כמה מתושבי העיר שהודו לו על ההתגייסות למען בית שמש, אך בד בבד אמרו כי אינם מתכוונים להצביע עבורו בבחירות. אז מה סוד קסמה של העיר, מדוע היא אבן שואבת לפוליטיקאים המעוניינים לצבור תמיכה בקרב התושבים.

כדי לענות על שאלה זו, עלינו לצלול אל נתוני ההצבעה בשתי מערכות הבחירות האחרונות. את הנתונים של המפלגות החרדיות כולם מכירים, גרף התמיכה בהן הולך וגובר ככל שחולפים הימים. עוד ועוד תושבים חרדים מגיעים לגור בעיר בעקבות התפתחות השכונות החדשות, והמרוויחות הגדולות הן המפלגות החרדיות בעיר שיכולות להציג את הגידול האלקטורלי כהישג עבורן. אך מה קורה בשתי המפלגות הגדולות בישראל, האם הנחת העבודה של הליכוד כי העיר בית שמש מהווה מעוז ליכודי איתן ויציב היא נכונה? תתפלאו, אבל לא. 

הנה קצת נתונים, אבל תחזיקו ראש: בבחירות לכנסת ה-2 שנערכו בחודש אפריל 2019 הצביעו בבית שמש 40,588 איש מתוך 62,152 בעלי זכות בחירה. מתוכם קיבל הליכוד 10,373 קולות – כלומר, בסביבות 25% מתושבי העיר בחרו בראש הממשלה נתניהו. לעומת זאת, כחול לבן נאלצה להסתפק רק ב-1,714 קולות, מעט יותר מ-4%, מספר לא משמעותי לכל הדעות. (לשם השוואה, יהדות התורה, המפלגה הגדולה בעיר קיבלה באותה מערכת בחירות למעלה מ-33% מקולות תושבי העיר)

אבל הנתון המעניין נמצא בתוצאות הבחירות לכנסת ה-22, אלה שנערכו שחודש ספטמבר - חמישה חודשים מאוחר יותר. באותה מערכת בחירות התמיכה של תושבי העיר בליכוד צנחה באופן מפתיע. הגידול בתושבי העיר העלה את כמות המצביעים למספר שיא של 63,507 בעלי זכות בחירה, מתוכם בחרו לממש את הזכות 41,894 תושבים. אך למרות העלייה במספר המצביעים, התמיכה בליכוד, כאמור, ירדה ורק 8,925 מתושבי העיר שלשלו בקלפי את האותיות 'מחל' המזוהות עם ראש הממשלה נתניהו – צניחה של יותר מ-4%. זהו נתון שמדאיג מאד את מנהלי קמפיין הליכוד והוא זה שעמד בבסיס ההחלטה לצאת הפעם לקמפיין שטח ברחבי הערים, ולפתוח אותו דווקא בבית שמש.

ההחלטה הזו היא חלק מתוכנית מפורטת שזכתה לכינוי "תוכנית 200 אלף הקולות". בבסיסה עומדת הידיעה שלליכוד חסרים כ־200 אלף קולות כדי להגיע ל־61 המנדטים הנדרשים לצורך הקמת ממשלת ימין. מאה אלף קולות מתוכם הם של אנשי ליכוד שבבחירות הקודמות פשוט לא הגיעו לקלפי, כמו אלה שהזכרנו לעיל, והיתר הם אלה ש"חצו את הקווים" למפלגות שמאל. האחרונים כוללים את מי שמכונים אנשי "הימין הרך". אלה קולות ימין שהיו, למשל, במפלגות כמו זו של כחלון ונדדו לכחול לבן ולליברמן, בני העדה האתיופית, עולים מצרפת, אנגלו־סקסים, חרדים, יוצאי ברית המועצות ואנשי הפריפריה. בליכוד מאמינים כי בעזרת החריש העמוק בשטח והכינוסים של נתניהו, יצליחו להגיע אל אותם קולות חסרים ולהחזירם לחיק הליכוד.

ואם עסקנו בהיחלשות של הליכוד, שימו לב לנתון הבא: כחול לבן שהשיגה בבחירות מועד א' רק 1,714 קולות, במועד ב' היא הפתיעה וקיבלה כבר 2,251 קולות. עדיין, לא מספר משמעותי שיביא לשינוי כלשהו במפת הגושים בעיר, אבל בהחלט אינדקציה לשינוי מגמה. רק להזכיר, כחול לבן הוקמה רק לקראת הבחירות לכנסת ה-21 וגרף העלייה שהיא מציגה בקרב תושבי העיר אמור להדליק נורות אדומות בקרב הקמפיינרים במצודת זאב. כי אם בבית שמש כחול לבן מצליחה לנגוס במצביעי הליכוד, מה יאמרו אזובי הקיר בשאר חלקי הארץ?

מסיבה זו בדיוק ראינו השבוע את גנץ מגיע העירה. בכחול לבן מבינים כי בית שמש טומנת בחובה פוטנציאל מצביעים הולך וגדל ושם לא מתכוונים לתת להזדמנות הזו לחמוק מידיהם. השבוע זו אמנם היתה פגישת עבודה מצומצמת יחסית, אבל בכחול לבן מספרים לנו כי בשבועות הקרובים צפוי גנץ להגיע לכנס תומכים משמעותי הכולל סיור בעיר ומפגש עם תושבים. מעניין יהיה לראות כיצד ישפיע הדבר על דפוסי ההצבעה של תושבי העיר בבחירות לכנסת ה-23 שיערכו בעוד כחודש.

ועוד מילה בעניין הזה, יהדות התורה רשמה הישג בלתי מבוטל בבחירות האחרונות. כאמור בין מועד א' למועד ב' גדל מספר המצביעים למפלגה באופן משמעותי. בבחירות הראשונות שלשלו את האות ג' לקלפי 13,506 מצביעים (33.58%) מתושבי העיר, ובבחירות השניות המספר טיפס כבר ל-15,031 קולות, עליה של 2.5% בכמות המצביעים. למעשה מדובר בגידול המשמעותי ביותר בכוחה של המפלגה בין מועד א' לב'.

את האתגר הזה יצטרכו לפצח ראשי המטה בעיר לקראת הבחירות הקרובות. השבוע התבשרנו על פתיחת המטה של דגל התורה כשהפעם עומד בראשו המשנה לראש העיר ישראל סילברסטין. ראשי המטה מכירים היטב את המספרים והנתונים ויצטרכו לעשות ככל שביכולתם בכדי להשיג עליה נוספת בגידול, או לכל הפחות לשחזר את ההישג של הבחירות האחרונות. 

 

ההסתה כמבחן
בשבועות קודמים עסקנו ביחס של המפלגות החרדיות להתנהלות של המפלגות החרדיות בנוגע לליברמן, ובשאלת ההתמודדות הנכונה עם מסע ההסתה והשקרים שהאיש מנהל על גבי הציבור החרדי. עד עתה, הדעה הרווחת, לפחות עמדת יהדות התורה באופן רשמי הייתה שכדאי להתעלם מהאיש ולא לתת במה לתעמולה שהוא מייצר.

אך נדמה כי לאחרונה משהו השתנה. השבוע ראינו את הח"כים החרדים יוצאים לתקשורת ומשיבים מלחמה שערה, ונראה כי גם הם מבינים כי אילו יפקירו את הזירה התקשורתית לידי ליברמן, השקרים שהוא מפיץ עוד עשויים להיתפס כעובדות. הראשון היה ח"כ אורי מקלב שהתייצב באולפן ערוץ הכנסת והבהיר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים מהי עמדת המפלגה לגבי ליברמן. בדבריו ציין מקלב את מאות הנחקרים מאנשי 'ישראל ביתנו' וכינה את המפלגה "מפלגת פשע", כשלטענתו זו הסיבה שליברמן מסתובב עם פלאפון כשר כמו משפחות פשע וטרוריסטים.

אך למרות זאת, יש פער בלתי נתפס בין הגינויים שמוציאים חברי הכנסת החרדים על דבריו והתנהלותו של ליברמן, לבין העובדה שעד לרגע זה הם מסרבים לשלול ישיבה בממשלה יחד איתו. השבוע צוטט שר הבריאות יעקב ליצמן בגל"צ כשהוא אומר "לא נשב בקואליציה עם לפיד, ליברמן עדיין לא עשה כלום בחיים שלו, לא פוסל לשבת איתו". כפי שהסברנו מעל במה זו בעבר בהרחבה, החרדים מבינים כי אין להם אלטרנטיבה אחרת וחרם על ליברמן דינו הליכה ביודעין אל מדבר האופוזיציה. 

 

בשורות טובות
תושבי בית שמש אמנם לא נחשפו לכך, אבל מאחרי הקלעים מתנהלת דרמה של ממש. לפני כחודשיים הודיעה דוברת העירייה דפנה כהן-נוריאל על התפטרותה מהתפקיד מסיבות אישיות, ומיד לאחר מכן יצאה העירייה במכרז חדש לאיוש משרת הדובר. שבועות חלפו, עשרות מועמדים נגשו למכרז, רואיינו על ידי ועדת המכרזים אך אף אחד מהם לא נמצא מתאים לתפקיד. בלית ברירה האריכה הדוברת את כהונתה בתפקיד לתקופה נוספת כשבימים הקרובים תצא העירייה במכרז מחודש.

כידוע, העיר בית שמש מתמודדת עם תדמית לא פשוטה בכלי התקשורת. רק השבוע הגיע לעיר מגיש כאן 11 ירון שאמר בשיחה עם 'מהדריניוז' כי "בית שמש זקוקה לאיש יחסי ציבור טוב שיוצא החוצה גם את הדברים החיוביים והחדשות הטובות מהעיר". זו בהחלט השאיפה של ראש העיר עליזה בלוך, משום כך היא נותנת דגש משמעותי על תפקיד דובר העירייה ומחפשת את האדם המתאים ביותר לתפקיד.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: תוכנית המעט (בא)

שולחן עורך: קדימה צעד! (פרשת וארא)

שולחן עורך: המנצחים והמפסידים (פרשת שמות)

שולחן עורך: לנצח בקרב ולהפסיד במלחמה (פרשת ויחי)

שולחן עורך: תלויים זה לצד זה (פרשת ויגש)

שולחן עורך: הלקח של נתניהו (פרשת מקץ)