שולחן עורך: המלוכה והממשלה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ' אייר ה'תש"פ 14/05/20
איך תשפיע כניסתו של ליצמן למשרד השיכון על עתידה של נווה שמיר • מדוע נעדר שמו של משה אבוטבול מרשימת התפקידים שקיבלו הח''כים בש''ס • האם סגן שר התחבורה החדש יפתור את מצוקת התחבורה הציבורית בעיר • מדוע התגייסה התקשורת נגד מינויה של עומר ינקלביץ' לשרה • 'שולחן עורך' – טור סיכום שבועי
באדיבות המצלם
באדיבות המצלם

לאחר למעלה משנה וחצי של אי ודאות פוליטית וחשש כבד לגורלו של עולם התורה, תושבע ביום ראשון סוף סוף ממשלה שתחזיר את השפיות למדינה. מה לא נכתב על ההשלכות הקשות שהיו עשויות להיגרם כתוצאה מהשיתוק הממשלתי שאליו נקלענו, וכעת ניתן לקוות כי הסאגה המיותרת הזו אכן מאחורינו. במבט רחב על הסיטואציה שנוצרה, ניתן להעריך בזהירות כי זהו הרע במיעוטו ומלבד סיטואציה של ממשלת ימין עם 61 ח"כים, אף תרחיש לא היטיב עם החרדים כמו זה הנוכחי.

תעיד יותר מכל פגישתו ההיסטורית של מרן כ"ק האדמו"ר מויז'ניץ שליט"א שטרח להגיע למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בכדי לשוחח עם נתניהו על עניני השעה. בכל שנות ההיסטוריה של הפוליטיקה הישראלית לא נרשם אירוע שכזה שאדמו"ר מבכירי מועצת גדולי התורה מבקש להיפגש עם ראש הממשלה, ועוד מגיע בכוחות עצמו למעונו ומשוחח עמו בארבע עיניים. יתכן ולעולם לא נדע על מה שוחחו השניים, אבל עצם קיומה של הפגישה מלמד אותו על טיב היחסים ורמת האמון הגבוהה בין נתניהו לציבור החרדי בעת הזו.

נתחיל במפלגות החרדיות עצמן, שרשמו הישגים מרשימים ללא ספק. ח"כ גפני חוזר לוועדת הכספים, השיבר של המדינה שדרכו עובר כל שקל שמשרדי הממשלה מבקשים וכך יוכל לפקח ולוודא שזכויותיו של הציבור החרדי נשמרות. ליצמן שעובר למשרד השיכון לאחר קריירה מפוארת במשרד הבריאות, הבין שבעת הזו, בעידן פוסט קורונה, היכולת שלו להשפיע בתוך משרד הבריאות צומצמה בהרבה, ולכן העדיף לעבור למשרד בו יוכל לפתור מצוקה רבת שנים של הציבור החרדי - מצוקת הדיור.

כמובן שההשלכה עבור העיר בית שמש הינה ישירה ומיידית. כעיר המתפתחת והגדלה ביותר בישראל, יש משמעות עצומה לעבודה שבמשרד השיכון יושב שר חרדי המכיר את המצוקה ויעשה הכל על מנת להקל את הבירוקרטיה ולזרז את קצב הבניה והאכלוס באמצעות פתרונות מקוריים. אם נוסיף לכך את העובדה שמנהל התכנון חזר למשרד הפנים שבשליטת אריה דרעי, נקבל כיסוי מלא מלא למצוקת הדיור החרדי, בתקווה שבקרוב נראה שיפור ממשי במצב הקיים.

סוגייה נוספת ומעניינת שתעלה בקרוב לסדר היום, היא עתידה של רמת בית שמש ה' – נווה שמיר. השכונה ששווקה עד כה בצורה אגרסיבית על ידי משרד השיכון עבור הציבור הכללי בלבד. כידוע לכולם, הקמפיין המתמשך עוד לא הניב תוצאות ממשיות ובפועל הציבור הכללי מדיר את רגליו מהשכונה ואינו רוכש דירות בהמוניו. האם שר השיכון החרדי הנכנס ישתף פעולה עם האינטרס של רה"ע עליזה בלוך לאכלס את השכונה בתושבים שאינם חרדים? ניתן להעריך בזהירות שלא.

מי שמכיר את השר ליצמן ואת שיטת העבודה שלו, יודע כי מדובר באדם מאד פרקטי שנוהג לפתור בעיות בצורה פשוטה. במידה ואכן יווכח לדעת שתושבים חילוניים אינם מעוניינים לרכוש דירות בנווה שמיר, ומאידך יישנו ביקוש לדירות בשכונה בקרב הציבור החרדי, סביר להניח שליצמן יבחר לעשות את הדבר המתבקש ופשוט לשנות את הייעוד של השכונה. עם זאת, בכיר בעירייה המקורב לבלוך טוען כי רה"ע עליזה בלוך אינה מודאגת כלל וכלל מכניסתו של ליצמן לתפקיד שר השיכון וכי היחסים בין השניים מצוינים בעקבות עבודה משותפת על פרויקטים בבית שמש בתחום הבריאות.

מצוקה נוספת שמעסיקה את תושבי בית שמש אולי יותר מכל דבר אחר, היא כמובן התחבורה הציבורית. המכרזים התקועים, המסלולים החסרים ומספר הקווים שאינם תואמים את קצב ההתאכלסות האדיר בשכונות החדשות. עבור כל אלה מסתמנת בשורה נוספת עבור תושבי העיר. הח"כ הנמרץ והפעלתן ביותר במשכן הכנסת, אורי מקלב, ימונה לתפקיד סגן שר התחבורה ויהיה אחראי על המגזר החרדי בתחום פעילות המשרד.

גם במקרה זה ניתן להעריך שמקלב הנמרץ יזיז עניינים מהר מאד ויקדם פתרונות עבור תושבי העיר. לשם צריך ביצועיסט עם ראש יצירתי שבא לעבוד, ועם מעט חשיבה מחוץ לקופסה ניתן להגיע להישגים במהירות. גורם בסביבתו של מקלב מציין בשיחה עם כותב השורות כי בעיית התחבורה הציבורית בעיר מוכרת וידוע להם, ישיבות רבות מול הגורמים הרלוונטיים נעשו בשנים האחרונות, ואין ספק כי כעת יוכל לפעל ביתר שאת למען הציבור בעיר.

יתר התפקידים שקיבלו הח"כים ביהדות התורה מהווים ברובם שחזור של תפקידים שהיו ברשותם בעבר, וכעת חוזרים לכור מחצבתם. יוצא מן הכלל הוא ח"כ יעקב אשר שיקבל את ראשות ועדת חוקה למשך מחצית הקדנציה. שוב, תפקיד בעל כוח משמעותי שיושב על השיבר באמצעותו מוגשים הצעות החוק לאישור הכנסת, מעין שלוחה של משרד המשפטים בכנסת. העובדה שח"כ חרדי יושב בראשות הועדה, עשויה להתברר כמתגמלת במיוחד לאור העובדה שמפלגה כמו כחול לבן יכולה לנסות לקדם הצעות חוק שהמפלגות החרדיות לא יאהבו.  

המצב בש"ס לא פחות מעניין, תחת הנהגתו של אריה דרעי שמרה ש"ס על כוחה ועל התפקידים שהיו ברשותה בממשלה היוצאת, עם שיפור בתחומים מסוימים. כאמור, מנהל התכנון שחוזר לידי משרד הפנים לאחר גלות במשרד האוצר ועתה יהיה בשליטת שר חרדי. בנוסף לכך, ח"כ יואב בן צור יכהן כסגן שר במשרד הפנים, משולם נהרי במשרד הרווחה, יצחק כהן באוצר, יעקב מרגי יו"ר ועדת הכלכלה, מיכאל מלכיאלי יהיה יו"ר הסיעה בכנסת - וסגנות יו"ר הכנסת תלך ככל הנראה למשה ארבל.

כן, לא טעיתם. שם אחד נעדר מהרשימה וזהו ראש העיר לשעבר ח"כ משה אבוטבול הממוקם במקום אחרון ברשימת ש"ס בכנסת. בשלב זה לא זכה אבוטבול לאף תפקיד בחלוקת השלל הקואליציוני, אך בעתיד המצב אמור להשתנות. כידוע, על פי החלטת מועצת חכמי התורה, בעוד כשנה וחצי עתידים לפרוש מהכנסת הח"כים משולם נהרי ויצחק כהן, ובסיומה של הקדנציה ילך בעקבותיהם גם ח"כ יעקב מרגי. שחרור הפקק הזה יאפשר את קידומם של בני הדור הצעיר, מלכיאלי, ארבל וינון אזולאי שיכנסו לנעליהם של חבריהם הוותיקים. או אז יגיע גם תורו של משה אבוטבול שיקודם אף הוא לתפקיד ביצועי בהתאם ליכולותיו המוכחות מתקופתו כראש העיר בבית שמש.

וכמובן, גזרה נוספת המעניינת לא פחות היא הנעשה בכחול לבן. בני גנץ זימן אליו היום את חברי הכנסת ממפלגתו והודיע להם על התפקידים אותם ייעד עבורם. כפי שחשפנו מעל במה זו לראשונה בשבוע שעבר, ח"כ עומר ינקלביץ המקומית תמונה לתפקיד שרת התפוצות. זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שאישה חרדית תכהן כשרה בממשלת ישראל, וגם הפעם הראשונה שבית שמש תייצא לממשלה שר מתוצרת מקומית.

במהלך השבוע החולף, לאחר הפרסום על כוונתו של גנץ למנות את ינקלביץ' לשרה, נשמעו בתקשורת רינונים הזועמים על קידומה של ינקלביץ' הממוקמת במקום יחסית נמוך ברשימה על פי חברת הכנסת מיקי חיימוביץ' הקודמת לה. מסתבר שלחיימוביץ' יש עדיין הרבה חברים מתקופת עבודתה בתקשורת, והם לא שכחו לה חסד נעורים. בסופו של דבר החליטה חיימוביץ' לקחת את ראשות ועדת הפנים  ושחררה לינקלביץ' את הכסא. אבל לקח אחד למדה ינקלביץ' על בשרה, התקשורת מחכה לה בסיבוב וממתינה למעידה ולו הקטנה ביותר שלה על מנת לתקוף. כנראה שגם בעידן הנוכחי קשה לראות אישה חרדית מגיעה למשרה בכירה בכוחות עצמה.

 

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.