שולחן עורך: הניתוח הצליח, החולה מת (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ח' אדר ה'תש"פ 04/03/20
מהי הדרך של נתניהו להרכיב ממשלה • איזה הישג דרמטי הביא סניף הליכוד המקומי • מדוע ש"ס היא המנצחת הגדולה של הבחירות • למה נכשלה יהדות התורה בבית שמש • ההתרסקות הטוטאלית של עוצמה יהודית בעיר • וההישג הגדול של נציגי בית שמש בכנסת • שולחן עורך - טור סיכום שבועי

הבחירות לכנסת ה-23 עוד ילמדו במשך שנים רבות בבתי הספר לפוליטיקה. ראש הממשלה נתניהו הביא במו ידיו הישג מדהים לתנועת הליכוד. נגד כל הסיכויים, נגד כל התחזיות, עם תקשורת עוינת ו-3 כתבי אישום שתלויים נגדו בבתי המשפט, סחף נתניהו את הציבור הישראלי לתמיכה גורפת בדמות 36 מנדטים. וממש כמשה בשעתו, נתניהו רואה בעיניו את הארץ המובטחת, אך אינו יכול להיכנס פנימה. 58 המנדטים של גוש הימין אינם מספיקים בכדי להקים ממשלה.

את הקמפיין החל נתניהו עם תנאי פתיחה גרועים במיוחד. בתודעת הציבור החל להיצרב נרטיב שאותו ביקשה כחול לבן להשריש, לפיו הילת ה"ווינר" שהיתה לנתניהו הלכה לבלי שוב וכעת מדובר במפסידן סדרתי שלא הצליח להרכיב ממשלה בפעם השנייה ברציפות. אך מסתבר שקמפיין הנגטיב שהפעילה כחול לבן, פעל מולם כבומרנג והציבור בישראל חש את הרדיפה כלפי נתניהו והתייצב לימינו ברגע האמת.

כאמור, מוקדם עדיין לקשור כתרים ולחלק מחמאות, כל עוד נתניהו לא יצליח לגייס 3 "עריקים" מקרב גוש השמאל, ניתן יהיה להכריז כי הניתוח הצליח, אך החולה מת. כולם יודעים להצהיר בקול רם כי לא יהיו בחירות רביעיות, אך אם לא תמצא הדרך להרכיב ממשלה בפעם השלישית, לא יהיה מכך מנוס. דקות לאחר פרסום המדגמים החל מסע הלחצים של אנשי נתניהו על ח"כים ממחנה המרכז-שמאל ובקרוב נדע האם הם גם הניבו תוצאות. אגב, אחד השמות שעלו מיד בהקשר של מעבר לליכוד היה שמה של חברת הכנסת עומר ינקלביץ' שמיהרה להכחיש את הדיווח כעבור זמן קצר.

הסחף האדיר לעבר הליכוד שצבר תאוצה בכל רחבי הארץ, לא פסח גם על בית שמש. מצביעי מחל המקומיים רשמו קפיצה חדה ומרשימה, יותר כל מפלגה אחרת בעיר. אם בין בחירות אפריל לבחירות ספטמבר חלה ירידה בכוח הליכוד, הרי שהפעם המגמה השתנתה והליכוד זינק בכוחו. מסתבר כי ההשקעה של נתניהו בבית שמש גם בקמפיין הפריימריז וגם במסע הבחירות הנוכחי, השתלמה לו משמעותית. הלקח אכן נלמד, נתניהו עזב את הרשתות החברתיות והתמקד בחרישת השטח בכל ערב, והשטח גמל לו בהתאם.

אם נצלול מעט למספרים נגלה כי בבחירות ספטמבר זכה הליכוד לתמיכה של כ-21% מתושבי בית שמש, שתורגמו ל-8,925 קולות. הפעם טיפס הליכוד ל-26% מקולות המצביעים בעיר, שהם 11,349 – זינוק אדיר וחסר תקדים. כדי להבין את עוצמת ההישג, כדאי לזכור שבמהלך ששת החודשים שחלפו מאז הבחירות הקודמות, מלבד הגידול הטבעי, ניתן לקבוע בוודאות כי  לא הצטרף לעיר ולו לא תושב בודד מצביע ליכוד. כל התושבים החדשים בעיר, כולם בני הציבור החרדי שמצביעים – או לפחות אמורים להצביע – בהתאם להוראת רבותיהם.

עיון בפילוח הקלפיות בשכונות החרדיות מגלה כי באופן מפתיע דווקא שם גדל הליכוד באופן משמעותי. ברמב״ש א׳ הצביעו מחל 500 איש יותר מאשר בבחירות ספטמבר, כנ״ל ברמב״ש ג׳. גורם בכיר בסניף הליכוד המקומי טען לנו כי מתחת לפני השטח נרקם שיתוף פעולה חשאי בין הליכוד לבין גורמים בכירים בקהילה החרדית בעיר. בהחלט סיבה לדאגה מבחינת המפלגות החרדיות. 

ואם במפלגות החרדיות עסקינן, גם כאן יש מנצחת אחת ברורה. היא עשתה זאת בכל רחבי הארץ, ובהתאם, גם בבית שמש. ש"ס בניצוחו של השר דרעי ניהלה קמפיין מדויק וחף מטעויות, פנו ישירות אל הבייס ובמקביל עבדו בכל החזיתות בכדי להביא קהלים נוספים. ההישג תורגם בקלפיות בדמות תשעה מנדטים ומספר שיא של קולות המשחזר את הישגי המפלגה בימיו של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

בבחירות האחרונות בספטמבר קיבלה ש"ס בבית שמש מעט יותר מ-18% תמיכה ו-7,603 קולות, כשהפעם המספר עלה עד קרוב ל-20% תמיכה ו-8,450 קולות, עליה של כמעט אלף מצביעים מהבחירות אשתקד. ללא ספק הישג נאה שמחזק את מעמדה של המפלגה בעיר, בוודאי לאור העובדה שחבר הכנסת התשיעי הוא ראש העיר לשעבר משה אבוטבול שעדיין זוכה לאהדה רבה בקרב תושבי העיר.

לגבי יהדות התורה, הסיפור פחות מזהיר. אמנם המפלגה האשכנזית רשמה עלייה במספר הקולות לעומת הבחירות האחרונות, אך זו עדיין לא התוצאה שלה קיוו להגיע בבית שמש. בשבוע שעבר פרסמנו מעל במה זו את ההערכות של חבר ועדת הבחירות מטעם דגל התורה ר' אברהם ובר שציין בפנינו את המספר 16,300 כיעד אידיאלי למספר הקולות שהמפלגה תקבל בעיר, אך היעד הזה לא הושג ואפילו לא קרוב לכך.

בבחירות ספטמבר רשמה יהדות התורה בבית שמש את העלייה המשמעותית ביותר באופן יחסי מכל הערים ברחבי הארץ כשקיבלה 15,031 קולות. השבוע, הסתפקו בעליה צנועה של 416 קולות שהעמידו את יהדות התורה על 15,447 קולות בסך הכל. את ההוכחה לכך שמדובר במספר בלתי מספק ניתן לראות באחוזי התמיכה של המפלגה מבין כלל המצביעים בעיר. בבחירות ספטמבר קיבלה ג' 36.14% תמיכה, והפעם רק 35.90%. כמובן שמיד החל קרב על הנרטיב, מי לא סיפק את הסחורה, דגל התורה או אגודת ישראל, אך אי אפשר להתעלם מהתופעה באופן כללי.

הנתונים המקומיים הזו מצביעים על תהליך רחב יותר שהתרחש ברוב הריכוזים החרדיים ויצר עבור יהדות התורה תקדים מדאיג מאד. ניקח לדוגמא את מטה 'ימין למהדרין' שפעל בקרב הציונות הדתית. המטה זכה להצלחה חסרת תקדים וביישובי יהודה ושומרון יהדות התורה רשמה עלייה דרסטית של עשרות אחוזים בתמיכה, כנ"ל במטה חסידי חב"ד, במטה הקירוב ועוד. אך מסתבר שבזמן שהוסיפו עוד ועוד קולות מלמעלה, לא היה מי שידע להכניס את האצבע ויסתום את הדליפה שהחלה מלמטה. מרוב מאמץ שיהדות התורה השקיעה בגיוס קהלים חדשים, היא הזניחה את הקהל הטבעי שלה שגמל לה בהתאם.

המרוויחה הגדולה כתוצאה מכך היא ש"ס שבאופן מובהק זכתה באלפי קולות של חרדים אשכנזים מצביעי יהדות התורה שהפעם בחרו להצביע ש"ס. ההצלחה הגדולה הייתה בפניה לציבור החרדים העובדים, אליהם ש"ס השכילה להעביר מסרים מפייסים יותר. דאגה לאקדמיה, לשילוב חרדים בשירות המדינה ויצירת אלטרנטיבה חינוכית להורים המעוניינים להעניק לילדיהם לימודי חול ברמה גבוהה.

כאמור, מערכת הבחירות הזו עוד תלמד בבתי הספר לקמפיינים, הן מצד המנצח והן מצד המפסיד. ביהדות התורה יצטרכו להבין מה לא עבד ומדוע הציבור שכבר הצביע להם בעבר, בחר הפעם להביע אי אמון במפלגה. אם ירצו, יוכלו לקחת דוגמא מהתהליך שעברה בית שמש בבחירות המקומיות. נגמרו הימים שבהם הקהל שבוי בידי המפלגות ומצביע על אוטומט. בעידן הנוכחי אנשים יודעים גם לבחור ולא רק להצביע, וב"ה יש יותר ממפלגה חרדית אחת שיכולים לקיים בה מצוות "ועשית ככל אשר יורוך".

ועוד מילה על עוצמה יהודית. המפלגה שקיבלה בבית שמש בבחירות ספטמבר 1,487 קולות, התרסקה הפעם עד לכדי 354 קולות בלבד בעיר. אך מסתבר שצירוף הקולות הבודדים מכל רחבי הארץ, הגיעו לכדי כ-20 אלף קולות שמנעו את המנדט הנוסף לגוש הימין. איתמר בן גביר וחבריו חייבים לעשות חשבון נפש אמיתי, איך הגיעו למצב שהם אלה שמנעו במו ידיהם הקמת ממשלת ימין. למרות כל הטענות הצודקות ולמרות התנהלות המחפירה של השרים בנט ופרץ, מחובתם היה לנהוג באחריות. בחיים, אל תהיו צודקים, תהיו חכמים.

בכל הנוגע לבית שמש, העיר הרוויחה שוב את שלושת נציגיה בכנסת. ח"כ וראש העיר לשעבר משה אבוטבול החותם את רשימת ש"ס במקום התשיעי, ח"כ עומר ינקלביץ' הממוקמת במקום ה-23 ברשימת כחול לבן, וח"כ קטי שטרית במקום ה-32 בליכוד. שלושתם נבחרו לכנסת שוב ומי כמותם מכיר את האתגרים הרבים איתם מתמודדת העיר ויוכלו לסייע מתוך בית המחוקקים במגוון הנושאים בהם זקוקה העיר לסיוע.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: משתה נתניהו (פרשת תרומה)

שולחן עורך: מלחמה על הדגל (פרשת משפטים)

שולחן עורך: החרדים האובדים (פרשת יתרו)

שולחן עורך: המבחן של בית שמש (פרשת בשלח)