שולחן עורך: ימינה, צעד! (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ו טבת ה'תש"פ 23/01/20
מהי הבשורה הטובה של מערכת הבחירות עבור המפלגות החרדיות • איך מתכוונים לנצל בש״ס ויהדות התורה את האכזבה מ׳ימינה׳ • הדיל בין החרדים למפלגות הערביות שמותיר את גפני כיו״ר ועדת הכספים • מה ענה מרן שר התורה לשאלה כיצד להצביע על פסילת הח״כית מבל״ד • והאם צודקת ראש העיר במאבק בועד העובדים • שולחן עורך - טור סיכום שבועי
קמפיין ש"ס החדש, היום
קמפיין ש"ס החדש, היום

ככל שחולפים הימים עושה רושם כי מערכת הבחירות הזו תעמוד בסימן הנושא המדיני. הליכוד וכחול לבן עסוקים בהתקוטטות סביב סוגיית סיפוח בקעת הירדן והחלת החוק הישראל באזור, סמוטריץ ובנט דוחפים את נתניהו מצד אחד, ליברמן מאגף מצד אחר וח״כ אחמד טיבי מאיים על כחול לבן שלא יעזו בכלל לחשוב על הרעיון.

אם לפני שלושה חודשים שלטי הקמפיינים שהתנוססו מעל המחלפים בכבישי ישראל בישרו על ישראל ליברלית וממשלת אחדות חילונית, נדמה כי הפעם השיח שונה. כל השחקנים במגרש מבינים שבמערכה הזו מוכרחים להגיע להכרעה, אחד הגושים יהיה חייב להשיג רוב של 61 מנדטים, ולכן חוזרים לשחק במגרש הישן והמוכר- חלוקה בין ימין ושמאל ושאלת הריבונות על ארץ ישראל.

עבור המפלגות החרדיות הבשורה הזו נושאת עמה פוטנציאל חיובי, אך עדיין עליהם להתהלך בזהירות בשדה המוקשים הנפיץ. ראשית, עצם זה שהשיח כרגע אינו על נושאי דת ומדינה אלא על סוגיות מדיניות וביטחוניות, הוא כבר תופעה מבורכת עבורם. לאף אחד אין עניין לעמוד במוקד הסערה ולספק לליברמן חומרי תבערה לקמפייני השטנה שהוא מעוניין לייצר. בשונה מנושאי דת ומדינה בהם המפלגות החרדיות מובילות באופן יזום קו עצמאי ברור, בנושא המדיני הן אינן בעלות אמירה מדינית ברורה אלא הנטייה באופן מסורתי היא לסמוך על הקבינט והממשלה בהחלטותיה המדיניות ולתמוך באופן מובהק ומוצהר בדרכו של ראש הממשלה נתניהו.

שנית, כזכור במערכת הבחירות האחרונה חתמה יהדות התורה הסכם עם הרב דוד חי הכהן, מבכירי רבני הציונות הדתית על תמיכה במפלגה בתמורה להתחייבות על התנגדות לכל הסדר מדיני שיכלול מסירת שטחים וכדומה. השבוע עלו חברי הכנסת של דגל התורה למרנן ורבנן גדולי ישראל לקבל את ברכתם להמשך שיתוף הפעולה עם הציונות הדתית במטרה לסחוף קולות מצביעים ימניים שמאסו בהתנהלות של ׳ימינה׳ על שלושת הסיעות המרכיבות אותה. מסתבר כי ההתנהלות של הטריו בנט-סמוטריץ-פרץ המאיסה את המפלגה על רבים מבוחריה והמפלגות שסביבה החלו לחוג כעופות דורסים אחר הפגר במטרה להיכנס אל הוואקום שנוצר ולשאוב אליהם את מצביעי הימין המאוכזבים.

אז החיבור של יהדות התורה עם הציונות הדתית כבר קיים, אבל גם ש"ס מתכוונת לנצל עד תום בנק הקולות הפוטנציאלי. יו״ר הסיעה בכנסת חבר הכנסת יואב בן צור התראיין הבוקר לרדיו ׳קול ברמה׳ ואמר באופן מפורש ״אני קורא לאחי מהציונות הדתית להצטרף אלינו באהבה. השר הרב אריה דרעי הוא יקיר ההתיישבות, אנחנו נהיה בית נאמן לציונות הדתית״. דבריו של בן צור מצטרפים לקמפיין אותו השיקה ש״ס אתמול ובמרכזו הסלוגן ״אל תירא ישראל״ עם תמונתו של ראש הממשלה נתניהו. במילים אחרות, אומרים הש״סניקים לציבור הימני, אנחנו אתכם, ש״ס היא מפלגה לגיטימית בגוש הימין והציונות הדתית.

והאמת אפילו בכחול לבן לא שוקטים על השמרים, בנסיון לגייס קולות ימניים החליטו במפלגה לצאת בקמפיין שיבליט את נוכחות חברי הכנסת הדתיים מהאגף הימני וביניהם יועז הנדל, חילי טרופר, צבי האוזר ועוד. השבוע שחררו סרטון בחירות הקורא למצביעי הימין שמאסו מהתנהלות נציגי הציבור העומדים בראש ימינה, למצוא להם ״בית חדש״ בכחול לבן.

נייר הלקמוס שישים סוף לפסטיבל הזה, הוא ההצבעה על סיפוח בקעת הירדן, אם וכאשר הנושא יעלה לדיון. מבחינת נתניהו מדובר בגלגל הצלה שיכול לחלץ את גוש הימין מהבוץ ואולי להביא סוף סוף להכרעה בין הגושים. חשוב להבין, נושא סיפוח בקעת הירדן נמצא בקונצנזוס כמעט של כל סיעות הבית הציוניות. כאמור, גוש הימין כולו וגם ישראל ביתנו של ליברמן הודיעו כי יתמכו בהחלטת הממשלה כאשר תתקבל, ואילו עבור גנץ מדובר בסוגיה שעלולה לחשוף את קלונו ברבים. קודם כל, מפלגה שבשורותיה חברים נציגים כמו עופר שלח ויעל גרמן מחד ויועז הנדל וצבי האוזר מאידך, לעולם לא תוכל לגבש עמדה אחידה בנושא המדיני. שלח מצידו ייתן את הכותל המערבי בתמורה להסדר מדיני והנדל מבחינתו יספח גם את יהודה ושומרון.

ויתרה מכך, עצם העלאת הנושא להצבעה בכנסת, תשרת את נתניהו בכל מקרה. מבחינתו, אם כחול לבן תתמוך וההצעה תעבור בכנסת, יוכל ראש הממשלה להתהדר בכך שהוא זה שהצליח להוביל מהלך היסטורי להחלת הריבונות ולזכות לתהילת עולם שתביא לו בקלות את 4 המנדטים החסרים להשגת רוב של 61. ובמידה וכחול לבן תתנגד, לא יועילו אלף קמפיינים המיועדים לציונות הדתית, כחול לבן תמותג לעד כחלק מגוש השמאל, ומזה גנץ חושש יותר מכל. 

לכך בדיוק כיוון סמוטריץ כשהציע לדון בנושא במליאת הכנסת בשבוע הבא. הוא מכיר את הבעייתיות מבחינת גנץ ומבקש להוריד מסדר היום את האפשרות של כחול לבן לפנות לכיוון מצביעי הימין הדתיים. ומשום כך גם צפינו אתמול בהודעות של השרים ליצמן ודרעי התומכים מלא מלא בכוונתו של ראש הממשלה נתניהו לספח את בקעת הירדן. השניים שמעוניינים בכל מחיר להיצמד חזק לימין, לא בזבזו זמן ולא הותירו מקום לספקות ותהיות באשר לעמדת המפלגות.

עניין נוסף שיהדות התורה תצטרך לתת עליו את הדעת, הוא הדיון בוועדת הבחירות בנושא פסילתה של חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד. לאורך השנים מפלגות החרדיות בכלל, ודגל התורה בפרט, מקיימות יחסי עבודה צפופים עם המפלגות הערביות שכן גם החרדים וגם הערבים הינם קבוצות מיעוט בחברה הישראלית. הרבה מן הסוגיות נוגעות לשני המגזרים, החל מגיוס לצבא, תקציבים, ההפרדה המגדרית בין גברים ונשים, צופרי השבת ועוד מגוון רב של נושאים. שיתוף פעולה נוסף מתבטא בתמיכת הערבים בכהונתו של ח"כ משה גפני כיו"ר ועדת הכספים. השבוע במהלך דיון בוועדה פתח את דבריו ח״כ אחמד טיבי וכינה את גפני ״היו״ר הנצחי של ועדת הכספים״.

החרדים בשום אופן לא רוצים להרגיז את המפלגות הערביות ובכך לאבד את התמיכה שמסייעת להם לקדם את האינטרסים של ציבור בוחריהם. השבוע עלו חברי הכנסת של דגל התורה לביתו של ר' חיים קנייבסקי שליט"א ושאלו אותו כיצד לנהוג בהצבעה על פסילתה של יזבק. ר' חיים שאל מתי תתקיים ההצבעה? ענו לו הח"כים בשבוע הבא, "אז תבואו לשאול אותי בשבוע הבא" השיב מרן שר התורה. בינתיים במפלגות הערביות מיהרו להכחיש כי ידיחו את ח״כ גפני מראשות הועדה במידה ודגל תצביע בעד פסילת יזבק, אבל החרדים כאמור לא ירצו לקחת סיכונים.

שבת וינפש

שבוע מאתגר נוסף עבר על רה״ע ד״ר עליזה בלוך. מחאת ועד עובדי העיריה שהחריפה עם השבתת פעילות הסייעות בגנים הובילה לפניה דחופה לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים בנסיון לבלום את השביתות. הסימן להחרפת המאבק היה הודעת ההסתדרות כי היא תומכת במחאת העובדים ומגבה את החלטתם לשבות. לאחר דין ודברים בין נציגי הנהלת העירייה לועד העובדים, הוסכם בבית המשפט על מתווה פשרה שישיב את העובדים לעבודתם כרגיל, בהתאם להסכם שנחתם בין הצדדים.

ראוי לומר ביושר, המאבק אותו מנהלת ראש העיר הוא חשוב וצודק מאין כמותו. מטבעו של ועד עובדים ותיק שהוא צובר כח והשפעה רבה ולעיתים אין ביכולתו לעשות בדק בית אמיתי וכנה. לפעמים גם אם נכון לנקות אורוות ולהחליף או לייעל כח אדם, ועד העובדים מצופף שורות ואינו מאפשר את המהלך, שלא בצדק. ואת זאת ניסתה ראש העיר לפתור. בתקופה בה העירייה מתמודדות עם תקציב שנתי שטרם אושר וגירעון שרק הולך וגודל, אין ביכולתה לאפשר בזבוז משאבים ולמנוע התייעלות לטובת תושבי העיר. הפעם המאבק הסתיים בפשרה המקובלת על שני הצדדים, ולראש העיר ניתנו עוד תקופה של שקט תעשייתי.

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: המנצחים והמפסידים (פרשת שמות)

שולחן עורך: לנצח בקרב ולהפסיד במלחמה (פרשת ויחי)

שולחן עורך: תלויים זה לצד זה (פרשת ויגש)

שולחן עורך: הלקח של נתניהו (פרשת מקץ)

שולחן עורך: צרות של עשירים (פרשת וישב)