שולחן עורך: לנצח בקרב ולהפסיד במלחמה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
י"ב טבת ה'תש"פ 09/01/20
איך עיריית בית שמש מתנהלת ללא תקציב מאושר • כיצד הגיבה עליזה בלוך בפעם הקודמת שלא אושר תקציב • מדוע התפטר יו"ר המועצה הדתית ומי עתיד להחליפו • עבור מי המציאו את התואר "משנה" לראש העיר • לשם מה נצרך תקן של יועץ חרדי בלשכת ראש העיר • ומהי התוכנית של סמוטריץ' לאיחוד כולל בציונות הדתית • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
סמוטריץ' ופרץ בימים יפים יותר
סמוטריץ' ופרץ בימים יפים יותר

תשעה ימים חלפו מאז תחילת השנה האזרחית 2020 ועיריית בית שמש עדיין מתנהלת ללא מסגרת תקציבית מאושרת. על פי החוק, כל רשות מקומית חייבת להגיש למשרד הפנים מסגרת תקציב שאושרה על ידי העירייה, עד חודשיים לפני תחילת השנה. כלומר, עיריית בית שמש היתה אמורה לאשר את התקציב כבר לפני כחודשיים וחצי.

האמת, ששום דבר לא חדש תחת השמש. לעיריית בית שמש יש מסורת ארוכת שנים באיחור הגשת התקציב. רק לפני שנה וקצת, בחודש אוקטובר 2018 הודיע משרד הפנים לעירייה כי הוא אינו מאשר את התקציב של אותה שנה. כלומר, בשעה שעירייות הגישו כבר את התקציב לשנת 2019, בבית שמש עדיין לא השלימו את התקציב לשנת 2018.

ולמה אנחנו חוזרים לעסוק במקרי עבר במקום להתבונן קדימה? שימו לב לתגובה שהתקבלה במערכת באותם ימים כשתקציב 2018 לא אושר. "שוב אנו בכותרות והפעם על כך שהתקציב של שנת 2018 (!!!) לא אושר. שעה שברוב הערים סוגרים את תקציב 2019 ראש עיריית בית שמש מוכיח שוב חוסר ניהול שפוגע אנושות בכלל אוכלוסיית העיר. ראש עיר אחראי היה מתפטר במקום ומעביר את המפתחות הלאה". תראו מופתעים, על התגובה הזו חתומה המועמדת לראשות העיר בית שמש, אחת בשם ד"ר עליזה בלוך.

אז הנה, שנה וחצי חלפה, וראש העיר הנבחרת מוצאת את עצמה בסיטואציה דומה. אמנם לא חלפו עדיין 9 חודשים, וכולנו תקווה שהתקציב בעיר יאושר בתקופה הקרובה ויוגש למשרד הפנים, אבל בלוך יודעת היטב שהפעם אין ברשותה 9 חודשים. שנת 2018 היתה שנת בחירות ולכן לא היה ניתן להפעיל סנקציות נגד העירייה שאיחרה בהגשת התקציב. השנה יעמדו לרשותה בסך הכל כ-3 חודשים עד שמשרד הפנים יטול לעצמו את הסמכות להתערב.

 

משנה לא ברורה

מאז הודיע יו"ר המועצה הדתית הרב יהודה מהדיזדה על התפטרותו מהתפקיד החלה מסכת של שמועות. עבור כולם היתה זו הפתעה גדולה כיון שסיעת ש"ס עליה נמנה מהדיזדה קיבלה רק שבוע לפני כן את השליטה במועצה הדתית במסגרת ההסכמים הקואליציוניים ולכאורה הדרך לקדנציה נוספת היתה סלולה בפניו. בכל מקרה, כעת התפקיד עומד מיותם ועדיין לא התקבלה החלטה מי יחליף את מקומו. מינוי נוסף שממתין לאיוש הוא התואר משנה לראש העיר שהוענק גם הוא לש"ס במסגרת ההסכם. העיתונאי ציון סולטן פרסם כי בדק עם נציגי ש"ס בעירייה מי אמור להתמנות לכל אחד מן התפקידים ויצא ללא תשובות ברורות.

הראשון ברשימה הינו ישראל רמתי, אחריו חבר המועצה הוותיק יגאל חדד ואת הרשימה הקצרה חותם יצחק אלמליח. על פי הדירוג הראשון ברשימה אמור להתמנות לתפקיד הבכיר, לכאורה, של "משנה לראש העיר". אך רמתי, כך לטענת סולטן, הודיע כי הוא מוכן לותר על הכבוד. ואל תופתעו מהויתור האיצילי, שכן לתואר משנה לראש העיר אין שום משמעות ממשית. על פי חוק הרשויות המקומיות (בחירת ראש הרשות וסגניו וכהונתם), תשל"ה-1975 התפקידים היחידים שמוגדרים בחוק הם סגני ראש העיר ומו"מ שיכול להיות רק אחד מהסגנים. לתואר "משנה לראש העיר" אין שום משמעות חוקית וכמובן שלא שכר בצידו, מדובר בתפקיד מפוברק שהומצא בעבר בכדי לרצות חברי מועצה שחשו לא מספיק מוערכים.

לעומת זאת, לתפקיד יו"ר המועצה הדתית יש כח רב והשפעה עצומה. כמי שמחזיק תחת ידו את השליטה בכל נושאי הדת בעיר, צובר יו"ר המועצה כח רב ולפיכך ניתן להניח בזהירות כי עיני הנציגים נשואות דווקא לתפקיד הזה. ומי יחליט על המינוי? באופן רשמי הסמכות נתונה תחת אחריותו של השר לשירותי דת יצחק וקנין מש"ס, אך מי שראה את מידת מעורבותו של מנכ"ל ש"ס חיים ביטון בכניסה של הסיעה לקואליציה של בלוך, מבין שביטון לא מתכוון לסגת לאחור כרגע ויהיה מעורב בקבלת ההחלטות עד אחרון המינויים.

 

ניצח בקרב והפסיד במלחמה

לפני שלושה שבועות הוכתה הציונות הדתית בתדהמה עם פרסום ההסכם לריצה משותפת בין הבית היהודי לעוצמה יהודית. הסגירה המוקדמת שנועדה להבטיח את מקומו של הרב רפי פרץ בראשות הרשימה, תפסה את שר התחבורה בצלאל סמוטריץ לא מוכן. סמוטריץ שידוע כפוליטיקאי שלא מפחד להביע את עמדתו בקול, נעלם מן הרדאר למשך 3 שבועות. מלבד סרטון תגובה ששחרר לתקשורת וראיון אחד שקיים, קולו לא נשמע. בחדרים סגורים התבטא סמוטריץ בזעם נגד המהלך שנועד לסכל את היוזמה לפריימריז פתוחים אותם ניסה לקדם מתוך הנחה שהוא כפוליטיקאי הפופולארי ביותר בציונות הדתית יזכה במקום הראשון.

אז אמנם בסיבוב הראשון פרץ ובן גביר ניצחו, אבל לא סמוטריץ יהיה זה שיוריד את הראש ויכנע. בשקט בשקט הוא גיבש את תכנית הנקמה שלו והלך לייצר את החיבורים אצל בנט בימין החדש. גם פרץ ובן גביר יודעים שיחד הם לא עוברים את אחוז החסימה וכדי לאייש את הכסאות שלהם בכנסת הבאה, הם חייבים את חיבורים נוספים. אבל סמוטריץ' לא פראייר, הוא הכריז מידית על נתק מוחלט במשא ומתן ודרך מקורביו העביר מסרים כי מבחינתו לשבת בבית בכנסת הבאה. הוא בין פרץ לבן גביר לא נכנס, ויהי מה.

ועכשיו נפתח המשחק מחדש, כאשר סמוטריץ החליט לייצר חיבור עם נפתלי בנט. על פי הפרסומים השניים החליטו על ריצה משותפת על בסיס ריצ'רץ' כשהם משאירים מקום לחיבורים נוספים שיבואו בהמשך. אילו חיבורים? פשוט מאד, פרץ כאמור מבין היטב כי לבד עם בן גביר אין לבית היהודי יכולת לעבור את אחוז החסימה והוא יאלץ להצטרף לעגלה בשלב מאוחר יותר כשמצבו היחסי הורע. בדיוק מסיבה זו ראינו את השניים מחליפים היום ציוצים בטויטר עם הזמנות הדדיות להיפגש ולפתור את המשבר באופן מידי. שהרי לא דומה פגישה עם רפי פרץ כשהוא על סוס המנצחים עם הסכם חתום ביד ומקום ראשון מובטח, מפגישה עם רפי פרץ כשהוא מזיע מלחץ מהאפשרות שישאר יחד עם בן גביר בבית בבחירות הבאות. או במילים אחרות, רפי פרץ הבין שלעיתים עדיף שלא לנצח יותר מדי, כי אז אתה עלול למצוא את עצמך בסיטאוציה שבה אתה מנצח בקרב ומפסיד במלחמה.

מוקדם לדעת איך יסתיימו המגעים. יש עוד 5 ימים עד לתום המועד להגשת הרשימות והספינים ירוצו עד לרגע האחרון. כך או כך בסופו של דבר המפלגות שמימין לליכוד ירוצו ברשימה אחת גדולה. איך תראה הרשימה וכיצד יחולקו המיקומים? תלוי בספינים שיעופו באוויר עד לדקה התשעים.

 

מנוי וגמור

בסוף השבוע שעבר הוציאה דוברת העירייה הודעה לקונית על מינוי של יועץ לענייני חרדים לראש העיר. ככל שחולפים הימים נדמה שמחול שדים שפרץ באותו רגע, טרם נרגע. בקרב עיתונאי ופעילי העיר נרשמו חילופי התכתבויות זועמות שאת חלקן אף ציטטנו כאן בכתבה שעלתה בנושא. המחאה לא הסתכמה בכך וגם בזירה הפוליטית לא שתקו וסיעות הליכוד והבית היהודי הוציאו הודעה משותפת התוקפת את המינוי ה"בזבזני" לטענתם.

האמת שהשאלה האמיתית שראויה להישאל היא לא מדוע ראש העיר צריכה תקן של יועץ לענייני חרדים, אלא איך במשך שנה תמימה היא לא מינתה תקן שכזה. ראש עיר בעיר מעורבת שלמעלה מ-50 אחוז מתושביה הם חרדים, חייבת לצידה יועץ שכזה. אין שום דרך לצלוח התנהלות מול המגזרים ומגוון הקהילות הרבות בעיר, בלי אדם מתוך המערכת שגדל בתוך הציבור החרדי ומכיר את הניואנסים הדקים. לא ראי הודעה לתקשורת של דוברת - מוכשרת וטובה ככל שתהיה - המגיעה מהציבור הכללי, כראי הודעה המיועדת לציבור החרדי ומנוסחת על ידי אדם שמכיר את המגזר בפנים.

מסתבר שהיריבים של ראש העיר, הן הפוליטיים והן התקשורתיים ניצלו את ההזדמנות כדי לתקוף אותה בצורה שאינה עניינית. המינוי הוא מינוי נצרך, הכרחי במיוחד לאור מצבה השברירי והרגיש של ראש העיר מול הציבור החרדי בבית שמש.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: תלויים זה לצד זה (פרשת ויגש)

שולחן עורך: הלקח של נתניהו (פרשת מקץ)

שולחן עורך: צרות של עשירים (פרשת וישב)

שולחן עורך: משחק הכסאות (פרשת וישלח)

שולחן עורך: מחולל סער (פרשת ויצא)