שולחן עורך: מחולל סער (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ז' כסלו ה'תש"פ 05/12/19
מאחרי הקלעים מתמונתם המשותפת של משה שטרית ונתניהו • כמה חיילים חרדים מבית שמש (לא) התגייסו לצה״ל? • איך מתכננים בליכוד להשאיר את נווה שמיר בידי הציבור הכללי? • מדוע פרשה מתפקידה דוברת העירייה? • ומילה טובה למי שכן שומר על הסטטוס קוו • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
שטרית ונתניהו, השבוע
שטרית ונתניהו, השבוע

 

סער בכוס תה

תמונתם המשותפת של ראש הממשלה נתניהו וסגר"ע מטעם הליכוד משה שטרית, יתכן והתקבלה כלאחר יד, אך היא טומנת בחובה משמעות פוליטית בלתי מבוטלת. בתקופה האחרונה מנהל ראש הממשלה מאבק הישרדותי לא פשוט מול מתנגדים פוליטיים מבית ומחוץ. מלבד המגעים להקמת ממשלה ומניעת בחירות שלישיות, מתמודד נתניהו עם אתגר לא פשוט בעקבות הניסיונות העיקשים של גדעון סער לקיים פריימריז לראשות הליכוד עוד בטרם פירוק הכנסת.

אמנם לעת עתה היוזמה לא קורמת עור וגידים וגם בקרב חברי הכנסת של הליכוד היא לא זוכה לתמיכה משמעותית, אך כל ליכודניק אמיתי מבין שהקרב האמיתי הוא במרכז הליכוד, מול מתפקדי התנועה. ולכן כשהחל מצעד של ראשי רשויות שאט אט הצטרפו לקריאתו של סער לקיים פריימריז וחלקם אף הביעו תמיכה מפורשת במועמדותו של סער, החל נתניהו להזיע במקומות שלא ידע שקיימים אצלו בגוף.

עד כה הביעו תמיכה בסער ראשי העיר של עכו, רמת גן, אופקים, אילת, ואפילו יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן – אחד האנשים החזקים בליכוד – הצטרף לתומכים. על רק המשבר המתגלגל הנ"ל, קיים נתניהו השבוע בליץ של פגישות עם מאות גורמי מפתח במפלגה, סגני וראשי ערים, יושבי ראש סניפים ומנהלי מטות המרכזים תחתיהם עשרות מתפקדים כל אחד. לנתניהו קריטי לשמור על כל נקודת כח במפלגה שיעמדו לצידו ביום פקודה.

על רקע המצב הזה, תמיכתו של סגר"ע בית שמש משה שטרית בנתניהו אינה עניין של מה בכך. שטרית - אחד האנשים החזקים בליכוד - בעיר שצבועה בגוון ליכודניקי מובהק, ולנתניהו חשוב ביותר לשמור אותה לצידו. למעלה מרבע (25.79%) מתושבי העיר הצביעו עבורו בבחירות האחרונות ואין לו את הפריבילגיה לאבד את מפגן הכח הזה לטובת יריביו הפוליטיים.

ואם נרצה להוסיף מעט פלפל לתבשיל, נזכיר את התמונה הנוספת שהתפרסמה השבוע, של ח"מ שמוליק גרינברג דווקא עם גדעון סער. יחד עם מנהל המחלקה המוניציפלית בדגל התורה מנחם שפירא, נפגשו השניים עם סער בכנס שנערך באילת. אמנם אין בתמונה כדי ללמד על מהלך פוליטי משמעותי, אך ראוי לציין את קשריו הענפים של סער עם המגזר החרדי, הן במישור הפוליטי עם חברי הכנסת והשרים החרדיים, והן במישור הרבני בקשר אישי וישיר עם בני ביתם של גדולי ישראל. אין ספק כי אם וכאשר יעמוד סער בראשות הליכוד, קשריו אלה יעמדו לזכותו בעת ההיא.

 

צבא הגנה לישראבלוף

השבוע התפרסם כי צה"ל שיקר ביודעין והגדיל באופן מכוון את מספר המתגייסים החרדיים בכדי לעמוד ביעדים שהציבה לו מערכת הבטחון. הדיווחים המנופחים אף הועברו לגורמים שונים בתוך הצבא ומחוצה לו, בהם הרמטכ"ל, שר הביטחון וועדת החוץ והביטחון של הכנסת. בתחקיר נמצא כי בשנת 2017 דיווח צה"ל על 3,070 חיילים חרדים שגויסו לצה"ל, אולם בפועל התגייסו רק 1,300 חיילים. בשנת 2011 היו 600 מתגייסים, אך בפועל דווחו על 1,200 חרדים שהתגייסו, ובכל שנה הגדילו את המספרים ודיווחו על עלייה.

מעבר למשמעות המקצועית של המחדל הזה והלקחים שיופקו בעקבותיו, לסוגיית גיוס החרדים לצה"ל יש משמעות חברתית ראשונה במעלה במדינת ישראל. חשוב לזכור, לפני שנה בדיוק בתאריך ו' בכסליו אביגדור ליברמן פרש מתפקידו כשר הבטחון, בין היתר בשל מחלוקות על רקע חוק הגיוס. מאז ועד עכשיו הידרדרה המדינה לשתי מערכות בחירות בואכה השלישית, כשחילוקי הדעות המשמעותיים ביותר בין החרדים לליברמן בעניין חוק הגיוס, היו על המספרים. האם לעגן אותם בחוק או לצרף אותם בהחלטת ממשלה שיכולה להשתנות לפי העניין. כן, כן, אותם מספרים שכעת מתברר כי הם מפוברקים לחלוטין ובינם לבין המציאות אין קשר כלל. הם אלה שטלטלו את מדינת ישראל לכאוס שבו היא נמצאת כרגע.

אגב, בשנה שעברה דיווח מנדי ריזל הכתב הצבאי של רדיו קול ברמה כי בית שמש היא אחת הערים המובילות בגיוס של חיילים חרדים לתפקידי לחימה קרביים. ירושלים במקום הראשון, ובית שמש שניה אחריה. סביר להניח כי הנתונים בנוגע לכמות המתגייסים מבית שמש ישארו נכונים גם לאחר שהצבא יקיים את בדיקותיו ויגיע למסקנה ברורה אודות כמות החיילים החרדים. אחרי הכל, בית שמש היא עיר הטרוגנית המכילה קהלים רבים וזרמים בתוך הציבור החרדי שכן בוחרים לשרת בצה"ל.

 

עיר מקלט

בשבוע שעבר כתבנו בארוכה על ניסיונות השיווק של שכונת 'נווה שמיר' לציבור הכללי. מפניות שהגיעו למערכת 'מהדריניוז' במהלך השבוע נראה כי דיבורים לחוד ומעשים לחוד. רוב מוחלט של הרוכשים הינם מהמגזר החרדי, מה שיציב את העירייה בפני אתגר לא פשוט. השבוע מפרסם העיתונאי ציון סולטן כי במפת התכנון של השכונה מופיעים לפחות 15 בתי כנסת, מקוואות ומבני ציבור. מבלי להיכנס לעובי הקורה, ברור לכולם כי בשכונה חילונית אין צורך בכזאת כמות של בתי כנסת. מה שאולי מלמד אותנו לגבי אופי השכונה העתידית.

אך מסתבר כי בסיעת הליכוד המקומית לא מתכוונים לשקוט על השמרים. סולטן מפרסם את תגובתו של משה שטרית למפה, שאומר "שכונת נווה שמיר מתוכננת לציבור הציוני. כמו כל שכונה יהודית גם בה יוקמו בתי כנסת, אבל הכמות המצוינת במפה המפורסמת לא ריאלית ולא רלוונטית". במילים אחרות, אומר שטרית, אנחנו נפעל באופן מוצהר לשנות את אופי השכונה המתוכננות. ומוסיף "במקום חלק מהמבנים המצוירים יוקמו מועדוני נוער, מועדוני צעירים ומוסדות נוספים הרלוונטיים לשכונות כלליות."

מוקדם לקבוע מה יעלה בגורלה של נווה שמיר ואיך תראה השכונה לאחר שתתאכלס. אך נדמה כי אם יש פוטנציאל נפיץ לחיכוכים נוספים בין המגזר החרדי למגזר הכללי בבית שמש, הוא שם. המאבק על צביונה של השכונה ימשך עד לרגע האחרון ויסמל במידה רבה גם את עתידה של העיר כולה. באם העירייה תכשל במשימה לאכלס את נווה שמיר בתושבים מהציבור הכללי והדתי לאומי, בית שמש כולה תצבע סופית כעיר חרדית למהדרין.

 

יוצא דופן

ומעניין לעניין באותו עניין, ביום שלישי בשעה 16:10 נפלה פצצה בקבוצות הווטסאפ של דוברות העירייה. הדוברת דפנה כהן נוריאל שנכנסה לתפקידה רק לפני כחצי שנה, הודיעה על פרישה. הודעתה התקבלה בהלם מוחלט שכן בחודשים הספורים שכיהנה בתפקיד, הספיקה נוריאל להפוך לדמות דומיננטית ביותר במסדרונות העירייה.

במכתב הפרישה שפרסמה, כתבה נוריאל כי המחויבות למשפחתה היא זו שהכריעה את הכף וגרמה לה לעזוב. כפי שנכתב מעל במה זו בשבועות קודמים, ההתמודדות עם התדמית של בית שמש בזירה התקשורתית, איננה פשוטה כלל. במשך שנים סבלה העיר מכותרות שליליות שנקשרו בשמה ורק בשנה האחרונה, תחת השלטון החדש החלה להשתנות מגמה זו.

בששת החודשים האחרונים פעלה הדוברת בכל הזירות האפשרויות על מנת למתג מחדש את העיר ולשנות את דימויה בעיני אזרחי ישראל. היא עשתה זאת בהצלחה בלתי מבוטלת, תוך התחשבות בכלל המגזרים והקהילות החיות בהרמוניה בעיר, ועל כך התושבים חייבים לה הכרת הטוב.

 

מילה טובה לסיום

בשבוע שעבר עסקנו בעניינה של עיריית חיפה והדרת הגברים המתבצעת בחסותה. ראש העיר שנבחרה, עינת קליש, אמנם אינה מגדירה את עצמה שומרת תורה ומצוות, אך למרות זאת זכתה לתמיכה של מפלגת דגל התורה המקומית שאחראית במידה רבה על נצחונה של קליש. יעיד על כך מנויו של יו״ר דגל בעיר, מיכי אלפר, שלאחר הבחירות מונה לסגן ראש העיר.

תמיכת החרדים בקליש לוותה בחשש בלתי מבוטל כאשר בחסותה, ולמעשה בתמיכתם, יכלו להתבצע שינויים מרחיקי לכת בנושאי הסטטוס קוו בעיר. למרות זאת, נדמה כי ראש העיר מצליחה לצעוד בזהירות בין הטיפות מבלי למעוד. כידוע, חיפה היא העיר הראשונה בישראל שפועלת בה תחבורה ציבורית בשבת באופן רשמי ומוצהר. השבוע עלתה לדיון הצעה חדשה להפעיל את הכרמלית גם במהלך שבת קודש. בחסדי ה׳ מועצת העיר דחתה את ההצעה והעדיפה לשמור על הסטטוס קוו כפי שהוא כיום. ראש העיר קליש אמרה "ההובלה לשמירה על האחדות בעיר חשובה מאוד ושמירת הסטטוס קוו הוא קו יסוד בשמירה על האחדות״. אם בשבוע שעבר מתחנו ביקורת על התנהלות העירייה, השבוע מגיע שנפרגן.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: להלך בין הטיפות (פרשת חיי שרה)

שולחן עורך: ממשלת מאבק (פרשת תולדות)

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.