שולחן עורך: מלחמה על הדגל (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ה שבט ה'תש"פ 20/02/20
הפרויקט החדש של ׳דגל׳ להצלת קולות הימין • באילו תנאים כן ישבו עם ליברמן בממשלה • מה הבשורה הגדולה לציבור החרדים העובדים • האם יסכימו לסייע במידת הצורך למוסדות הממ"ח בבית שמש • ומדוע עיריית בית שמש לא עושה מספיק לפתרון מצוקת התח״צ בעיר • מזכ"ל דגל התורה יצחק פינדרוס בראיון • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
פינדרוס וגפני במפגש פעילים בהתנחלות חרדית (דוברות דגל התורה)
פינדרוס וגפני במפגש פעילים בהתנחלות חרדית (דוברות דגל התורה)

המקום: הישוב נחליאל שבמערב בנימין השעה: שעת ערב מאוחרת. מזכ"ל דגל התורה יצחק פינדרוס מעיף מבט מהחלון אל מקום ההתכנסות לחוג בית שנקבע להתחיל רבע שעה קודם לכן. המקום חשוך ואין נפש חיה. "בטוח שהגענו למקום הנכון?", תוהה עוזרו. "כן, אבל לפי שעון נחליאל הקדמנו מידי", הוא מגיב בציניות מרירה. חולפות עוד דקות ארוכות עד שלמקום מתכנסים עשרה ראשונים.

במרחק אווירי העיר מודיעין עלית (קריית ספר) נמצאת במרחק יריקה מההתנחלות, אך פערי התרבות בין בירת המגזר החרדי לישוב הם כמזרח ממערב. חרדים לאומיים חדורי אמונת ארץ ישראל השלמה, לצד חרדים מודרניים שחיפשו את עצמם ומקום זול במרכז הארץ. ציונות דתית תורנית לצד פליטי החברה הדתית נטולי זהות קהילתית. הכל בכל מכל. ודווקא אותם פינדרוס מקווה לשכנע להצביע למפלגה החרדית – יהדות התורה.

מיד עם תחילת הישיבה דורשים התושבים הצהרות ברורות לגבי ''ארץ ישראל השלמה''. במשך שעה ארוכה הוא שוטח את משנתה של דגל התורה, שלמרות ההתנגדות להתגרות באומות עמדה לימין ארץ ישראל באוסלו, "על אף הצעות מפתות לעולם התורה". הנוכחים מתעקשים לחטט בפצע הפתוח של המפלגה החרדית מול הציונות הדתית – ההצטרפות בשלהי ממשלת ההתנתקות, ופינדרוס משרטט מה קרה, מה היה ועל מה ולמה. אט אט מתפזרים הנוכחים לביתם, כי הגיע זמן קריאת שמע של ערבית.

בשביל עשרה אנשים טורחים כל הדרך בכביש החשוך והמפותל? "כן", משיב פינדרוס ללא היסוס, "כל קול קובע". מזכ"ל דגל התורה מכיר את הקלישאה הזו על בשרו. בסיבוב הראשון של הבחירות הוא נכנס בזכות 70 קולות עודפים של המפלגה. בסיבוב השני הוא נשאר בחוץ, בגלל 64 קולות יותר שקיבלה מפלגת הליכוד.

זה לא הישוב היחיד מעבר לקו הירוק שפינדרוס ויתר חבריו למפלגה מבקרים בימים אלו. אומנם הם לא יצאו בקמפיין ''ארץ ישראל השלמה'', אבל המסר של המפלגה בהחלט שם. ביהדות התורה בטוחים שמאגר הקולות הבא של המפלגה נמצא בהתנחלויות שבהרי בנימין ובשומרון ועושים הכל על מנת לא לפספס איש. "למה אנשים מתפלאים", תוהה פינדרוס, "לאורך כל שנות קיומה של המדינה נציגי יהדות התורה עמדו לימין ארץ ישראל. אומנם הם לא יצאו בהצהרות, אבל בפועל הם היו שם. הם סירבו להיכנס לאוסלו, הם סירבו ללבני וגם בהתנתקות נכנסו אחרי שהתוכנית אושרה. נכון, אנחנו לא מרימים את דגל ארץ ישראל ולא יוצאים בסיסמאות על ארץ ישראל השלמה, אבל בזמן שבאפרת התווכחו עם הממשלה אם לבנות כאן או שם, אנחנו בנינו בביתר אלפי יחידות דיור. לא צריך לצעוק בקולי קולות כדי לעזור לארץ ישראל. להפך, לפעמים זה רק מפריע".

יש קהל שמאמין לזה?

"בוודאי. יש ציבור שלם מהציונות הדתית שאין לו היום בית פוליטי. מצד אחד חשוב להם היידישקייט, השבת, הנישואין, הגירות והרבנות. מצד שני, הם רוצים את ארץ ישראל השלמה. יש כאלה שמרגישים שימינה ביחד עם בנט ושקד לא יילחמו מספיק על הערכים התורניים, אחרים חושבים שעוצמה יהודית מידי מתרכזת בערכים הלאומיים או שהם ממלכתיים מידי למפלגה. התוצאה: קולות אבודים. חבל שלא נגיע אליהם, אנחנו בדיוק המפלגה המתאימה בשבילם".

בזמן שאתה מתרוצץ בגבעות יהודה ושומרון, מרבית הסיכויים שנחזור לאותו מצב. יש סיכוי שאולי תלכו עם גנץ ולו כדי למנוע בחירות רביעיות?

"אין לנו בעיה עם גנץ האיש, יש לנו בעיה עם השיטה שהמפלגה שלו מייצגת. 'כחול לבן' מייצגת את מדינת תל אביב, אנחנו לא יכולים לשתף איתם פעולה. זה לא שאלה של תקציבים לעולם הישיבות. להפך, השמאל בישראל תמיד הציע לנו תקציבים יותר גבוהים למוסדות החינוך. אבל הנושא זה לא כסף או תפקידים. בסוף ביום יום יש לנו אחריות על כלל ישראל, לא רק על המוסדות שלנו. האחריות הזו מונעת מאיתנו לקחת חלק בממשלת שמאל. לצערנו הם רוצים למחוק כל זכר וסממן יהודי במדינת ישראל, הם רוצים לשלוט במערכות הדת בישראל, לחזון הזה אנחנו לא יכולים להיות שותפים. מפלגת הליכוד מנגד מייצגת את הציבור המסורתי, שיותר אכפת לו מהדת, ואיתם אנחנו יכולים לחיות בשלום".

בסופו של דבר, ההתעקשות שלכם על חוקים דתיים גרמה לכך שנקודת המחלוקת בישראל היא כבר לא בין ימין מדיני לשמאל מדיני, אלא בין מפלגות שיכולות לשתף פעולה עם המפלגות החרדיות למפלגות שמתנגדות אליכן...

"להפך, זו תמיד הייתה החלוקה הפוליטית, השאלה הייתה רק איך קוראים לזה, שאלה מדינית או שאלה דתית. למה לשמאל היה כל כך קל לוותר לפלסטינים על חבלי ארץ ישראל? מאותה סיבה שהם בעד חילול שבת בתל אביב הם היו בעד מסירת שטחים. הם שנאו את האר. בגלל קדושתה והם לא סובלים את התורה בגלל קדושתה. זה שורש אחד לכל הסיבות".

ליברמן תוקף אתכם בצורה ברוטלית בקמפיין הבחירות. חברים שלך מכנים אותו ''אנטישמי'', האם יש סיכוי שתשבו איתו באותה ממשלה?

"השאלה בסוף מי נותן את הטון בממשלה. אם ליברמן יסכים להצטרף לממשלת הליכוד והמפלגות החרדיות ולקבל את הכללים שלנו, אין לי בעיה. הבעיה שלנו זה עם מי שיקבע את הקו שלה".

לפני כמעט שנה הוא נבחר לכנסת לראשונה ונאלץ לוותר על האזרחות האמריקאית שלו. חודשיים אח"כ הכנסת פוזרה. בבחירות שעברו הוא החמיץ את הכנסת בעשרות קולות וכעת הוא לא יודע אם ייבחר. למרות הכל, הוא לא מתחרט: "כל ימי חיי אני חי לפי המטרות שמטילים עלי. ברגע שרבני דגל התורה הורו לי להתמודד, אני מבצע את ההוראות. בשדה הקרב בין מדינת ירושלים למדינת תל אביב אני חייל נאמן".

אחד התפקידים היותר מורכבים עליהם אחראי פינדרוס הוא מטה חרדים עובדים. בעבר השתייכו רבים מהם לשורות המפלגה, אך בשנים האחרונות התחושה הייתה כי המפלגה הולכת ומסתגרת והם נשארו בבית ביום הבחירות או גרוע מכך: חיפשו בית פוליטי במפלגות אחרות. לדבריו של פינדרוס זו הסתכלות  מוטעית: "יש בעיה בתוך הקהילות עצמן, שלמרבה הצער יש כאלה שמתקשים לקבל ולעכל את השונה. מי שקצת יותר מודרני מתקשה להכניס את הילדים שלו למוסדות ואלו בעיות מקומיות שלא קשורות אלינו כמפלגה. להפך, רבני 'דגל התורה' מיום הקמתה צעקו נגד מנהלים שלא מקבלים ילדים למוסדות חינוך, כי ההורים קצת "שונים" או "אחרים". זה חמור, אבל זה לא קשור אלינו ברמה הפוליטית. אנחנו כמפלגה, עוזרים לכולם ומסיעים לכל אחד.

בכל זאת, אתם מתנגדים לזרם החינוך הממלכתי חרדי. מה יעשו הורים שרוצים חינוך חרדי עם לימודי חול ברמה גבוהה?

"אכן, רשת 'החינוך העצמאי' שמחייבת ללמד את תלמידיה לימודי חול ברמה גבוה לפי החוק, לא פתחה בשנים האחרונות בתי ספר לבנים, מסיבות שונות. כעת הורו רבני החינוך העצמאי, שבמקומות ובישובים שתהיה לכך דרישה מצד ההורים, הרשת תקים בית ספר שיהווה פתרון חרדי הולם". בשלב זה פינדרוס עובר לתקוף את זרם הממלכתי חרדי. "מי שהקים את זרם החינוך הממלכתי חרדי היה שי פירון, שר החינוך בממשלת לפיד. המטרה שלו הייתה להקים מגמה שתציב אלטרנטיבה לחינוך החרדי המסורתי ואז בטקטיקת הסלאמי לסגור אט אט את התקציבים למוסדות החינוך החרדי, וגרוע מכך - לשלוט בתכני הלימוד. החינוך הוא נשמת אפנו ואנחנו מתנגדים לכל שינוי בתוקף. אם יש הורים שרוצים חינוך ברמה גבוהה יותר, בשביל זה יש את החינוך העצמאי".

בבית שמש קיים ת"ת 'נצח ישראל' שפועל תחת הממ"ח, איזה מסר 'דגל התורה' מעבירה להורים האלה במלחמה הזאת?

"אף אחד לא רב איתם. השאלה היא האם אני הולך לעודד פתיחת ממ"חים נוספים. ברגע שמגיע ראש העיר ואומר אני הולך לשים מיליוני שקלים בשביל לעודד אנשים ללכת לממ"חים, כדי לנסות להקטין את מוסדות הפטור או המוכש"ר (חיידרים), על זה אנחנו נלחמים שלא יקרה. זאת מלחמה נגד החינוך החרדי. אני לא הולך להקריב רבע מיליון חרדים, בשביל חמישה הורים שרוצים ממ"ח. אם כבר קמו, אני לא אסגור אותם".

"לכן אנחנו מתכוונים לדאוג לציבור הזה לבתי ספר של החינוך העצמאי. הגענו למצב הנוכחי כי לא דאגנו להם, אני מכה על חטא בעניין הזה. אני אומר זאת בגלוי, נכשלנו כשלא נתנו להם אלטרנטיבה ופתרון".

היום, כש'נצח ישראל' הוא עובדה מוגמרת, אתה תעזור להם במידה ויצטרכו?

"לא רואה סיבה שלא, אנחנו עזרנו לכולם".

עד כמה אתה ער למצוקת התחבורה הציבורית בבית שמש?

אני חושב שהעירייה צריכה להיכנס הרבה יותר חזק לעניין הזה. אני יודע שהמצב בעייתי וצריך הרבה יותר אקטיביות. בזמני כראש עיריית ביתר ניהלתי הרבה מאבקים על תחבורה ציבורית והיום יש שם תחבורה נורמלית. בחלוקה שבין חברות התח"צ, משרד התחבורה ועיריית בית שמש, מי שצריכה להוביל את המאבק זו העירייה, ואני אומר את זה בניסיון. צריך להילחם בצורה אקטיבית".   

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: החרדים האובדים (פרשת יתרו)

שולחן עורך: המבחן של בית שמש (פרשת בשלח)

שולחן עורך: תוכנית המעט (פרשת בא)

שולחן עורך: ימינה צעד! (פרשת וארא)

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.