שולחן עורך: ממשלת מאבק (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ל' חשון ה'תש"פ 28/11/19
מדוע כולנו משלמים את המחיר על אי הקמת הממשלה? • מי מתושבי בית שמש עשוי לשלם מחיר יקר מנשוא על בחירות שלישיות? • מה חושבים במשרד המשפטים על קומזיץ שנערך ברמב״ש א׳ בקיץ האחרון? • ואיך חושבת עיריית בית שמש לשווק את נווה שמיר לציבור הכללי? • ׳שולחן עורך׳: טור סיכום שבועי
רה"מ נתניהו ובני גנץ (צילום: אלעד מלכא)
רה"מ נתניהו ובני גנץ (צילום: אלעד מלכא)

ממשלת מאבק

בית שמש סוערת בשבועות האחרונים בשל מצב התחבורה הציבורית בעיר. התושבים שסובלים כבר שנים ארוכות מתשתיות לקויות ומחסור בקווי אוטובוסים ראויים, מתקוממים על המצב הקטסטרופלי של התחבורה בעיר.

כאן ב'מהדריניוז' סיקרנו בהרחבה את הקמתו של ועד הפעולה ע"י התושבים בניסיון לפתור את המצוקה הקשה. רה"ע ד"ר עליזה בלוך נדרשה אף היא לנושא ובדיון חירום שערכה בעניין, חשפה את שורש הבעיה: "לא מתקבל על הדעת שרבבות תושבי בית שמש יתמודדו עם ליקויי תחבורה ציבורית יומיומיים בשל שיתוק מערכתי בממשלת מעבר".

כלומר, מעבר לטענות הצודקות של התושבים כלפי העירייה, חברות האוטובוסים, משרד התחבורה או כל גוף אחר שאחראי לנושא, הבעיה האמיתית טמונה בעבודה שכבר כמעט שנה אין בישראל ממשלה מתפקדת. מדינת ישראל מצאת אחרי שני מערכות בחירות בעלות כוללת של קרוב ל-5 מיליארד שקל, עם ההוצאות הנלוות. ובעקבות כך, כל רגולציה, הכרחית ככל שתהיה, תקועה עמוק בתוך משרדי הממשלה מבלי יכולת ליישמה באופן מעשי.

וחשבתם שהסיפור נגמר רק בתחבורה הציבורית? תחשבו שנית. אתמול פרסם העיתונאי אבי גרינצייג ב'קו עיתונות' כי החל מתחילת השנה האזרחית הקרובה, כלומר בתאריך 01.01.20, תקציב המדינה כולו עובר לידיו של אדם אחד: החשב הכללי באוצר מר רוני חזקיהו. מעבר לכך, תקציב המדינה יהפוך בפועל לחודשי. כלומר, לוקחים את התקציב השנתי הקודם, מחלקים אותו ל-12 וכך מתקצבים כל חודש באופן נפרד. המשמעות היא שכל רפורמה ארוכת טווח שתוקצבה בהתאם, תתבטל.

מי שעשוי להינזק באופן משמעותי כתוצאה מכך הוא המגזר החרדי. כיום חלק גדול מכספי החינוך החרדי אינם מעוגנים בבסיס התקציב וישנה סכנה אמיתית לתקציב הישיבות שיקוצץ באופן דרסטי. ואם עולה לכם דה ז'ה וו מתקופת לפיד הזכורה לרעה, אתם לא טועים. לטענת בכיר באוצר, התקציבים לרוב המוסדות החרדיים יהיו עוד פחות מאשר בתקופת לפיד.

 

חבורת הספסל האחורי

החשש מבחירות שלישיות מטריד את מנוחתם של ראשי המפלגות. אף אחד לא מעוניין לסכן את מקומו הבטוח לטובת הרפתקה נוספת שאיש לא יודע כיצד היא תגמר. בשבוע שעבר החזיר בני גנץ את המנדט לנשיא ולמעשה הכריז כי כשל בניסיון להקים ממשלה. מאז נוספו עוד 21 יום בהם ניתן יהיה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על כל חבר כנסת ובלבד שיזכה לתמיכת 61 ח״כים. בינתיים המונה דופק ופתרון כלשהו שיוציא את המדינה מהסבך, לא נראה באופק.

אבל ההתרחשות האמיתית נמצאת בספסלים האחוריים של המפלגות השונות. שלושה נציגים מקומיים יש לבית שמש בכנסת ישראל, ושניים מהם ממוקמים במקומות אחרונים במפלגתם ולמעשה חותמים את רשימת חברי הסיעה. הראשון הוא ר״ע לשעבר ח״כ משה אבוטבול הממוקם במקום התשיעי והאחרון ברשימת ש״ס. בבחירות הראשונות לפני כחצי שנה ש"ס קיבלה רק 8 מנדטים ואבוטבול נותר בחוץ, ובבחירות השניות הצליחה המפלגה לעשות את הבלתי יאמן והשיגה 9 מנדטים, וכך מצא אבוטבול את עצמו בפנים. השניה, היא חברת הכנסת קטי שטרית מהליכוד הממוקמת אף היא במקום ה-31 והאחרון. שני הנציגים המוכשרים הללו מבינים היטב כי בסיטואציה שישראל הולכת לבחירות שלישיות, שום דבר לא מבטיח את מקומם בכנסת הבאה.

גולשי האתר ׳כיכר השבת׳ הופעתו השבוע לגלות דיווח לפיו ח״כ אבוטבול נפגש עם ״המתווך״ שמואל חייק ודחק בו להאיץ את השלום ולהביא לסיום המשבר המתמשך שצפוי להוביל לבחירות נוספות. אם לרגע תמה הקורא התמים, מה לאבוטבול החביב והנחמד ולאיש העסקים הלונדוני שמואל חייק, מקורבו של ליברמן שחתום על מספר בלתי מבוטל של ״עסקאות״ פוליטיות, הרי שכנראה החשש של אבוטבול מבחירות שלישיות שעשויות לפגוע בו, יתכן וגרמו לו לנסות ולהתערב בכל מחיר.

וכמובן שגם קטי שטרית לא שוקטת על שמריה. לאחר כתב האישום נגד נתניהו, הליכוד נמצא בסכנה של ממש לאבד חלק ניכר מכוחו בבחירות הבאות. לאחר הודעתם המשותפת של ראש הממשלה ויו״ר מרכז הליכוד חיים כץ על ביטוח הפריימריז בתוך המפלגה, הרי שלשטרית לא תהיה הזדמנות נוספת לשפר את מעמדה בתוך המפלגה. כל תוצאה מתחת ל-31 מנדטים, תותיר אותה מחוץ לכנסת הבאה. אם כך לא זו העת לחשות. השבוע ראינו אותה מתייצבת איתן לצידו של ראש הממשלה ומגיעה להפגנת התמיכה שנערכה בת״א למרות הימנעותם של רבים מבכירי וחברי הליכוד. איומיו של יו״ר סיעת הליכוד ח״כ מיקי זוהר על המתפקדים שיבואו חשבון עם חברי הכנסת שיבחרו שלא לבוא לעצרת, ככל הנראה גרמו לה לא לחשוב פעמיים ולהתייצב ברחבת מוזיאון ת״א בשעה 20:00 אפס אפס. מזל שלא הגיעה עם שלט.

ורק מילה על הח״כית השלישית, עומר ינקלביץ׳ מכחול לבן יכולה להיות לישון בשקט. מעבר לעובדה שמפלגתה, כחול לבן, עשויה רק להתחזק עוד יותר כתוצאה מבחירות שלישיות, הרי שמעמדה האישי בתוך המפלגה איתן ויציב. ינקלביץ׳ מקורבת ל׳קוקפיט׳ ונחשבת לאחת מחברי הכנסת שדעתם נחשבת במפלגה. במקרה של בחירות שלישיות שבסופן בני גנץ יצליח להרכיב ממשלה, האם נמצא את עצמנו עם שרה חרדית ראשונה, ועוד תושבת בית שמש? ימים יגידו.

 

שבת אחים ואחיות

בשקט בשקט מבלי ששמנו לב, חלפה על פנינו השבוע דרמה של ממש. הסיפור החל כאשר בקיץ האחרון סערו הרוחות בעקבות שתי פסיקות דרמטיות של בית המשפט בנוגע לאירועים בהפרדה למגזר החרדי. אירוע אחד בעיר עפולה שלבסוף התקיים בעקבות ערעור שהגישה העירייה, ואירוע שני שהיה אמור להיערך בחיפה, והתבטל בגלל פסיקת בית המשפט לפיה לא ניתן לקיים אירועים לגברים בלבד כיוון שהדבר מהווה הדרה של ציבור הנשים.

אממה, לאחרונה פרסמה עיריית חיפה כי בכוונתה לקיים אירוע לנבחרות ציבור בשלטון המקומי כשכולו מיועד לנשים בלבד. חבר המועצה מנחם קפלן מטעם דגל פנה למשנה ליועמ"ש דינה זילבר הממונה על הנושא במשרד המשפטים, וביקש הבהרות כיצד ניתן לקיים אירוע המדיר את ציבור הגברים ואינו מקיים שוויון בין המינים.

למרבה התדהמה, במקום שבמשרד המשפטים יבינו את האבסורד הטמון בהתנהלות הזו, הם בחרו להגן על העמדה המעוותת שהציגו. במכתב תגובה רשמי שקיבל קפלן ממשרד המשפטים נאמר לו כי "בישראל לא קיימת תופעה של הדרת גברים מהמרחב הציבורי או הפלייה של גברים במשאבים ציבוריים או בקבלת שירותים" ומשום כך אין בעיה לקיים אירוע שגברים מודרים ממנו.

העמדה הפתלתלה שמציג משרד המשפטים במטרה להגן על האג'נדה שלו, מוכיחה לנו שני דברים: האחד, עד כמה הכרחי לבצע רענון במשרד המשפטים. המשימה הראשונה במעלה עבור כל ממשלת ימין שתקום היא לבצע ניקוי אורוות בבנין ברח' צאלח א דין בירושלים, אחרת נמצא את עצמינו כבולים לאג'נדות זרות של פקידים שאינם אפילו נבחרי ציבור. שנית, עד כמה יכולה להשפיע הדנימיקה בין המגזרים בתוך העיר בצורה קריטית.

הרי הסיפור החל בעתירות קנטרניות שהוגשו נגד אירועים שקיימה עיריית חיפה עבור הציבור החרדי. עיריית בית שמש גם היא סיכמה קיץ גדוש באירועים, חלקם היו מיועדים לציבור הכללי, אחרים לציבור הדתי לאומי וחלקם - אירועים שנערכו לציבור החרדי בהפרדה מלאה. וכמובן שאיש אינו עתר והתלונן, משום שכשאר כל מגזר מקבל את היחס המגיע לו בצורה הטובה ביותר, מעתירות מזיקות יש רק מה להפסיד.

 

שיווק זה כח

כששווקה שכונת נווה שמיר לראשונה, עוד בתקופת ראש העיר הקודם, האסטרטגיה הפרסומית שנקטו בה המשווקים הייתה להסתיר את העבודה שמדובר בשכונה בעיר בית שמש. "קרוב לעיר, קרוב לטבע" קראה המודעה לקהל הרוכשים הפוטנציאלי. "נוף של צימר בעמק האלה. 45 דקות מתל אביב ו- מירושלים". איפה השכונה נמצאת? תעלומה. הקמפיין הזה אמנם נכשל, אבל לפחות עמדה בבסיסו הנחת יסוד הגיונית.

מדוע שתושב חילוני ממוצע ירצה להכניס, מבחינתו, "ראש בריא למיטה חולה"? עבורו בית שמש היא עיר שמופיעה לעיתים קרובות בתקשורת בהקשרים שליליים. מאבקים על הדרת נשים, יריקות על ילדות ועוד עלילות מסמרי שיער. בעיניו בית שמש היא עיר חרדית קיצונית והסיכוי שיקנה דירה בשכונה הממוקמת בעיר כזו, שווה לסיכוי שיקנה דירה בטייבה.

בשנה האחרונה עושה עליזה בלוך כל מאמץ לשנות את תדמיתה של בית שמש מבחינה תקשורת. באמצעות מערך דוברות מקצועי ומיומן, היא מופיעה לעיתים קרובות בכלי התקשורת הכלליים ומציגה את פניה האחרות של בית שמש. מספרת את סיפורה החיובי והיפה של העיר. אם יש סיכוי כלשהו להביא קהל שאיננו חרדי לעיר הזו, הוא רק באמצעות פעילות שכזו. מהלך ארוך טווח שיסיר אחת ולתמיד מעל בית שמש את תדמית העיר הקיצונית והמפחידה.

משום כך, ההחלטה להקצות תקציב נוסף של כמיליון שקלים עבור שיווק נווה שמיר לציבור הכללי, הייתה מפתיעה מאד. הנתונים ברורים מאד, מבלי להלאות במספרים, המציאות היא שרוב מוחלט של הזוכים במחיר למשתכן בשכונה הינם חרדים, וכן חלק משמעותי מהרוכשים. הניסיון עד כה לקבוע עובדות בשטח ולמתג את השכונה כחילונית צלח, אז מדוע לבזבז תקציבי ענק בניסיונות סרק נוספים? נדמה כי מוטב יהיה לו העירייה והעומדת בראשה ימשיכו בפעילות המבורכת לשפר את שמה של העיר ואולי באמצעות כך לגרום לנווה שמיר להפוך לשכונה הטרוגנית שתכיל את כל המגזרים זה לצד זה.

צפו בכתבה ששודרה בשנת 2017 ב'כאן 11' על שיווק שכונת נווה שמיר: 

 

לטור של השבוע הקודם >> שולחן עורך: להלך בין הטיפות

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.