שולחן עורך: ממשלת מיאוס (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ט"ז אדר ה'תש"פ 12/03/20
המפץ הפוליטי של אורלי לוי-אבקסיס • מה הפדיחה הגדולה שעשו בכחול לבן • האם האפשרות לממשלת מיעוט ירדה מהפרק • איך דווקא התפרצות הקורונה תביא לממשלת אחדות • והרוח החדשה שנושבת במסדרונות עיריית בית שמש • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
ליברמן וחברי הקוקפיט, השבוע (צילום: אלעד מלכה)
ליברמן וחברי הקוקפיט, השבוע (צילום: אלעד מלכה)

סקירה מהירה של תמונת המצב הפוליטי מגלה כי המשבר העמוק שאליו נקלעה ישראל בשנה האחרונה, רק התעצם בשבוע האחרון. אם מאן דהו חשב כי בחירות שלישיות יביאו את הפתרון ויגאלו אותנו מהמצב הקשה, הגיעו התוצאות הסופיות שהתקבלו השבוע וטפחו על פנינו העייפות. תיקו פוליטי מושלם שלכאורה לא מותיר אף פתרון מלבד ממשלת אחדות רחבה. אך האם זו אפשרות ריאלית בכלל לאור האיבה העמוקה השוררת בין הנוגעים בדבר?

המפץ הפוליטי שאירע עם הודעתה של חברת הכנסת אורלי לוי אבוקסיס  שלא תתמוך בממשלת מיעוט הנשענת על הימנעות של הרשימה המשותפת, חשפה את כחול לבן במערומיה. רק בתחילת השבוע הסתובבו ראשי המפלגה זחוחים והתרברבו על המהירות שבה נתניהו הכריז על עצמו כמנצח בבחירות. מבחינתם צמד המושגים ראש הממשלה נתניהו הפך להיסטוריה ורק נותר לחלק את התיקים בממשלת המיעוט שהם מקימים. אלא שאז הגיעה הודעתה של לוי אבקסיס וטרפה את הקלפים. 

קשה לחשוב על פארסה פוליטית מביכה מזו, בזמן שכחול לבן היו עסוקים בלספר לתקשורת איך הם מחליפים את נתניהו שהפסיד בבחירות, לא היה מי שידאג לתפור את הקצוות כמו שצריך. מי שחיפש סיבות מדוע השר אריה דרעי בחר פעם אחר פעם להחתים את גוש הימין על מסמך הנאמנות לנתניהו, קיבל את התשובה בפדיחה שעשו כחול לבן. עם כל הכבוד לפוליטיקה החדשה שמנסים לעשות בגוש המרכז-שמאל, מסתבר שיש להם עוד הרבה מה ללמוד מהשועלים הותיקים בכנסת ישראל.

אז מה עכשיו, האם התקלה הזו תרפה את ידיהם של ראשי כחול לבן? האם האופציה של ממשלת מיעוט ירדה לחלוטין מהפרק? תלוי את מי שואלים. בגוש הימין כבר מיהרו לחגוג אחרי ההודעה של לוי-אבקסיס, שם משוכנעים שהמהלך להקמת ממשלת מיעוט כבר לא אפשרי מבחינה מעשית וכעת הרגע למצוא פתרונות חלופיים. אך נדמה שדווקא בקוקפיט של כחול לבן לא אומרים נואש. הבוקר התראיין בוגי יעלון לגלי צה"ל והסביר את הפארסה המרהיבה שעשו עם הפרת הבטחת הבחירות של כחול לבן שלא ללכת לממשלת מיעוט. לטענתו בהחלטה איזו הבטחה להפר - לא לשבת עם נתניהו או לא להסתייע במשותפת - הם העדיפו להפר את השניה, והצהיר שוב: לא נשב עם נתניהו, השגנו רוב שימליץ על גנץ.

עד כמה שהדבר נשמע אבסורדי, יתכן והישועה תגיע דווקא בגלל מגיפת הקורונה. המחלה שמאיימת להשבית את אורח החיים בישראל ובכל רחבי העולם, מכניסה את כולם לפרופורציות שביחס אליהם הדרמה הפוליטית פה נראית איזוטרית לחלוטין. בתוך זמן קצר מאד לא תהיה ברירה אלא להקים ממשלת חירום לאומית שתטפל באופן רציני ויסודי במגיפה, במטרה להמשיך לאפשר בישראל אורח חיים תקין ככל הניתן תוך שמירה מרבית על בריאותם של אזרחי ישראל. אפילו מתנגדיו הגדולים ביותר של נתניהו ויריביו הפוליטיים המושבעים, מבינים כי בעת הזו הכרחי שישב ליד ההגה מנהיג אחראי ומנוסה שיודע לתת מענה למצוקה שכזו.

ברגע שבכחול לבן יבינו כי האפשרות של ממשלת מיעוט הנשענת על הימנעות של הרשימה המשותפת, אינה מעשית יותר, הן בעקבות הודעתה של ח"כ אורלי לוי אבוקסיס, והן משום כוונתן של יועז הנדל וצבי האוזר שלא לתמוך בממשלה שכזו, יחפשו בקוקפיט סולם לרדת מהעץ עליו טיפסו. האפשרות של בחירות רביעיות הן מכת מוות עבור המפלגה הזו, במיוחד לאחר שהפרו ברגל גסה את הבטחת הבחירות שלהם שלא להקים ממשלת מיעוט גם לא בהימנעות של הרשימה המשותפת.

סקרים שנערכו מגלים כי כמחצית ממצביעי כחול לבן מתנגדים לממשלה שכזו, ועצם ההוכחה כי נתניהו צדק כשהזהיר ממהלך שכזה וחשיפת השקר של ראשי המפלגה שהבטיחו מפורשות כי לא יעשו צעד שכזה, יחסלו סופית את המפלגה. עבור כחול לבן, התפרצות הקורונה הינה סולם חיוני לרדת מהעץ. בחסות המשבר הבריאותי והכלכלי והעובדה שישראל חייבת ממשלת מתפקדת שתטפל במשבר הן מבחינה תקציבית והן מבחינה מקצועית, יוכלו כחול לבן להצטרף לממשלת נתניהו בתקווה מצידם שההליך המשפטי שאיתו מתמודד נתניהו, יעשה עבורם את העבודה בהמשך.

ואם לא השיקול האחראי למען טובת מדינת ישראל יעשה את העבודה וידחוף את כחול לבן פנימה אל הממשלה, אזי ישנו השיקול הפוליטי הצר שהוא משמעותי לא פחות. תמונת המצב כרגע היא כזו: ליברמן כבר הספיק לעשות היום פרסה ולהודיע כי הממשלה הרצויה של של הליכוד וכחול לבן וכל היתר תומכים מבחוץ, זהו שינוי כיון רציני מצד אדם שרק בתחילת השבוע הודיע כי נתניהו סיים את דרכו הפוליטית. ומן העבר השני עומד עמיר פרץ ומחזיק בידיו את הקלפים צמוד לחזה. בתחילת ישיבת הסיעה היום הודיע פרץ כי אינו מתכוון להצטרף לממשלה צרה עם נתניהו, אך כבר במהלך הישיבה עצמה הופעלו עליו לחצים מצד רוב חברי הנהלת המפלגה להצטרף לממשלת נתניהו. בסיומה של הישיבה כבר הודיע פרץ כי במידה וגנץ יכשל בהרכבת הממשלה, ישקלו במפלגה להצטרף אל נתניהו.

המשמעות של ההתפתחויות הללו היא שגם בכחול לבן מבינים כי במידה והשותפות שלהם לגוש יקדימו אותם בהצטרפות אל נתניהו, הם ימצאו את עצמם בסיטואציה שגם אכלו את הדגים המסריחים, גם לקו וגם גורשו מהעיר ולכן סיכוי סביר ביותר שבקרוב מאד הם יבינו שמלבד ממשלת אחדות אין אפשרות אחרת. ביום ראשון הקרוב יח מצעד הממליצים בבית הנשיא, ויתכן מאד שעד אז נהיה מאחורי כמה אירועים פוליטים מסעירים שישנו את פני התמונה. 

ארץ חדשה

בתקופה האחרונה בעיר בית שמש עברה מספר טלטלות בתחום איוש המשרות הבכירות בהנהלת העיר, בראש ובראשונה בהתפטרותה של המנכ"לית מירה מינס, שהצטרפה להתפטרות המוקדמת של הדוברת דפנה כהן נוריאל שסיימה היום באופן רשמי את תפקידה. ובכלל, שורת עזיבות במגוון תפקידים נתנו תחושת אי נוחות לגבי הנעשה במסדרונות העירייה. אך בשבועיים האחרונים נדמה כי רוח חדשה נושבת בבניין, שני מינויים מרשימים ביותר, האחד מנכ"ל העירייה החדש איתמר ברטוב שמביא איתו רזומה מכובד ביותר במגוון תפקידים ניהוליים במשק. והשני,  מינויו של יועץ התקשורת רועי לחמנוביץ' לדובר העירייה החדש. שוב, מינוי איכותי שעשוי לשדרג עוד יותר מערך הדוברות המעולה שהוקם בעירייה. 

עבור תושבי העיר כולה נותר לקוות כי המינויים הללו אכן יעלו את הנהלת העיר על דרך המלך ללא דרמות נוספות או אירועים חריגים. בתקופה הקרובה מדינת ישראל בכלל והשלטון המקומי בפרט עומדים בפני טלטלה שעדיין מוקדם להעריך כיצד היא תסתיים. חשוב ביותר שעל יד ההגה יהיו ידיים מיומנות שידעו לנווט את הספינה בסערה המתפרצת ובאה. 

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: הניתוח הצליח, החולה מת (פרשת תצווה)

שולחן עורך: משתה נתניהו (פרשת תרומה)

שולחן עורך: מלחמה על הדגל (פרשת משפטים)

שולחן עורך: החרדים האובדים (פרשת יתרו)