שולחן עורך: ממשלת קורונה (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ג אדר ה'תש"פ 19/03/20
עד כמה התפרצות הקורונה תשנה סדרי עולם בעתיד • מדוע החליט מרן שר התורה להמשיך את הלימודים בתלמודי התורה • איך הגיבו במשרד הבריאות לכשל בהסברה למגזר החרדי • מהו הצד החיובי בנגיף הקטלני • והאם סוף סוף תקום ממשלת אחדות בישראל • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
צילום: מארק ניימן / לע"מ
צילום: מארק ניימן / לע"מ

התפרצות הקורונה בעולם בכלל ובישראל בפרט, מסתמנת ככל הנראה כאירוע אולי המשמעותי ביותר מאז מלחמת העולם השניה. תופעה אדירת ממדים שעתידה לשנות סדרי עולם. מעטים המקרים שמשפיעים ברמה כזו על מגוון רחב של תחומים, אם זאת מערכת הבריאות, הכלכלה או על אורח החיים הציבורי באופן כללי.

הקורונה היא כזו. עוד מוקדם להתחיל ולהעריך עד מתי האירוע יהיה נוכח בחיינו, האם בכלל יצליחו המדענים לפתח חיסון שימגר את הנגיף או אולי יקוו שמזג האוויר החם שיגיע עם הקיץ יעשה את העבודה ויבלום את ההידבקות ההמונית. אך דבר אחד ברור, מה שהיה שוב לא יהיה. שגרת החיים כפי שהתרגלנו עליה עד כה, תאלץ להשתנות בין אם נרצה בכך או לא, ולא לפרק זמן מועט.

העובדה שמאות אלפי ישראלים מצאו את עצמם החודש הזה מחוסרי עבודה, תשפיע באופן אקוטי על המשק הישראלי. עשרות אלפי משפחות של עצמאיים שנאלצו לסגור את העסק או שכירים שפוטרו, יאלצו לפתח חשיבה מחודשת על התמודדות בעתות משבר. שנים רבות ייקחו עד שמדינת ישראל תצליח לצמצם את הפערים שייווצרו מהתקופה שבה הכלכלה המקומית מושבתת.

וזה עוד לפני שדיברנו על ההיבט הבריאותי. הלב היהודי התכווץ למראה הצו של משרד הבריאות המורה על סגירת היכלי הישיבות, תלמודי התורה והכוללים. מי היה מאמין שעידן הנוכחי, במדינת ישראל, יאסרו על פתיחת מוסדות לימוד תורה. אבל בקרב כל גדולי הרבנים ישנה הסכמה גורפת כי ההנחיות של משרד הבריאות נועדו בכדי להציל חיים. כפשוטו.

רבים הרימו גבה כאשר שמעו את החלטתו של מרן שר התורה הגר"ח קניייבסקי שליט"א שקבע בסוף השבוע שעבר כי על תלמודי התורה להמשיך ולפעול כרגיל. יומיים חלפו, ומשרד הבריאות החריף את ההנחיות, ובהתאם גם גדולי ישראל התאימו את פסיקתם לפיה גם בתלמודי התורה והישיבות הקדושות לא ילמדו בקבוצות של יותר מעשרה תלמידים בחדר.

למרות הרינונים בתקשורת על חילול השם שנגרם כתוצאה מהחלטת גדולי ישראל, כיום ניתן לראות דווקא להפך, את הקידוש השם האדיר שעבר במסר הברור של גדולי ישראל: הפסקת לימוד התורה של תשב"ר, מסוכן לא פחות ואף יותר מהידבקות בקורונה. מלבד ההשתדלות שמחובתנו לעשות בכדי לקיים את הציווי של "ונשמרתם", ובכך לציית להנחיות משרד הבריאות, חשוב שתהיה ברורה המשמעות החמורה של הפסקת לימוד התורה.

לקח לציבור החרדי כמה ימים בכדי להתרגל למציאות החדשה שנכפתה עליו. הDNA החרדי מתקומם באופן אוטומטי מפני גזירות שנכפות עליו על ידי השלטונות ולכן ראינו במהלך השבוע מראות של קהילות חרדיות שבחרו שלא לציית להוראות משרד הבריאות ועשו דין לעצמם. מהר מאד במשרד הבריאות הבינו שהמסר לא מחלחל כראוי, ויצאו בקמפיין ייעודי הנועד למגזר.

לשם כך נשכר יועץ תקשורת חרדי ידוע שהחל לרכז את נושא ההסברה למגזר החרדי. בשיתוף פעולה עם כלי התקשורת החרדיים, רמקולים שהסתובבו בריכוזים החרדיים ומודעות ענק ברחובות, הצליחו במשרד הבריאות להגיע אל הקהילות החרדיות ולהבהיר את החשיבות הקריטית שבציות להנחיות. "עדיף להישאר בבית בחיים, מלהגיע לבית החיים" זעקו הקירות.

את הדאגה מפני הזלזול של הציבור החרדי להנחיות ניתן היה לראות גם בדבריו של ראש הממשלה. בראיונות לתקשורת אמר נתניהו כי אם הציבור החרדי לא ישנה את הרגליו ואת יחסו להנחיות משרד הבריאות, הוא ישקול להפוך את ההנחיות לצו מחייב שיסכנו בעבירה פלילית כל מי שעובר עליהם. וזה כמובן סיפור אחר לחלוטין, קנס של אלפי שקלים לכל אמא שתצא לפארק עם ילדיה, הוא תרחיש שלא נרצה לראות.

 

נגיף חיובי

אבל בין כל הכאוס והאווירה העכורה שהנגיף מייצר בקרב הציבור, בעת הזו ניתן לראות את עם ישראל בגדלותו ובשעתו היפה. עשרות ארגוני חסד עם מאות מתנדבים יצאו במיזמים המסייעים לחולים, למבוגרים השוהים בביתם או לאלה שנאלצו להיכנס לבידוד. במשך השבוע האחרון ראינו את ההיערכות של ארגוני החסד בבית שמש מכל הקהילות, בכל השכונות ובכל המגזרים - פעילות יוצאת דופן המחממת את הלב.

וזה המקום לתת מילה טובה להתנהלות עיריית בית שמש במשבר הקורונה. שם לא חיכו שהנגיף יכה בבית שמש, אלא קיימו את כלל ההיערכויות עם כל הגורמים הרלוונטיים עוד בטרם נזדקקו להם ב"ה. מוכנות נמדדת בהיערכות נכונה מראש ולא בכיבוי שריפות לאחר שהן נדלקות. ניכר היה שמקבלי ההחלטות פועלים בצורה מסורה ואחראית ומגיעים לאירוע הזה כשהמערכות מוכנות כראוי, ושאפו על כך. 

 

הקורונה עשתה את שלה, הקורונה יכולה ללכת

ומן הסולידריות והערבות ההדדית אל הפוליטיקה הקטנונית והמכוערת. לאחר שנשיא המדינה הטיל על בני גנץ את מלאכת הרכבת הממשלה, בקוקפיט הבינו כי ממשלת מיעוט הם לא יצליחו להקים לאחר שחברי הכנסת האוזר והנדל הודיעו על כוונתם להתנגד לממשלת שכזו הנשענת על הימנעות הערבים. ובכלל, הרי משבר הקורונה מחייב הקמת ממשלת אחדות שתאפשר לרה"מ נתניהו להמשיך ולטפל במשבר כפי שהוא עושה עד כה בהצלחה מרשימה.

אז מה עושים? מנסים לקבוע עובדות בשטח שישארו עמנו גם לאחר הקמת ממשלת האחדות. לדוגמה, הדחת יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין מתפקידו והצבתו של ח"כ מאיר כהן מיש עתיד במקומו. חשוב להבין, להחלפת יו"ר הכנסת תהיה משמעות אדירה מבחינת גוש הימין, וברגע שהמהלך אכן יקרה, סביר מאד שח"כ גפני יוכל להיפרד לשלום מראשות ועדת הכספים, וזו רק תהיה ההתחלה. נכון לעכשיו היוזמה טרם יצאה אל הפועל, בתקווה כי בימים הקרובים כבר תוקם ממשלה והמהלך יחסך מאיתנו.

נכון לעכשיו תקוות הימין היא שגנץ יתעשת וינער מעליו את לפיד ויעלון הבולמים את יוזמת האחדות. שני הפוליטיקאים הללו שכהנו בעבר כשרים בממשלת נתניהו ופוטרו על ידו מונעים אך ורק מתאוות נקם ולכן מסכלים את האחדות במו ידיהם. מישהו היה מאמין שבוגי יעלון, איש הימין המובהק, ייאות להקים ממשלה בשיתוף פעולה עם מפלגת בל"ד? אך כנראה שהשנאה מעוורת כל אדיאולוגיה. כאמור, התקווה היא שגבי אשכנזי וגנץ יעשו את הדבר הנכון למדינת ישראל ויקחו את האחריות על גבם.

נכון לשעה זו נראה כי בני גנץ נוטה להסכים להקמת ממשלת אחדות כשנתניהו מכהן ראשון כראש ממשלה ברוטציה - גם במחיר פירוק כחול לבן. חרף חשדנותו כלפי נתניהו, גנץ נוטה לקדם את המהלך בתנאי שמועד החילוף ברוטציה יעוגן בחוק. מחלוקות רבות היו בין המפלגות לאחר הבחירות הקודמות, אך הפעם שני הצדדים מסכימים שנתניהו יהיה הראשון לכהן כראש הממשלה.

השאלה שכרגע עומדת בבסיס המחלוקת, היא פרק הזמן שבו נתניהו יכהן בתפקיד. נתניהו דורש לכהן שנתיים לפני שגנץ יחליף אותו, אך בכחול לבן רוצים שנה של נתניהו, שנתיים של גנץ ואז שנה רביעית של נתניהו במידה ויצא זכאי במשפט. יו"ר ש"ס אריה דרעי מנסה לפשר בין הצדדים ואף התחייב בפני גנץ כי במקרה שהרוטציה לא תמומש במועד המוסכם, הוא יפסיק לתמוך בנתניהו.

יעלון כבר הבהיר לגנץ כי לא ייכנס לממשלת אחדות בראשות נתניהו, גם אם יושגו הסכמות על כך עם הליכוד. במקביל, אשכנזי העביר מסר כי לא יהיה חלק מממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, ולפיד עדיין מתלבט האם להישאר באופוזיציה. כך או אחרת גנץ סבור שגם במקרה שבו יעלון ולפיד יסרבו להיכנס לממשלה, חלק מחברי הכנסת של מפלגותיהם, יעדיפו להכנס לממשלה שכזו. מה יהיה בסוף? ימים יגידו.