שולחן עורך: משתה נתניהו (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ב' אדר ה'תש"פ 27/02/20
מדוע הוחלט לקיים את כינוסי האדמו"רים ברחובה של עיר • מה היעד שהציבה יהדות התורה עבור מספר הקולות בבית שמש • למה ביטלו בכחול לבן את כנס הבחירות של גנץ שתוכנן בעיר • כמה מצביעי עוצמה יהודית יש בבית שמש • ואיך דווקא ש"ס יכולה להוות עבורם אלטרנטיבה • 'שולחן עורך' - טור סיכום שבועי
צילום: רווח הפקות
צילום: רווח הפקות

פחות ממאה שעות נותרו עד לפתיחת הקלפיות והמפלגות יוצאות במאמץ אחרון לגייס את כל מאגר הקולות הטבעי שלהן. בשבוע האחרון ראינו בבית שמש את המעמד האדיר של אגודת ישראל בנוכחות גדולי האדמו"רים שליט"א שיצאו למסע בקרב הריכוזים החרדיים הבולטים ברחבי הארץ. הכינוסים הללו נעשו כתחליף למעמד המקובל בכל מערכת בחירות של כנס אחד מרכזי שמתקיים בירושלים או בני ברק.

המטרה שעומדת מאחורי ההחלטה הזו היא הרצון להגיע אל כל מאגר הקולות הקיים ולנסות לסחוף את כולו אל הקלפי. כדי שגם מצביעים שבבחירות קודמות העדיפו שלא להצביע מסיבות כאלה ואחרות, יבינו הפעם כי זוהי מערכה שעשויה  להכריע את גורל המדינה לטווח הרחוק. לשם כך לכל מפלגה יש תכנית מגירה באמצעותה מתכוונים לפעול ביום הבחירות בשאיפה למצות עד תום את פוטנציאל הקולות בעיר.

גם מטה דגל התורה בבית שמש מקיים בימים האחרונים ישיבות חירום במטרה לשחזר את ההישג מהבחירות האחרונות, אז בית שמש הציגה את הגידול היחסי המשמעותי ביותר בהצבעה ליהדות התורה ביחס לבחירות הקודמות. הפעם ינסו מנהלי המטה לגייס קולות נוספים שאולי יביאו את המנדט השמיני והמיוחל. לשם כך יגיע לעיר במוצאי השבת הקרובה מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שליט"א למעמד שיתקיים ברמב"ש א' בנוכחות אלפי תושבים.

היתרון הגדול של הבחירות הנוכחיות, הן שבניגוד למערכות קודמות שההחלטות בקמפיין התקבלו על סמך הערכות והימורים, הפעם הכל אמפירי. כל צעד שנעשה, כל שיתוף פעולה, כל חתימה על הסכם, ניתן לבדיקה האם המהלך הוכיח את עצמו בבחירות האחרונות והשתלם מבחינה אלקטורלית. באם הוחלט לבקש ממרן שר התורה לצאת שוב לעצרות ברחבי הארץ, כנראה שישנן אינדיקציות שהמהלך הצדיק את עצמו בפעם האחרונה.

אחד האנשים הפופולריים ביותר בתקופת מערכת הבחירות הוא ר' אברהם ובר, "איש המספרים" של דגל התורה וחבר ועדת הבחירות המרכזית. ובר שולט בנתונים ושולף אותם כלאחר יד. בימים שלפני יום הבוחר הוא מסייר במטות ברחבי הארץ ומעדכן את היעדים לכל עיר. "בית שמש צריכה להגיע ל-16,300 קולות ליהדות התורה", אומר ובר בשיחה עם כותב השורות. "בבחירות האחרונות קיבלנו פה קצת יותר מ-15 אלף, הפעם אפשרי לעבור את ה-16".

מאיפה יגיעו הקולות הנוספים, שאלנו. "על פי הנתונים שלנו, כ-800 בעלי זכות בחירה חדשים הצטרפו לעיר מאז הבחירות האחרונות. מעבר לכך יש לנו אינדיקציה על חלק מהציבור הדתי-לאומי שמאס בהתנהלות הפוליטית של ימינה ויצביע ליהדות התורה הפעם. עם עבודה נכונה של המטות, אפשר להגיע ליעד הרצוי" הוא עונה.

"שלא תטעו, השקט ברחובות לא מעיד על אדישות", טוען ובר. "המטה בבית שמש הרבה יותר מיומן והכל עובד בצורה ממוחשבת יותר. יש לנו פילוחים מבחירות קודמות מי לא בא להצביע ואנחנו יודעים לשים דגש במקומות הנכונים. אולי אין את "הנשמה" שהייתה במערכות קודמות כי אנשים כבר התרגלו, אבל העסק עובד בצורה מקצועית ויעילה יותר מבעבר".

 

צניחה חופשית

באופן כללי סקרי השבוע האחרון היטיבו עם גוש הימין. לראשונה במערכת הנוכחית הליכוד חזר להוביל על כחול לבן בתור המפלגה הגדולה ביותר, והיא עושה זאת רגע לפני קו הסיום. ש"ס זוכה למחמאות מקיר לקיר על עוד קמפיין מדויק שפונה אל הציבור המסורתי ומשיב אותו הביתה. הסקרים האחרונים מדברים על קרוב ל-59 מנדטים לגוש הימין, כשרק עוצמה יהודית עומדת בין הגוש לבין מחסום ה-61 מנדטים המיוחל.

את ההיחלשות של כחול לבן ניתן לראות, מלבד בסקרים, גם בשטח עצמו. קחו לדוגמא את בית שמש, ביום רביעי שעבר היה אמור להתקיים כנס פעילים ענק בעיר בהשתתפות יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה ח"כ בני גנץ. פליירים פורסמו, הפעילים קיבלו מודעות Save The Date המבקשות מהם לשריין את התאריך, אך בזה הסיפור הסתכם. מסתבר שבשלב מסוים החליטו בכחול לבן להקיש ביטול על הכנס, יתכן והבינו שהכוח האלקטורלי של המפלגה בעיר אינו מספיק בכדי לקיים כנס בחירות גדול. נוכחות דלה מדי של משתתפים, תגרום נזק תדמיתי לקמפיין.

הפיצוי למצביעים המקומיים שהתאכזבו הגיע השבוע ביום שלישי. חברת הכנסת עומר ינקלביץ' אירחה בעיר חוג בית בהשתתפות חברי הכנסת צבי האוזר ומיקי לוי. לקראת סיום האירוע הופתעו המשתתפים לגלות אורח נכבד שהפתיע ובא, בני גנץ בכבודו ובעצמו. שוב, האסטרטגיה פשוטה: האירוע קטן מדי מכדי לפרסם את השתתפותו של גנץ, זה לא מצטלם טוב, אבל עדיין חייבים להפגין נוכחות ולכן הפתרון נמצא בדמות הפתעה בסוף הערב. האם זה מה שיביא לכחול לבן את התמיכה של תושבי בית שמש? קשה להאמין. וכך מסע הבחירות שהחל עם ביקור עבודה בעיר והבטחות לשיפור התחבורה הציבורית, הסתיים בקול ענות חלושה.

 

לפרוש בשיא

כפי שציינו קודם, הסיפור של עוצמה יהודית עשוי להיות סיפורה של מערכת הבחירות כולה. המפלגה שהגיעה לשיא בבחירות הקודמות עם מומנטום אדיר, השיגה 84 אלף קולות שהשאירו אותה רק עם המחמאות, אבל מחוץ לכנסת. הפעם הולך להם הרבה יותר קשה. את הקמפיין הם התחילו על הסוס באותו חיבור מפורסם עם הבית היהודי שעקף את סמוטריץ' מימין, אך מאז הרבה השתנה כאן.

נכון להיום על פי ההערכות, עוצמה יהודית תקבל בסביבות ה-50 אלף קול בלבד, כשבכל יום שעובר המספרים עשויים לרדת עוד. בבית שמש קיבלה עוצמה יהודית בבחירות האחרונות 1,487 קולות. זהו אמנם לא מספר משמעותי, אך בצירוף עם מספר הקולות שמקבלת המפלגה בערים נוספים ברחבי הארץ, מדובר במאסה שיכולה להכריע את הבחירות.

האם יש סיכוי לשנות את הצבעתם של אותם תושבים? "אני מחבב מאוד את המפלגה הזו ואת אנשיה" אומר ח"כ משה אבוטבול מש"ס, " אבל היא לא עברה את אחוז החסימה כבר שני מערכות בחירות, גם עכשיו אין לה סיכוי לעבור וזה לא סוד. אני חושב שבשם האחריות נכון שכל אלו יצביעו הפעם ש"ס. ש"ס גם תיתן להם את הגב לישובים ולחיזוק התיישבות, וגם תשמור על היהדות במדינה, אלו שני עוגנים שחשובים ביותר למצביעי 'עוצמה יהודית', ואת זה תנועת ש"ס תיתן להם עם כל הלב והנשמה" מוסיף אבוטבול.

אמש במסיבת העיתונאים הציג איתמר בן גביר לנתניהו רשימת דרישות מופרכת ובלתי מציאותית בתמורה לפרישה מהמירוץ. ביטול הסכמי אוסלו, הפסקת העברת כספים לחמאס, הוצאת השופטים מהוועדה למינוי שופטים, סגירת רחבת המשפחות בכותל, הוצאת הוואקף מהר הבית ופינוי של חאן אל אחמר עד למחר, יום שישי.

זהו איננו קרב פוליטי, זהו קרב תקשורתי, קרב על הנרטיב. בן גביר מבין היטב שהוא לא מתקרב בכלל לאחוז החסימה והוא כבר מכין את היום שאחרי, את ההסברים מדוע הוא לא פרש מהמרוץ ואיפשר הקמת ממשלת ימין. מה אתם רוצים ממני, יגיד אז בן גביר, אני הסכמתי לפרוש בתמורה לקידום הנושאים החשובים ל'עוצמה יהודית'. אז זהו, שגם הוא יודע היטב שרשימת הדרישות הזו היא בלתי אפשרית ליישום גם עבורו אילו היה ראש הממשלה בעצמו.

במקום כל התעלולים התקשורתיים הזולים, מוטב היה עושה בן גביר אילו היה מתנה את פרישת עוצמה יהודית מהמירוץ בתמורה להורדת אחוז החסימה בבחירות הבאות ל-2 אחוז בלבד. לא סתם התחייבות בשיחות סגורות, אלא הצהרה פומבית של כל ראשי המפלגות בגוש הימין שמתחייבים לתמוך ביוזמה. אפילו דרעי שבעבר התנגד להורדת אחוז החסימה בכדי למנוע מאלי ישי להתמודד לכנסת, יוכל לתמוך הפעם לאחר שהאופציה הזו ירדה מעל סדר היום. צריך לומר בבירור, זו הדרך היחידה (!!) שעוצמה יהודית תוכל להיכנס לכנסת כשהיא תלויה בעצמה ולא בחסדי הסכמים עם מפלגות אחרות.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: מלחמה על הדגל (פרשת משפטים)

שולחן עורך: החרדים האובדים (פרשת יתרו)

שולחן עורך: המבחן של בית שמש (פרשת בשלח)

שולחן עורך: תוכנית המעט (פרשת בא)

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.