שולחן עורך: צרות של עשירים (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"א כסלו ה'תש"פ 19/12/19
איך תשפיע החלטת ביה״ד של הליכוד על קטי שטרית • מדוע מייחל משה אבוטבול לנצחונו של גדעון סער • כיצד מנסה ראש העיר לרצות את הבית היהודי • לאן מועדות פניו של שמוליק גרינברג • מי עתיד לקבל לידיו את תיק התחבורה בבית שמש • והאם דגל התורה תוותר על האפשרות לכבוש בעתיד את ראשות העיר? • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבועי
ח"כ אבוטבול בכנסת. ימשיך? (צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת)
ח"כ אבוטבול בכנסת. ימשיך? (צילום: איציק הררי, דוברות הכנסת)

לפני פחות מחודשיים, חבר המועצה הרב שמואל גרינברג נשא בתואר הנכבד משנה לראש העיר בית שמש, אך את המשכורת בסוף החודש הוא נאלץ להמציא ממקורות אחרים. כזכור, עד לחילוף השלטון כיהן גרינברג כסגן ראש העיר בשכר, אך בשנה האחרונה הסתפק בתואר "משנה לראש העיר" שנושא עמו אות כבוד בלבד, ללא שכר. אבל אז הכל השתנה.

לפני חודש וחצי זכה גרינברג במכרז היועץ למגזר החרדי במשרד התחבורה, תפקיד משמעותי ההולם את כישוריו כמחזיק תיק תחבורה בבית שמש בשנים האחרונות. מי שהחזיק עד כה בתפקיד והתמודד מולו במכרז הוא שלמה רוזנשטיין, איש אגודת ישראל. עוד בטרם הספיק העימות בין דגל התורה ואגודת ישראל להתחמם, הודיעה בתחילת השבוע ועדת המכרזים בעיריית ירושלים כי בחרה בגרינברג כמנהל אגף החינוך בעיר.

כעת יאלץ גרינברג לבחור בין התפקידים, כשלמעשה ברור מאליו לאן פניו מועדות. מנהל אגף חינוך בעיריית ירושלים זהו תפקיד נחשק שמלבד השכר המפתה נושא עמו כוח פוליטי עצום והשפעה רבה. לא לחינם התעכב המינוי עד כה וגרר מאבק פנימי אדיר בתוך דגל התורה, בחור פיקח כמו גרינברג לא ייתן לתפקיד לחמוק תחת ידיו. כך שאל תופתעו לגלות בתחילת חודש ינואר אורח חדש בכיכר ספרא.

ההשפעה המיידית של המינוי היא כמובן עתידו הפוליטי של גרינברג בעיר בית שמש. מיד עם ההודעה על הזכייה בתפקיד, דאג גרינברג להדגיש כי בכל מקרה ימשיך לכהן במקביל כמשנה לראש העיר בית שמש. עם זאת, את יתר תפקידיו בעירייה יאלץ גרינברג לחלק בין שלוש חבריו לסיעה. העבודה באגף החינוך תגזול את זמנו ולא תותיר לו פנאי לעסוק בענייני בית שמש. שאלת השאלות היא האם המעבר לירושלים יסתום את הגולל על התמודדות עתידית לראשות העיר. על פי פרסומים שונים, ועדת הרבנים של דגל התורה הבהירה לגרינברג כי בתמורה למינוי בירושלים יהיה עליו להתחייב כי לא יתמודד בעתיד בבית שמש. גרינברג עצמו מכחיש את הפרסום וטוען בפנינו כי לא הייתה כל התניה במינוי שלו.

והאמת שההיגיון לצידו, משום שאם אכן תיווצר בעתיד הזדמנות לדגל התורה לכבוש את ראשות העיר, יהיה זה רק באמצעות גרינברג. אם כן מדוע שרבני התנועה ימנעו זאת בעצמם. הרי מלבד ההישג האישי של המתמודד, ראשות עיר היא בעיקר הישג של המפלגה. כך שאם וכאשר בעתיד הנושא אכן יעלה לדיון, ההחלטה על ההתמודדות על ראשות העיר תתקבל בדרגים הגבוהים של המפלגה ולא בביתו של גרינברג.

 

תלויים ועומדים

נכון לשעה זו עדיין לא ברור איך איך יסתיים ההליך בנוגע לפריימריז לרשימת המפלגה לכנסת. כזכור, לפני כשבועיים ביטל מרכז הליכוד את הבחירות המקדימות לרשימה ואישר את "הקפאתה" של הרשימה כפי שהתמודדה בבחירות האחרונות. בעקבות עתירה של מספר חברי ליכוד שנפגעו מההחלטה, פסק היום ביה"ד של הליכוד כי ביטול הפריימריז התבצע בניגוד לחוקת המפלגה, וחייבים לקיים פריימריז מחודשים. עוד קבע בית הדין כי אם אכן רוצים לבטל את הפריימריז, חייבים רוב "מיוחס" של למעלה משני שליש של חברי המרכז, רוב שלא היה בהחלטה שהתקבלה לפני שבועיים. חברי הכנסת מתכוונים לערער על ההחלטה, ובקרב תתקבל הכרעה סופית בעניין.

נציגת העיר בית שמש בכנסת, ח"כ קטי שטרית הממוקמת במקום ה-31 תמתין בדריכות להחלטת הסופית שעשויה להכריע את גורלה הפוליטי. שטרית שנכנסה לרשימה בפריימריז האחרונים בשריון מקום של אישה חדשה, לא תוכל לעשות זאת הפעם שוב ותאלץ להתמודד כיתר חברי הכנסת באופן שווה, דבר שכמובן יקשה עליה באופן משמעותי.

כך או כך, עתידה הפוליטי של שטרית תלוי גם בזהותו של יו"ר הליכוד העתידי, שאלה שתוכרע בבחירות לראשות התנועה שיתקיימו ביום חמישי הבא. במוצאי השבת האחרונה הגיע ראש הממשלה נתניהו לכנס בחירות בביתה של שטרית יחד עם בכירי ליכוד נוספים. העיתוי והמיקום אינם מקריים, בית שמש מהווה מעוז ליכודניקי ידוע וכל מתמודד שרוצה לזכות בכס היו"ר, גם אם מדובר בראש ממשלה נערץ, חייב לקבל תמיכה מהשטח עצמו.

אך כאמור, התלות של שטרית בנתניהו אינה מסתכמת בהערצה של ח"כית מן השורה אל ראש מפלגתה. בהנחה הסבירה שלבסוף הפריימריז לרשימה לא יתקיימו ושטרית תישאר במקום ה-31, היא חייבת שבראשות הליכוד יעמוד בנימין נתניהו, והסיבה לכך פשוטה. אם ניקח את הממוצע של 5 הסקרים האחרונים שפורסמו בכלי התקשורת, הליכוד בראשות נתניהו מקבל 32 מנדטים. תוצאה זו אולי לא תאפשר לנתניהו להקים את הממשלה הבאה, אך לכל הפחות תותיר את שטרית חברה בכנסת הבאה. לעומת זאת, אם בראשות הליכוד יעמוד גדעון סער, גוש הימין אמנם יגדל באופן כללי במנדט-שניים, אך הליכוד עצמו ירד ל-27 מנדטים, מה שיאלץ את קטי שטרית לראות את הכנסת הבאה דרך המסך בביתה.

משום כך שטרית חייבת את נתניהו בראשות הליכוד כי רק באמצעות מספר מנדטים גבוה היא תוכל להיבחר שוב לכנסת הבאה. כל מועמד אחר, בין אם זה גדעון סער, או בכיר אחר בליכוד, לא יוכל לשחזר את האהדה העצומה שלה זוכה נתניהו בקרב מצביעי הליכוד. כל מספר מנדטים נמוך מ-30, יותיר את שטרית מחוץ לכנסת הבאה.

ואם בנציגי העיר בית שמש בכנסת עסקינן, עבור ידידינו הרב משה אבוטבול מש"ס, התוצאה הרצויה היא בדיוק זו ההפוכה. מבחינתו ניצחון של גדעון סער, מבטיח את מקומו בכנסת הבאה כמעט ב-100%. בדיוק לפי החישוב שערכנו לעיל והמשוואה היא פשוטה: נתניהו בראשות הליכוד מגדיל את מספר המנדטים של המפלגה, אך מקטין את הגוש. לעומת זאת, גדעון סער בראשות הליכוד מקטין את המפלגה, אך מי שנהנות מכך הם השותפות לגוש הימין שגדלות כל אחת בהתאמה. על פי הסקרים, במקרה שגדעון סער מנצח, ש"ס עשויה להגיע לעשרה מנדטים, ואבוטבול הממוקם במקום השמיני, יכול לשבת על כסאו בשלווה. אך עוד חזון למועד, יש תשעה ימים עד לבחירות המקדימות בליכוד כשבמונחים פוליטיים מדובר בנצח.

 

לא יהיה כלום כי אין כלום?

אם מאן דהו חשש מיציבות הקואליציה של בלוך בעקבות זעמן של המפלגות השותפות, הרי שבשבוע האחרון נרגעו מעט הרוחות. את איומי הבית היהודי הורידה בעצמה מהשולחן יו"ר הסיעה רינה הולנדר כשטרחה להוציא הודעת הכחשה על הפרסומים שהודיעו על פרישתה.

בדגל התורה התכנסו החברים יחד עם ח"כ גפני ואיימו כי ילכו לרבנים לבקש את הכרעתם האם לפרוש מן הקואליציה, אך שבוע חלף וכנראה שהגיעו למסקנה שאין טעם להטריד את גדולי ישראל בשאלות שהתשובה עליהן ידועה מראש. אף אחד לא רוצה לבלות 4 שנים על ספסלי האופוזיציה כשהוא מנותק ממוקדי הכוח וההשפעה.

כנ"ל לגבי הליכוד, בתחילת השבוע הוציאו הודעה נזעמת כי מועצת הסניף תתכנס יחד עם חברי המועצה על מנת לשקול את המשך דרכם. ובתום ישיבה "סוערת" הסמיכה מועצת הסניף את חברי המועצה לקבל החלטה בעתיד באופן עצמאי. במילים אחרות, לא יהיה כלום כי אין כלום.

אך למרות השקט הזמני, עליזה בלוך לא יכולה להרשות לעצמה לשקוט על השמרים. מתחת לפני השטח, הולך ומצטבר תסכול בקרב חברי המועצה השותפים לקואליציה.  בישיבת המליאה שהתקיימה הערב לאישור ההסכמים עם ש"ס, נעדרו נציגי דגל התורה, הליכוד והבית היהודי במחאה על התנהלות ראש העיר. ובאופן כללי נדמה כי שנת החסד שקיבלה מתושבי העיר, הולכת ואוזלת לה. הנציגים החרדים זועמים על ההתעלמות מצרכי הציבור, הדתיים מרגישים כי אינם מצליחים ליישם את המדיניות בנושאי הדת אותה הבטיחו לבוחריהם, ובליכוד לא מתכוונים להרים ידיים מנווה שמיר.

כל זאת, בתוספת הזעם של הסוחרים בעיר על התנהלות העירייה בנוגע לקידום העסקים בעיר מראה כי משהו צריך להשתנות בקרוב. לצד הקידום המזהיר של בית שמש בשנה האחרונה במגוון רחב של תחומים, התושבים רוצים להרגיש כי עשו את הבחירה הנכונה בכך שהחליפו את השלטון הקודם. בתקופה הקרובה יהיה על ראש העיר "לזרוק עצם" לכל אחד מהמגזרים כדי להנמיך את האש מתחת לסיר הלחץ המבעבע. המינוי של הרב אליעזר שינקלובסקי המזוהה עם המגזר הדתי-לאומי לממונה על המקוואות במועצה הדתית, הוא רק הסנונית הראשונה בתהליך.

 

לטורים של השבועות הקודמים >> 

שולחן עורך: משחק הכסאות (פרשת וישלח)

שולחן עורך: מחולל סער (פרשת ויצא)

שולחן עורך: ממשלת מאבק (פרשת תולדות)

שולחן עורך: להלך בין הטיפות (פרשת חיי שרה)

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.