שולחן עורך: שמיים סגורים (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
ו' אדר ה'תשפ"א 18/02/21
מה הסיבה האמיתית לסגירת נמל התעופה בן גוריון • מדוע נתקעה אם לשישה תושבת רמת בית שמש בארה"ב • איך מתכוונת עיריית בית שמש להאיץ את קצב ההתחסנות בעיר • וכיצד כל זה קשור לנצחון נתניהו בבחירות הקרובות • 'שולחן עורך' טור סיכום שבועי
נתב"ג ריק מאדם (באדיבות המצולם)
נתב"ג ריק מאדם (באדיבות המצולם)

אחת ההשלכות המשמעותיות ביותר של הסגר האחרון, היא סגירת נמל התעופה בן גוריון לטיסות נכנסות ויוצאות. אלפי אזרחים ישראלים נותרו תקועים בחו"ל וכן אלפים רבים של כאלה הצריכים לצאת מהארץ למגוון רחב של צרכים חיוניים. בעיר כמו בית שמש שבה חלק גדול מהתושבים הם עולים מארה"ב ויתר מדינות העולם, המגבלה הזו משפיעה ביותר. לרבים מהם קרובי משפחה מעבר לים והנתק עשוי להיות קשה לעיתים. לשם כך הוקמה ועדת חריגים שתפקידה היה לקבל את הפניות ולדון בהם ולאשר את המקרים החריגים שכן יוכלו לטוס או לנחות בישראל. האם המטרה הושגה? ספק רב.

מדינת חלם, זו התחושה הקשה השוררת בקרב עסקני הציבור העושים לילות כימים בשבועות האחרונים למען כניסת תושבי ישראל לארץ. כמויות הפניות על תושבי ישראל שנתקעו בחו"ל היא עצומה, והסיפורים הכואבים הזורמים רק מעצימים את תחושת התסכול. ראשית כל ההחלטה עצמה על סגירת השמים הייתה דרקונית ונכנסה לתוקפה כמעט במיידי. תוך יממה גבולות ישראל נסגרו, ללא אפשרות לאלפים שנתקעו לשוב לביתם. ההחלטה האבסורדית הגיעה הישר מנתניהו, בעקבות חששו ממוטציות שייובאו מחו"ל.

הסיבה להחלטה, ברורה לכל – הבחירות. נתניהו שם את כל כובד משקל הקמפיין על החיסונים. המודעות והסרטונים של הליכוד נראים בכלל מתוך קמפיין של בית חולים, הכל על קורונה וחיסונים, בלי פוליטיקה בכלל. מבחינת נתניהו מבצע החיסונים הוא מבצע בלעדי שלו, אם יצליח והחיסונים ימגרו את הקורונה הוא יגרוף את הקופה. הטקטיקה לספר לכל עם ישראל שייבוא החיסונים למדינה בכמויות בלתי נתפסות זה אך ורק בזכות יכולתו האישית של נתניהו. כך למשל, אחד הסרטונים מביא קולות של תושבים במדינות העולם שמדברים בעיניים מצועפות על הצלחת נתניהו להביא כמויות של חיסונים לישראל, בעוד אצלם מבצע החיסונים מתקדם בעצלתיים.

יצויין, כי בשבועות האחרונים נרשמה האטה בזרם המתחסנים. המבוגרים שנקראו להתחסן תחילה יצאו בהמוניהם, הצעירים פחות חוששים מתרחישי סיכון ולא ממהרים לקחת את מנת החיסון. בסביבת נתניהו מצאו דרכים יצירתיות על מנת לדרבן את הציבור לצאת ולהתחסן. כך למשל, עברו התקנות המאפשרות לפתוח אולמי תרבות, מרכזי מסחר ואף בתי כנסת עבור אלו שהתחסנו. לצד זאת, נבחנת האפשרות להודיע כי מי שלא יתחסן כעת, ייאלץ לשלם בעתיד על מנת החיסון שיקבל וכך לגרום לציבור להתחסן.

פתרון נוסף שגובש בלשכת ראש הממשלה זה הכנסת קריטריון המתחסנים לרמזור – אותה נוסחה המחשבת אלו ערים "אדומות" והן נאלצות להיות בסגר ואלו "כתומות" עם הגבלות מופחתות ואלה "ירוקות" ללא הגבלות כלל. הכנסת אחוז המתחסנים לשקלול הסופי של צבע העיר גרם לרשויות המקומיות לצאת במבצע חיסונים. עיריית בני ברק היתה הראשונה לצאת במבצע חיסונים מסביב לשעון בליל שישי שעבר, כאשר המתחסנים מקבלים חלה חמה לצד צלחת טשולנט. המבצע הצליח מעל המשוער וביום ראשון הוא המשיך, כאשר העירייה חילקה מגש פיצה למי שאץ להתחסן. אחריה החרו החזיקו עיריית בית שמש עם חלוקת אלבומו החדש של המלחין ר' שלמה יהודה רכניץ, עיריית מודיעין עילית עם הגרלה על סופ"ש בצימר יוקרתי ועיריית אלעד עם הגרלה על תלושי קניה בשווי מאות שקלים.

מבחינת נתניהו, האיום על מבצע החיסונים וכפועל יוצא גם על האפשרות שייבחר שוב לראשות הממשלה –  הוא המוטציות. כך למשל, המוטציה הבריטית שהשתוללה בחודש האחרון ברחבי ישראל, שמה בצל את הצלחת ישראל לחסן באחוזים ניכרים את אוכלוסיית הסיכון – מבוגרים וחולים. עבור נתניהו, הדרך להבטיח את הצלחת המבצע עוברת בסגירת השמיים לטיסות. כך קרה שאלפים נתקעו בחו"ל.

לאחר שבוע ללא טיסות כלל, הוחלט על הפעלת קו טיסות לפרנקפורט, עבור ישראלים שנתקעו בחו"ל. לצד זאת הוקמה ועדה שתפקידה היה לאשר את אלה שיעלו לטיסה. לוועדה זרמו אלפי פניות ואנשי הוועדה קרסו מול ההצפה. יחד עם זאת, המערכת המיושנת דרכה הוגשו הבקשות גם היא לא עמדה בעומס וחלק מהבקשות בכלל נמחקו מהמערכת. בעיה נוספת הייתה סביב הנפקת האישורים עצמם. גם אלה שאושרו על ידי הוועדה לא תמיד קיבלו את האישורים, שכן המערכת הייתה מסורבלת ומיושנת.

נציג משרד החוץ בוועדה לא נותר אדיש והוא עבד מסביב לשעון על מנת לייצר מערכת טכנולוגית עדכנית ומהירה שתאפשר לוועדה לאשר את הנכנסים לישראל במהירות. ואכן, מעת שהמערכת הוקמה ביום רביעי, אישרה הוועדה אלפי בקשות כניסה ויציאה מישראל. העובדה שאל על החלה להפעיל קווי טיסה לניו יורק הקלה גם היא על כמות הנכנסים לישראל. עם זאת, אזרחים זרים סורבו להיכנס עד תחילת השבוע.

ביום ראשון החלו חברי הוועדה לאשר גם כניסת אזרחים זרים שמרכז חייהם בארץ והם נשואים לישראלים או הורים לילדים ישראלים. אזרחים זרים שבני זוגם גם הם זרים נתקעו ללא יכולת לשוב. מה שיצר מחזות קורעי לב, לדוגמה, אם לשישה תושבת רמת בית שמש שנאלצה לשהות בארה"ב בכדי לטפל באמא שחלתה וכעת תקועה הרחק מילדיה או חתן המנוע להגיע לחתונתו ואף מקרים קשים מכך.

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס, שלשכתו עבדה מסביב לשעון לאשר כניסת תושבים לארץ, אומר לנו השבוע, "מלכתחילה הדרך לעצור את הכניסה לארץ הייתה עקומה. היו צריכים לתת שהות לאנשים לחזור לארץ לפני שמכריחים אותם לעבור דרך בירוקרטית מסובכת כדי לקבל אישור לעלות על טיסה ולחזור לביתם ומשפחתם. הימים הראשונים של הוועדה היו קשים ומי שקיבל אישור הרגיש כאילו הוא זכה בלוטו. לשמחתי, בסוף השבוע שעבר הוועדה החליפה מערכת וחברי הוועדה עבדו מסביב לשעון במסירות נפש לאשר אלפי בקשות. עם זאת, לא יתכן שאדם שמרכז חייו כאן בארץ, אך ללא אזרחות, כניסתו אינה מאופשרת. בממשלה חייבים להגמיש את התקנות ולהבין שישנם אלפים שבחרו לקשור את גורלם עם ארץ הקודש ולבוא לקראתם. אי אפשר להגיד לאמא תישארי בארה"ב הרחק מיילדיך עד אחרי הסגר".

בינתיים, בממשלה הרחיבו את התקנות והודיעו כי משבוע הבא תאופשר כניסת 2,000 נוסעים ביום לארץ. הסיבה לשינוי הקריטריונים תלויה בירידה היחסית בתחלואה ברחבי הארץ, אבל גם בלחץ מצד ארצות הברית. במסגרת ההגבלות על הטיסות, הממשלה אפשרה רק לחברות ישראליות לצאת ולהיכנס לארץ, בניגוד להסכמי תעופה שנחתמו עם ממשלת ארה"ב. שם הזהירו, כי אם המצב יימשך הם יסגרו את השמיים עבור כלי טיס מישראל, ועל כן הממשלה הודיעה על הקמת קווי תעופה נוספים.

ועדיין מדינת חלם ממשיכה בדרכה, כאשר הוועדה האמורה לאשר את אלפי הממתינים לחזור לביתם ומשפחתם, נדדה שוב ממשרד ממשלתי אחד למשנהו. אחרי שהוועדה הייתה תחת סמכות משרד האנרגיה, היא עברה למשרד לשיתוף פעולה אזורי והשבוע למשרד התחבורה. נדידת הוועדות מעקבת את מתן האישורים, שכן בכל פעם צוות הוועדה מתחלף וחברי הוועדה נאלצים ללמוד את התקנות מההתחלה. עם זאת, העובדה שאמורים לאשר כניסת אלפיים נוסעים ביום נוטעת תקווה שלפחות בשבוע הבא הוועדה תפעל כמו במדינה מתורבתת. אנחנו נמשיך ונעקוב.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.