שולחן עורך: שעת חשבון נפש (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ב ניסן ה'תש"פ 16/04/20
מי הציבור שמושפע יותר מכל מהנחיות משרד הבריאות • מדוע זקוק גם המגזר החרדי לחשבון נפש על התנהלותו • תרגיל תקשורתי: ברית בירושלים או בליינים בתל אביב – איזה אייטם יפתח מהדורה • וכיצד מתמודדת עיריית בית שמש עם התפרצות התחלואה בעיר • 'שולחן עורך' – טור סיכום שבועי
מניין בבית כנסת בעיר (צילום: דוברות המשטרה)
מניין בבית כנסת בעיר (צילום: דוברות המשטרה)

נדמה כי מאז חג פסח שחגגו בני ישראל בצאתם ממצרים, לא ייזכר לדורות חג פסח נוסף כמו זה שעבר עלינו בשעה טובה ומוצלחת. חג שהתנהל כנגד כל המוסכמות המקובלות והמנהגים המפוארים המקובלים במסורת ישראל מדורי דורות. במקום לשבת משפחות שלמות ברוב עם כנהוג, נאלצנו כולנו לשבת מבודדים בביתנו ולחגוג את הסדר בחוג המשפחה הגרעינית בלבד. והאמת, היה נפלא. נקווה כי בשנה הבאה הממשלה כבר תצטרך לממן קמפיין הקורא לציבור לבקר בחג את ההורים ובני המשפחה.

בבואנו לבחון את שינוי ההרגלים שנכפו על אזרחי ישראל, נדמה כי מי שהושפע יותר מכל מהנחיות משרד הבריאות, הוא המגזר החרדי. הגבלות האוסרות על קיום ההלכה במובן הבסיסי ביותר של המילה, כמו תפילה במניין, לימוד בחברותא, טבילה במקווה, הטבלת כלים, שריפת חמץ ויתר מנהגי החג, אלה הקרבות הדורשות מסירות נפש של ממש. אין להשוות בין אלה לבין ההקרבה הנדרשת מהציבור החילוני שוויתר על מופעי התרבות, משחקי הספורט ושיטוטים בקניונים. כמובן, גם זו הקרבה ואל לנו חלילה לזלזל בה לרגע, אך ההשוואה מובנית מאליה.

תאמרו, ובצדק, גם הציבור הדתי נאלץ לוותר על אורחות חייו ושמירת ההלכה, ולא רק החרדים. זו כמובן עובדה נכונה בהחלט, אך אם תוסיפו למשוואה את הדמוגרפיה בציבור החרדי המונה משפחות ברוכות ילדים המתגוררים לרוב בבתים צפופים וקטנים יותר, תקבלו אתגר קשה בהרבה בכל הנוגע לציות להנחיות משרד הבריאות. בידוד של חולה בתנאי מגורים שכאלה, הוא כמעט בלתי אפשרי. וכשבאים לבחון את רמת הציות להנחיות בקרב כלל המגזרים השונים, אי אפשר שלא לקחת בחשבון גם את המשתנים הללו.

ואולי משבר הקורונה שעובר על כולנו הוא דווקא זמן לחשבון נפש עבור החברה הישראלית כולה, זו שרואה בציבור החרדי קרבן נוח להתנגחות. כאשר כל הפרה של ההנחיות במגזר זוכה לזרקור מואר, בו בזמן שבערים חילוניות מציאות דומה עוברת בשתיקה. ברית שמתקיימת בירושלים בהשתתפות עשרות אנשים היא אייטם שפותח מהדורות, אבל עשרות משפחות שמבלות בפארקים בתל אביב במהלך החג, זה לא מעניין איש.

קחו לדוגמא את ראש עיריית בני ברק הרב אברהם רובינשטיין, ברגע שהבין את עומק הבעיה בעירו, גייס מיד צוות חיצוני של אנשי צבא מקצוענים שינהלו את המשבר בעיר בצורה הטובה ביותר. אבל את התקשורת זה לא מעניין, הם מעדיפים להתמקד בהשתתפות שלו בחתונת בת אחותו לפני כחודש, בימים שבהם ההנחיות אסרו על קיום אירועים שכאלו, ולהאשים אותו במצב התחלואה הגבוה בעיר. משום מה לא ראינו בתקשורת תיעוד של ראשי עיר חילוניים שהשתתפו במסיבות רחוב שאורגנו עבור התושבים תוך הפרה בוטה של ההנחיות, ולא שחסרים תמונות שכאלה.

ואם בחשבון נפש עסקינן, גם לחברה החרדית יש על מה לחשוב. מעת לעת נשמעו קריאות לפיהן ההנחיות של הממשלה נועדו לפגוע באורח החרדי ואינן מתחשבות בצרכי ההלכה. יותר ויותר אנשים מרשים לעצמם להתייחס בביטול להגבלות שקבע משרד הבריאות מתוך תפיסה של "אנחנו" ו"הם", כביכול אין מחובתנו לציית להוראות שהרי לנו יש את תורת משה, היא ואין בלתה.  

הרי אלו הבלים גמורים, כיון שההנחיה של "ונשמרתם מאד לנפשותיכם", עומדת שרירה וקיימת הרבה לפני הקפדה על תפילה במניין או טבילה במקווה. זו הנחיה שעוסקת בעצם חיותנו וקיומנו בעולם, ובלעדיה אין אנו חיים. בדיוק כפי שאמרו חז"ל "לאחר שנתנה רשות למשחית לחבל, אינו מבחין בין צדיק לרשע", זו אינה העת לחשב חשבונות שמים, אלא לציית באופן מלא ומדויק להוראות המבוססות על חוות דעת רפואיות ונתמכות בפסקי גדולי ישראל שליט"א.

----

ברצונה או שלא, בית שמש עלתה שוב לכותרות בהקשר לסיפור הקורונה. העיר שמספקת דרמה על בסיס קבוע בכל הנוגע לפלגים הקיצוניים בחברה החרדית, לא אכזבה גם הפעם וסיפקה את הסחורה. לצערנו הרב אנו נאלצים לראות על בסיס יומיומי תיעוד של כוחות משטרה מתעמתים עם קומץ מופרע והזוי המסרב לציית להנחיות משרד הבריאות הנתמכות על ידי גדולי ישראל, ועושה דין לעצמו ומסכן את הציבור כולו.

לא יעזרו אלפי הודעות גינוי והתנערות שיצאו בעבר על ידי הרוב השפוי, לנצח תמשיך התקשורת להתייחס אליהם כבשר מבשרה של היהדות החרדית ולהכפיש את הציבור כולו בגלל אותו קומץ. לכן לצערנו אנחנו עדיין רואים את מהדורות החדשות מדווחות על הציבור החרדי שאינו מציית להנחיות, ורק מעט צדיקים בסדום טורחים להדגיש כי הציבור החרדי ברובו אינו כזה.

בכדי להבין עד כמה המיעוט הנ"ל הוא בטל ומנודה על ידי רוב הציבור, ניתן לקחת לדוגמא את התקרית שאירעה בערב החג מחוץ למקווה ברחוב 'חזון איש' בעיר, כשצלם שהגיע למקום לתעד את פתיחת המקווה בניגוד לחוק, הותקף על ידי התושבים הזועמים וחולץ רק לאחר התערבות כוחות משטרה. הזעזוע ושאט הנפש בקרב כל תושבי העיר לשמע התקרית מספרים את סיפורם האמיתי של התושבים, אלה שמגנים בכל תוקף התנהלות שכזו.

והאמת צריכה להיאמר, אותו מיעוט נפשע מטיל קלון על הציבור החרדי כולו, לא רק בבית שמש, אלא בכל רחבי הארץ כולה. הדין "רודף" שנאמר עליהם, נוגע הן לזלזול בבריאות הציבור והפצת המחלה ביודעין בקרב הכלל, והן בנוגע להכפשת הכלל והוצאת שם רע של רוב רובו של הציבור המציית להנחיות ומקפיד לקיימן כפי הוראת הרבנים. תיעוד אחד של עשרות חרדים מתגודדים סביב משאית למכירת ביצים בערב פסח, גורם נזק לציבור כולו ששנים רבות של הסברה לא יוכלו לתקן.

----

אך אם לציבור החרדי אותו מיעוט עושה נזק תדמיתי, הרי שבכל הנוגע לעיריית בית שמש, מדובר במגה פיגוע. בשנה וחצי מאז שנבחרה לתפקיד, משתדלת ראש העיר עליזה בלוך לטשטש את הפערים בין המגזרים בעיר ולמצוא מכנה משותף מאחד לכולם. ואז מגיע אירוע שכזה, ובבת אחת חושף את האמת המרה. האמת שמוכיחה כי ישנם אנשים שאיתם בלתי אפשרי לפעול בדרכי נועם, אלא אנשים שמבינים רק כוח, והרבה.

בעירייה הבינו מהר מאד את פוטנציאל הבעיה שעלולה להיווצר במשבר הקורונה. עוד לפני שמשרד הבריאות התחיל לתפוס את עומק המשבר, ראש העיר דרשה להעביר לידיה את הטיפול בתושבי העיר מתוך הכרה של הנפשות הפועלות, והבנה שציות להנחיות הממשלה הוא לא הצד החזק שלהם. ולשבחה עוד יאמר כי היא לא המתינה לתשובות ממשרד הבריאות והחלה לפעול באופן עצמאי בכדי להשתלט על המשבר.

צוות הלשכה גויס באופן מלא לטיפול בנושא ועד כה הם עושים זאת בצורה מעוררת התפעלות. פגישות אישיות עם כל רבני העיר, מערכות כריזה בכל השפות, מודעות רחוב מותאמות לכל המגזרים ושיתוף פעולה מלא עם כוחות הבטחון. הגדילו לעשות בעיצומו של חג כאשר ריתכו דלתות בתי כנסת שסירבו לציית להנחיות וקיימו מנייני תפילה שסיכנו את חיי המתפללים ותושבי העיר כולה.

האם הפעולות האלו ימגרו את התפרצות הנגיף בעיר? עוד מוקדם לדעת, בינתיים בית שמש ממשיכה לטפס במעלה רשימת הערים עם מספר החולים ביחס לכמות האוכלוסייה, בתקווה שבימים הקרובים המספרים יתאזנו ונראה את השפעת הפעולות שננקטו. אבל במדד המאמצים שהעירייה משקיעה במטרה לבלום את ההתפרצות, נדמה כי בית שמש נמצאת במקום גבוה, ועל כך מגיעה הערכה רבה.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.