שולחן עורך: להלך בין הטיפות (טור שבועי)

יחיאל בן חיים
כ"ג חשון ה'תש"פ 21/11/19
איך ישפיעו נתוני הלמ"ס על זהות ראש העיר הבא של בית שמש? • כיצד עלול מהפך שלטוני להפוך לטרגדיה עירונית? • מי מחרים את המגזר החרדי ומכשיר את המגזר הערבי? • ומהי החובה הנדרשת מנבחרי הציבור בכנסת? • ׳שולחן עורך׳ - טור סיכום שבוע חדש
בית שמש - עיר בצמיחה בלתי פוסקת
בית שמש - עיר בצמיחה בלתי פוסקת

כחול לבן מציגים: ערבים כן, חרדים לא

קחו נתון: תושבי בית שמש רוצים ממשלת ימין. למעלה מ-85 אחוז מתושבי העיר (85.33% ליתר דיוק) הצביעו בבחירות לכנסת ה-22 למפלגות המשתייכות ל"בלוק ה-55", יהדות התורה, ש"ס, הליכוד ו-ימינה. אופייה המסורתי והימני של העיר לא אכזב גם הפעם והעניק לרה"מ בנימין נתניהו את המנדט להקים ממשלה פעם נוספת. כעת נמצאת מדינת ישראל במשבר הפוליטי החמור בתולדותיה, כשאף מועמד לא הצליח להרכיב ממשלה ונשיא המדינה העניק את המנדט ליו"ר הכנסת בתקווה שבמהלך 21 הימים הבאים יצליח אחד מחברי הכנסת להרכיב ממשלה בתמיכה של 61 ח"כים.

ואם המשימה היתה סבוכה קודם, כעת היא על גבול הבלתי אפשרית. החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה להגיש אביחי מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, טרפה לחלוטין את הקלפים. באופן עקרוני נתניהו לא חשש ללכת לבחירות שלישיות בעוד 21 יום ולקבל שוב את המנדט מהציבור, אך כעת כשכתב אישום מתנוסס מעל ראשו, קשה להאמין שיעשה זאת. ובמקביל, אם לפני כן היה סיכוי כלשהו לממשלת אחדות של הליכוד עם כחול לבן, הרי שכיום הסיכוי לכך זהה לסיכוי שאיווט ליברמן יעבור ללמוד בכולל. אפשרות נוספת, קלושה אך אפשרית, שהליכוד יבחר מועמד אחר מתוכו, גדעון סער למשל ויטיל עליו את מלאכת הרכבת הממשלה אך גם לאפשרות הזו אין התכנות גבוהה לאור הצהרות האמון של חברי הליכוד בנתניהו. מה שמוביל אותנו לאפשרות נוספת ומסוכנת שעלתה על השולחן בשבועות האחרונים - ממשלת מיעוט. 

הדיבורים על הקמת ממשלת מיעוט בתמיכה מבחוץ של המפלגות הערביות, צורמים לכל אדם שאופייה היהודי של מדינת ישראל חשוב לו. שנים ארוכות של חקיקה מסורתית ודתית שעיצבו את דמותה היהודית של המדינה, יכולים לרדת לטמיון רק בגלל איבה אישית כלפי נתניהו המונעת מאנשי כחול לבן להקים ממשלת אחדות עם הליכוד. מדברים רבות על הסכנות הביטחוניות שעלולות להיגרם כתוצאה ממשלת מיעוט בתמיכת המפלגות הערביות, אך סכנה לא פחותה מכך היא הסכנה הרוחנית הטמונה בממשלה כזאת. קואליציה שמורכבת אך ורק ממפלגות חילוניות ללא אף גורם דתי או מסורתי, עלולה לחוקק חוקים שיזכרו לדיראון עולם.

חשוב לזכור, למעלה ממיליון אזרחים שהצביעו 'כחול לבן' בבחירות האחרונות, מהם 2,251 תושבי בית שמש, עשו זאת לאחר שראשי המפלגה הצהירו שוב ושוב שאין בכוונתם לקיים שיח פוליטי עם המפלגות הערביות. הפרה של הבטחה זו חמורה בדיוק כמו הפרה של שאר ההבטחות שפיזרו בנדיבות טרם הבחירות. אז מדוע ישיבה עם נתניהו והחרדים היא בלתי אפשרית והקמת ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות כן? ליאיר לפיד ועופר שלח הפתרונים.

 

אל יתהלל חוגר כמפתח

השבוע התבשרנו חגיגית כי ח"כ הטרי הר' משה אבוטבול פועל במליאת הכנסת ובוועדותיה למען תושבי בית שמש. בתיעוד שהתפרסם מתוך דיון שנערך בוועדת הכספים בנושא מצוקת התחבורה הציבורית בישראל נראה ח"כ אבוטבול כשהוא מזכיר את בעיית התחבורה הקיימת בבית שמש בכלל, ובפרט בשכונות החדשות ג' 2, רמת אברהם, ועוד. הגדיל לעשות יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני כשציין בפני שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' כי אבוטבול הוא זה שאחראי על סלילת כביש 38 המחודש וכביש 10 בעיר. 

אין ספק כי דאגה זו מבורכת וראויה וכל צעד שעשוי לשפר את השירות הניתן לתושבי העיר המשוועים לעזרה, מבורך. אך יחד עם זאת חשוב להעמיד דברים דיוקם, ראש העיר היוצא הותיר אחריו עיר במשבר ניהולי חמור. לא זו העת לפרט את מכלול הליקויים שהיו בעיר בשנים האחרונות. רק מלראות את הפעולות בהם נוקטת העירייה בשנה האחרונה במטרה לשפר את הקיים, ניתן להבין עד כמה חמור היה המצב. מערכות החינוך, התשתיות, התחבורה, הנקיון, הרווחה, התעסוקה ועוד - בכל אלה נדרשה רפורמה רחבה שהחלה בשנה האחרונה, בתקווה שתימשך הלאה בשנים הקרובות. 

אז בטרם נקשור כתרים לח"כ הר' משה אבוטבול על פעולותיו למען הציבור, נבקש להזכירו כי חובת ההוכחה עדיין מוטלת עליו, וכמאמר הנביא "אל יתהלל חוגר כמפתח". תושבי בית שמש יהיו הראשונים לשמוח מכל שיפור במצב התח"צ בעיר, אך קודם נבקש לראות תוצאות בעיניים. מדיבורים גרידא שבענו.

 

להלך בין הטיפות

בראיון שקיימה השבוע ר"ע בית שמש ד"ר עליזה בלוך עם כתב 'מהדריניוז' בתום שנה לכהונתה, ציינה ראש העיר את האתגרים שעמדו לפתחה ב-12 החודשים האחרונים. המחויבות להתנהל ברגישות בין המגזרים ולספק לכל ציבור את השירותים הנדרשים לו מבלי להפר את האיזון העדין, היא משימה בלתי פשוטה ואין להקל בה ראש.

אם נביט סביב אל ערים נוספות ברחבי הארץ בהם התחלף השלטון לאחר מספר שנים, נראה את הטרגדיה שעשויה להתרחש כתוצאה מכך. העיר טבריה משותקת כליל למעלה משנה לאחר שראש העיר רון קובי כשל שוב ושוב בניסיונותיו להקים קואליציה שתאפשר לו לנהל את העיר כנדרש. הסיבה לכישלונו של קובי טמונה קודם כל בחוסר היכולת שלו לקיים שיח כנה עם כלל המגזרים בעיר ובמקום זאת פתח במלחמת חורמה עם הציבור הדתי והחרדי. גם רמת גן עולה לכותרות חדשות לבקרים לאחר שראש העיר הנבחר כרמל שאמה מקדם רפורמות מרחיקות לכת ומפר באופן בלתי פוסק את הסטטוס קוו העדין בעיר. תחבורה ציבורית בשבת, תערוכות מאכלי טריפה, פסטיבלי שחץ, אלה רק חלק מהמהלומות שספג הציבור הדתי והחרדי בעיר.

כשנתבונן על השנה שחלפה על בית שמש נוכל להעריך את העבודה המחושבת שעשתה ראש העיר בטיפול באתגרים שעמדו לפתחה. היכולת להלך בזהירות בין הטיפות ולהעניק לכל מגזר ולכל שכונה את הדרוש להם מבלי לפגוע בציבור האחר, זו בהחלט מיומנות ראויה להערכה. אז נכון, ישנם עדיין נושאים רבים הזקוקים לטיפול יסודי, אך אם נבחן את העתיד על פי אמות המידה של השנה החולפת, אזי נדמה כי מגמת השיפור רק תימשך הלאה.

 

הילדים של היום – העתיד של מחר

ומעניין לעניין באותו עניין, נתוני הלמ"ס שפורסמו השבוע עם אחוז הילדים הגבוה בבית שמש, הדליקו נורות אזהרה בנוגע לעתידה של העיר. עליזה בלוך אמנם ניצחה את משה אבוטבול בבחירות האחרונות, אך עשתה זאת ברוב מינורי של 50.60% לעומת יריבה הפוליטי. בבחירות הבאות שיתקיימו בעוד 4 שנים הסיפור יהיה שונה לחלוטין.

והנה שיעור מתמטיקה קטן: בבית שמש חיים כיום כ-120 אלף תושבים, כשעל פי נתוני הלמ"ס 51.8% מהם ילדים, כלומר מעל 60 אלף. בעקבות בניית השכונות החדשות ברמת בית שמש והתרחבותה של העיר, ניתן להעריך כי רוב מוחלט מאוכלוסיית הילדים משתייך למגזר החרדי. כלומר, עד לבחירות הבאות שיערכו, כאמור, בעוד 4 שנים, יתווספו למגזר החרדי עוד אלפי בעלי זכות הצבעה, וזאת מבלי שלקחנו בחשבון תושבים שיעברו לגור בשכונות רמת בית שמש ג', ג'2, ד' ועוד.

על פי הנתונים שציינו כאן ניתן לקבוע בוודאות כי המגזר החרדי הוא זה שיבחר את ראש העיר הבא של בית שמש. בעקבות התנהלות נבונה של עליזה בלוך בבחירות הקודמות היא גייסה לטובתה לא מעט קולות מקרב הציבור החרדי, מה שלבסוף הביא לה את הניצחון המיוחל. בלשכת ראש העיר בוודאי מכירים ויודעים את הנתונים שמתפרסמים כאן, שמהווים טריגר לשותפות המלאה של בלוך עם המגזר החרדי על כל גווניו. אם רק תמשיך כפי שהחלה את כהונתה, קרוב לוודאי שהקדנציה הבאה תוגש לה על מגש של כסף.

דבר העורך

ובנימה אישית, מתוך אחריות וכובד ראש נכנסתי לנעליים גדולות והחל מהשבוע אשמש כעורך האתר 'מהדריניוז'. נעשה כל מאמץ להביא לידיעת הגולשים את התכנים החדשים, הטובים והאיכותיים ביותר. בכל סוף שבוע אפרסם מעל במה מכובדת זו את הטור 'שולחן עורך' בתפילה שלא תצא תקלה תחת ידי.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.