שותפות בעיר מעורבת: בלוך וקובי

יהונתן מאיר
כ"ב אדר א' ה'תשע"ט 27/02/19
באירוע של מרכז השלטון המקומי בגני התערוכה התקיים אחר הצהרים ריאיון בהנחיית אבישי בן חיים יחד עם עליזה בלוך ורון קובי האם שייך לחיות יחד בערים מעורבות עם חרדים וחילונים.
הריאיון עם קובי. צילום: ועידת מרכז השלטון המקומי
הריאיון עם קובי. צילום: ועידת מרכז השלטון המקומי

לא מעט פעמים שאני מקבלת החלטה אצל ציבור כללי אני שומעת מהציבור החרדי "מה עם החרדים" אמרה ד"ר בלוך "ולפעמים מקבלת החלטה אצל ציבור חרדי והציבור הכללי שואל "למה לא לחילונים"? אני רוצה לקבל החלטות נקיות. זו החברה הישראלית ואנו עובדים לפי צרכי החברה ובניית חברה כוללת לכולם. המילה חרדים מורכבת מאנשים כ"כ שונים אחד מהשני. בדיוק כמו דתיים וכמו חילונים. כראש עיר" הדגישה בלוך "אני עסוקה מאוד בלהגיד לכולם שיש להם מקום. זה שאדם בחר לנסוע בשבת או ללבוש חליפה לא הופך אותו לאדם טוב יותר או רע יותר. אנחנו צריכים ללמוד לחיות יחד. יש לנו את אותה שגרה בסוף, ורוב הדאגות שלנו דומות. בשביל לגדל ילדים בסביבה בריאה צריכים להוריד את הסוגיה החרדית חילונית מהעולם ולפעול מול האתגרים האמיתיים- תעשייה, מסחר, חינוך, חברה. ברור שיש שונות, אבל יש צרכים גדולים שיעשו לכולנו טוב יותר". "המודל שהבאנו בבית שמש" סיכמה בלוך "חד משמעית מתאים למודל הארצי. העתיד של מדינת ישראל היחיד האפשרי הוא רק אם נדבר את השפה הזו. אין לנו אלטרנטיבה לבחור אחרת. בסוף, אין לנו ברירה! אני רואה בזה הזדמנות, אבל גם מי שלא חייב לדעת שבסוף אנחנו לא רוצים לגדל ילדים על שנאה, וכן רוצים חברה צומחת. רק זו הדרך!"

לעומתה דווקא ראש עיריית טבריה רון קובי השתלח בחברי הכנסת של סיעת ש"ס "תשעים אחוז מהציבור הדתי והחרדי במדינת ישראל נגד כפייה דתית. הדרך של שר הפנים דרעי לא תצליח. טבריה עיר של קודש וגם עיר של חול, שבת אצלי פסטיבל אחד גדול, ולעומתם שכונות שקטות. לדעתי שבת זה לא לשבת לבלוס חמין ולכפות את הדעה שלך על כולם".

גישתה של ראש העיר בלוך מתונה ומקבלת יותר מקובי הקיצוני. יש שיאמרו כח זו גדולתה, שיש שיאמרו כי בית שמש שונה בתרכובת האוכלוסיות שבין המגזרים החרדי והציוני יש שיוויון, בשונה מהרוב הציוני המוחלט בעיר טבריה.

 

בלוך וקובי. הפכים.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.