שייקה אלה: מחנק אשראי או פשיטת רגל?

יהונתן מאיר
י"ב תשרי ה'תש"פ 11/10/19
חברת הבנייה 'שייקה אלה' - של יזם הבנייה ישעיהו אלה הבונה פרויקטים למגזר החרדי ובין היתר בונה ברמת בית שמש פנתה אתמול בבוקר לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים "החברה נקלעה למצב של חדלות פירעון בשל אי תשלום חובות לחברה, זה יפתר בסוף השנה אבל עד אז זה יכול לגרום לפשיטת רגל" אמרו בחברה
בית שמש. ארכיון
בית שמש. ארכיון

חברת הבנייה שייקה אלה, שהוקמה לפני 20 שנה על ידי הקבלן ישעיהו אלה, נקלעה לקשיים וצברה חובות בסך 135 מיליון שקל, כך דיווח אתמול אתר ‘כלכליסט’. מדובר בחברה שבונה ובנתה לציבור החרדי, כאשר בימים אלה בין היתר, היא בונה פרויקט מגורים למגזר חרדי ברמת בית שמש.

החברה פנתה לבית המשפט המחוזי בירושלים והגישה בקשת הקפאת הליכים לשם שיקומה הכלכלי בתשלומי החובות לקראת סוף השנה האזרחית והשופט אביגדור דורות קיבל את הפניה והורה לקיים היום  דיון באשר לעתידה של החברה.

במסגרת הבקשה שהוגשה באמצעות עורכי הדין  יאיר כהן ואסף שפירא ממשרד שפירא-כהן מירושלים נטען כי “החברה נקלעה למצב של חדלות פירעון, עם זאת תטען החברה כי היא ריווחית ובעלת פוטנציאל רווח ניכר וכי מצב חדלות הפירעון בו היא מצויה נובע ממחנק אשראי קשה. “מקורו בכך שהמערכת הבנקאית כמעט ואינה מאפשרת לחברה ליטול אשראי למימון פעילותה השוטפת".

עוד נאמר כי חובות החברה נכון למועד בקשה זו, מסתכמים בסך של כ-135 מיליון שקל. “מתוך סכום זה חבה החברה סך של כ-67 מיליון שקל לנושים מובטחים, סך של כ-10 מיליון שקל לנושים בדין קדימה וסך של כ-58 מיליון שקל לנושים בלתי מובטחים”.

על פי הדיווח ב‘כלכליסט’ בבקשה נומק כי החברה משרתת יזמים מהגדולים במשק, ובין היתר בנתה אגפים בבניין הכנסת וכן בנתה ובונה אלפי יחידות דיור ושטחי מסחר, בעיקר בירושלים. מהבקשה עולה כי בימים אלו מבצעת החברה פרויקטים באלעד, תל אביב, ביתר עילית, ירושלים ועוד. סך כל צבר הפרוייקטים המבוצע על ידי החברה עומד על 675 מיליון שקל, מתוכו נותרו לביצוע עבודות בהיקף של 310 מיליון שקל. בנוסף, החברה בונה עבור עצמה פרויקטים בבית שמש, אלפי מנשה ועוד.

וכך, החברה טוענת כי “אם לא יינתן צו כמבוקש תאבד באופן וודאי את האפשרות לשקם את החברה או לצרף אליה משקיע. בכך תקופח פרנסתם של עשרות עובדי החברה ויפגעו נושיה”. בנוסף טוענת החברה כי בגין שני פרוייקטים שסיימה לבנות בשנת 2017 לא קיבלה תשלומים סופיים בסך של כ-16 מיליון שקל, בגינם מתנהלים הליכים משפטיים.

עוד טוענת החברה כי בגין שני פרויקטים שסיימה לבנות בשנת 2017 לא קיבלה תשלומים סופיים בסך של כ-16 מיליון שקל, בגינם מתנהלים הליכים משפטיים. בבקשת החברה שהוגשה אתמול בבוקר לבית המשפט נכתב כי "בימים האחרונים קיימו בעלי החברה ונציגיהם סבב שיחות עם לקוחות משמעותיים של החברה ומהם עלה כי הם מוכנים לתת סיכוי להליך ההקפאה". נכתב גם כי אם לא יינתן צו הקפאת הליכים, החברה תאבד את האפשרות להבראה או לצירוף משקיע ובכך תיפגע פרנסתם של עשרות עובדיה וייפגעו הנושים.

כך או כך, חברת בנייה גדולה בפרוייקטים ברמת בית שמש נקלעה לסיטואציה בה חוזרים לה שיקים, גם אם בית המשפט יאשר את הבקשה יתכן שמדובר בכדור שלג שיתגלגל ויסבך את המצב בשוק הדיור בבית שמש

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.