שמונה אתרי בנייה נסגרו אתמול ברמת בית שמש

יהונתן מאיר
ז' תמוז ה'תשע"ט 10/07/19
שמונה אתרי בנייה נסגרו בפעם השנייה בתוך שלושה חודשים בשל ליקויי בטיחות כך נחשף אתמול באתר "הארץ". משרד העבודה יזמן באופן חריג את מנהלי העבודה לבירור וייתכן שיושעו או שתיפסל הסמכתם. עוד צויין כי חמישה מהאתרים שנסגרו מופעלים על ידי חברת אלרואבי, שבאתריה נפצעו שני פועלים באורח קשה בתוך פחות משנה
אתרי בנייה בעיר. ארכיון מהדריניוז
אתרי בנייה בעיר. ארכיון מהדריניוז

פקחי משרד העבודה והרווחה סגרו אתמול (רביעי) שמונה אתרי בנייה ברמת בית שמש בגין ליקויי בטיחות. זאת, שלושה חודשים אחרי שאתרים אלו נסגרו מאותה סיבה עד לתיקון הליקויים. באופן חריג, ממשרד העבודה והרווחה נמסר כי מנהלי העבודה באתרים נקראו לבירור במינהל הבטיחות וכי הם יקבלו מכתבי זכות טיעון לפני השעיה מתפקידם או פסילת הסמכתם. 

ליקויי הבטיחות שאיתרו היום פקחי מינהל הבטיחות של המשרד כללו פיגומים לא תקינים, מערכת חשמל לקויה, גידורים חסרים ומחסור בציוד מגן אישי. לפי הודעת משרד העבודה והרווחה, חמישה מהאתרים שנסגרו מופעלים על ידי חברת אלרואבי, והתרחשו בהם שתי תאונות עבודה חמורות בתוך פחות משנה. ביולי אשתקד נפל פועל שעבד באתר של החברה בבית שמש מקומה חמישית ונגרמה לו פגיעה רב מערכתית. חודשיים לפני כן נפל עובד באתר אחר של החברה בעיר מגובה שישה מטרים. שניהם נפצעו באורח קשה.


שלושה אתרים נוספים שנסגרו מופעלים בידי החברות עץ השקד, האחים אום ומגן הנדסה. עקב ריבוי הליקויים והפרות הבטיחות החוזרות שנתגלו באתרים של חברת אלרואבי ברמת בית שמש, חויב הקבלן למנות ממונה בטיחות שיעבוד במשרה מלאה עבור האתרים שמפעילה החברה בשכונה.


מפקח העבודה הראשי בזרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, אריק שמילוביץ, אמר: "בשנה החולפת מיקדנו את האכיפה באתרי בנייה מועדים לפורענות ואנו מתגברים את הנוכחות בשטח בהתאם. כל קבלן שייפר בשיטתיות את הוראות הבטיחות בשטח יהיה צפוי לסגירת האתר ללא הגבלת זמן ועד לתיקון הליקוים, ושמו יועבר לרשם הקבלנים להמשך טיפול. רק בעזרת הפנמה של הקבלנים והיזמים את תרבות הבטיחות הנחוצה, ובעזרת שילוב כוחות של כלל הרגולטורים הרלוונטיים, נצליח להיאבק בנגע תאונות הבנייה".


מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, הדס תגרי, מסרה: "אנו רואים בברכה את הגברת פעילות האכיפה של מינהל הבטיחות התעסוקתית כמו גם את זימונם של בעלי תפקידים שבאתריהם נמצאו הפרות בטיחות חמורות לשימוע לפני נקיטת סנקציות נגדם. לצד זאת, כדי לייצר הרתעה הולמת, נדרשת גם פעילות נחושה של רשם הקבלנים להטלת סנקציות על חברות קבלניות עברייניות. כמו כן, משרד העבודה והרווחה נדרש להגיש כתבי אישום כנגד חברות המפרות צווי בטיחות, הפרה המהווה עבירה פלילית חמורה וזלזול בוטה בחיי העובדים, בחוק ובהוראות הרגולטור".

להלן הודעת משרד העבודה והרווחה: "האתרים נסגרו בפעילות אכיפה של מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה, במהלכה נבדקו 10 אתרי בנייה שנבדקו רק לפני כשלושה חודשים. בין השאר התגלו במקום על ידי הפקחים פיגומים לא תקינים, חוסר בציוד מגן אישי, חשמל לקוי וחוסר בגידור. מנהלי העבודה באתרים נקראו לבירור במינהל הבטיחות אצל מפקח עבודה ראשי בפועל, אריה שמילוביץ. כמו כן, הם יקבלו מכתבי זכות טיעון לפני השעייתם מתפקידם או פסילת הסמכתם. בנוסף לכך, באתרים של הקבלן אלרוואבי ברמת בית שמש, חויב הקבלן למנות ממונה על הבטיחות  במשרה מלאה עבור אתרי רמת בית שמש".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.