שעון חורף – הנזקים

יהודה סגל
ט' חשון ה'תשע"ח 29/10/17
כרגיל, המדינה מחוקקת חוקים שפוגעים בכל תחום בקצות האוכלוסייה יותר מכולם.

אם המכשיר לא עדכן אתכם אוטומטית, המדינה החזירה לכם את השעה שהיא לקחה בקיץ, אבל בלי אחוזים.

המודה העולמית של שינוי השעון הוא חדש, יחסית, והנזקים הרבים כבר הוכחו ע"י רפאים פרטיים, אך אין סיכוי שהדבר יבוטל. כמו שאומרת הגמרא, כשהמלכות אומרת שהיא תעקור הר, היא תעשה זאת.

ע"פ מחקר שהתבסס על עשר שנות מעקב בבתי החולים בפינלנד, אחוז השבצים עולה ב8% ביומיים הראשונים של שינוי השעון פעמיים בשנה. אנשים מעל גיל 65 היו ב-20% סיכון גבוה יותר ללקות בשבץ.

במעבר לשעון קיץ מספר התקפי הלב עולה, כמו מספר תאונות העבודה והדרכים, מריבות, ועוד.

אז מה התירוץ הרשמי? חסכון באנרגיה.

אבל מי ביקש שהמדינה תופקד על אספקת האנרגיה?! שימו לב: בשוק הפרטי מתמודדים עם ביקוש גובר בשינויים בתוך חברת האספקה; בחברות מדינה, לעומת זאת, מאשימים ו"מחנכים מחדש" את הלקוח לחסוך במים, בחשמל, וכו'. גם עובדתית זה לא חוסך כלום, בפרט כעת שהמדינה מונעת מאתנו את השימוש בנורות להט, ויש מכשירי חשמל ביתיים רבים, כמזגנים, שצורכים הרבה יותר.

כמו בחינוך ממשלתי, המדינה לא נזקקת להוכיח שהיא מועילה לנו. אדרבא, אם נראה שהועילה, היא תמשיך את מעשיה, ואם לא, היא פשוט גובה יותר תקציבים.

הנזקים הם רבים, וחלים בעיקר על המבוגרים, העניים והחולים. התורה מצווה אותנו לדאוג "לגר ליתום ולאלמנה", כלומר לחלשים בחברה. כרגיל, המדינה מחוקקת חוקים שפוגעים בכל תחום בקצות האוכלוסייה יותר מכולם.

בס"ד, יהודה סגל

YSMehadrinews@Gmail.com

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.