תחקיר: להיכן מגיעים תקציבי המשרד לפיתוח הנגב והגליל המיועדים לתושבי בית שמש?

אביעד ליפשיץ
י"ב אדר ה'תש"פ 08/03/20 2
המשרד לפיתוח הנגב והגליל מייעד תקציבים מיוחדים לטובת הקהילה בערים השונות. גם לתושבי בית שמש יועד תקציב שכזה, אך תחקיר 'מהדריניוז' מגלה כי הגוף שזכה לקבל את הכספים, אינו עומד בכללי הסף הנדרשים וכי עולות שאלות קשות אודות הדרך שזה זכה בתקציב. כל הפרטים

בשנים האחרונות המשרד לפיתוח הנגב והגליל בראשות השר אריה דרעי מעביר תקציבים רבים לרשויות חרדיות. רק לאחרונה פורסם כי בבני ברק מיליונים הגיעו מהמשרד שבראשות השר דרעי. בסוף שנת הכספים פורסם מכרז אליו ניגשה עיריית בני ברק בין היתר לטובת חגיגות סיום הש''ס, ואף פורסם כי העירייה הוציאה מיליוני שקלים על כך.

ומה בבית שמש? ארגון נתיבות המשפט עוקב מספר חודשים ארוכים אודות הדרך שעשו לכאורה מעל מיליון שקלים ממשרד לפיתוח הנגב והגליל לבית שמש.

גם כאן בבית שמש, ראשיתו של המסע החל לאחר שפורסם קול קורא לרשויות לקבלת מימון מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל לטובת הקהילה, עיריית בית שמש הגישה בקשה לקבלת כספים שונים, ביניהם מעל מיליון שקלים עבור מרכז קהילתי.

אחד הפרויקטים שנבחרו לקבל סכום משמעותי שכזה לפי מסמכי העירייה נקרא 'מרכז תורני מנחת יצחק'... אלא שמתברר שאין ישות משפטית שנקראת בשם זה, ולא ברור מדוע ומהיכן הגיע השם הזה למסמכי העירייה, ומדוע לא השתמשו בשם האמיתי של המוסד?

בבקשת המידע שהוגשה, התבקשה העירייה לספק מידע ונתונים אודות התבחינים לחלוקת הכספים, מדוע דווקא המוסד הזה זכה בכספים, אולם הבקשה לא זכתה למענה בעניין זה.

 

בין כך ובין כך, מדובר בכספים שהועברו לצורך שיפוץ והרחבה של בית המדרש לעלוב, העמותה שהחזיקה במבנה ברחוב מנחת יצחק בבית שמש.

כתובת העמותה היתה אצל חבר העמותה מר גולדברג הקשור לבכיר העירייה גולדברג, אלא שלאחר הגשת בקשת מידע בנושא לעירייה, לפתע פתאום נסגרה העמותה! העמותה זכתה גם להקצאה מהעירייה, וגם לאישור תוספת מעל מבנה גן ילדים קיים, וכאמור, זכתה לשיפוץ המבנה בתקציב מהמשרד לפיתוח הנגב והגליל, לעמותה לא היה קיים אישור ניהול תקין.

בפרוטוקול שצורף ניתן לראות את מספר העמותה הישן בדף הראשון ובדף האחרון את מספר העמותה החדשה (פרטי העמותה הקודמת 580322717 ופרטי העמותה ''החדשה'' 580561504 )

לא ברור, כיצד מנכ''לית העירייה החדשה, אישרה את השינוי ללא בדיקה מקיפה לכאורה, כיצד 'הוחלף' מספר העמותה, מדובר בהקצאה וזכות שימוש במבנה שזכה לשיפוץ בסכומי עתק, האם העירייה בדקה כיצד מתנהל הפרוייקט ומי בדיוק מחזיק בו ונהנה מכספי השיפוץ?

לאחר שנשלחה בקשת מידע לעירייה, נסגרה העמותה, אך למרבה הפלא בפרוטוקול מעודכן מאשרת העירייה הקצאה מחדש ושימוש במבנה שוב לאותו המבנה אך הפעם אם מספר עמותה שונה וחדש...! גם לעמותה 'החדשה' אין אישור ניהול תקין, מדובר בעמותה שתחום פעילותה מוגדר במרכז ומשמשת כמרכז פעילות עולמי כך לפי המעודכן בתיק העמותה.

יש לציין כי לשני העמותות לא קיים אישור ניהול תקין בעת מתן ההקצאה כאמור, ולא ברור כיצד עיריית בית שמש אישרה כספים בהיקפים כאלו והיתרים לעמותות שאינן מחזיקות באישור ניהול תקין.

את המכרז לשיפוץ אישר לא אחר מאשר יו''ר ועדת מכרזים באותה העת מר גולדברג, כיום חבר בכיר בועדת תו''ב.

 

הדובדבן שבקצפת הוא שבתקופת העברת הכספים מהעירייה לקבלן שביצע את העבודות, מתברר כי בוצעה העברה מניות מבעל החברה לידי  מר א', ומתברר גם שאותו מר א' חבר יחד עם מר גולדברג מהעירייה בעמותה העוסקת בדיור בבית שמש.

 

כך או כך, הקלות שבה מועברים תקציבי עתק לידי עמותות הקשורות לאישים בכירים בעירייה, תוך כדי שהחברה שמבצעת את העבודות ומקבלת מאות אלפי שקלים בדיוק מתבצעת העברת מניות לידי א' שמקורב לכאורה לבכיר בעירייה ושניהם חברים בעמותה העוסקת בדיור, כל אלו מעלים ומציפים את הצורך הדחוף בשקיפות ובמודעות ציבורית לאן הולכים כספי הציבור, ומי מפקח על מנהל תקין בעיריית בית שמש ובכלל.

מטעמו של שמעון גולדברג נמסר בתגובה: "בעיר בית שמש בוצעו ומבוצעים מספר רב של פרוייקטים המתוקצבים ע"י כל משרדי הממשלה ביניהם גם המשרד לפיתוח הנגב הגליל והפריפריה. באופן שוטף מוגשות ע"י העירייה בקשות לתקצוב פרוייקטים רבים בעיר בהתאם לקריטריונים הנקבעים בקולות קוראים ע"י משרדי הממשלה עצמם.

הפרויקט המדובר הוגש יחד עם מספר רב של פרויקטים אחרים, בפריסה במגוון שכונות ובמגוון תחומים עירוניים, מתוך מטרה לסיוע בקידום ובהשלמת פרויקטים ציבוריים ועירוניים בפריפריה.

יצוין כי לא מדובר בתמיכה לעמותה ולא הועבר אף סכום כסף לעמותה כלשהי או כל גורם אחר, הפרויקט המדובר הינו בבעלות העירייה והעבודות בוצעו ע"י העירייה בעצמה, כמו כל מבנה שנבנה או משופץ ע"י העירייה בעיר, לעירייה מאות מבנים ברחבי העיר אשר היא מאפשרת בהם שימוש לעמותות הן בתי כנסת הן מועדונים וכן בתחומי החינוך והספורט, ובשכונות ותיקות והחדשות גם יחד, מתוך אינטרס לשיפור המרחב הציבורי ובניית מבני ציבור לסיפוק צרכי כל הקהילות ומגוון האוכלוסיות בעיר.

גולדברג לא היה שותף בכל החלטה בנוגע לתקצוב או העדפת הפרויקט בשום שלב, וכן בכל הקשור לזכות שימוש במבנה. יצוין, כי בשלב זה לא הושלמה הליך זכות השימוש בין היתר לנוכח היעדר מסמכים, ובכל מקרה בקשות מסוג זה מטופלים ע"י גורמי המקצוע בעירייה.

גולדברג איננו שותף ואין לו שום קשר עסקי או מיוחד לאייזנבך ולא היה מצוי בשום שלב בניגוד עניינים, כמו"כ לגולדברג אין שום קשר לעמותת ועדת הדיור ואינו חבר בה מזה כעשור, העמותה הוקמה ב-2009 כחלק מיוזמה ציבורית רחבה בעיר לדיור מוזל ברמה ג', וזאת לפני למעלה מעשור ע"י נציגי כל הקהילות בעיר בית שמש, היוזמה לא צלחה ומאז גולדברג אינו חבר בעמותה ואין לו שום קשר אליה.

בנוגע לשקיפות חופש המידע, פניתם לעירייה וקיבלתם את כל המסמכים לא הוסתר מכם מאומה."

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • א. הינו גם חבר מפלגה של גולדברג
  • זה עוד כלום, לעומת מה שקורה היום עם גולדברג... לא חלמתי בחיים שנתגעגע לשחיתות של מונטג