תכנון עירוני קטסטרופה ארצית

יהונתן מאיר
כ"ג אדר א' ה'תשע"ט 28/02/19
בעיר מתפתחת כמו בית שמש עבודת מהנדס העיר חיונית מאוד. ערים רבות מחפשות מועמד איכותי ומקצועי שיאייש את המשרה הזאת אך מעלות חרס בידם. הצצה קטנה על מצוקת הערים האחרות ועל המזל של בית שמש תחקיר "דה מרקר"
מהנדס העיר. משה לוברבוים
מהנדס העיר. משה לוברבוים

משבר הדיור בעשור האחרון הציב במוקד את חשיבות התכנון העירוני, ובקדנציה החולפת נהפך מינהל התכנון — ועמו הרפורמות הרבות בתכנון ובנייה — לאחד הגורמים המשמעותיים בתכנון ערי העתיד של ישראל. אלא שדווקא כעת הפונקציות החשובות של מהנדסי הערים נמצאות בתקופה של חילופים תפקידים, ומהנדסי ערים רבים עוזבים את תפקידם במרבית הרשויות המקומיות החזקות.

אלא שמה שנחשב כאחד התפקידים המשמעותיים ביותר במערכת העירונית, אינו מאויש בקלות. בחלק מהערים התגלה קושי רציני באיתור אדם המתאים לתפקיד מהנדס העיר. בבאר שבע, לאחר שמכרז אחד כשל אף שהוצעו מספר רב של הצעות, פירסמה העירייה באחרונה מכרז שני. גם אצלנו התקיימו שני סבבים עד למציאת המועמד המתאים.

אחת הטענות הרווחות ברשויות המקומיות היא תנאי העבודה שמוצעים למהנדסי עיר, על אף חשיבותו של המקצוע. בהקשר זה, באיגוד מהנדסי הערים שוקלים לפנות לאחר הבחירות לכנסת לקדם הצעת חוק שתיטיב עם משכורתם ותנאי העסקתם של כ–160 מתכנני ערים ומועצות מקומיות.

"יש קושי למצוא אנשים איכותיים, וכל מי שנמצא במקצוע יודע עד כמה התפקיד מאתגר וכמה התמורה יכולה להיות נמוכה", אומרלגילי מלניצקי ב"דה מרקר" מר איתן אטיה, מנכ"ל פורום ה–15, המאגד את 15 הערים הגדולות בישראל ומהווה זירת מפגש לבכירי השלטון המקומי בערים הגדולות. "זה מאפיין הרבה מהתפקידים המשמעותיים בשלטון המקומי, שלא מתגמלים ולא משתווים לרמות השכר במשרדי הממשלה, במשטרה, בצבא ובמשרדי הביטחון. לעתים זה גם גורם לפשרות. אדריכל במשרד בכיר לא יעזוב בשביל שכר של 15 אלף שקל נטו, הכולל התמודדות עם כל הלחצים האלה, ו–15–17 אלף שקל נטו זה הרף העליון של הסכומים שמוצעים ברשויות המקומיות. בערים הקטנות מדובר בסכומים נמוכים בהרבה".

נכון להיום, מהנדס עיר חייב להיות מהנדס בעל רישיון או אדריכל מוסמך לפי חוק המהנדסים והאדריכלים, בעל ניסיון של חמש שנים לפחות בתחום של תכנון ערים, ובמסגרת תפקידו הוא אמון על תכנון העיר, פיקוח ורישוי בתחומי הבנייה והמבנים הציבוריים — ועל עבודות הבנייה הציבוריות המבוצעות על ידי העירייה או מטעמה. המהנדס מבקר תוכניות המוגשות על ידי יזמים ומתווה את מדיניות התכנון והפיתוח של הבנייה בעיר. הרבה ערים עומלות על הכנת ואישור תוכניות מתאר עירוניות ביחס לגידול הצפוי במספר התושבים שלהן, ותפקיד המהנדס בתוכניות אלה הוא קריטי.

מהנדס העיר אחראי לקידומה של העיר. בתכנון איכותי לשכונות מגורים, תכנון שטחי תעסוקה ומסחר לשיפור החוסן הכלכלי. קידום תכניות בינוי-פינוי-בינוי. קידום פרויקטים פיזיים רבים, בין השאר, בתכנון וביצוע מהיר של מבני ציבור וחינוך לסוגי האוכלוסייה המגוונים, והצפיפות בגנים. היקף השטחים הירוקים של היום והפקקים של המחר.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.