תקיפת ראש העיר: גינוים מקיר לקיר

מערכת מהדריניוז
י"ח אב ה'תשע"ח 30/07/18
הרב משה אבוטבול ראש העיר:"ירדתי והסתובבתי בין הקהל ובירכתי אותם לחופשת הקיץ. הוא נצמד מאחוריי ושפך עליי את מה ששפך. שאלתי אותו למה, ושאל למה, והוא עשה תנועת ידיים אזוקות והוא נעצר."

משה אבוטבול בתגובה: מדובר במעשה חמור, אנו נמצאים בתקופה לא קלה, וחשוב לשמור על שיח ציבורי מכובד * בחיפוש שערכו השוטרים בכליו נתפסו סכין ותרסיס פלפל ותוך פחות מיממה הגישה המשטרה הצהרת תובע כנגד החשוד * גינויים מקיר לקיר במערכת העירונית בבית שמש

 

אירוע חמור אירע אמש (ראשון בלילה) בבית שמש, לאחר שבאירוע קיץ רב משתתפים שנערך ברחבת בניין העירייה בהשתתפות מאות תושבים, תקף צעיר את ראש העיר משה אבוטבול לאחר שירד מבימת האירוע.

הצעיר הגיע עם כוס בירה וגלידה והחל לצעוק ולשפוך על ראש העיר, כוח משטרתי שהיה במקום תפס את הצעיר להמשך חקירה, במהלכה נמצאו אצל הצעיר גם סכין וגם תרסיס מסוכן.

חגית. תושבת העיר, מספרת "אודות לערנותי נמנע אסון כבד יותר. אני הבחנתי בצעיר לבוש בחליפת ספורט כשעל גבו תיק אדידס. הצעיר הלך וחזר כמה פעמים והעיר את חשדנותי. הבחנתי בו שהוא לא רגוע בכלל. לאחר שבחנתי את התנהגותו במשך 20 דקות, החלטתי לגשת למאבטח ולהעיר את תשומת ליבו שיבדוק את הנער, בעודי מספרת לו את אשר ראיתי , הספיק הצעיר המוזר לקנות כוס גדולה של בירה ולשפוך אותה על ראש העיר כשהוא מהלך לכיוון רכבו. זה היה מעשה נבזי וזדוני מאד. מקווה שימצאו אתו את הדין. אני ממש נבהלתי ובכלל חשבתי שמדובר במחבל כי התנהגותו ממש עוררה את חשדי. מזועזעת ומקווה שמקרים כאלו לא יקרו בעתיד".

כאמור המשטרה לכדה במקום את הצעיר והוא הועבר לתחנת משטרת בית שמש להמשך חקירה, ובדיקת מניעיו של הצעיר, או אם מישהו עמד מאחוריו.

בהודעת המשטרה בבוקרו של יום שני נמסר  "במהלך הלילה עצרה המשטרה בבית שמש חשוד (שנות ה 20 בית שמש) שתקף את ראש העיר, בכך שזרק לעברו משקה נוזלי שפגע בגופו ובבגדיו. בחיפוש שערכו השוטרים בכליו תפסו סכין ותרסיס פלפל. החשוד נעצר, ונחקר בגין תקיפה, החזקת סכין, איומים והיזק בזדון  והיום יובא לבית המשפט השלום בירושלים לדיון בעניינו".

כמה שעות לאחר מכן פרסמה המשטרה הודעה ולפיה "תוך פחות מיממה הגישה המשטרה הצהרת תובע כנגד החשוד אשר תקף אמש את איש הציבור בית שמש. מעצר, מיצוי החקירה מהיר והבאה לדין תוך תקופה קצרה, מהווים נדבך חשוב ומרכזי בפעילותה הנחושה והבלתי מתפשרת של משטרת ישראל בכל מקרה בו עולה חשד כי מבוצעות עבירות אלימות והחזקת כלי תקיפה, בדגש כאשר העבירה מבוצעת כלפי נבחר ציבור במסגרת תפקידו, וזאת להביא למעצר החשודים ולהרחקתם מסביבתו של נבחר הציבור והאזרח הנורמטיבי".

"לאחר חקירה מהירה ממוקדת ומקצועית של המשטרה, באירוע תקיפת איש הציבור בבית שמש והחזקת סכין שאירע אמש, ניתנה היום הצהרת תובע על ידי יחידת התביעות של המשטרה בעניינו של החשוד (שנות ה 20 בית שמש). היום ,הובא החשוד בפני בית משפט השלום בירושלים שהאריך את מעצרו עד ליום 1.8.18 וזאת לצורך הגשת בקשה למעצר עד תום ההליכים וכתב אישום"..

ראש העיר וסגנו מאיר בלאיש רגע לפני התקיפה

 

מי שמאמין לא מפחד

ראש העיר משה אבוטבול מסר בתגובה למקרה "אין לי מושג מה רצה הצעיר. הבנתי שהוא חיפש אותי במהלך היום, כשירדתי מהבמה לאחר דברי ברכה שנשאתי בפני קהל התושבים, כשצעדתי ללשכתי הוא שפך מאחורי משקה וכוח המשטרה נכנס לפעולה מיידית".

לדברי ראש העיר. בבוקר האירוע הוא הגיע ללשכתו. "הוא שאל בבוקר את המזכירה בלשכה היכן אני. היא שאלה אותו מה הוא רוצה. אמר 'אני רוצה ברכה'. היא אמרה לו שאני לא נמצא ובערב קרתה התקרית", מספר ראש העיר.

על האירוע עצמו מסר:  "לפי עדי ראייה זה היה מתוזמן. הוא היה נראה דרוך. כשירדתי מהבמה לאחר ששרתי 'מי שמאמין לא מפחד' - איזה סימבולי - ירדתי והסתובבתי בין הקהל ובירכתי אותם לחופשת הקיץ. הוא נצמד מאחוריי ושפך עליי את מה ששפך. שאלתי אותו למה, ושאל למה, והוא עשה תנועת ידיים אזוקות והוא נעצר. אישית אני לא מכיר אותו. מקווה שהמשטרה תעשה את עבודתה. אלימות לא תהיה בעירנו ויש להתנהג נורמטיבית ולא משנה מי הקורבן. חייבים להיות חזקים".

"אנו נמצאים בתקופה לא קלה, תקופה של בחירות מטבע הדברים היא זמן שאנשים מרשים לעצמם יותר, ישנן התקפות וישנה ביקורת, ויש כאלו שלא יודעים להציב גבולות, עד לאירוע המעציב שחווינו כיום שלא מוסיף כבוד לעיר. עם זאת ראוי שהוא יהיה הלקח עבור כולנו לשמור גם בתקופת הבחירות על דרכי כבוד ומכובדות, זה נכון שיש בחירות וזה נכון שכל מועמד צריך להציג את עמדותיו ותכוניותיו, אך חשוב לא לסטות מהגבול, ולדעת לשמור על דרכי כבוד ודרכי שלום, וחלילה שנגיע למחוזות ולמחזות שלא פיללנו אליהם", אומר ראש העיר.

 

גינויים מקיר לקיר

יצוין כי המערכת הפוליטית בבית שמש יצאה עם גינוים רבים למעשה התקיפה, ומכל גווני הקשת ביקשו לשמור על דרכי כבוד, ולהביע אפס סובלנות למעשי אלימות.

סיעת הליכוד הוציאה הודעת תגובה, ובה נכתב "סיעת הליכוד בבית שמש מגנה בחריפות את תקיפת ראש העיר אמש ברחבת קניון נעימי. גילויי אלימות הם פסולים קל וחומר כשמדובר בתקיפת מועמדים או נבחרי ציבור. אנו תקווה שבחודשים הבאים המחלוקות והדיונים הלגיטימיים יתנהלו בצורה עניינית, מקבלת ומכבדת".

יו"ר האופוזיציה בעיריית בית שמש מר אלי כהן, הוציא הודעת גינוי חריפה ובה נכתב "אומרים ו ע ו ש י ם לא לאלימות. שמעתי בצער רב על מקרה האלימות אתמול כנגד ראש העיר במהלך אירועי הקיץ. יש למגר בנחישות ובהתמדה את תופעות האלימות באשר הן.  אני בטוח כי הגורמים האחראיים יפעלו באופן הנדרש על פי חוק כדי שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם. אני קורא שוב לכול הגורמים הפוליטיים והסמכויות הרוחניות ,להוקיע פומבית את תופעת. אין לאלימות מקום בחברה בכלל ובבית שמש בפרט".

בהודעתו מוסיף אלי כהן כי "הבוקר שוחחתי עם ראש העיר הרב משה אבוטבול והבעתי בפניו את צערי העמוק ואת זעזועי מהמעשה. בתקווה לימים טובים יותר".

גם תנועת 'הבית היהודי' בבית שמש הוציאה הודעה ובה נכתב כי "התנועה מגנה כל גינוי של אלימות, כלפי איש ציבור וכלפי כל אדם, בזמן מערכת בחירות ושלא בזמן מערכת בחירות. וזאת ללא כל הקשר או תירוץ".

מועצת התלמידים והנוער בבית שמש הוציאה הודעה  גינוי משלה, ובה נכתב כי "מועצת התלמידים והנוער העירונית מגנה את תקיפת ראש העיר משה אבוטבול, אודות מקרה האלימות המזעזע שהתרחש אתמול, ברחבת נעימי. מדובר בתקיפת מועמדים או נבחרי ציבור. אנו מועצת התלמידים העירונית מלאי תקווה שהכל יתנהל בצורה יפה ומכובדת".

יצויין כי במהלך יום שני הגיעו אל לשכתו של ראש עיריית בית שמש מאות הודעות תמיכה ועידוד מרבנים ואישי ציבור בארץ ובעולם, ואלו ביקשו לחזק את ידיו, ועודדו אותו להמשיך לפעול למען תושבי בית שמש, ולא להתכופף מול מעשי אלימות חמורים ככל שיהיו.

 

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.