תרומה חריגה: 42 מחוללי חמצן נוספו ל'עזרת אחים'

יוסי לוז
ה' שבט ה'תשפ"א 18/01/21
ארגון החסד עזרת אחים הצטייד השבוע ב-42 מחוללי חמצן שמצטרפים לעשרות שכבר פעילים בעיר • בעקבות ראיון רדיופוני בסוף השבוע הועברה תרומת ענק לארגון לזכרו של אדלסון ולהצלחתו של נתניהו • יו"ר הארגון: "הישמרו והיזהרו, המחלה הזאת היא לא צחוק, זאת לא בדיחה ולא המצאה"

ארגון החסד 'עזרת אחים' הצטייד השבוע ב-42 מחוללי חמצן חדשים, שהצטרפו ל-28 המחוללים שהגיעו שבוע וחצי קודם לכן - ובסך הכל מפעיל הארגון בו זמנית קרוב ל-100 מחוללי חמצן, העוברים מבית לבית ומצילים חיי אדם בסייעתא דשמיא.

על מנת לממן את עלותם של מחוללי חמצן אלו, ב'עזרת אחים' מגייסים תרומות וכדו' ובכך מתאפשר הצלת חיים של עוד ועוד חולים.  אחד מהתורמים האלו הגיע בסוף השבוע האחרון באופן מפתיע וממקום לא צפוי.

יו"ר הארגון, הרב אברימי קאפ, עלה לשידור ברדיו 'קול חי' אצל מנחם טוקר וסיפר על הפעילות וכמות הבקשות שמגיעות לפתחו של הארגון, שלצערו לא לכולם הוא מצליח להיענות, בין היתר בהספקת מחוללי חמצן לחולים הזקוקים לכך.

כעבור שעות בודדות, באופן מפתיע, אחד ממאזיני התוכנית יצר קשר עם מוקד התרומות של הארגון וביקש לתרום 18,000$ למימון מחוללי החמצן, לזכרו של שלדון אדלסון ז"ל ולהצלחתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

המוקדנית המופתעת שלא הבינה מה פשר התרומה, תהתה וביקשה לברר מה גרם לו להרים תרומה שכזו. התורם ענה בפשטות שהוא ממאזיני תוכנית 'זמן אוויר' של טוקר וכשהוא שמע על המסירות של הארגון בכל עת, למרות המשבר העולמי, הוא החליט שהוא לא יכול לעמוד מנגד והרים תרומה הגונה.

"מדובר במכשירים מבוקשים מאוד בימים אלו", מסבירים ב'עזרת אחים', "בכל העולם יש ביקוש מאוד גבוה למחוללי חמצן, ולכן צריך להפעיל קשרים ולחצים כדי להשיג עוד מכשירים. העלות שלהם לא גבוהה במיוחד, מדובר בעלות של כ-3,000 שקלים לכל מכשיר, אבל ההמתנה יכולה להימשך לפעמים חודשים ארוכים עד שמגיע משלוח נוסף".

בארגון קוראים לציבור שמשתמש במחוללי החמצן ובציוד הרפואי בכלל, להקפיד לשמור על הציוד מכל משמר: "היו לנו כמה מקרים של מכשירים שחזרו תקולים בגלל שאנשים לא התייחסו אליהם בכבוד הראוי" אומרים בארגון, "זה חבל מאוד, כי כל כזה מכשיר מציל חיי אדם, ויש מחסור במכשירים. ככל שיהיו יותר מכשירים פעילים כך נראה פחות מקרי תמותה ל"ע".

יו"ר הארגון מציין כי בשנה האחרונה רכש הארגון ציוד רפואי בכמיליון שקלים. סעיף הרכישה המרכזי הוקדש למחוללי החמצן שברכישתם הושקעו קרוב ל-300 אלף שקלים. לצדם נקנו עשרות כיסאות גלגלים, מכשירים למדידת סיטורציה ולחץ דם, מכשירים לבדיקת צהבת בתינוקות, מיטות אור להורדת צהבת, עמדת שקילה לתינוקות וכן ציוד לטיפול בילדים בעלי צרכים מיוחדים במועדוניות של הארגון וציוד משלים לאמבולנסים של 'עזרת אחים', הפועלים בשגרה ומסייעים בהעברת חולים ובכל הנדרש.

הארגון שבימים כתיקונם ממקד את הפעילות שלו בעיקר בבית שמש, נאלץ להרחיב אותה בתקופה האחרונה גם לכל יישובי וערי הסביבה, בשל הביקוש העצום למחוללי החמצן, והעובדה שבכל מקום יודעים שאת המכשירים הללו ניתן להשיג אך ורק בארגוני החסד החרדיים. יש לציין, כי 'עזרת אחים' עומד בצמרת רשימת הארגונים בכל הקשור להיקף הרכש ומספר מחוללי החמצן הפעילים.

"הייתה תקופה שכל המחוללים עמדו במחסן, ואפילו לא אחד מהם היה בשימוש", מספר קאפ, "ובכל זאת, המשכתי ללחוץ על היבואן שיספק לי עוד מכשירים. ביקשתי לקבל כמה מאות מכשירים והבנתי מראש שלא אקבל אפילו לא מאה, אבל אני שמח לומר שאנחנו כבר מתקרבים ל-100 מכשירים, ומקווים מאוד שהמשלוחים הבאים שאמורים להגיע אלינו יבוטלו מבעוד מועד, כי תהיה ירידה של ממש בתחלואה".

לדבריו, לאדישות כלפי מחלת הקורונה אין מקום בכלל, ובוודאי לא בריכוזים חרדיים: "המצב פשוט מזעזע", אומר קאפ, "אנחנו נתקלים באנשים חולים בכל פינה. לפני זמן קצר שוחחתי עם אדם המתגורר בשכנות אלי, שליוויתי אותו ועזרתי לו עם מחולל חמצן, אברך צעיר כבן 50, אדם בריא בדרך כלל בלי שום מחלת רקע, שעכשיו התקשר להודות לי על כל מה שעשיתי למענו, ולבשר לי בצער רב שבדקות הקרובות עומדים להרדים אותו בגלל שלא נותרה ברירה לנוכח ההתדרדרות חמורה במצבו".

יו"ר עזרת אחים הוסיף ואמר, כי "הוא יודע כמה אחוז מבין המורדמים יזכו להתעורר בחזרה ומבין את המצב הלא פשוט בלשון המעטה. זאת הייתה שיחה קורעת לב. אחריה כיביתי את הטלפון ובכיתי במשך חצי שעה".

"אני אומר את זה עם דמעות בעיניים. יהודים רחמנים בני רחמנים, חוסו על עצמיכם, על השכנים שלכם, ועל כל הסובבים אתכם. הישמרו והיזהרו, המחלה הזאת היא לא צחוק, זאת לא בדיחה ולא המצאה. אני רואה את מה שקורה מסביב והלב פשוט נקרע, אנשים נופלים למשכב בזה אחר זה, והשכנים שלהם צוחקים ואומרים שהקורונה היא המצאה של התקשורת וכדו'".

"צריך להתנער מהאדישות ולהתחזק בשמירת ההנחיות עד שתהיה ירידה משמעותית בתחלואה. ומה שהכי כואב שהירידה בתחלואה נמצאת ממש מעבר לפינה, ממש כמו שכתוב בפסוק 'חבי כמעט רגע עד יעבור זעם', בואו ניזהר עוד כמה ימים, עוד כמה שבועות ובעזרת ה' נעבור את זה, אחרי שכולנו או לפחות רובנו נהיה מחוסנים אי"ה".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.