60 יום: ד"ר עליזה בלוך מדברת על הכל

מיטל בן לולו
כ"ג טבת ה'תשע"ט 31/12/18 2
בלעדי למהדריניוז - הדו"ח של בלוך: על אבוטבול: "אנשים שאוהבים אותו באמת לא היו יכולים להרשות לעצמם לעשות לו את זה" . על הקבלנים והעסקנים:"נגמרה החגיגה על חשבון התושבים" על התושבים החרדים: "כן, תהיה הפסקה של הזלזול בציבור החרדי!" לראיון המלא...
צילום : יעקב לדרמן
צילום : יעקב לדרמן

60 יום מאז שנבחרת לראשות העיר, איזה שאלה היית שואלת את עצמך עכשיו?

 

הייתי שואלת את עצמי...האם אחרי 60 יום זה נראה כמו שחשבתי? והתשובה שלי היא , שלא.

מצד אחד אני בתחושת עשיה מדהימה ומרגשת עם חוויה של סיפוק אדירה, של קרקע מאד גדולה לעשיה עם המון הזדמנויות של המון דברים שצריך לעשות.

מצד אחד יש בזה משהו מאד מאתגר על כל פינה שאני נוגעת אני אומרת "וואו"  זה צריך לטפל, ובזה צריך לטפל אני אומרת "וואו" וזה דחוף וזה חשוב אני נעה בין הרצון שלי ליישר את המערכת ולסדר את הדברים לבין זה שאני רוצה להצמיח קדימה את העיר ולדחוף כמה שיותר גבוה ובתוך המנעד הזה אני צריכה להוסיף עוד 5 שעות ביממה.

כשאת אומרת 60 יום אני בחוויה שזה יום אחד ארוך שאין לו סוף ואין לו התחלה זאת החוויה שלי.

 

מה יש לך להגיד על סאגת התפטרות אבוטבול ואיך זה הקשה עליך בבניית הקואליציה?

 

הצטערתי בשבילו ,כי אני חושבת שהיה מגיע לו לפרוש בכבוד כמו שהוא רצה.

הצטערתי בשבילו שהפעילו עליו לחצים ולא היה לו נעים לעמוד ,זה קצת הקשה אבל הבנתי שמדובר במשהו זמני אין לי טינה כלפיו , אין לי כעס כלפיו, ואני חושבת שלא היה מגיע לו שייקחו אותו לשם, אני שמחה שזה אחרי, ואני מקווה בשבילו שהוא יוכל לפתוח דרך חדשה , זה לא היה הוגן כלפיו להשתמש בו לצרכים האלה, אני חושבת שאנשים שאוהבים אותו באמת לא היו יכולים להרשות לעצמם לעשות לו את זה.

הוא איש ראוי שנתן 10 שנים כראש עיר, היה צריך לפרוש בכבוד, הוא רצה לעשות את זה, אני חושבת שהיה פה שימוש ציני ולא הוגן ואני שמחה שהסיפור הזה אחריו, אז זה הקשה קצת עכשיו , זה יצר איזה אתגר שהיה ברור שהוא זמני,יצר איזה קושי טכני באייך לייצב את הקואליציה, אנחנו אחרי הסיפור.

עכשיו אפשר להתפנות נטו לעבודה ולא להתעסק בסוגיות טכניות כאלה ואחרות אפשר להתחיל לעבוד כמו שצריך

.צילום יעקב לדרמן

 

הכל מותר בפוליטיקה?

 

"לא הכל מותר בפוליטיקה, לפעמים אומרים לי ככה זה בפוליטיקה ,פוליטיקה יכולה להיות גם אחרת הראנו את זה גם בקמפיין שלנו אפשר לנהל פוליטיקה נקיה ומכבדת ומאפשרת ואני רוצה גם שהניהול של העיר יהיה מבחינתי יהיה ניהול נקי ומכבד ומאפשר שיח תרבותי לא הכול מותר בפוליטיקה, בסוף נבחרי ציבור רוצים לשרת את הציבור, והציבור בחר נבחרים שיעסקו בדברים המהותיים ולא בשטויות, ולא בלתת לעצמם במה.

הציבור רוצה אנשים שילחמו בשבילו, שיעשו את העיר יותר טובה בשבילו, שיעשו את הדברים המשמעותיים, והציבור בודק אותנו על הדברים האלה, הציבור רוצה מנהיגים שהוא יהיה גאה בהם שהוא יגיד "וואו" זה המנהיג שלי אני גאה בו, הוא איש ראוי בעיני ולכן אני חושבת שכל אחד מאתנו צריך כל בוקר לשאול את עצמו מה הציבור מרגיש כלפיו, האם אנחנו באמת זוכרים כל יום למה אנחנו נמצאים ומה המשמעות של הנוכחות שלנו, והאם אנחנו נאמנים לרעיון ואנחנו הופכים את האמצעי למטרה או את המטרה לאמצעי או שאנחנו מבינים שיש פה סיפור גדול שלשמו באנו ואנחנו פה בתוך שליחות וצריך למצות את השליחות עד הקצה שלה.

 

את מרגישה שזה משפיע האווירה שאת יוצרת?

 

אני חושבת שזה הסיפור האמתי, כול עוד לא נגיד לעצמנו יום יום שאנחנו מתבקשים לשאול  "נשאת ונתת באמונה" האם באמת כשליח ציבור אתה עוסק אמתית בשאלה הזאת.

שליח ציבור זה הנבחר, שליח ציבור זה העיתונאי, שליח ציבור זה הפקיד. האם אנחנו באמת משרתים את הסיבה שלשמה נועדנו, ואם אנחנו לא נשאל את עצמינו יום יום את השאלות האלה אנחנו בקלות גדולה יכולים לסטות לכל מיני כיוונים, בטח בתפקידים שיש בהם כוח ויש בהם שררה, מאד קל להתבלבל ולשכוח מה הסיבה שבגללה אתה נמצא ולשכוח מה היעדים שבגללם יצאת למסע הזה, ולפעמים אנחנו צריכים להזכיר את זה לעצמנו, לא לשכוח.

 

התראיינת אצלנו כחודשיים לפני בחירתך, התחייבת לפעול למען התושבים החרדים, ובאורח פלא הצלחת כבר ב60 יום לקיים מספר הבטחות (שיבוץ הבנות הספרדיות ) דיברת על היתרון הרגשי בבחירת אישה, מה את מתכננת עבור הצד הנשי החרדי?

מעבר לסימבוליקה בבחירת אשה זה כן אפשר לנשים איזושהי תחושה שאפשר לזוז רגע בכיסא ולהגיד רגע גם אני יכולה ,זה אפשרי, אני לא נמצאת הי שם מאחורה יש לי מה להגיד, יש מקום לתפיסות שלי, לחשיבות שלי ליכולת שלי להשפיע על המציאות אני לא רק נמצאת שם באיזה בחצר אחורית, זאת אמירה מאד גדולה, אני מאד עסוקה בזה, כבר ביום רביעי הקרוב אנחנו מארגנים כנס מאד גדול של יזמות בהייטק שבעיני זה אחד המקורות שאני רוצה לסמן לנשים חרדיות.

 (הראיון נפסק לרגע, חבר המועצה שלום אדרי נכנס לברך לשלום ומיידע את ראש העיר על האזכרה ליום השלושים למותו של חיים כהן ז"ל, ממייסדי העיר החשובים, עליזה מבינה שהיא חייבת להגיע למרות היום העמוס ומבקשת לנסות למצוא את הזמן להגיע ולכבד את זכרו...  ממשיכים בראיון)

 אני מאד עסוקה גם ביצירת מקומות עבודה סביב הסוגיה של הייטק וסביב הסוגיה של נשים חרדיות שיכולות לעבוד בבית וביזמות, אנחנו עכשיו במבצע מאד גדול של פתיחת "הבים" (מרכזי יזמות) באמת שיאפשרו מקומות ליזמות נקודתית קטנה שמותאמת לדבר הזה ,אני מאד עסוקה בשיפור איכות החיים, אנו פותחים עכשיו את טיפת חלב בשכונה ברמה גימל שמחכים לה כל כך הרבה זמן, אני מאד עסוקה בזה, אני מאד עסוקה ביצירת אירועי  תרבות של שירה. כמו שעשינו אתמול בערב ,ערב של שירה של נשים יוצרות יחד שנפגשות ושרות ומדברות ביחד, לשם אנחנו נלך יש כמה נשים חזקות שמובילות את הסיפור הזה.

 

קטע מהראיון לפני הבחירות    צילום: רווח הפקות

לראיון המלא לחצו כאן

 

מה יש לך להגיד על התקשורת החרדית הארצית, והיחס אליך?

אני חושבת שאני משהו שהיה קשה לבלוע אותו בהתחלה כי זה היה משום מקום ולא התחבר לשבלונה המוכרת זה התחיל מהתעלמות ועבר לזלזול ואחר כך להערכה ולהכרה ולכל מיני תהליכים אני חושבת שזה חלק מהתפקחות שהציבור עובר עכשיו שלא כל מה שהיה הוא בהכרח נכון, מותר לשאול שאלות ומותר להרהר ולא כל מי שהוא לא חרדי הוא בוודאות נגד חרדים אלא להיפך

אני חושבת שהעשייה שלנו במשך החודשיים למען הציבור החרדי, למוסדות החינוך סביב התעסוקה, סביב הניקיון ,אנחנו דחפנו וקידמנו זו בהחלט אמירה שמשהו פה קורה זה חשוב לנו, שבאים אלי חרדים ואומרים לי שחפציבה לא היתה נקיה כמו שהיא נקיה היום בחיים!, ואני חושבת שזה עדין לא מספיק ויש עוד מה לעשות. אבל כן טשטשנו את המובהקות הזו שאם אתה לא חרדי אתה בוודאות נגד חרדים. אנחנו בחרנו להיות ראש עיר שהוא עיוור צבעים.

יש לפני דרך ארוכה עם המון משימות, אני לפני מסע מטורף של עבודה קשה נורא, אבל אני מרגישה ויודעת שהשמיים הם הגבול אני מרגישה שייקח לנו עוד קצת זמן לייצב את המערכת, לעשות עבודה ליצור אמון עם התושבים ליצור את המעורבות, אבל אני מאד אופטימית וברוח טובה, אני מרגישה שהציבור רוצה את העשייה הזאת. גם הציבור החרדי מבין שאין לו ממה לחשוש להפך כדאי להיות פה שותף, אנחנו פה בשביל האנשים אנחנו רוצים שלכולם יהיה פה טוב. מתחילה להיות הבנה שהולכים לשם.

 

הנה אמירה שאני שומעים המון מחרדים "היא תעצור את הבניה " עליזה, את הולכת לעצור את הבניה!?

 

אני אעשה סדר בדברים, התושבים החרדים של העיר בת שמש התרגלו לעיר שבונים בה רק בתים בלי מוסדות חינוך, בלי כבישים בלי תעשיה בלי תשתיות העובדה שבחודשיים האחרונים אני מתעסקת עם בורות בכבישים תשתיות מפורקות לא אלאה אתכם בפרטים שאני מתעסקת עכשיו מול המשרדים.

הבולען בגימל : באדיבות המצלם

מה זה הבולען הזה שנפתח אתמול בלילה בגימל? הבורות באלף ביום חמישי האחרון אחרי הגשם? לא התעניינו בתושבים, עשו דברים כדי לרצות כל מיני אנשים, כדי להגיד נתנו מענה לבעיית מצוקת הדיור לציבור החרדי, אבל במילים אחרות זלזלנו בציבור החרדי, נתנו אישורי בניה בלי תשתיות, בלי מבני ציבור, בלי תעשיה, בלי תעסוקה, בלי מרחבים ציבוריים, ובעצם זלזלנו בציבור החרדי חלק גדול ממה שאני עסוקה היום זה לתקן את הנזקים הבלתי נסבלים ובעיניי ובלתי נסלחים. אין שום סיבה בעולם שמשפחה חרדית תסבול. אין פינוי אשפה, אין חניות, הכבישים נראים כמו עלי קלקל, מי שנוסע ברחובות חפציבה כל יום ביציאה מהכביש צריך לברך ברכת הגומל, גם ביונה בן אמיתי זה שכונות צעירות בנות 5 שנים, מי שיחרר את האישורים האלה? איך נוסעים ככה? היה צריך לעצור את זה לפני שלוש שנים.

הדבר היחידי שאמרתי שלא ינתנו יותר אישורי כניסה (טופס 4) לשכונות שלא מדוגמות מבחינת תשתית מבחינת תחבורה לדחוף אנשים לתוך מבנה בלי תשתיות בלי מבנה ציבור? אני רוצה שאנשים יחיו פה טוב אני רוצה שהם (החרדים) יכנסו לד' הם יכנסו לשכונה נקיה, לשכונה מדוגמת, מבחינת תשתיות עם מבני ציבור עם כבישים ראויים, לא כמו שנכנסו לגימל, ולא כמו שנכנסו לחפציבה, אני היום עסוקה עד מעל הראש בטיפול בנזקים.

זה מטורף כמות האנרגיה שאני משקיעה, אבל לא נעים להגיד אי אפשר לתקן את הכול אי אפשר להוציא צווי הריסה לבניינים שלמים כדי להזיז כביש, שהאוטובוס לא יעלה על המדרכה, אני ראיתי במו עיני איך האוטובוס צריך לעלות על המדרכה, זה לא הגיוני, לא הגיוני .

צריך להגיד לאנשים: כן, תהיה הפסקה של הזלזול בציבור החרדי! תהיה הפסקה של ההתעלמות מהצרכים של הציבור החרדי כן, תהיה הפסקה כזאת!. תהיה להם האפשרות לחיות בכבוד והערכה כי זה מגיע להם לחיות בשכונות נקיות ברחובות שבנויים באופן שהולם את האיכויות שבני אדם חיים בהם, זה לא קופסאות שאתה שם אנשים בתוך דירות כדי שכמה קבלנים וכמה עסקנים ירוויחו, אנחנו בדור אחר.

 

כמה ימי חסד את צריכה?

 

לא יהיו ימי חסד, אני אמרתי את זה בהתחלה לקבלנים גם בסיור קבלנים בד' וגם בסיור קבלנים בה', אמרתי, נגמרה החגיגה על חשבון התושבים, נגמרה!

פה יבנו בשביל התושבים יזמים וקבלנים שרואים את התושב מול העיניים שלהם ולא רק את הרווחים שלהם.

אני לא אאשר ניצול של תושבים, ובניה לא איכותית,  הכבישים שלנו מפורקים בכל אירוע גשם, מה שהיה קודם שהיה אפשר להגדיל את אחוזי הבניה ובפועל לפגוע בתושבים, הגדלת אחוזי בניה הופכים שכונות ליותר צפופות פחות מקום לגן שעשועים על אותה כמות משפחות, זה טוב לאותו היום, זה לא טוב לשנתיים אחרי, לא "נורא" אם יש עכשיו לחץ בסוף התושב החרדי צריך להגיד תודה שמישהו רואה אותו ומישהו אכפת לו ממנו.

 

הספקת לסייר במוסדות חינוך ולהיתקל בתנאים המחפירים בחלק גדול מהם?

 

נכון יש בעיות הזנחה קשות של עשרות שנים, אי אפשר לתקן הכל במכה אחת אנחנו בונים תכנית מדורגת יחד עם משרד החינוך, תכנית שיפוצים נרחבת למערכת החינוך הכולל שימת דגש לכל המוסדות בהם קיימת בעיית נגישות אומנם אין הרבה ילדים, אך אני חושבת שחברה נמדדת ביכולת שלה לטפל באוכלוסיות החלשות שלה, יש פה בעיית מיפוי מאוד גדולה כל אחד הקים פה בית ספר, וחשב שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה, ואחר כך גם לבוא בטענות, אני רוצה לעשות בזה סדר. מי יכול להקים בית ספר? מי יכול לקחת אחריות? יש כאן עבודה מאוד גדולה שרובצת לפתחנו.

אני קיבלתי על עצמי שעד סוף שנה לא יהיה מוסד חינוכי בבית שמש שלא אבקר בו, אני כבר ביקרתי בהמון, אני נמצאת בכ- 5 מוסדות בשבוע ובמיפוי מדויק עד סוף שנה אבקר בכל המוסדות.

 

לסיכום...

אני רוצה להגיד שאני שמחה שנבחרתי לשרת את הציבור, ואני באמת מתפללת שהקב"ה יאיר את דרכי, ושלא תבוא תקלה ע"י, יש המון צרכים וחלק מהאתגר שלי כרגע זה למפות מה חשוב יותר ומה יכול לחכות עוד קצת, יש לנו פה הזדמנויות מאוד גדולות גם בתחום של בינוי וגם בתחום של תעשייה, אבל בעיקר לי מאוד חשוב לטעת אמון בציבור שאני כאן בשבילו, אני רוצה שידעו שיש להם כאן כתובת, מישהו שאכפת לו מהם, אני מאמינה שלאט לאט אנו נצליח לייצר את התקווה לשינוי, ובעיקר את תחושת השותפות. שאני קבעתי שאנחנו עושים יום ניקיון ב 8 בינואר אז כל תושבי בית שמש יצאו לנקות, חרדים, חילונים כי זה הבית שלנו, התפקיד שלי להפוך את המרחב הציבורי לבית, לא מקשקשים, לא שוברים, כי זה הבית שלנו. אם כולם ירגישו שזה הבית שלהם זה ישמר למעגלים רחבים יותר.

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.
  • האם שאלתם את ראש העיר מה עמדתה לגבי טופס 4 ברמה ג2??
  • רק שתתן כבר טופס 4 בג 2
    אי אפשר כבר לסבול את הסחבת הזאת,רוכשים מחכים ומחכים ומשלמים שכירות ומשכנתה
    אי אפשר עכשיו לעצור את הכל זה כאב לב גדול מה שהולך שם