"פרשה ואשה"היום יום פטירת רבי מאיר בעל הנס

מערכת מהדריניוז
י"ג אייר ה'תשע"ז 09/05/17
שיעורה הכתוב של הרבנית ימימה מזרחי לפרשת "אמור".

דברי הרבנית ימימה היקרה~~ הלילה הזה כל הרקיעים פתוחים- יום פטירת רבי מאיר בעל הנס ~ ~

אנחנו בשבוע מואר, השבוע של פרשת "אמור" – אותיות "מוּאר" ואותיות "מאִיר", לכבוד התנא רבי מאיר בעל הנס, שההילולה שלו הערב (יום שלישי עד יום רביעי בשקיעה). ולא במקרה חל יום פטירתו ב- י"ד אייר, התאריך של פסח שני, חג ההזדמנות השנייה. ב"יד אייר מגיעים אל משה רבנו  אנשים שפספסו את הפסח הראשון ומבקשים בקשה מוזרה: "משה, לא הספקנו לאכול מקורבן הפסח כי היינו טמאים או שהינו בדרך, אפשר לקבל עוד פסח?". משה רבנו ניגש אל הקב"ה לשאול אותו את שאלתם, והתשובה שלו מדהימה: "אני אברא להם חג. כי הם מאמינים בהזדמנות שנייה, אפילו שעבר זמנם. אפילו שבטל קורבנם". 

מסביר ה"בני יששכר": את יודעת למה קוראים לתנאים כך? 
"תתנא" הוא מהמילה "שני", משמעו- "שנה", מלשון חזרה ושינון, כי רק תנאים יכולים לומר לך באמונה מלאה: "בת, יש לך עוד הזדמנות. אפילו שכולם צוחקים עליך. אפילו שאומרים לך 'פספסת? עבר זמנך. כבר לא יהיו לך ילדים, כבר לא תתחתני, שלום בית כבר לא יהיה לך, מהילד שלך כבר לא יצא כלום". זו משנת התנאים: "יש לך הזדמנות שנייה".

ולמה רבי מאיר הוא הצדיק של ההזדמנות השניה? כי הוא נתן הזדמנות שנייה לאדם שכבר תמו כל סיכוייו. רבו של רבי מאיר היה אלישע בן אבויה שהיה צדיק מלא תורה ומעשים טובים עד שנטש הכל. אבל גם אחרי שהוא מתפקר רבי מאיר ממשיך לצטט אותו. למה? כי הוא אומר: "ה', רימון מצאתי. תוכו אכלתי, קליפתו זרקתי. אלישע בן אבויה, הרב שלי, הפך להיות רשע גדול. אז בחוץ יש קליפה לא אכילה, אבל בפנים יש גרעיני רימון, זרעים, מתוקים-מתוקים. האדם הזה הוא מזרעך- מזרע אברהם, יצחק ויעקב. לכן, ריבונו של עולם, לא משנה מה נעשה, אנחנו הבנים שלך. על פי כן, קרויים 'בנים'. תן להם הזדמנות נוספת". 

הערב, יעמוד רבי מאיר בעל הנס ויאמר: "ריבונו של עולם, היא רק ילדה קטנה שאיחרה, הגיעה אחרי הזמן, שנמחקה קצת. זאת שכולם אמרו עליה "עבר זמנה, בטל קורבנה". ועכשיו פסח שני, תן לה הזדמנות להכנס, כי היא בת שלך". והקב"ה יפתח לך שעריו ויאמר: "כמה טוב שבאת, בת".

~ ~ ~ זה מה את עושה הערב ומחר ~ ~ ~

1. כתוב בזוהר שהערב הזה כל שערי השמים פתוחים, לכן את מדליקה נר לרבי מאיר, ואומרת שבע פעמים "אלהא דְּמאיר ענני", כך לפי רבי חיים פלאג'י שמבטיח שמי שעושה כך "מיד ירווח לו מצרתו".

2.את מבקשת במילותיו של רבי מאיר: "ה', רבי מאיר אומר 'אף על פי כן קרויים בנים'. 
אני בת שלך ואבא צריך לדאוג לבת לשידוך, לרפואה, לשמחה, לשלום בית. 
ה', אני הבת שלך!".  

3.את אומרת את מה שאמרו הטמאים שביקשו פסח שני ממשה רבנו: 
"לָמָּה נִגָּרַע?"- ה', הרי אסור להפלות בין הילדים. ואני רואה שזאת התחתנה 
וזאת ילדה. מה, אבא, יש לך ילדים יותר טובים או יותר גרועים? לָמָּה נִגָּרַע? 
תן גם לי!".

4. הגילוי הענק של רבי מאיר הוא: "אף על פי כן, קרויים בנים"- 
 גם כשהקליפה החיצונית מזעזעת, זה ילד שלך. ואני מוסיפה- "אף על פי כן, קרויים 'הורים'". לפי רבי נחמן מברסלב, הליכה לקברי צדיקים היא כי רק הצדיק יפייס בינך לבין הוריך. 
זאת כל עבודת הצדיק בעולם. לכן, דווקא הערב, בקשי בלב:"סליחה, אבא". סליחה, אמא". ואמרי: "סולחת, אמא. סולחת, אבא". כי את לא יכולה לומר "אף על פי כן קרויים בנים", 
אם לא קיימת קודם כיבוד הורים. 

5. את רוצה. רוצה, רוצה, רוצה. אומר ה"תפארת שלמֹה": פסח שני לא נולד בזכות מעשים, 
או בזכות הגיון, אלא רק בזכות הרצון. לכן ביום הזה, תרצו בשבילכן, וגם בשביל ירושלים, ובשביל כל עם ישראל.

*מתוך "פרשה ואשה" שיעורה הכתוב של הרבנית ימימה מזרחי לפרשת "אמור".

תגובות

* אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר את תנאי השימוש באתר, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע.